Podobné články

SEC schválila spotové ETF na ethereum

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) právě schválila první várku spotových ETF na ethereum (ETH). Tyto ETF by mohly mít obrovský dopad napříč finančními trhy,

Špatné lekce dne pizzy

Následující text je výňatkem z knihy „Fiat Ruins Everything“ od Jimmyho Songa. Navštivte obchod Bitcoin Magazine Store a objednejte si tištěnou, digitální nebo zvukovou kopii

Bitcoináři musí bojovat proti FATF a jejímu režimu AML

Financial Action Task Force a její politika proti praní špinavých peněz jsou proti Bitcoinu a útokem na lidská práva všude na světě.

Toto je názorový úvodník Stephana Livery, moderátora „Stephan Livera Podcast“ a výkonného ředitele Swan Bitcoin International.

Finanční dohled je všude kolem nás. Pokaždé, když se chcete zaregistrovat v bance, musíte předložit identifikační doklady, nechat se prověřit jejich automatizovanými systémy a nechat se zasypat nejrůznějšími otázkami o vašem zaměstnání, životním stylu a zdroji majetku. Když jdete často vybrat, utratit nebo převést to, co jste považovali za své vlastní peníze , jste vystaveni ještě dalším otázkám.

Zdá se, že s postupem času je to stále horší a horší. Proč jsme tady? Souvisí to s různými organizacemi, které tento nesmysl prosazují. A jednou z klíčových organizací je zde FATF, Financial Action Task Force. FATF je přirozeným nepřítelem těch, kteří jsou pro finanční svobodu.

Existuje regulační zátěž, kterou přináší FATF a předpisy týkající se „finanční kriminality“, jako jsou požadavky proti praní špinavých peněz (AML) a sankce. Tyto předpisy jsou zaváděny a řízeny na základě toho, že pomáhají zastavit praní špinavých peněz nebo financování terorismu po celém světě. Seriózní analýza jejich účinnosti však zřejmě ukazuje, že jejich výsledkem je odhalení méně než 1 % nezákonného financování (viz můj rozhovor s Ronem Polem a jeho výzkum zde). A přesto svět platí obrovské náklady na dodržování předpisů a ztrátu občanských svobod. A z hlediska vlastnických práv by podniky a banky měly mít možnost provozovat své podnikání tak, jak uznají za vhodné, a ne být neustále v pozici, kdy musí „žádat o povolení“ regulační nebo licenční orgány, aby mohly pokračovat ve své činnosti.

Pokud je páchán trestný čin, nechte orgány činné v trestním řízení, ať si dojdou pro povolení! Regulační orgány by neměly jen tak automaticky narušovat soukromí finančních údajů běžných občanů.

Kdo je vlastně FATF?

Není přesně jasné, co je FATF za subjekt. Tvrdí o sobě, že je nezávislým mezivládním orgánem, ale co je jeho registrovaným subjektem? Zdá se, že jde o projekt provozovaný v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Je svým způsobem ironické, že FATF vnucuje masivní regulaci a kontrolu běžným normálním lidem, ale sama se zdá být nepříliš odpovědná.

Ale ve zkratce: FATF se vydává za celosvětovou organizaci, která dohlíží na praní špinavých peněz a financování terorismu. Sekretariát FATF je financován státy OECD částkou asi 619 BTC (neboli ve fiatovém vyjádření: asi 11 milionů dolarů) ročně a podle výroční zprávy za rok 2021 má asi 65 zaměstnanců. Jeho vliv je však velký, protože je to právě on, kdo prosazuje doporučení FATF a hrozí zemím zařazením na šedou nebo černou listinu FATF.

Ale není to jen FATF…

Nyní to není jen FATF. V jednotlivých zemích světa působí nejrůznější pracovní skupiny pro boj proti praní špinavých peněz a „finanční kriminalitě“, regulační orgány a další subjekty. Zdá se tedy, že všichni spolupracují na tom, jak musí být náš finanční život regulován a mikromanipulován. Podstatou se zdá být to, že se vracejí s „doporučeními FATF“, jak zastavit praní špinavých peněz, a místní země a regulační orgány musí tato pravidla implementovat. Jen málo lidí v jednotlivých zemích nebo státech se stará o to, aby si kopli a zastavili překračování finančních regulací a porušování lidských práv.

Obvykle se v každé zemi nebo politickém orgánu najde alespoň několik politiků, kteří chtějí předstírat, že jsou proti finanční kriminalitě, což by mohlo vysvětlovat i některé nedávné nesmysly o „nehostinných peněženkách“, které se objevily v EU (viz můj rozhovor s Gigim o tom, proč je tato jazyková korupce škodlivá pro bitcoin i pro nás všechny)

Jaký je čistý efekt toho všeho?

Takže konečným výsledkem je, že stále více finanční kontroly proudí do jednotlivých bank, podniků a subjektů, které jsou nuceny se podřídit, jinak. Regulační a byrokratický stát zastupuje podniky a jednotlivce, aby vykonávali neplacenou práci. A každý, kdo s tím nesouhlasí, je obviněn, že je poslem zločinců a praček peněz. Copak si neváží toho, že mohou existovat lidé, kteří chtějí bránit soukromé vlastnictví a svobodu z principu?

