Podobné články

Golf a Bitcoin: Největší hry

„Golf je klamně jednoduchý a nekonečně složitý, uspokojuje duši a frustruje intelekt. Je zároveň obohacující i šílený – a je to bezpochyby nejlepší hra, jakou

BTC Praha a hodnota bitcoinu na místě

Toto je názorový článek Marka Federa, šéfredaktora časopisu Investro a bitcoinového novináře, který se nedávno zúčastnil akce BTC Prague.

Začněme prohlášením o vyloučení odpovědnosti: nejsem nijak spojen s organizátory BTC Prague, takže v tomto článku uvádím pouze své osobní zkušenosti a názory jako účastník akce. A ještě jedno zřeknutí se odpovědnosti: na mnoha bitcoinových konferencích jsem nebyl, takže mé postřehy a dojmy z BTC Prague mohou být pro některé z vás staré novinky. Věřím však, že to byla první „velká“ bitcoinová konference nejen pro mě, ale i pro nespočet dalších lidí ze střední Evropy, takže by bylo fajn shrnout celý zážitek.

Konference doslova pro každého

Skutečnost, že nejlevnější vstupenka na BTC Prague stála pouhých 9 eur (asi 11 dolarů), znamená, že tato konference byla doslova pro každého. Tento přístup měl samozřejmě určitá omezení, ale za nejlevnější vstupenku se lidé dostali do expozice i na dvě pódia, což se rozhodně vyplatilo. To byl pravděpodobně jeden z nejhezčích tahů organizátorů, protože tuto konferenci zpřístupnili masám, a to i mimo Bitcoin.

K tomu přispělo i to, že program na „českém pódiu“ byl celý o základech Bitcoinu. Obsahoval přednášky o tom, co jsou to peníze; úvod do Bitcoinu, soukromí a samospasitelnosti; vysvětlení rozdílů mezi Bitcoinem a Ethereem; a mnoho dalšího.

Po dva dny mohli nováčci ve světě Bitcoinu poslouchat ty nejlepší z České republiky a Slovenska a získat vzdělání rovnající se tomu, které získali při stovkách hodin studia. Domnívám se, že to podtrhuje význam osobních konferencí a cenově dostupných akcí, které mohou pomoci s oranžovým pillingem do hlavního proudu.

Industry Day Rulez!

Zatímco hlavní konference prezentovaná na českém pódiu a programování pro bitcoinové začátečníky probíhalo 9. a 10. června, obsah Industry Day zaměřený na firmy začal 8. června a věřím, že to byl nejlepší den pro navazování kontaktů a nových přátelství.

Především se během dne konaly „pouze“ dvě stage s přednáškami a keynotes (Czech Stage v té době nebyla otevřena), což znamená, že oficiálního programu bylo méně. Lidé tak mohli strávit více času v promyšlené a inspirativní expozici, kde našli desítky a desítky firem a bitcoinových organizací. Díky více než 70 stánkům a expozicím měli účastníci možnost hovořit s těžařskými firmami, poskytovateli peněženek, knihkupectvími s bitcoinovými knihami, vzdělávacími organizacemi a nespočtem dalších podniků souvisejících s bitcoinem.

A protože výstavní plocha nebyla v den průmyslu tak přeplněná, poskytla účastníkům nejlepší příležitost k podrobným rozhovorům se všemi zúčastněnými podniky. Poté, co jsem strávil většinu prvního dne v prostoru výstaviště, jsem byl opravdu překvapen nejen otevřeností a přátelskostí všech účastníků, ale také jejich ochotou vést velmi důkladné a informativní diskuse s každým, kdo byl ochoten naslouchat a klást otázky.

Špičkový program

Na akci vystoupili Michael Saylor, Adam Back, Eric Weiss, Giacomo Zucco, Stephan Livera, Marek „Slush“ Palatinus, Ben Perrin, Peter McCormack, Rockstar Dev a mnoho a mnoho dalších. Konference BTC Prague měla neuvěřitelnou sestavu, na kterou se sjeli bitcoinoví experti, vývojáři, podnikatelé, influenceři a obchodníci doslova z celého světa. Klíčové přednášky, diskusní panely a přednášky byly neuvěřitelné.

