Podobné články

Co je Avalanche? Pohled na populární blockchain „Ethereum-Killer“

Decentralizované finance (DeFi), což je označení pro finanční služby a produkty založené na kryptografických technologiích, jako je půjčování a výpůjčky, jsou hlavním případem využití Etherea, největšího blockchainu zaměřeného na chytré smlouvy.
Problémem Etherea je však podle jeho kritiků to, že jeho transakce jsou pomalé a poplatky jsou pro běžné uživatele příliš vysoké, což některé vede k tomu, že jej nazývají „blockchainem pro bankéře“.
V reakci na to se vlna uchazečů pokusila uzurpovat si úspěch Etherea tím, že jeho problémy vyřeší konkurenčním blockchainem. Jedním z hlavních konkurentů je Avalanche, který se označuje za „bleskově rychlý, levný a ekologický“.
Vývoj Avalanche vede newyorská společnost Ava Labs, kterou spoluzaložili Emin Gün Sirer, profesor informatiky na Cornellově univerzitě, Kevin Sekniqi, doktorand, a Maofan „Ted“ Yin, který napsal protokol použitý v neúspěšném projektu digitální měny Libra společnosti Facebook.
Co je Avalanche?
Avalanche je blockchain, který slibuje kombinovat možnosti škálování a rychlé potvrzovací časy prostřednictvím svého protokolu Avalanche Consensus Protocol. Dokáže zpracovat 4 500 TPS (transakcí za sekundu). U Etherea je toto číslo 14 TPS.
Nativní token Avalanche, AVAX, je podle údajů CoinDesk desátým největším tokenem s tržní kapitalizací 33 miliard dolarů v době psaní tohoto článku v březnu 2022.

Avalanche byl spuštěn v září 2020 a od té doby se stal jedním z největších blockchainů. Podle údajů společnosti Defi Llama má ve svém protokolu uzamčenou celkovou hodnotu přes 11 miliard dolarů, což z něj činí čtvrtý největší blockchain podporující DeFi po Terra a Binance Smart Chain.
Prosperující DeFi ekosystém Avalanche obsahuje některé protokoly z Etherea, například protokol pro půjčování Aave a decentralizovaný směnný protokol SushiSwap.
Trader Joe (nemá žádný vztah k americkému řetězci supermarketů Trader Joe’s) je hlavní decentralizovanou burzou Avalanche, v jejíchž poolech likvidity je uzamčeno 1,47 miliardy dolarů. Benqi s 1,26 miliardy dolarů uzamčených ve svých chytrých kontraktech je populární půjčovací platforma, která plní podobné funkce jako Aave.
Avalanche však není určena pouze pro DeFi. Společnost Ava Labs finančně podporuje také investice do sítě metaverse s tím, že rychlá a levná síť by mohla bez námahy podporovat hry a virtuální světy založené na blockchainu.
Jak Avalanche funguje?
Blockchain jako decentralizovaný systém potřebuje způsob, jak dosáhnout rozhodnutí mezi jeho globálně distribuovanými účastníky (validátory), kteří udržují veřejnou účetní knihu – způsob, jak dosáhnout konsenzu řízeného protokolem. V systému Avalanche tuto úlohu plní protokol Avalanche Consensus Protocol, který byl poprvé navržen v roce 2018 pseudonymní skupinou Team Rocket – předchůdcem společnosti Ava Labs.
Avalanche Consensus Protocol tvrdí, že kombinuje výhody dvou dalších sad konsensuálních protokolů známých jako Classical a Nakamoto.
Klasické protokoly: V rámci klasických protokolů se používá tzv: Ty jsou rychlé, ekologické a nenáročné na údržbu, ale nejsou obvykle decentralizované ani škálovatelné. HotStuff, klasický protokol, byl slavně použit ve stablecoinovém projektu Diem (dříve Libra) společnosti Meta Platforms (dříve Facebook).
Nakamoto protokoly: Tento druh protokolu, který je průlomovou technologií pseudonymního vynálezce Bitcoinu Satoshi Nakamota, nabízí decentralizované, robustní a škálovatelné blockchainy – stejně jako v případě Bitcoinu. Provoz sítě je však nákladný a transakce nejsou rychlé.
Konsensuální protokol AVAX (Avalanche)
Avalanche je postaven na třech řetězcích:
C-řetězce.
Řetězec X.
Řetězec P.
Ty znamenají smlouvu, výměnu a platformu. C-řetězec hostí ekosystém DeFi Avalanche, v němž většina uživatelů provádí většinu svých transakcí. Řetězec C je poháněn protokolem Snowman, což je specifická aplikace konsensuálního protokolu Avalanche. (Mnoho věcí na Avalanche má zimní tématiku.)

