Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Politika vývoje bitcoinu

V nedávném rozhovoru s Christianem Deckerem ze společnosti Blockstream se Shinobi z časopisu Bitcoin zabýval složitou politikou vývoje Bitcoinu. Decker, vedoucí vývojář Lightningu, poskytl upřímný

Amanda Cavaleri o kultuře bitcoinů, adopci a zachování moudrosti pro budoucí generace

Bitcoin má jedinečnou identitu a vlastnosti, které jsou založeny na decentralizaci. Téměř každý, kdo si dává práci s pochopením Bitcoinu, nakonec narazí na chladný a tvrdý fakt, že v jádru Bitcoinu jde o svobodu. Těm, kteří si celý život užívali individuálních svobod, se může zdát pojem svobody rozmělněný nebo nedoceněný. Pro ty, kteří žijí bez ní, se svoboda a individuální volnost stávají snahami s velkým významem.

Mnoho lidí, kteří se vrhají do Bitcoinu, se ocitne na křižovatce a bude si muset vybrat mezi spekulativní mánií „rychlého zbohatnutí“ některých kryptografických subkultur a mentalitou suverénního vlastníka a budovatele, kterou Bitcoin nabízí.

Amanda Cavaleri je ztělesněním té druhé. Pokorná, empatická a štědrá ve svých znalostech, Cavaleri tráví svůj čas podporou věci autentických Bitcoiners. Řekne vám, že když poprvé slyšela o Bitcoinu, zpočátku ji nezaujal. Naštěstí se Cavaleriová nakonec chytila toho, co Bitcoin nabízí, a od té doby významně přispívá do bitcoinového prostoru.

Cavaleriová má zkušenosti z oblasti umělé inteligence, vysokoškolského vzdělávání a politiky, a proto má vše, co je potřeba k tomu, aby posunula míč kupředu, pokud jde o vzdělávání v oblasti Bitcoinu. Je předsedkyní správní rady Bitcoin Today Coalition, členkou správní rady společnosti CleanSpark, která se zabývá udržitelnou těžbou bitcoinů, a spoluautorkou knihy „Bitcoin And The American Dream“ Cavaleri také hostí každoroční Bitcoin Ski Summit v Jackson Hole, Wyoming s cílem vytvořit myšlenkově podnětný prostor pro Bitcoiners filozofovat a mít větší vliv v příslušných oblastech jejich odbornosti.

Jedním z mnoha talentů, které Cavaleriová vnáší do bitcoinového prostoru, je její autenticita a empatie. Otevřeně hovoří o své minulosti a o tom, jak je v životě vše vrstevnaté. Její práce je skutečně výjimečná a bylo mi ctí s ní o těchto tématech diskutovat.

Jak jste se poprvé dozvěděla o Bitcoinu a co konkrétně vás k němu přivedlo?

O Bitcoinu jsem poprvé slyšela od jiného podnikatele ve sdíleném kancelářském prostoru v roce 2010. S velmi malými životními zkušenostmi jsem nechápal ani nehodnotil potřebu peer-to-peer sítě a nejprve jsem ji chápal jako něco podobného věrnostním bodům. Nebylo součástí mé cesty, abych to hned pochopil, a hned jsem se do toho nezapojil. Naštěstí mě myšlenka sítě Bitcoin nikdy neopustila a v průběhu let jsem byl obdarován neuvěřitelnými interakcemi.

Během své podnikatelské cesty jsem byl posedlý myšlenkou uchovávání a předávání moudrosti napříč generacemi. Protože už nežijeme ve vícegeneračních domácnostech a věkově jsme rozděleni podle školy, práce a po práci, nepředáváme si přirozeně zkušenosti a tradice jako v dobách, kdy byl náš druh více agrární. Jedno africké přísloví přirovnává smrt staršího člověka ke spálení knihovny. Pokaždé, když někdo umírá, umírá i jeho jedinečný vhled a zkušenost.

Moudrost je naším nejztracenějším přírodním zdrojem – nedostatek jejího uchovávání a každodenní interakce s ní prohlubuje historickou osudovou smyčku lidstva, která spočívá v ovládání, korupci a válkách. Masové zkracování času mezi generacemi brání mladším generacím získat makro, dlouhodobou perspektivu. Je velmi pravděpodobné, že toto rozpojení mezi věkovými kategoriemi podstatně přispívá k nárůstu počtu sebevražd mladších generací a dalších problémů s duševním zdravím.

Myšlenka moudrosti jako základního kamene evoluce lidstva, zvláště když algoritmy prohlubují víru, mě pronásledovala. Propojení generací a využití technologií k uchování a sdílení moudrosti je cesta, kterou stojí za to budovat. Kousek, který chyběl, byla síť moudrosti a systém přenosu hodnot. Řešení musí být schopné mít neměnnou účetní knihu (zachovat obsah), být decentralizované (jeden subjekt nemůže kontrolovat vyprávění) a mít mechanismus pro přenos hodnoty způsobem, který podporuje svobodu a rovnost (systém nad rámec fiat). Neexistoval žádný způsob, jak autenticky využít technologii k uchování a sdílení poznatků lidstva – až do Bitcoinu.

Díky tomuto poznání jsem dospěl k přesvědčení, že jak síť Bitcoin, tak bitcoin jako komodita jsou pro vývoj lidstva nezbytné, abychom mohli stavět na vhledech a nemuseli se znovu učit lekce. Bitcoin je tou moudrou technologií a bitcoin je tou moudrou reprezentací hodnoty. Začal jsem chodit na setkání a učit se o této technologii víc. Moje cesta k nim byla všechno možné, jen ne přímá, a jako mnozí jsem musel nahlédnout do podhoubí kryptoměn, abych k těmto poznatkům dospěl.

