Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Bohatí muži na sever od Richmondu: A Bitcoin Anthem?

Toto je redakční článek, jehož autorem je Spencer Nichols, spolupracovník produktového marketingu v Bitcoin Magazine a hostitel The Cosmic Bitcoin Podcast.

Folkový hudebník Oliver Anthony vzal internet útokem videoklipem ke své písni „Rich Men North of Richmond“, který nahrál v lesích poblíž svého off-grid domu ve Virginii, a vytvořil něco, co se podobá bitcoinové písni roku. Anthonyho syrové emoce a nářek nad „novým světem“ spolu s jeho postřehem, že „dolar je na hovno“, mu jistě pomohly získat ocenění od bitcoinové komunity.

Není samozřejmě náhoda, že bitcoináři tíhli k této písni vzhledem k její kritice „bohatých mužů na sever od Richmondu“ – pohledy na washingtonskou uni-stranu -, ale za nejdůležitější považuji Anthonyho katarzní, truchlivý tón. Podle mého názoru ti, kteří si uvědomují rozklad důvěry a naši fiatem způsobenou kolektivní neschopnost dát světu smysl, cítí ztrátu, hněv a bolest nad tím, co mohlo být, a nedůvěru nad současným stavem světa. Anthonyho bluesový vokál to až příliš dobře vystihuje:

„Pro lidi jako já a lidi jako ty

„Kéž bych se mohl probudit a nebyla to pravda

„Ale je to tak, ach, je to tak“

Spíše než vysoce produkční, popově přiléhavá a nenápadná oslava Bitcoinu nebo Satoshiho Nakamota – a la Gramtikova píseň „Satoshi Nakamoto“ z roku 2016, která chválí „nákup bičů za kryptoměnu“ – dal Anthony bitcoinové komunitě něco, čeho se může chytit i normální, běžný člověk. Souznění, které bylo pro bitcoinovou kulturu … méně než běžné. Stojí za zmínku, že Anthony zachytil emoce, které mohou ocenit jak Bitcoiner, tak modré límečky zbavené práv, aniž by museli mít vzájemné porozumění kryptografii, uzlům nebo přitažlivosti peněz bez povolení. Je to prostě poselství, které promlouvá k problémům, jež obě tyto kohorty snadno rozpoznají.

V ostrém kontrastu s kulturním zeitgeistem bitcoinového býčího trhu po roce 2020 nepůsobí Anthonyho mashup lidové hudby a autentické ameriky s moderním nádechem vykonstruovaně ani není postaven na býčím a měsíčním humbuku. Uznávám, že to na bitcoináře maluje zeširoka, ale popularita „Rich Men North of Richmond“ jde na ruku tomu, že mnoho lidí mimo bitcoinovou komunitu chová podobné pocity jako my: důvěra v tuto zemi byla narušena a „je to zatracená ostuda, kam se svět dostal.“

Samozřejmě existují i paralely s CBDC a obavami z digitálního panoptika, které jsou pro bitcoináře přijatelné. Anthony píše: „Tito boháči na sever od Richmondu. Pánbůh ví, že všichni chtějí mít naprostou kontrolu. Chci vědět, co si o tom myslíte. Chtějí vědět, co děláte.“

Je tohle skutečně bitcoinová píseň?

Myslím, že je důležité poznamenat, že ačkoli tato píseň byla bitcoinisty přijata dobře, částečně díky jejich typicky pravicové, antiautoritářské politické příslušnosti, musíme být opatrní, abychom ji nenazývali písní o Bitcoinech jako takových a nepoužívali ji jako druh „vymývání modrých límečků“ I když je Bitcoin jistě užitečným nástrojem pro ekonomicky nespokojené vzhledem ke svým kořenům v hnutí Velké finanční krize/Occupy Wall Street, bylo by neupřímné považovat Anthonyho za reprezentanta bitcoinářů, vzhledem k technologické financializaci Bitcoinu a hrozícímu vstupu účastníků trhu, jako je BlackRock a další jim podobní, kteří z toho mohou těžit.

Anthonyho hudba si jistě našla fanouškovskou základnu v Bitcoinových kruzích, a to z dobrého důvodu, a možná to může sloužit jako užitečný rozcestník k vytvoření dalších mostů mezi Bitcoinovou komunitou a těmi vzdálenějšími. Nemyslím si však, že by bylo spravedlivé prohlašovat Anthonyho nebo karikaturu kultury, kterou reprezentuje (bojující muži z Apalačska), za reprezentanta Bitcoinu. Je to ze dvou důvodů:

Anthonyho píseň mě neuvěřitelně dojala a velmi mě potěšilo, že jeho přímá kritika dolaru rezonuje u tolika lidí. Přiznávám, že jeho politická ideologie (pokud je vyjádřena) se mi líbí, ale nemyslím si, že je pravdivé považovat Anthonyho nebo jeho píseň za bitcoinovou hymnu. I když bych rád LARP jako lidový horal s těžce vydělané stížnosti – pokřik mých kolegů Bay Area mileniálů – budu jít na končetinu a říct, že si nemyslím, že příliš mnoho Bitcoiners jsou modré límečky horalů, a to buď. Myslím, že bychom si měli dávat pozor, abychom Anthonyho nebo jeho poselství nepoužívali jako prostředek k dosažení vlastních zájmů, ale přesto můžeme jeho hudbu a poselství ocenit takové, jaké jsou.

„Rich Men North of Richmond“ se rozhodně trefila do vkusu. Její syrovost, zdánlivá absence komercionalizace a lidovost mají ve srovnání s dnešní populární hudbou „fiat landu“ své opodstatnění. Její soulad s mnoha ideály v Bitcoinu není anomálií, ale její popularita mezi bitcoinisty může popírat snahu vykreslit Bitcoin jako něco jako populistické hnutí chudých, modrých límečků. Dovolím si tvrdit, že v průměru to v současné době pro Bitcoin neplatí.

Tyto výhrady stranou, tato píseň by nám mohla pomoci pochopit, jak se vymanit z ozvěny komory pozorovatelů trhu, maxi čísel a technolibertariánů. Určitě je zde důležité ponaučení, které ukazuje, jak moc se typický výtah Bitcoinu liší od toho, co má zřejmě skutečný masový ohlas. I když můžeme diskutovat o tom, zda „masové přijetí“ je skutečně hra, kterou bychom měli hrát, pro účely argumentace předpokládejme, že je to skutečně naším cílem. Mělo by to tedy sloužit jako důležitý údaj pro to, jak přizpůsobit naše sdělení

Jedná se zjevně o důležitou píseň a kulturní moment, ale není to hymna Bitcoinu, bez ohledu na to, jak moc bychom si to přáli. Kudos Anthonymu za jeho nově nalezený úspěch a za osvětlení důležité diskuse prostřednictvím jeho umění.

Toto je hostující příspěvek Spencera Nicholse. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}