Podobné články

Golf a Bitcoin: Největší hry

„Golf je klamně jednoduchý a nekonečně složitý, uspokojuje duši a frustruje intelekt. Je zároveň obohacující i šílený – a je to bezpochyby nejlepší hra, jakou

Dědictví s ohledem na budoucnost: Proč je Bitcoin klíčem k mé závěti?

Toto je článek Konstantina Rabina, autora článků o financích a technologiích.

O smrti mnoho lidí nemluví příliš rádo, ale je nezbytné si sednout a dobře se zamyslet nad tím, co se stane s vaším pozemským majetkem, až nakonec nastane nevyhnutelné.

Navzdory její důležitosti studie z roku 2021 zjistila, že méně než polovina dospělých v USA má vůbec zřízenou závěť. Zatímco mnozí se o ní příliš bojí přemýšlet, velké množství lidí má jednoduše pocit, že jim chybí know-how pro její zřízení, nebo chtějí počkat, až budou mít děti, než pocítí potřebu vyřešit své pozůstalosti.“

V průběhu minulého roku jsem se rozhodl, že tuto „závěť“ prodiskutuji sám se sebou, a po dlouhém přemýšlení a mnoha hodinách výzkumu se mi odpověď na nejlepší způsob dědictví, který bych měl ve své závěti zřídit, zdála zřejmá: Bitcoin.

Za současného stavu věcí v dnešním světě se určitě dostanete do problémů, pokud si závěť nezřídíte. Řekněme, že zítra kopnete do země bez vypracovaného dědického plánu. První věc, která se může stát, je, že veškerý váš majetek může být zmrazen, dokud se soudy nebudou zabývat každým detailem vašeho majetku. To může trvat několik měsíců až několik let v závislosti na místě, kde žijete, a na majetku, který je napsán na vaše jméno. Pokud jste byli manželé a zemřeli jste bez závěti, může se stát, že váš manžel bude muset najít exekutora, což často stojí spoustu peněz, a pak přijdou měsíce papírování a bojů s dávno ztracenými příbuznými, kteří se najednou mohou začít objevovat u vašich dveří. Spolu s tímto dramatem může přijít i daňový úředník, který je připraven působit jako smrtka majetku, který po sobě zanecháte, a často si vezme obrovské procento vašich životních úspor.

S ohledem na to všechno může zřízení závěti pomocí BTC vyřešit mnoho problémů pro ty, které po sobě zanecháte v zemi živých. Proberu některé své myšlenky na toto téma a vysvětlím, proč přesně jsem se rozhodl zřídit závěť s Bitcoinem.

Výhody Bitcoinu oproti tradičním aktivům

Podle mě se vše omezilo na dva aspekty, přičemž prvním je dostupnost. S fyzickým majetkem nakonec musíte při předávání majetku po smrti vyřídit víc než jen papírování. Ať už se jedná o zlaté pruty, sklep s investiční whisky nebo drahé obrazy, je potřeba určitá úroveň odborných znalostí, aby bylo možné tyto předměty přemístit z jednoho místa na druhé a následně se o ně řádně starat.

Bitcoin to pro mě řeší. Máte zde majetek, který nepotřebuje nic jiného než 256bitovou kombinaci, abyste k němu měli globální přístup, aniž by vaši nejbližší příbuzní museli čekat měsíce, než získají přístup ke zmrazeným účtům. Tato kombinace může uchovávat veškerou hodnotu, kterou si přeji předat, aniž bych potřeboval nějakou přepychovou místnost s řízenou teplotou nebo dvoutunový trezor. Tímto způsobem lze hodnotu snadno převést a zpřístupnit příjemcům po celém světě bez nutnosti zprostředkovatelů

Dalším aspektem BTC, díky kterému je dobré jej použít jako dědický prostředek, je jeho aspekt soukromí. Všichni víme, že technologie blockchainu bitcoinu je maximálně bezpečná, a tím eliminuje jakákoli bezpečnostní rizika, ale co soukromí? Jistě, mohlo by být možné sledovat, kdo vlastní BTC, pokud víte, komu peněženka patří, ale stejně jako většina z nás HODLrs, máme tendenci držet věci v tajnosti.

BTC tedy nabízí bezpečnost, dostupnost a soukromí, ale také mě napadlo, že by s tímto schématem mohly být nějaké problémy, a tak jsem se pustil do jejich vyjmenovávání a promýšlení každého z nich.

Problémy a rizika převodu bitcoinů

Bezpečnost se zdála být bezpředmětná s ohledem na to, aby moje zásoba mincí byla v bezpečí pro ty, kterým ji chci odkázat, ale na druhou stranu, jak se dají zmíněné mince převést nebo peněženka bezpečně předat dál? Nastavení inteligentního kontraktu, který se vykoná po vaší smrti, se zdálo být dokonalým řešením, ale pak Elon Musk začal s těmi pokusy na lidech s jeho mozkovými implantáty, takže tento nápad může být ještě pár let vzdálený.