V době psaní tohoto článku byly na oficiálním kanálu YouTube zveřejněny záznamy pouze dvou prezentací na pódiu. Oba však stojí za zhlédnutí. Například Saylorova přednáška „Budoucnost bitcoinu“ a Zuccova přednáška „Ordinace jsou retardované“ zaplnily hlavní sál do posledního místa, když lidé poslouchali tyto inspirativní a vzdělávací přednášky. Vřele doporučuji obě přednášky shlédnout.

Součástí přednášek bylo také několik zajímavých oznámení řečníků, ale podrobný popis toho, co bylo oznámeno, by pravděpodobně zabral celý samostatný článek. Nicméně za pozornost stojí zejména oznámení společností Vexl Foundation, AmityAge, Fedimint a Aleks Svetski

Nepřeberné množství fascinujících vedlejších akcí

Před konferencí se někteří z mých bitcoinových přátel zmínili, že nejdůležitějšími částmi budou expo zóna a vedlejší akce. Ačkoli to může znít divně, nyní chápu, proč to tak cítili. I když jsem se nemohl osobně zúčastnit všech vedlejších akcí, slyšel jsem jen ty nejlepší ohlasy a názory na akce jako „dev/hack/day“, setkání Nostr a další akce.

Pokud si účastníci chtěli opravdu užít přednášky a keynotes, a netrávili tedy mnoho času v prostoru výstavy, byly vedlejší akce ideální příležitostí, jak si s lidmi popovídat méně formálním způsobem. Z mého pozorování vyplývá, že naprostá většina zaměstnanců z konferenčních stánků a expozic byla venku a setkávala se s lidmi i během vedlejších akcí, což dávalo účastníkům možnost si s nimi popovídat uvolněnějším způsobem. Často to bylo doprovázeno půllitrem vyhlášeného českého piva v restauraci s domácími specialitami místní kuchyně, což bylo ještě příjemnější.

Prostor pro zlepšení

No, není toho mnoho, co bych změnil nebo co je podle mého názoru nutné zlepšit, aby byla tato akce ještě velkolepější. Jedno drobné zlepšení by však mohlo vést k ještě větší spokojenosti účastníků, přesto se netýkalo programu, řečníků ani stánků:

Stánky s občerstvením byly zdrojem třecích ploch, které by se mohly na příští akci zlepšit. Občas extrémně dlouhé fronty znamenaly, že lidé čekali na jídlo mnohem déle, než měli, což je v tak nabitém programu konference mohlo stát drahocenný čas.

Navíc, zatímco platby prostřednictvím sítě Lightning byly dostupné ve všech možných oblastech food courtu, s výjimkou společných prostor sálu, kde předpokládám, že platby Lightning prostě nebylo možné přijímat, občerstvovací vozy s touto možností platby často bojovaly

Sám jsem byl svědkem několika problémů s přijímáním Lightningu jako platební metody za jídlo nebo nápoje. Ať už to bylo způsobeno internetovým připojením, problémy s provozem prodejních zařízení nebo mobilních peněženek, nebo jen čistě zamračeným výrazem ve tváři prodavače jídla, který byl zjevně unavený z toho, že další „bitcoinový šílenec“ platí těmito internetovými penězi, celý zážitek z platby Lightningem mohl být lepší.

Samozřejmě se nejednalo o nic velkého a těžko si dovedu představit, že by konference této velikosti byla zcela bez chyb. A nutno podotknout, že platby Lightning byly k dispozici, pokud prodejci a kupující projevili trochu trpělivosti.

Celkově vzato to nebylo pro celkový pocit a výsledek konference nijak kritické, ale pokud by se organizátoři snažili o zlepšení pro příští ročník, asi bych začal tady.

Zúčastníte se BTC Prague 2024?

A když už jsme u příštího ročníku, organizátoři oficiálně oznámili, že druhý ročník konference BTC Prague se bude konat, nepřekvapivě, v Praze, a to v termínu od 13. do 15. června 2024. Pokud by se úroveň příštího ročníku měla alespoň trochu blížit akci, které jsem se zúčastnil, bude to určitě pecka

Tento příspěvek napsal Marek Feder. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}