Podobné články

Golf a Bitcoin: Největší hry

„Golf je klamně jednoduchý a nekonečně složitý, uspokojuje duši a frustruje intelekt. Je zároveň obohacující i šílený – a je to bezpochyby nejlepší hra, jakou

Bitcoin omezuje vnější vliv na Jižní Ameriku

Světové mocnosti bojují o ovlivňování politiky v Jižní Americe, ale bitcoin brání vnějším silám vyvíjet v regionu podvratný tlak.

Toto je názorový editorial Vinicia Pisciniho, bitcoinového plebejce.

Navzdory velkému růstovému potenciálu zemí Latinské Ameriky, jako jsou Brazílie, Argentina, Chile a dokonce i Paraguay, přispívají vnější vlivy ke stagnaci a cílenému hospodářskému úpadku těchto zemí. Můžeme potvrdit, že mezinárodní protagonismus, který by takový potenciál poskytoval v normálních dobách férové soutěže, je zakrnělý manipulacemi velmocí, především USA a Číny.

O uplatnění svého vlivu v rozvojovém světě má zájem několik hráčů. Americký finanční systém, který se vyznačuje hegemonií dolaru v mezinárodních rezervách a významem americké měnové politiky pro ostatní země, zajišťuje USA nedostižnou pozici na diplomatické scéně. Bitcoin pro ně může být pohromou, a to díky svému decentralizovanému systému a především skutečnosti, že nemá žádný kontrolní orgán (dokonce ani známého zakladatele), což znemožňuje nekalou konkurenci.

Čínská konkurence

Při analýze taktiky čínského vměšování pozorujeme predátorské půjčky, kterými Čína zcela ovládla země, jako jsou Maledivy a Srí Lanka. V současné době se tak děje i v mnoha jihoamerických zemích. Dochází také k přímému vytváření vojenských základen, například v Paraje Quintuco v provincii Neuquén v Argentině budované pod rouškou vesmírné stanice. Kromě toho vidíme velký vliv, který čínský systém uplatňuje na celém kontinentu v podobě tam přijatých politik, které byly vyzkoušeny v Číně – což je velmi patrné po kontrolních opatřeních přijatých pod záminkou COVID-19.

USA mají viditelnější a výraznější vliv – zejména ekonomický a demografický – na některé jihoamerické země, jako je Brazílie a Kolumbie. Je třeba si uvědomit, že Spojené státy nejsou pouze ekonomickou, ale také institucionální mocností. Dominantní politická třída této země má větší moc manipulovat s mezinárodními zákony, ať už prostřednictvím OSN, nebo dokonce prostřednictvím dvoustranných dohod či společných akcí. Ukázkovým příkladem je Pařížská dohoda, jejímž hlavním propagátorem jsou nyní Spojené státy.“

Henry Kissinger, velký architekt mezinárodního vlivu USA

Kissinger je nejen zodpovědný za ekonomický vzestup Číny, ke kterému dochází postupně od 70. let 20. století díky financování podporovanému jeho politikou, ale je také zodpovědný za americkou zahraniční politiku, jejímž cílem je různými způsoby ekonomicky degradovat rozvojové země. Toho je dosahováno především důrazem na snižování počtu obyvatel a zaváděním nešíření jaderných zbraní.

Vše prošlo sítem úřadů ve většině rozvojových zemí jako pouhý diplomatický kompromis a také jako příležitost ke kapitalizaci, kterou slibovala americká vláda. Pro realizaci těchto opatření je tak klíčová kontrola mezinárodního měnového systému, která umožňuje nejen vyvíjet nátlak na ty, kteří opatření neplní, ale také předávat dotace těm nejzávaznějším.“

V dokumentu nazvaném „Kissingerova zpráva“, který byl až do devadesátých let tajným dokumentem a byl předán velvyslanectvím 107 zemí, vyzval Kissinger v rámci programu americké Agentury pro mezinárodní rozvoj k omezení populačního růstu a jeho snížení prostřednictvím širokého rozšíření antikoncepčních metod a interrupcí. Vyzval také k posílení reklam, které podporují snahu nerodit, a ke kontrole cen četných vstupů, které jsou nezbytné pro žádoucí míru reprodukce a mají zásadní význam pro trvalý ekonomický rozvoj.

Deindustrializace jižní polokoule byla vždy touhou velkých anglosaských impérií po 18. století, kdysi pod taktovkou Velké Británie a nyní s USA jako ústřední postavou. Další politikou, která měla zaručit trvalost tohoto projektu a kterou výslovně prosazoval nejen Kissinger, ale i všechny globální institucionální aparáty, bylo nešíření jaderných zbraní, které začalo vyvolávat diplomatickou nerovnováhu u jednacího stolu mezi některými rozvinutými zeměmi severní polokoule a rozvojovými zeměmi jižní polokoule.

Jednoznačně platí, že jakmile se oslabení dolaru stane stále zřetelnějším, oslabí to možnosti prosazování takových destruktivních opatření, neboť kontrola finančního systému je pro jejich realizaci nezbytná. Bitcoin, jakožto měna, kterou nelze padělat žádným vládním ani soukromým subjektem, bude mít zásadní význam pro zajištění toho, aby vnější mocnosti nemohly tyto metody nekalé konkurence a podvratné kontroly replikovat.“

Tento příspěvek napsal jako host Vinicius Piscini. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}