Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Bitcoin je záchranné lano, které Argentina zoufale potřebuje

Toto je názorový článek Jonathana Bucka, zakladatele německé hostingové společnosti JB & GS Mining GmbH, která se zabývá těžbou bitcoinů.

Argentina se v současné době nachází uprostřed ochromující inflační krize, kdy národní měna, argentinské peso (ARS), ztrácí hodnotu alarmujícím tempem. Ještě před rokem činil směnný kurz amerického dolaru vůči ARS 115,75 a v době psaní tohoto článku je na úrovni 224,52. V současné době je kurz ARS vůči americkému dolaru nižší. Zprávy uvádějí, že na černém trhu lidé platí více než dvojnásobek tohoto kurzu. Roční míra inflace v zemi se vyšplhala na závratných 104 %, což představuje pro ekonomiku i občany značné problémy. V reakci na to centrální banka země zvýšila úrokové sazby na neuvěřitelných 81 %.

Hodnota pesa stále klesá, a proto Argentinci naléhavě potřebují spolehlivé uchování hodnoty, které by jim zajistilo jejich majetek. Přichází bitcoin, často označovaný jako „digitální zlato“, nedůvěryhodný decentralizovaný systém s omezenou nabídkou 21 milionů mincí. Tento nedostatek zajišťuje, že hodnota bitcoinu zůstává méně náchylná k inflační erozi. Přijetím bitcoinu tak mohou Argentinci ochránit svůj majetek před rychle klesající hodnotou pesa a zachovat si kupní sílu.

Finanční inkluze a posílení postavení všech

Značná část argentinské populace je nebankovní (podle odhadů 51 % v roce 2021) nebo nedostatečně bankovní, často kvůli přísným požadavkům finančních institucí, vysokým poplatkům nebo nedostatečnému přístupu k tradičním bankovním službám. Decentralizovaná povaha bitcoinu však umožňuje snadnější přístup k finančním službám bez ohledu na socioekonomické zázemí. Přijetí Bitcoinu by mohlo umožnit finanční začlenění občanů Argentiny a umožnit jim zapojit se do globální ekonomiky. To by zase mohlo potenciálně podpořit hospodářský růst a snížit nerovnost v bohatství.

Závislost Argentiny na zahraničních měnách, jako je americký dolar, přispěla k její nejisté hospodářské situaci. Bitcoin může poskytnout stabilnější alternativu k pesu a snížit závislost země na zahraničních měnách. Jako globální měna je bitcoin méně zranitelný vůči místním ekonomickým výkyvům a může Argentině pomoci izolovat se od vnějších šoků. Navíc decentralizovaná povaha bitcoinu zabraňuje manipulaci ze strany centrálních bank nebo vlád, což zajišťuje transparentnější a stabilnější finanční systém.

Závěrem lze říci, že bitcoin nabízí Argentině tolik potřebné záchranné lano v boji s inflační krizí. Přijetím této digitální měny může země zajistit svým občanům stabilnější finanční budoucnost, podpořit finanční inkluzi a snížit závislost na zahraničních měnách. Argentina hledá řešení svých ekonomických problémů a bitcoin by mohl být klíčem k překonání jejích problémů.

Argentina čelí vážné inflační krizi a argentinské peso rychle ztrácí hodnotu. Bitcoin by mohl poskytnout řešení tím, že bude fungovat jako stabilní uchovatel hodnoty, podpoří finanční inkluzi a sníží závislost na zahraničních měnách.

Tento příspěvek napsal Jonathan Buck. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}