Klasický komiks.

Proto jsme všichni vystaveni tolika finančním dohledům a dotěrným dotazům na naši osobu. V některých ohledech za to chudák bankovní úředník nebo nižší bankovní pracovník nemůže úplně! Skutečný viník je na mnohem vyšší úrovni, jsou to tyto mezivládně financované subjekty, které neustále spřádají narativy o tom, jak jsou jejich regulace účinné.

Nyní je samozřejmě Bitcoin velkou součástí odpovědi na zastaralost těchto bezohledných porušovatelů lidských práv. Ale i zde existují různé bitcoinové společnosti a burzy, které mají problémy se získáním přístupu k fiat účtům, aby umožnily on-rampy, které poskytují uživatelům

A co zločinci v dobré víře?

Chyťte je za skutečné zločiny, které páchají, ať už jde o krádeže nebo vraždy atd. Musíme se také smířit s tím, že svoboda něco stojí. Zločinci také používají silnice, budeme mít požadavky na „poznej svého zákazníka“ (KYC) pokaždé, když někdo použije silnici? A zločinci by si také mohli do svých domů instalovat záclony. Dovedete si představit to šílenství, kdybychom vymysleli regulační úřad pro záclony, který by nařizoval, že než přijde jakýkoli instalatér záclon, musí provést kontrolu totožnosti, aby se potvrdilo, že nejste zločinec, který se skrývá za záclonami?

A nezapomeňte, že současný justiční režim neodvádí nějakou fantastickou práci vzhledem k veškerému finančnímu dohledu v dnešním světě. Drtivá většina trestné činnosti je stále páchána s fiat měnou. Řešením není „více kontroly a byrokracie“, ale smířit se s tím, že současný přístup prostě není účinný.

Normalizace sběru dat

Tato normalizace soukromého sběru dat však přesahuje pouhé zákony proti praní špinavých peněz a „finanční kriminalitě“. Jsme svědky skutečných dopadů, a to na zcela nedávných příkladech:

  • Celsius:

Takže nakonec vytvoření této kultury shromažďování soukromých údajů vedlo k tomu, že více nevinných lidí bylo ohroženo. Jak se to promítá do kalkulace příliš horlivých byrokratů a politiků, kteří si hrají na to, že jejich zákony o sledování pomáhají?

Jak do toho zapadá PayPal?

PayPal se nedávno dostal pod palbu kritiky za změnu své politiky týkající se „dezinformací“ a strhávání 2 500 dolarů zákazníkům. Tentokrát ji musela vzhledem k rozhořčení na sociálních sítích odvolat. Je však zřejmé, že se jedná pouze o dočasný odklad dalšího finančního dohledu nad námi všemi.

Jak napsal Samson Mow z JAN3 na Twitteru, buď můžeme používat Bitcoin, nebo budeme nuceni zkoumat všechny politické ideologie vedoucích pracovníků velkých fintech společností. Vaše samospasitelná bitcoinová peněženka nebude před odvysíláním bitcoinové transakce zjišťovat vaše politické názory. Vaše samospasitelná bitcoinová peněženka se vás nebude ptát na zdroj vašeho bohatství, než vám dovolí vložit finanční prostředky a využít je. FATF a režim AML vytvořily a vypěstovaly kulturu, v níž etatisté věří, že je přijatelné nahlížet do financí jiných lidí a kontrolovat je, pokud se jejich ideologie liší od ideologie lidí, kteří jsou zrovna u moci.

Jde o lidská práva

Je to otázka lidských práv. V míře, v jaké její doporučení FATF povzbuzují místní regulační orgány, úředníky a politiky, aby nadále kontrolovali peníze soukromých občanů a podniků, zasahuje do jejich soukromých vlastnických práv. FATF a s ní spojený režim AML porušuje lidská práva na celém světě a my všichni jsme kvůli tomu chudší.

Bitcoináři si musí ujasnit, v čem je problém, a začít o něm mluvit a jednat. Tato akce může mít podobu kódování a budování samosprávných FOSS alternativ k finančnímu panoptiku a může mít také podobu žalování vládních subjektů, které nadměrně regulují a zasahují do života nevinných lidí. Může mít i podobu lobbování u místních politiků, aby se postavili proti FATF a finančnímu dohledu. Skvělým nápadem by bylo i zrušení FATF. Proč musí daňoví poplatníci na celém světě platit za tuto neefektivní a ekonomicky destruktivní regulaci?

Jako poslední poznatek však zvažte, že ačkoli existují zjevnější případy finančního vyloučení (které FATF zametá jako „nezamýšlené důsledky“), je třeba se zabývat principem věci. Chceme žít ve svobodné tržní společnosti s právem na soukromé vlastnictví, a ne se neustále zajímat o to, co smíme dělat se svými vlastními penězi. Svět nepotřebuje další doporučení a zprávy FATF. Potřebuje obranu práv soukromého vlastnictví v zásadě.

Tento příspěvek napsal Stephan Livera. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}