Pro mě bylo důležité vidět to dobré, špatné i ošklivé, než jsem si mohl být jistý, že řešení už existuje a je v mé kouli už 13 let. Tento pomalý žák je vděčný za to, že to s ní Bitcoin nevzdal, a proto jsem se rozhodl pracovat na těch částech Bitcoinu, kde bych mohl být nejužitečnější: na těžbě a politice.

Jaký je váš názor na kulturu Bitcoinu? Co by podle vás mělo být prvním krokem k tomu, aby se kultura Bitcoinu (ve Spojených státech) stala inkluzivnější?

Bitcoinová kultura je ve fázi rozzlobeného středoškoláka. Mnozí z nás jsou divergentní myslitelé a byli zplynováni centralizovanými subjekty, aby věřili, že se mýlíme. I když máme plné právo být naštvaní, je čas se uzdravit a nepoužívat nástroje hanby, strachu a viny, které tyto systémy proti mnoha z nás použily k ospravedlnění našeho chování. Většina lidí, které znám z Bitcoinu, jsou skvělí, laskaví a odvážní lidé. To jsou lidé, po jejichž boku chci bojovat.

Bitcoin Twitter není skutečný. Je to algoritmus, který se živí dramaty a negativitou. Většina z nás nejsou clickbaitoví zuřivci, post-algoritmičtí, manipulující hledači pozornosti. Strávte nějaký čas na Nostru a uvidíte, jací jsme doopravdy. Jsme filosofičtí, makroorientovaní a obecně naklonění lidstvu. Někdy jsme dokonce vtipní a zábavní.

I když je nesmírně důležité, že jsme čelili vlastní bolesti a překonali ji, ještě důležitější je, abychom projevovali soucit s těmi, kteří jsou pěšáky v rozbitých systémech. Právě tato šíře zkušeností a síla v osobním růstu nám umožní budovat budoucnost hodnou dalších generací.

Rád vidím, jak se lidé pouštějí do práce na jediné proměnné, kterou můžeme každý z nás ovlivnit: na sobě samém. Viděl jsem toho hodně ve fyzickém a environmentálním smyslu, když jsme se více spojili se svým jídlem, mnozí se vzdali alkoholu, trávíme čas v přírodě atd. Těším se, že se budu moci více ponořit do méně hmatatelných aspektů uzdravování – emocionálních, duchovních atd.

Čím déle v tom budeme, tím hlubší bude králičí nora. Pro mě je Satoshiho anonymita nesmírně pokořující. Máme to štěstí, že jsme součástí něčeho většího, než jsme my sami.

Jak obvykle reagujete na ty, kteří se k Bitcoinu staví odmítavě, zejména na ty z okruhu vašich přátel/vlivných osob?

Hádky jsou (pro mě) energií nízké úrovně. Z velké části se nám dostává dost negativity v médiích, takže se snažím více naslouchat, než reagovat. Někdy lidé prostě potřebují být vyslechnuti, a pokud mají pocit, že si v tu chvíli udělali názor, nemá smysl debatovat, dokud nebudou znovu připraveni. Všichni jsme na své cestě a u mě zvítězili trpěliví, nadějní učitelé bitcoinu.

Jeden z příkladů, který často používám, je příklad bitcoinové oběhové ekonomiky, kterou jsem navštívil v peruánských horách u Cusca. Motiv, nezisková organizace působící v Jižní Americe, pomáhala řemeslnicím všech věkových kategorií prodávat tradiční šátky a doplňky, aby si vydělaly, mnohé z nich poprvé. Protože zde neexistuje žádná bankovní možnost, bitcoin byl nejjednodušší formou platby, kterou bylo možné přijmout. Nejenže tyto ženy dávaly přednost tomu, abych jim platil v bitcoinech, ale řekly mi, jak moc jim bitcoin změnil život. Pak mi to ukázaly tím, že mě vzaly do místního obchodu, kde jsem nakoupil potraviny na celý týden za bitcoiny, které si právě vydělaly mým nákupem, a do školy svých dětí (kde jsou učitelé placeni v bitcoinech). Tato technologie přinesla chudému venkovskému městečku zdroje a naději.

Chci, aby lidé cítili stejný optimismus jako já s bitcoinem. Na to se zaměřuji – na příběhy o naději, které ukazují, jak se využívá po celém světě. Někteří tomuto přístupu říkají pozitivní přitažlivost, což mi připadá mnohem účinnější než strach, chamtivost apod.

Proč je podle vás důležité odstranit rozdíly v zájmu o Bitcoin a jeho přijetí mezi muži a ženami?

Existují marketingové zprávy, které naznačují, že ženy na přelomu tisíciletí budou v příštích několika letech demografickou jedničkou v přijímání Bitcoinů. Bylo by hezké je vřele přivítat. To budu dělat i nadále, protože to se mi osvědčilo. Nadále se zaměřujte na vzdělávání, pokoru a trpělivost. Chovejte se k ostatním, jako by byli členy rodiny, protože svým způsobem jsme rozrůstající se Bitcoin fam. Máme štěstí, že máme tuto vrstvu pravdy, která řídí naše interakce.

Nejdůležitější věc, kterou může každý z nás udělat, je jít do toho. Tuto práci za vás nikdo neudělá. Je to děsivé – stojí to za to. Vnitřní důkaz práce většiny z nás pozvedne to, co v budoucnu vybudujeme. Nyní je čas uklidit, abychom mohli být silnými, soucitnými a vizionářskými vůdci během chaosu býka.

Tento příspěvek napsala Becca Bratcherová. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}