Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

Co se stane s bitcoinem, když zemřete, a jak ho zahrnout do závěti?

Plánování pro případ smrti sice není zábavné téma, ale je nezbytné, pokud hodláte své bohatství v podobě bitcoinů předat dál.

Toto je názorový článek Jenny Bunnell, senior manažerky pro obsahový marketing ve společnosti Dialpad.

Bez ohledu na to, jaký máte názor na bitcoin, je zřejmé, že je tu pro vás a jeho používání bude i nadále růst.

Jako virtuální peer-to-peer měna se bitcoin stal široce přijímaným v mnoha zemích. Své bitcoiny můžete prodat za hotovost nebo s nimi obchodovat s vrstevníky v různých sítích a použít je k investicím do čehokoli od umění po nemovitosti.

Protože se však jedná o virtuální měnu, vyvstává otázka: Co se stane, když zemřete? I když je to morbidní myšlenka, je důležité plánovat dopředu pro svou rodinu a blízké. Co se tedy stane s bitcoiny, když zemřete, a jak zahrnout BTC do případných dědických plánů? Je zahrnutí BTC do závěti stejně jednoduché jako v případě hmotného majetku, jako je dům nebo bankovní účty?

Co je to Bitcoin?

Obrázek pochází z kyivpost.com

Počátky Bitcoinu sahají až do roku 2008, kdy byla vydána bílá kniha s názvem „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash Systemjejímž autorem byl Satoshi Nakamoto (jméno, o němž se předpokládá, že je pseudonymem, možná dokonce patří více osobám). Myšlenkou bílé knihy bylo vytvořit plně digitální měnu, která by existovala mimo běžnou centralizovanou kontrolu bank a vlád

Její jádro spočívá v peer-to-peer softwaru a použití vysoké úrovně šifrování (založené na algoritmu SHA-256 navrženém americkou Národní bezpečnostní agenturou). Všechny transakce jsou zaznamenávány do veřejně přístupných účetních knih na serverech po celém světě a každý, kdo má počítač, si může zřídit jeden z těchto serverů, tzv. uzlů.

Každá transakce se vysílá do celé sítě a sdílí se mezi uzly. Tyto transakce jsou zhruba každých 10 minut shromažďovány do bloku a přidávány do blockchainu.

Lidé mají často mylnou představu, že si musí kupovat celé jednotky, ale BTC lze ve skutečnosti dělit až na sedm desetinných míst, čímž vznikají menší a cenově dostupnější jednotky – saty.

Jakmile si bitcoiny koupíte (nebo vytěžíte), pak je uchováváte v digitální peněžence, ke které máte přístup pomocí speciálního softwaru. Vzhledem k tomu, že tyto mince v reálném životě neexistují a že vlastnictví je založeno na dohodě mezi členy sítě, jak se vlastně rozhodne, co se stane s bitcoiny, když zemřete? Navíc, protože mnoho majitelů BTC si pamatuje klíč ke své peněžence a nevede si žádné jiné záznamy, co se stane, když náhle zemřou?

Memento Mori

Obrázek pochází z news.gallup.com

Není to nejpříjemnější věc, o které se mluví nebo na kterou se myslí, ale smrt je nevyhnutelná. V USA již sepsalo závěť méně než 50 % dospělých, i když se toto číslo samozřejmě liší v různých věkových skupinách – závěť sepsalo více než 75 % lidí starších 65 let, zatímco závěť sepsalo pouze 20 % lidí mladších 30 let

Z právního hlediska v USA to může být docela nepřehledné. Daňový úřad se na kryptoměny nedívá jako na měny, ale spíše jako na obchodovatelné komodity, které mohou být příslušnými úřady zdaněny. Přesto je považujeme také za aktiva, a proto musí mít nějakou formu právní kontroly, pokud jde o dědictví.

Tato kontrola či dohled vychází z revidovaného zákona o jednotném svěřenském přístupu k digitálním aktivům (RUFADAA). Tento zákon byl vypracován s cílem poskytnout příslušným stranám (např. právníkům nebo svěřenským správcům) jasnost a legální způsob nakládání s digitálními aktivy v držení pozůstalosti zemřelé osoby (nebo dokonce v případě, že je osoba nezpůsobilá k právním úkonům).

Zákon byl sepsán Komisí pro jednotné právo (Uniform Law Commission, ULC), aby jej státy mohly následně přezkoumat a přijmout. K roku 2021 tento zákon přijalo 47 států. Přinejmenším pro USA tedy existuje rámec, který upravuje správu digitálních aktiv, což bude úlevou pro mnohé, kteří si dříve nebyli jisti.“

Jak funguje RUFADAA?

Nejprve je třeba vzít v úvahu, že existují tři skupiny osob, které mají zájem na tom, co se stane:

  • Vlastník digitálních aktiv, který může chtít určitou úroveň soukromí.
  • Správce těchto aktiv (podniky, které vytvářejí, uchovávají nebo prodávají online aktiva).
  • Svěřenský správce nebo advokát, který s majetkem nakládá.

