Podobné články

Co jsem se naučil při nástupu obchodníků v Portugalsku na Bitcoin

Poznatky jedné expat Bitcoiner žijící v Portugalsku, která se rozhodla, že obchodníci na jejím místním trhu potřebují Lightning Network.

Jedná se o názorový editorial Holly Young, obyvatelky Portugalska, která provozuje setkání Bitcoin Tribe Algarve.

Bitcoinové komunity jsou na jihu Portugalska na vzestupu. O jejich posílení a rozšíření se aktivně snaží řada iniciativ, včetně setkání, studijních skupin, workshopů a nedávno i skupiny na Telegramu, která spojuje obchodníky, kteří chtějí prodávat své ekologické zboží za bitcoiny, se skupinou klientů, kteří je chtějí nakupovat.

Pokud jste četli nedávný článek kapitána Sidda „Rozhovory s domkáři: Feeding Your Family And Building A Bitcoin Community In Southern Portugal“, pak už budete znát trh v Monchique, kde zpovídaný homesteader prodává své zboží. Při mé návštěvě před časem mě napadlo, že bitcoin by byl ideální měnou pro vzájemný obchod, který se tam odehrává. Tehdy jsem se rozhodl, že udělám vše pro to, abych obchodníkům dodal oranžovou pilulku, a že tuto zkušenost využiji jako zkušební případ pro širší zavedení bitcoinového vzdělávání v této oblasti.

Trh vznikl během COVID-19 loc downs, kdy byla pravidla v právním Portugalsku obzvlášť přísná: masky na veřejných místech, žádné shromažďování lidí atd. a tak dále.

Svobodymilovná komunita zdejších emigrantů byla zděšena – a nedodržovala předpisy. Pro lidi, kteří trhy pořádali, obchodníky a návštěvníky, byla účast na nich jako prosazování základního práva: práva na obchod. Následovalo několik barvitých výměn názorů mezi organizátory trhu a místní policií, ale trh zvítězil. V takovém prostředí samozřejmě vládne hotovost, takže mít v kapse spoustu drobných bylo pro obchodníky i nakupující nutností.

Zboží na trhu je z velké části jedlé, včetně horského medu, hub, tinktur, masa a vajec, ale nakupující si mohou prohlédnout také oblečení, ručně vyráběné šperky, kamna na biolíh, svíčky a bronzové předměty do domácnosti. Troufám si odhadnout, že většina transakcí na trhu byla za méně než 20 eur – tu za pět za hrnec lahodného medu, tu za čtyři, abyste dítěti nechali namalovat obličej nebo mu koupili pár barevných náramků.

Platební vrstva Lightning Network se pro transakce této velikosti dokonale hodí. S nadšením jsem hodil zprávu do skupiny Telegram pro obchodníky a pozval je na bezplatný vzdělávací workshop o tom, jak provádět a přijímat platby Lightning za zboží a služby prodávané na trhu a místními, malými podniky. Cílovou skupinou byli obchodníci, kteří jsou v pozici, kdy mohou bitcoiny hromadit na své rozvaze, jako by soukromá osoba používala spořicí účet.

„Spammer,“ znělo stručné obvinění, které na mě vznesl jeden člen skupiny. Ve svém idealismu jsem spíše doufal, že moje nabídka bude přijata – nebyl jsem trochu připraven na občasné-vitriální reakce, které ve skutečnosti vyvolala. Ve skupině čítající přes tisíc členů jich reagovala jen hrstka. Z nich asi polovina byla podezřívavá, negativní, obviňovala mě z propagace Ponziho schématu nebo ze ziskuchtivosti. Naštěstí druhá polovina napsala, že by se ráda připojila, a projevila opravdový zájem. Několik místních bitcoinářů mi soukromě napsalo, že oceňují tuto iniciativu.

Jsme, jak se říká ve známém rčení, tak na začátku.

Nakonec se přihlásilo několik lidí, zpočátku asi 12: směsice obchodníků a místních majitelů malých podniků a jeden milý pár, který přijel z východní Evropy a díval se na Portugalsko jako na možnou lokalitu pro emigraci.

Seminář jsme uspořádali v Monchique, horském městečku v regionu Algarve, kde se koná dnes již proslulý trh. Místní kavárna na centrálním náměstí Velochique (která nejen podává výbornou kávu a obědy, ale také půjčuje kola dobrodružněji založeným návštěvníkům – zatím nepřijímá bitcoiny, ale do budoucna v to doufáme) nás velkoryse hostila.

Nejlepší plány, jak se říká. Nakonec nepřišel nikdo ze samotných obchodníků na trh – místo toho byli naším publikem všichni drobní podnikatelé z okolí a někteří zahraniční návštěvníci. Od té doby se však několik obchodníků z trhu ozvalo s žádostí o soukromé posezení, abychom mohli projít stejný materiál. Velmi rád jim vyhovím a v následujících dnech a týdnech provedu toto pokračování.

