Podobné články

Caitlin Longová o budoucnosti bitcoinu v bankovnictví: „Tvůrci politik dostanou to, čeho se bojí

Pokud jste v bitcoinech déle než pár minut, pak jste slyšeli frázi „buďte svou vlastní bankou“ To samozřejmě odkazuje na skutečnost, že Bitcoin je peer-to-peer síť, kterou ovládají její uživatelé, nikoli centrální bankovní systém. Ve světě Bitcoinu však stále existuje prostor pro bankovnictví; i když v odlišnosti od systému, který v současnosti známe.

Caitlin Longová neúnavně bojuje za zdravé bankovní postupy, zejména pokud jde o nebezpečí pákového efektu v bitcoinu. Její práce pozitivně upozornila na to, jak by mělo vypadat bankovnictví v bitcoinovém prostoru.

Působivá, 22 let trvající zkušenost Longové z Wall Street v kombinaci s její upřímností a výsledky v obhajobě zdravých peněz z ní v mnoha kruzích udělaly legendu. Ve svém domovském státě Wyoming Longová založila a působí jako generální ředitelka banky Custodia (dříve Avanti Financial Group), která se snaží překlenout propast mezi tradičním bankovnictvím a digitálními aktivy. V poslední době Longová bojuje v zákopech za to, aby se Custodia stala bankou pro digitální aktiva s účtem u Federálního rezervního systému. Během tohoto procesu se setkala s nesmyslným odporem ze strany Federálního rezervního systému, ale Longová se s těmito neúspěchy vyrovnala se stoicismem, profesionalitou a poctivostí a nadále bojuje za přístup Custodie k Fedu prostřednictvím dlouhé soudní bitvy.

Bylo mi ctí udělat s Longovou rozhovor o jejím pohledu na oblast bitcoinu a budoucnost financí a vím, že její odpovědi vám přijdou zasvěcené.

Jak jste se poprvé dozvěděla o bitcoinu a co konkrétně vás k němu přivedlo?

Poprvé jsem se o něm dozvěděla v roce 2012 z alternativních škol ekonomického myšlení. Byl jsem členem jedné e-mailové skupiny a tehdy jsem si začal všímat lidí, kteří o něm mluvili. Pro ty, kteří alternativní školy ekonomického myšlení neznají, Bitcoin vzbudil v rámci různých myšlenkových směrů velký zájem. Například ti, kteří vyznávají rakouskou ekonomickou školu, by bitcoin obecně považovali za digitální verzi zlata kvůli jeho omezené nabídce a decentralizované povaze. Je to alternativní úložiště hodnoty. Ti by také tvrdili, že vzhledem k apolitičnosti a deflační povaze bitcoinu je lepší alternativou k fiat měnám, které jsou závislé na inflační měnové politice.

Kolem Bitcoinu a alternativních škol ekonomického myšlení lze uvést několik dalších argumentů, ale na ty nemáme čas.

Jako lídr v bankovním sektoru Bitcoinu jste zažil vrcholy i pády politiky v USA. Myslíte si, že společnosti Custodia bude nakonec uděleno členství ve Fedu a účet?

Budu muset nechat promluvit žalobu týkající se společnosti Custodia. Nicméně jsem optimistický, pokud jde o otázku politiky obecně. Lidé, kteří jsou dnes u moci ve Washingtonu, si myslí, že mají moc Bitcoin zabít, což by nás všechny mělo dobře pobavit. Bitcoin už zemřel 474krát a stále žije – je to jen kód a 8 miliard lidí na světě už má možnost spouštět kód na svých chytrých telefonech. Když organizace dělají rozhodnutí ze strachu, mají tendenci dostat přesně to, čeho se obávaly. Američtí politici zde dostanou to, čeho se obávají v důsledku zatlačení služeb bitcoinu do příslovečného stínu: budou čelit silnější, globálněji distribuované, a tudíž odolnější síti bitcoinů, nad níž budou mít menší přehled a kontrolu nad vstupy a výstupy amerického dolaru než dnes.

Považujete bitcoin za aktivum, které pomůže udržet americký dolar jako globální rezervní měnu? Nebo jako prostředek k apolitickému měnovému systému v celosvětovém měřítku?

Pro Spojené státy má udržení vedoucího postavení v této technologii rozhodně strategické a národněbezpečnostní výhody. Ano, dolary lze například vydávat v síti Lightning Network a Spojené státy by to měly přijmout. Skutečnost, že stablecoiny získaly takovou popularitu, jakou mají, svědčí o tom, že svět chce, aby dolar běžel na internetových platebních kolejích.

Proč je podle vás důležité odstranit rozdíly v zájmu o bitcoin a jeho přijetí mezi muži a ženami?

To je těžká otázka, která má širší záběr než jen Bitcoin. Týká se technologického sektoru jako celku i oborů STEM obecně. Není žádným tajemstvím, že jsem v roce 2017 financoval stipendium pro inženýrky na Wyomingské univerzitě ze zhodnocených bitcoinů. Snažím se tím co nejvíce podpořit ženy, aby zůstaly v technických oborech, jakmile se jednou na nějaký inženýrský obor přihlásí.

Kromě toho, že se ženy ozývají, je nejlepší věcí, kterou může bitcoinový prostor udělat, aby přilákal více žen, a vlastně lidí všech profesí, pokračovat v přidávání bloků. Adopce bude časem pokračovat!

Doslov

Je docela ironické, že Long a tým společnosti Custodia dělají věci tím nejkompatibilnějším možným způsobem, a přesto se setkávají s odporem hluboko uvnitř bankovního regulačního establishmentu. Koncepce plně rezervovaných vkladů se bankovním regulátorům prostě nelíbí, a to kvůli desetiletím indoktrinace na oltáři dluhu a rehypotéky. Průkopníci jako Long si zaslouží nejen náš respekt, ale také podporu, protože jsou první, kdo se do této situace pustil.

Tento příspěvek napsala jako host Becca Bratcher. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}