Hlavní překážkou, se kterou se zákon potýkal, byla skutečnost, že na rozdíl od fyzického majetku existovala kolem digitálních aktiv vždy určitá míra utajení. V počátcích neexistovaly žádné zákony, které by objasňovaly přístup k těmto digitálním souborům a peněženkám v případě úmrtí nebo nezpůsobilosti. Pokud původní vlastník digitálních aktiv nezanechal poznámku o tom, jak se k těmto aktivům dostat, pak je smutnou realitou, že mohou být navždy ztracena.

Je důležité poznamenat, že RUFADAA se nezaměřuje pouze na kryptoměny, ale na všechna digitální a online aktiva. To zahrnuje i takové věci, jako jsou účty na Facebooku nebo Googlu. Správci mají určitá práva, pokud jde o to, co mohou vydat nebo zda požádají o soudní příkaz k předání přístupu a/nebo informací. V případě věcí, jako jsou účty na Facebooku, může správce také rozhodnout, co je „přiměřeně nezbytné“, pokud jde o uvolnění jakýchkoli informací.

RUFADDA A Bitcoin

Obrázek pochází z webu uniformlaws.org

RUFADAA se uplatní pouze v případě, že původní vlastník má autorizovaný přístup ke svým bitcoinům. Může to být prostřednictvím dokumentů podepsaných u správce a v jeho držení nebo to může mít podobu právního dokumentu, jako je plná moc, závěť nebo svěřenecký dokument.

Správce může také omezit rozsah přístupu vašeho svěřence, obvykle tak, aby zahrnoval pouze aspekty, které mu umožňují vykonávat jeho povinnosti. Správce má také právo vybírat správní poplatky za jakýkoli přístup, který poskytne. To může být důležitá informace, pokud se snažíte rozhodnout, co se stane s bitcoiny po vaší smrti.

Jednou z hlavních výhod RUFADAA je, že vyjasňuje právní hierarchii, pokud jde o dokumentaci – a později distribuci – vašich digitálních aktiv. Správce (nebo online systém správy) je podle RUFADAA považován za nejvyšší autoritu, pokud jde o vlastnictví kryptoměnového účtu.

Ve skutečnosti to znamená, že pokud jste v dokumentu u správce učinili osobu A příjemcem svých digitálních aktiv, má tento dokument přednost před jinými právními cestami, jako jsou závěti, zplnomocnění k zastupování nebo svěřenské fondy. Pokud nemáte s opatrovníkem uzavřenou žádnou dohodu o oprávněné osobě, pak vlastnictví přejde na kohokoli, kdo je uveden v těchto běžných dědických dokumentech.

Pokud nastane scénář, kdy neexistuje žádná z běžných smluv ani smlouva s opatrovníkem, pak může být jakýkoli převod vlastnictví nebo svěřenecké odpovědnosti stanoven vlastními podmínkami opatrovníka.

Co byste měli dělat?

Zdroj obrázku: ucf.edu

Při přemýšlení o tom, co se stane s bitcoiny, když zemřete, máte dvě hlavní možnosti:

Můžete se buď zeptat svého správce, zda má konkrétní nástroje nebo rámec pro určení příjemce k vašemu účtu, což by platilo pouze v případě, že byste své bitcoiny drželi na burze – což je nedoporučovaný postup. Vaší druhou možností je jít tradiční cestou a jmenovat jakéhokoli příjemce vašich BTC v závěti, svěřenském dokumentu, na základě POA nebo v dokumentech o pozůstalosti.

Pokud váš majetek zahrnuje BTC (nebo jinou kryptoměnu), měli byste zvážit plán, který zahrnuje všechny aspekty vašeho digitálního majetku. To znamená mít způsob, jak předat všechny podrobnosti, jako jsou údaje o účtu, klíče a přístup k případným hardwarovým peněženkám, osobě, která má tato aktiva zdědit, nebo svému svěřenci/právníkovi.

V každé závěti nebo podobném dokumentu je třeba uvést směrnice pro předávání veškerých údajů, zejména těch nejcitlivějších, které jsou s účtem spojeny. Pouhé předání použitého hardwarového zařízení pravděpodobně nestačí k tomu, aby příjemce převzal kontrolu nad účtem.

Závěr

Navzdory svému růstu mnoho lidí stále pochybuje, zda je BTC skutečnou měnou. Přesto růst a čísla velmi ukazují, že je to něco, co tu zůstane.“

O každém bitcoinu, který vlastníte, byste měli přemýšlet jako o aktivu; nemusí to být fyzické aktivum jako váš dům nebo auto, ale přesto má reálnou hodnotu. Proto byste měli pečlivě zvážit, co chcete, aby se s vašimi bitcoiny stalo v případě vaší smrti nebo pracovní neschopnosti. Znalost kroků, které je třeba podniknout, a toho, co se stane s bitcoiny v případě vaší smrti, znamená, že váš majetek může být předán oprávněným osobám, které si přejete.

Tento příspěvek napsala jako host Jenna Bunnell. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}