Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Co se stane, pokud americký dolar ztratí status rezervní měny?

Generální ředitel společnosti Relai přichází s důležitými úvahami o možnosti, že si americký dolar neudrží status světové rezervní měny.

Jedná se o přepis výňatku z „Bitcoin Magazine Podcast“, který pořádají P a Q. V této epizodě se k nim připojil Julian Liniger a hovoří o základech bitcoinu a o tom, proč bitcoin zaznamenává masivní přijetí v Evropě i během medvědího trhu.

Sledujte tuto epizodu na YouTube nebo Rumble

Poslechněte si epizodu zde:

  • Apple
  • Spotify
  • Google
  • Libsyn

Julian Liniger: Vzhledem k vývoji v Rusku, Číně atd. existují iniciativy, které se snaží oslabit americký dolar jako rezervní měnu. Máte pocit, že se toho lidé v USA obávají, že by se to mohlo v blízké budoucnosti stát, že USD ztratí svůj dominantní status rezervní měny? Jakou roli v tomto scénáři hraje Bitcoin (pokud je to scénář)?

Otázka: Naprosto. Myslím, že je třeba rozdělit reakce do různých skupin lidí. Řekl bych, že jsou tři, jen pro zjednodušení, s plným vědomím toho, že se blíží 500. Řekl bych, že první skupinou jsou bitcoinisté, kteří velmi věří tomuto příběhu, kteří vidí nápis na zdi a vidí, jak kroky, které dělá americká vláda, a kroky, které dělají zahraniční vlády, jsou na přímé cestě k tomu, aby nakonec americký dolar přestal být globální rezervní měnou.“

Myslím, že existuje názor, a budu mluvit hlavně za sebe, že by mělo více zemí dostat možnost oceňovat ropu ve své vlastní měně. Nemusí to být formálně vyhlášeno. Nemusí to být prohlášení OPEC nebo EU nebo kdekoli jinde, které by říkalo: „Hej, dolar prostě není světová rezervní měna.“ To je ale jenom otázka času Podle mne to, co je globálním standardem pro oceňování ropy, bude v přechodném období globální rezervní měnou.

Je tu ještě sekundární otázka hrozícího kolapsu evropského trhu s dluhopisy. Toho jsme byli svědky ve více rozvojových zemích. Vidíme kolaps japonského jenu. Nyní je tu další třída lidí, kteří podle mého názoru v krátkodobém horizontu budou sílu dolaru nadále zvyšovat, ale je jen nevyhnutelné, že s tímto nárůstem se přidá tlak a nakonec se vždy vrátím k tomu: Proč bychom měli věřit, že lidé, kteří učinili rozhodnutí, jež nás dostala do této situace, v níž se nyní nacházíme, proč by to měli být také ti samí lidé, kteří by nás dokázali dostat z pozice, do níž nás dostali? Tak nějak bych vysvětlil tyto dvě věci v rámci bitcoinové komunity.

A pak je tu podle mého názoru drtivá většina lidí v Americe, kteří vůbec nechápou a skutečně nerozumí tomu, co to znamená, že globální rezervní měna je naší domácí měnou a že je to měna, kterou je naše země a vláda schopna tisknout do nekonečna? Drtivé většině těchto lidí lze všechny tyto věci říci, a přesto raději jen řeknou, ale na tom nezáleží. „Americký dolar existoval celý můj život a bude existovat i nadále.“ To je pravda A myslím, že je v tom hodně popírání. Mám to mezi svými blízkými přáteli, se kterými budu vést takovéto rozhovory, a jejich odpověď bude prostě taková: „Jo, ale jako vláda na to přijde. Jako že americký dolar nezmizí.“ A tak to je Myslím, že v této třídě lidí bude hodně bolesti. Myslím, že spousta z nich bude v šoku, až dojde k nevyhnutelnému.

Poslední skupinou lidí jsou pak podle mě ti, kteří rozhodují, nebo jsou to lidé ve vládě, kteří možná vidí něco z toho, co vidí třída bitcoinistů jako nevyhnutelnost konce dolaru, ale ne všechno. Myslí si, že když od této chvíle udělají správně jen jednu nebo dvě věci, tak se věci vrátí do normálu a všechno bude v pořádku a skvělé. A americký dolar a USA zůstanou u moci.

Upřímně věřím, že je to kombinace obou těchto myšlenek, která dodává palivo našim politikům zde v této zemi. Ať už mají pravdu, nebo ne (já věřím, že se mýlí). Už nějakou dobu říkám, že nejlepším příkladem je Jerome Powell, který v roce 2021 vystoupil s prohlášením: „Inflace bude přechodná. Nedělejte si s ní starosti. Není to problém.“ Teprve pak v dubnu nebo květnu jít pod přísahou na slyšení před Kongres a říct: „Jo, udělali jsme chybu. Nevěděli jsme toho tolik, kolik jsme si mysleli. A proto jsme se ocitli tady.“

Nemám důvod věřit, že se od té chvíle do dneška naučil tolik, aby svými rozhodnutími loď napravil. Ale myslím, že jsem v menšině.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}