Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Dolar se vůči bitcoinu nafukuje od roku 2011

Ve zvětšeném měřítku se americký dolar vůči bitcoinu rychle nafukuje od doby, kdy jeden bitcoin dosáhl v roce 2011 parity s jedním dolarem

Vroucně si přeji, aby hyperinflace nikdy nedosáhla našich břehů. Pravděpodobnost, že se tomuto výsledku vyhneme, je velmi malá. Jinak řečeno, naše šance, že zažijeme hyperinflaci, jsou extrémně vysoké; jedinou otázkou je načasování. Kdy k ní dojde? Mnozí doufají, že je to ještě hodně daleko. Někteří se domnívají, že už je tady a že trvá již delší dobu.

Americký dolar se drasticky nafoukne proti nemovitostem

Někteří tvrdí, že hyperinflace v oblasti nemovitostí už je tady. Mnoho Američanů (a dalších lidí po celém světě) horečně přeplácí nemovitosti, což v některých oblastech způsobuje, že se ceny bydlení během jediného roku téměř zdvojnásobily. Nechci být buzerační, ale ne, hodnota vašeho domu se za rok nezdvojnásobila. Vaše měna se rychle nafukuje vůči tvrdému aktivu, jakým je nemovitost. Existují i další příznaky?

Je bitcoin zajištěním proti inflaci?

Spousta lidí tvrdí, že bitcoin není zajištěním proti inflaci. Poukazují na loňský rok rekordní výše inflace, zatímco cena bitcoinu zůstává přibližně stejná nebo se od listopadu pohybuje níže. Jak je to možné?! Inu, jediní lidé, kteří se snaží měřit inflaci měsíc po měsíci nebo rok po roce, jsou centrální bankéři a lidé, kteří operují s vysokou časovou preferencí. Jste to vy? Pokud ano, přibližte se!

Pojďme si udělat spravedlivé srovnání amerického dolaru a bitcoinu ode dne, kdy dosáhly parity. Většina lidí včetně bitcoinářů netuší, kdy se tak stalo. A vy ano? Rychlé vyhledávání odhalí, že 9. února 2011 se jeden bitcoin rovnal jednomu dolaru. Nyní máme k dispozici měřítko inflace za posledních 11 let. Měření inflace po desetiletích mi připadá jako způsob uvažování s nízkými časovými preferencemi. Co se tedy dozvídáme?

Dolar se vůči bitcoinu drasticky nafoukl

Pokud si zvětšíte obraz, jak navrhuji, všimnete si, že bitcoin je nyní 29 000krát hodnotnější než americký dolar. Pokud se na to podíváme touto optikou, myslím, že můžeme s jistotou říci, že bitcoin nám o inflaci říká něco jiného. Říká nám, že americký dolar se drasticky nafukuje proti nejtvrdší formě peněz, která kdy byla vynalezena nebo objevena. Každý, kdo se snaží tvrdit opak, nerozumí penězům, bankovnímu systému ani našemu finančnímu systému. Počkejte, to jsme skoro všichni.“

Nijak mě neuklidňuje, že na to upozorňuji, ale valím oči na blbce ve vládě, v tisku, na Wall Street, v Silicon Valley a ano, dokonce i na zaryté bitcoinisty, kteří se na inflaci dívají špatnou optikou. Pokud je vaší zúčtovací jednotkou americký dolar a bitcoin vnímáte jako investici, pak je vaše zarámování věrohodné, i když zavádějící. Možná jsem to já, kdo má iluze, ale myslím si, že experiment s decentralizovanou formou peněz, kterou vlády, korporace a miliardáři nemohou znehodnotit, funguje od roku 2009 velmi pěkně, a jsem si jistý, že tento rok a mnoho dalších let bude více lidí objevovat oslepující záblesk zjevného.

Všem těm bitcoinářům, kteří se domnívají, že operují s nízkou časovou preferencí a diví se, proč se bitcoin nepohybuje v souladu s uváděnými čísly inflace, zkontrolujte si svou finanční slepotu: Používáte špatnou zúčtovací jednotku. Trpíte nemocí fiat. Pokud je vaší zúčtovací jednotkou bitcoin, americký dolar se vůči bitcoinu již 11 let rychle nafukuje. Ne, nebyla to hladká jízda.

Není třeba panikařit, ale novinka: Americký dolar se vůči bitcoinu již delší dobu drasticky nafukuje. Uznávám, že tato skutečnost je těžkou pilulkou. Možná si budete chtít nějaké pořídit pro případ, že by se dolar dál nafukoval.

Bitcoin je spořicí technologie, nikoliv investice

Existuje důvod, proč mnoho společností a lidí neustále hromadí další bitcoiny, zatímco cena klesá. Dokonce i rámování bitcoinu jako býčího nebo medvědího trhu je zcela mimo mísu, protože implikuje, že bitcoin je investice. Existuje spousta lidí, kteří věří, že bitcoin je investice. Já mezi ně nepatřím. Pokud se však na bitcoin díváte jako na spořicí technologii, pak je současné období obdobím objevování hodnoty jediných digitálních peněz, které existují nejméně deset let a získaly 29 000krát větší hodnotu než světová rezervní měna. Možná byste si měli pro jistotu nějaké pořídit.

„Lidstvo a náš svět má mnoho problémů … bitcoin není jedním z nich.“ -Erin Crawford

Tento příspěvek napsal Mark Maraia. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}