Dlouho jsem přemýšlel, jak Bitcoin představit. Nakonec jsem se rozhodl krátce pohovořit o bitcoinu jako o hodnotové nabídce v protikladu k naší nafukující se fiat měně. To byl bod, který rezonoval zejména u našich východoevropských hostů, kteří uváděli, že za posledních 12 měsíců zaznamenali inflaci u potravin ve výši 25 %.

Přešli jsme k diskusi o problémech, kterým čelí obchodníci a malé podniky. Na prvním místě bylo rozhodně populární zrušení poplatků za kreditní karty. Platit kartě Mastercard část hodnoty za krásné ovoce a zeleninu, které nakupujeme na trhu, se zdá být hluboce nelogické jak pro kupujícího, tak pro prodejce. Za druhé, a to není pro hotovostní ekonomiku bezvýznamné, přišla na řadu potřeba správného rozměňování, které je na samotném trhu docela zdrojem stresu.

Pro mě osobně je možnost propojení prodejců s bitcoinovou komunitou a bitcoinové komunity s lidmi produkujícími zboží skutečné hodnoty klíčovým motorem při pořádání akcí tohoto druhu. Toto rozhraní bude v budoucnu důležitým aspektem pro úspěch bitcoinové komunity. To se elegantně převádí na prodejce, kteří mají zájem získat přístup k nové skupině klientů. To byl poslední obsahový bod, kterému jsme se na workshopu věnovali před ukázkou používání Lightningu.

Pomáhal mi při tom člen rodiny a jeho podpora mě potěšila. Jako technický expert mě předem informoval o tom, jak užitečný je podle něj server coinos.io, a společně jsme prozkoumali jeho potenciál. Stručně mi vysvětlil, co je to peněženka a jak snadno se Coinos používá. Účastníky zaujalo zejména to, že na Coinosu je možné přidat profilový obrázek – což je funkce, která zatím není dostupná na jiných bleskových peněženkách, jako je Blue Wallet, a která je příjemná pro marketing malých podniků.

Jakmile si všichni vytvořili účet u Coinosu (všichni byli ohromeni tím, jak snadné to bylo a jak málo osobních údajů k tomu museli sdělit – nebyla vyžadována žádná adresa ani datum narození, ani doklad o bydlišti) a během několika minut jsme mohli provádět transakce. Podal jsem jedno euro z peněženky sousedovi po své levici, který mi vystavil fakturu. Předávali jsme si eura po celém stole, takže každý z přítomných měl zkušenost s vytvořením a zaplacením faktury Blesku. Jeden z účastníků chtěl vědět, jak se provádí transakce se zákazníky v jiných zemích, takže jsme si vyzkoušeli i odeslání faktury přes Telegram. V budoucnu budeme účastníky učit, jak zametat své saty z úschovy Coinos do chladicího zařízení.

Na všechny přítomné udělalo velký dojem, jak rychlé a snadné bylo provádět transakce – zdá se, že před akcí se očekávalo, že vysvětlení Bitcoinu i Lightningu bude technické a obtížně pochopitelné. Dva majitelé malých podniků se zavázali přijímat bitcoiny tehdy a tehdy.

Před akcí jsem se rozhodl omezit počet účastníků na 10, protože zkušenost mě naučila, že více účastníků přináší méně interaktivní zážitek. Několik lidí se na poslední chvíli rozhodlo, že se nemohou zúčastnit, takže nějaké následné akce jsou naprostou nutností. V nejbližší době budu pomáhat různým obchodníkům na trhu, kteří vyrábějí nádherné vonné svíčky, přírodní kosmetické produkty dost dobré na to, aby mohly konkurovat špičkovým kosmetickým značkám (a za čtvrtinovou cenu!), háčkované dečky, oblečení a doplňky, kožené zboží a bio ovoce, aby mohli přijímat platby na Lightning Network.

Po workshopu se objevil poměrně velký zájem z okolních vesnic s místními farmářskými trhy, takže nyní s radostí procházíme místa pro naše další. Další akce plánujeme na únor a březen.“

Od workshopu jsem měl to potěšení připojit se k mezinárodní skupině bitcoinářů, kteří se všichni věnují podpoře přijetí Bitcoinu prostřednictvím vzdělávání o platební síti Lightning. Na předpovědi do budoucna moc nevěřím, protože život má tendenci přicházet zleva, ale opatrně bych si troufl vsadit, že rok 2023 bude rokem všeobecného přijetí Lighting, protože stále více z nás věnuje čas a energii tomu, abychom mu pomohli na jeho přirozené cestě k úspěchu.

Tento příspěvek napsala Holly Youngová. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}