Knowhow

Možná si tedy říkáte, že půjdete postaru a pořídíte si bezpečnostní schránku v běžné bance, kde necháte svůj soukromý klíč na dobře chráněném místě, a do závěti zahrnete instrukce, které budou těm, které jste po sobě zanechali, situaci objasňovat. Ale i v takovém případě bude zapotřebí určitá míra technických znalostí, aby se vaši dědicové dokázali orientovat ve složitostech vlastnictví bitcoinu.

Používání BTC se stalo podstatně jednodušší než v roce 2010, ale stále vyžaduje určitou úroveň technických znalostí, což může představovat výzvu pro dědice, kteří se v kryptoměnách nemusí orientovat. Řešení je zde zřejmé: poučte své lidi o slávě bitcoinu dříve, než skončíte šest nohou pod zemí.“

Hodnota a distribuce

Kolísání ceny bitcoinu může být něco, co by mohlo lidi odradit od toho, aby o tomto aktivu vůbec uvažovali jako o uchovateli hodnoty, kterou lze předat, ale nepochybuji o tom, že jednoho dne bude mít i jeden satoshi hodnotu pěkný peníz.

Problém pramení z toho, že dokud jsem naživu, chci i nadále využívat kryptoměnové burzy k obchodování a doplňování zásob bitcoinů. Jak tedy může být neustále se vyvíjející zásoba bitcoinů rovnoměrně rozdělena po mé smrti? No, je to opravdu jednoduché, stačí přidělit každému příjemci určité procento svých mincí. Tímto způsobem můžete své hnízdo neustále rozšiřovat a nezáleží na tom, kolik mincí máte nebo jak volatilní trh může být, správné procento se dostane do správných rukou.

Nástroje pro plánování dědictví po bitcoinech

Dobře, takže při svém ponoru do králičí nory BTC závěti se mi podařilo najít několik tipů a nástrojů, které by měly být užitečné při plánování toho, co se stane s vašimi věcmi, až odejdete na věčný odpočinek. Dovolte mi jen krátce se dotknout dvou z nich:

Peněženky s více podpisy

Tohle je ideální pro ty, kteří se bojí, že se někdo z jejich příbuzných pokusí zbytek ošidit nebo něco podobného. Jedním ze způsobů, jak můžete využít peněženky s více podpisy, může být to, že váš právník a oprávněné osoby musí každý z nich autorizovat transakci, aby mohla být provedena. Tato přidaná vrstva zabezpečení může být snadným způsobem, jak nastavit závěť, aniž byste museli podstupovat příliš mnoho technických problémů. Pro mě je tento přístup založený na peněženkách s více podpisy fantastickým nápadem, který jsem již realizoval.“

Služby plánování pozůstalosti v bitcoinech

Věřte tomu nebo ne, ale nebyl jsem první, koho to napadlo. Existují specializované služby pro plánování bitcoinového majetku, které nabízejí řešení pro bezpečnou správu a převod bitcoinového majetku poté, co vydechnete naposledy. Tyto služby mohou hodně pomoci tím, že poskytují odborné vedení a snižují riziko ztráty nebo špatného zacházení s bitcoiny těmi, kteří se v technologii blockchain příliš neorientují. Ačkoli já osobně v těchto službách vidím hodnotu, není to prostě můj šálek čaje.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli cestu realizace závěti v BTC, jedna věc, která by měla vždy doprovázet vaši poslední vůli, je spis s komplexní dokumentací, která dává jasné pokyny ke všem vašim přáním. Jasná dokumentace je zásadní, a čím stručnější budou pokyny, tím méně prostoru bude pro výklad a argumenty ze strany oprávněných osob.“

Vliv Bitcoinu jako odkazu

Podle mě jde o to, abychom budovali odkaz a podíleli se na budoucnosti Bitcoinu i ze záhrobí. Demokratizace bohatství je dokonalý způsob, jak pomoci prosazovat myšlenky lepšího světa prostřednictvím technologie blockchain a BTC, a tím, že jsem je začlenil do své závěti, mám pocit, že této věci pomáhám.

Vždy se snažím podporovat finanční inkluzivitu a rád bych svým dědicům umožnil přístup k transformačnímu aktivu, které již utvářelo a bude utvářet svět v něco velkolepého. Podpora Bitcoinu tímto způsobem je také v souladu s mou vírou v potenciál decentralizovaných technologií přetvořit budoucnost financí a celé společnosti.

Doufám, že volbou Bitcoinu jako dědictví přinejmenším podnítím konverzaci o digitálních aktivech, budu své dědice vzdělávat, budu je inspirovat k prozkoumání příležitostí, které nabízejí nové technologie, a dám jim možnost přistupovat k vyvíjejícímu se finančnímu prostředí s důvěrou.

Toto je hostující příspěvek Konstanina Rabina. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}