Podobné články

Co je to blockchain (BTC)

Jednoduše řečeno účetní kniha, ve které se vede evidence všech bitcoinů a jejich pohybů. Všechny pohyby se dají zpětně dohledat a každý k nim má přístup. Je to tedy otevřená účetní kniha. Zároveň se pak jedná o nejvýkonnější počítač na světě odhaduje se, že aby bylo možné překonat výpočetní výkon blockchainové sítě Bitcoin, bylo by třeba, aby každý člověk na planetě měl 300 průměrných počítačů a všechny na tom makaly. No zní to neuvěřitelně, ale je to tak.

Veřejnost všech bitcoinových transakcí je také pro mě hlavní argument, proč se nikdy nebude bitcoin ve velkém používat ke kriminální činnosti. To vážně udělá jen hlupák.

Tento výpočetní výkon používá síť k ověřování transakcí a těžaři pak dostávají odměny v podobě vytěžených bloků. Odměny se přibližně každé 4 roky krátí na polovinu. Dalším zdrojem odměn pro těžaře jsou poplatky z provedených transakcí, na bitcoinové síti.

Díky blockchainu je Bitcoin nejzabezpačenějším a nejsilnějším platebním systémem vůbec.

Samotnému ověřování u BTC se pak říká proof of work, tedy důkaz prací. Existuje i jiný princip, který používají další kryptoměny a tím je proof of stake.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}