Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

BitVM: Dokáže spustit DOOM?

Shinobi’s Strawman je týdenní seriál, ve kterém náš technický redaktor Shinobi vyzývá komunitu Bitcoinu a snaží se rozvířit konverzaci v rámci vášnivých technických debat.

______________________________________________________________

Takže nějaký naprostý autista, který je ve veřejném prostoru relativním nováčkem, musel prostě přijít naprosto odnikud a hodit na stůl šílený nápad, který můžeme udělat hned teď bez jakýchkoli změn nebo forků Bitcoinu, že?

Jak Bitcoin od tebe Robine. (Čtenáři by si asi měli alespoň zkusit výše uvedený článek a zjistit, jestli vám pomůže pochopit BitVM, než budete pokračovat dál)

I když si myslím, že spousta nadšení nad touto myšlenkou začíná být velmi přehnaná a odtržená od reality, stále si myslím, že se jedná o monumentální okamžik v historii Bitcoinu. Úroveň efektivity budování věcí na BitVM, pokud jde o velikost taproot stromů potřebných a počet předem podepsaných transakcí potřebných je naprosto propastný, a alespoň pro mě je to velmi otevřená otázka, jaké typy případů použití by skutečně považují tuto úroveň neefektivity za přijatelný kompromis za záruky, které poskytuje, ale možná funkčnost, které lze dosáhnout, je obrovská.

Již byly předloženy dva konkrétní nápady, které by navzdory obrovským nákladům mimo řetězec v podobě předem podepsaných transakcí a skriptů uvnitř taptree mohly skutečně dávat smysl a zaplatit tyto náklady na data, aby se získaly typy záruk důvěryhodnosti, které může BitVM poskytnout.

Za prvé, nový typ obousměrného kolíku, „Sentry peg“ Mohl by být vytvořen federativní sidechain, kde federace vloží do smlouvy BitVM dluhopis vynucující logiku sidechainu. Pak by při každém zpracování výběru museli do BitVM vložit důkaz, že jde o legitimní výběr. Pokud tak neučiní, sada ověřovatelů fungujících jako strážní věže by mohla dluhopis federace v BitVM zabavit. To nabízí zajímavou možnost v tom, že dynamiku, kde subjekt, který opatruje prostředky na sidechain musí skutečně prokázat externí straně, že jednají správně, nebo mají prostředky odebrány. Nová dynamika zde oproti tradičním schématům slashable dluhopisů je, že logika rozhodování, kdy dochází k slashing může být mnohem složitější, a je skutečně ověřena v prosazování spíše než prostřednictvím roztomilé kryptografické triky nebo další vrstvy důvěry.

Za druhé, UTXOracle. Ačkoli se jednalo o velmi úžasný způsob, jak bez důvěry vypočítat cenu Bitcoinu v dolarech pomocí vlastního uzlu, neexistoval žádný způsob, jak tato data skutečně dostat „do“ bitcoinového skriptu tak, aby je bylo možné bez důvěry použít v chytrém kontraktu. BitVM nabízí způsob, jak to udělat. Sestavením obvodu logického hradla pro SPV ověření bloku Bitcoinu (jen důkaz práce) by bylo možné do BitVM vložit skutečné plné bloky a s dostatečně dlouhým řetězcem z nich skutečně použít logiku UTXOracle uvnitř BitVM a svázat výsledek kontraktu s těmito cenovými údaji získanými bez důvěry z blockchainu.

Pro kontrakty s vysokou hodnotou nebo sidechainy by to mohlo mít cenu několika stovek megabajtů nebo dokonce jednoho či dvou gigabajtů dat mimo řetězec kvůli jistotě, kterou to poskytuje. Celkově lze říci, že ačkoli BitVM zázračně nepromění Bitcoin v Ethereum přes noc a pokrok bude pravděpodobně velmi pomalý a experimentální, otevírá dveře ke zcela novému paradigmatu, jak Bitcoin používat

Stejně jako minule tedy prosím posílejte své názory, otázky, které vám pomohou objasnit chápání BitVM, nebo nápady, co se s tím dá vlastně dělat. Moje DM jsou otevřené a další možností je opinion@bitcoinmagazine.com. Příští týden vše projdu a doufám, že všichni vyjdeme s lepším pochopením návrhu.

Do příštího týdne.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}