Podobné články

Černá skříňka Binance: Vyhodnocování rezerv a závazků

Bilance bitcoinů na Binance zaznamenala největší jednodenní odliv v historii a legitimita ceny burzovního tokenu BNB je zpochybněna.

Níže je výňatek z nedávného vydání Bitcoin Magazine Pro, Bitcoin Magazine prémiového zpravodaje o trzích. Chcete-li být mezi prvními, kdo obdrží tyto postřehy a další analýzy trhu s bitcoiny na řetězci přímo do své e-mailové schránky, předplaťte si nyní.

Binance: FUD, nebo legitimní otázky?

Zdá se, že jedním z největších vítězů po krachu FTX je – na první pohled – společnost Binance. Poté, co měla v roce 2018 pouze 7,82% podíl na nabídce bitcoinů na burzách, činí nyní její podíl 27,50 %, a to navzdory mnohem širšímu trendu odchodu nabídky bitcoinů z burz. Zůstatek bitcoinů na Binance nyní činí 595 864 BTC, což je 3,1 % nesplacené nabídky v hodnotě 10,58 miliardy USD. Tyto bitcoiny patří jejich zákazníkům a odrážejí rostoucí trend tržního podílu v posledních několika letech, díky němuž se Binance stala největší bitcoinovou a kryptoměnovou burzou na světě.

Binance nyní kontroluje přibližně 60 % spotového a derivátového objemu celého trhu. Je těžké si představit, jak může být jakákoli burza v této oblasti za současných tržních podmínek „vítězem“, ale pro Binance by se dalo něco udělat díky rostoucí síle této burzy ve zdecimovaném odvětví. Kromě toho je token BNB společnosti Binance, nativní měna vlastního blockchainu Layer 1 konkurujícího Ethereu, v letošním roce stále jedním z výkonnějších tokenů při ocenění v bitcoinech.

Je však tato nedávná „síla“ vším, čím se zdá, nebo jde o fasádu? Za poslední měsíc jsme se dozvěděli, že v tomto odvětví není nyní žádná společnost v bezpečí (zejména burzy), a v posledních týdnech přibývá otázek kolem praktik společnosti Binance, její solventnosti, hodnoty tokenu BNB a celkového stavu jejího podnikání. Je to FUD, nebo legální? Pokusme se některé z nich rozebrat a zabývat se obavami objektivní a skeptickou optikou.

Toky z Binance

Při pohledu na sledování Nansenu i Glassnode jsme zaznamenali výrazné odtoky z Binance napříč různými tokeny a bitcoiny. Napříč ETH a ERC20 tokeny Binance zaznamenala 3 miliardy dolarů, které burzu opustily v největším jednodenním odlivu od června. V rámci sledování Nansen total wallet se všechny zůstatky na Binance odhadují na 62,5 miliardy USD, přičemž přibližně 50 % těchto zůstatků je ve stablecoinech napříč BUSD a USDT.

Source: Nansen

Podle společnosti Glassnode se celkový zůstatek na burze bitcoinů Binance za poslední den snížil přibližně o 6-7 % poté, co 1. prosince dosáhl vrcholu. Přestože zůstatky zůstávají nad 500 000 bitcoinů a Binance letos vykazuje rostoucí trend zůstatků bitcoinů na platformě, jedná se o významný pohyb pro odliv za pouhých 24 hodin. Pro obecné srovnání, trend zůstatků na bitcoinové burze byl mnohem odlišnější u FTX, jejíž zůstatek od června silně klesal. Odtoky z Binance za posledních několik dní jsou poněkud znepokojivé a vyvolávají otázky: Je to jednorázová událost a jen běžný obchod, nebo je to začátek něčeho víc?

Společnost Binance zaznamenala dosud největší odliv bitcoinů během 24 hodin

Čtenáři mohou zdarma sledovat adresy na řetězci, které poskytuje Binance, zde.

Hlavním důvodem k obavám není to, zda Binance nějaké bitcoiny/kryptoměny má, či nikoli. Transparentně vidíme, že firma kontroluje kryptoaktivy v hodnotě desítek miliard. Co není úplně jasné, podobně jako u FTX, je, zda firma smísila prostředky uživatelů nebo zda má nějaké nesplacené závazky vůči uživatelským aktivům.“

Generální ředitel Binance Changpeng Zhao (CZ) sice prohlásil, že firma nemá žádné závazky vůči jiným firmám, ale jak se v posledních měsících ukázalo, slova zase tolik neznamenají. Netvrdíme sice, že CZ veřejnosti lže o stavu financí Binance, ale nemáme jak dokázat opak.

CZ na otázku, zda se společnost chystá provést audit závazků vůči aktivům uživatelů, odpověděl: „Ano, ale závazky jsou těžší. Nikomu nedlužíme žádné půjčky. Můžete se zeptat v okolí.“

Bohužel, „poptat se“ není dostatečně uspokojivá odpověď pro ekosystém, který je údajně postaven na étosu „nevěř, ověřuj.“

Ačkoli není pochyb o tom, že Binance je gigantem v odvětví krypto derivátů, jak můžeme vědět, že firma nedělá podobné věci jako minulé subjekty, pokud jde o obchodování proti klientům s využitím prostředků uživatelů a/nebo vlastních dat. Věci jako odchod bývalého právního ředitele společnosti Coinbase ze společnosti Binance U.S. loni v létě po pouhých třech měsících ve funkci generálního ředitele zanechávají člověka s mnoha otázkami.

K naší skepsi přispívá i to, že cena tokenu burzy Binance BNB se v bitcoinovém vyjádření blíží historickým maximům a za posledních 785 kalendářních dní se vůči bitcoinu zhodnotila o ohromujících 828 %.

Má BNB skutečně hodnotu přibližně 14 % všech bitcoinů, které kdy budou existovat?

Následující týdny budou plné titulků kolem stavu globální regulace kryptoměn ve světě po skončení FTX. Během 48 hodin zveřejnila agentura Reuters zprávu, že americké ministerstvo spravedlnosti je rozpolcené ohledně obvinění Binance, výběry z Binance pro bitcoiny a agregované stablecoinové páry dosáhly historických maxim a burzovní token BNB klesl o 10 % v poměru k bitcoinu.“

Z opatrnosti budeme i nadále nabádat čtenáře, kteří působí na jakékoli centralizované burze – mezi něž Binance rozhodně patří -, aby se poohlédli po řešeních self custody. Případů nekompetentnosti a/nebo pochybení ze strany burz je příliš mnoho.“

Nejde o to, že bychom CZ nebo Binance nevěřili, ale o to, že nevěříme nikomu.“

Celý smysl bitcoinu spočívá v tom, že nyní máme aktivum, za které skutečně nikdo neručí. Ověřujte vlastnictví otevřené distribuované sítě pomocí kryptografie; nevěřte povoleným IOU. Vzhledem ke kombinaci regulačních obav týkajících se globálního odvětví kryptografických derivátů, pochybného burzovního tokenu s neuvěřitelnou relativní výkonností za poslední dva roky a vratkého osvědčení o rezervách – které bylo nesprávně prohlášeno za audit a donutilo ředitele odvětví zvednout obočí – považujeme za nutné vyzvat naše čtenáře, aby vyhodnotili riziko protistrany.

Relevantní články z minulosti:

  • The Everything Bubble:
  • Kolabující nabídky výnosů z kryptoměn signalizují „extrémní nouzi“
  • Nákaza pokračuje: Genesis je další na ráně
  • Kryptoinfekce sílí: Kdo další plave nahý?
  • Riziko protistrany se děje rychle
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}