Jak token AVAX funguje?
AVAX, kterému jeho držitelé láskyplně říkají „červená mince“, je nativní token společnosti Avalanche s maximální nabídkou omezenou na 720 milionů tokenů.
AVAX má v síti nejméně tři případy použití.
Uživatelé Avalanche potřebují AVAX k placení transakčních poplatků v síti. To je podobné tomu, jak se ETH používá k placení poplatků za plyn na Ethereu. Ve skutečnosti jsou algoritmy poplatků Avalanche založeny na modelu dynamických poplatků za plyn v Ethereu, který je známý jako EIP-1559.
Zatímco poplatek za plyn u Etherea se částečně spaluje a částečně platí těžařům, poplatek u Avalanche se zcela spaluje. Podle sledovacího webu BurnedAvax bylo k datu psaní tohoto článku spáleno více než 1 milion AVAX, což je téměř 1 miliarda dolarů.
Za druhé, AVAX se používá při stakingu, což je termín pro zástavu kryptografických prostředků, v tomto případě AVAX, za účelem účasti na procesu validace a pomoci zabezpečit blockchain.
Sítě typu Proof-of-work, jako je Bitcoin, se při zabezpečení sítě spoléhají na validátory, kteří provozují výkonné počítače známé jako těžební platformy. U sítí proof-of-stake, jako je Avalanche, není ekonomickým zdrojem potřebným k získání práva na validaci provoz výkonných počítačů, ale uzamčení kryptoaktiv. Uživatelé, kteří vsadí alespoň 2 000 AVAX, mohou spustit své validátorské uzly a získat odměnu AVAX. Ti, kteří mají méně AVAX, se mohou připojit ke staking poolům a spojit svá aktiva společně s ostatními v síti, aby se stali jedním validátorem.
Třetí využití AVAXu je více technické a pro běžné uživatele méně zajímavé. Používá se jako základní účetní jednotka mezi několika podsítěmi nasazenými na Avalanche. Podsíť je soubor validátorů, kteří pracují na dosažení konsensu.
Přečtěte si více: Další informace: 6 nejlepších kryptoměn, na které můžete vsadit
A samozřejmě, stejně jako všechny kryptoměny na trhu, i AVAX je spekulativní, volatilní kryptoaktivum, které mohou investoři nakupovat a prodávat v naději na zisk.
Jak používat Avalanche
Chcete-li se dostat do sítě Avalanche a vyzkoušet její protokoly DeFi, musíte si AVAX koupit na centralizované kryptoměnové burze, jako je Binance nebo Kraken. Poté budete muset na své burze zvolit možnost „vybrat“ a převést své toky AVAX do peněženky DeFi, například MetaMask.
Nezapomeňte zvolit řetězec C, protože jinak mohou být vaše prostředky nenávratně ztraceny na špatném řetězci.
Uživatelské prostředí na Avalanche je podobné rozhraní Etherea, protože C-řetězec běží na virtuálním stroji Etherea (EVM). Pokud jste již dříve používali Ethereum, vaše veřejná adresa kryptopeněženky Ethereum, která začíná 0x, bude zároveň vaší adresou na Avalanche.
Kryptoměny z jiných řetězců lze také snadno přemostit do Avalanche, stačí připojit svou peněženku DeFi k přemosťovacímu protokolu, jako je Hop Exchange, a postupovat podle pokynů. Mosty se používají k přenosu tokenů z jednoho blockchainu nebo sidechainu do jiného – i když jsou oba řetězce přímo interoperabilní.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}