Podobné články

Bitcoin dává naději generaci, která se ocitla v beznaději

Tváří v tvář bezprecedentním ekonomickým výzvám a obavám by generace Z měla v bitcoinech vidět nejlepší naději pro svou budoucnost.

Jedná se o názorový článek Treye Walshe, vrchního ředitele pro programy pro mládež ve společnosti MassHire Metro North Workforce Board v Somerville ve státě Massachusetts.

Náš svět zažil v posledních několika letech dramatické posuny a změny: globální pandemii, válku, politické nepokoje a rostoucí pocit pesimismu vůči vládám, budoucímu zdraví naší planety a globálnímu finančnímu systému. A existuje jedna skupina, zejména v západním světě a ve Spojených státech, která je stále nespokojenější a v některých případech i beznadějnější než ostatní:

Domnívám se však, že existuje jeden velký důvod k naději, který si tato generace ještě plně neuvědomila:

Existuje nespočet studií a článků, které se zabývají generací Z a krizí duševního zdraví, které tato generace čelí ve světle pandemie COVID-19, nerovnosti, politiky, socioekonomických podmínek a podmínek na trhu práce a dalších. Je pochopitelné, že tyto faktory si na této generaci vybírají svou daň a že se stále objevuje zastřešující narativ beznaděje, od environmentalistických skupin, které v mnoha případech přenášejí břemeno budoucí klimatické katastrofy na tuto mladou generaci, která nyní čelí „klimatické úzkosti“, až po politiky, kteří každé volby označují za boj o naši demokracii/národ. Předchozím generacím bylo nabídnuto více důvodů k optimismu – včetně relativní dostupnosti amerického snu střední třídy – než mé generaci mileniálů, kteří byli povzbuzováni k tomu, abychom byli tím, čím chceme být, a na každém kroku viděli inovace a kreativitu. Moje generace sice také zažila zdrcující realitu velkých finančních krizí, studentské dluhy a některé podobné obavy, s nimiž se potýká generace Z, ale přesto máme tu výhodu, že jsme díky nástupu internetu vyrostli v době neomezených možností, což nás lépe připravilo na stav dnešního světa.

Na vlastní kůži jsem se přesvědčil o dopadech těchto problémů na mladou generaci. Z pozice vrchního ředitele programů pro mládež v neziskové organizaci se sídlem v Somerville ve státě Massachusetts, která spolupracuje s partnery ze středních škol v našem regionu, je mi jasné, že naše mládež čelí chmurným vyhlídkám, od snahy projít školou v době COVID-19 a neutěšeného stavu tehdejšího virtuálního vzdělávání, přes snahu připravit se na budoucnost a orientovat se v pracovních, vysokoškolských a psychických problémech, a to vše v době, kdy mnozí z těchto studentů zároveň pracují, aby pomohli se základními potřebami vlastních rodin.

Učitelé jsou přepracovaní a nedostatečně placení a studentům chybí podpora potřebná k orientaci v těchto problémech. Rodiny jsou zatíženy rostoucí inflací, nedostatkem úspor a vysoká škola se zatím (pokud vůbec) nestala dostupnější. Naděje, pokud ji vůbec lze nalézt, není v posledních několika letech dominantním příběhem. V případě bitcoinu je však mnoho důvodů k naději.

Bitcoin, stejně jako internet, každým rokem rozšiřuje své možnosti a způsoby využití. Od 31. října 2008, kdy Satoshi Nakamoto po velké finanční krizi zveřejnil bílou knihu, se v možnostech a případech použití bitcoinu stále častěji objevuje naděje.

Bitcoin je nadějí pro životní prostředí

Oblíbeným narativem mainstreamových médií, politiků (zejména z Demokratické strany, jejímž jsem registrovaným voličem) a velkých ekologických skupin je, že Bitcoin škodí životnímu prostředí. Konec diskuse.

Bohužel, mnohým příslušníkům generace Z je to předkládáno jako fakt, zatímco skutečnost je taková, že možnosti Bitcoinu, zejména díky těžbě a pozitivním účinkům, které může mít na naše životní prostředí, jsou zcela neomezené a teprve si je uvědomujeme. Bitcoin motivuje k dalšímu budování obnovitelných zdrojů energie a může kompenzovat emise uhlíku, stabilizovat energetické sítě, prostřednictvím finančních pobídek přivádět energii do vzdálených destinací po celém světě a dělat mnohem víc. Mladí lidé, kteří čelí obavám z klimatických změn, by se měli dozvědět o přínosech Bitcoinu pro naše životní prostředí a vidět všechen ten velký potenciál v boji proti klimatickým změnám a zároveň šířit prosperitu a stabilitu těm, kteří to nejvíce potřebují.

Bitcoin je nadějí pro sociálně spravedlivější ekonomický systém

Generace Z je velmi znepokojena nespravedlností, nerovností a chamtivostí korporací a je stále skeptičtější vůči „kapitalismu“ Bitcoin nabízí rovný přístup – transparentní systém, který nelze manipulovat ani ovládat. Děláme této mladé generaci medvědí službu, když se s ní nepodělíme o progresivní myšlenky, které jsou vlastní Bitcoinu a které podporují finanční svobodu a větší rovnost. Měli bychom nechat banky a bohaté, aby se stali prvními osvojiteli Bitcoinu, nebo bychom měli Bitcoinu vytvořit rámec, který bude generaci Z motivovat k tomu, aby si tuto technologii svobody podržela?

Bitcoin je nadějí pro demokracii

Generace Z je stále skeptičtější vůči politikům a našemu politickému procesu ve Spojených státech. S bitcoinem a na bitcoinovém standardu jsou fiat pobídky v politice drastičtěji omezeny.

Bez ohledu na záměr je Bitcoin systémem založeným na principu „nevěř, ověřuj“, což znamená větší odpovědnost v naší politice a menší potřebu manipulace a důvěry. Nyní to v žádném případě zcela nespraví politiku ani nezaručí dokonalou utopickou demokracii, ale může to dát naději této generaci, která chce, aby její hlasy byly slyšet, a chce mít svobodu a možnost řídit svůj narativ a vidět lepší svět. Myslím, že to je mnohem větší prodejní artikl než to, co nabídne Světové ekonomické fórum.

Tento seznam naděje prostřednictvím Bitcoinu je jen začátek. Generace Z si zaslouží příležitost, aby jí byly představeny příběhy naděje v Bitcoinu, a ne aby byla ubíjena pekelnou krajinou budoucnosti, která si na této generaci vybírá stále ničivější daň. Zatímco generace Z bojuje za lepší budoucnost, Bitcoin musí v tomto boji hrát ústřední roli, aby se výsledky, kterých chce dosáhnout, staly skutečností.

Tento příspěvek napsal jako host Trey Walsh. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}