Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

Dominantní postavení bitcoinu roste v souvislosti s měnící se dynamikou trhu a regulačními zásahy

Key Takeaways

  • Dominance bitcoinu měří poměr tržní kapitalizace bitcoinu ke kumulativní tržní kapitalizaci sektoru kryptoměn
  • V současné době dosahuje 58 %, což je nejvyšší hodnota od dubna 2021
  • Dynamika trhu se mění, protože instituce zvažují Bitcoin, zatímco zbytek kryptotrhu se stále potýká s problémy v prostředí přísné měnové politiky
  • Regulační zpřísnění také prohlásilo mnoho tokenů za cenné papíry, zatímco Bitcoin si zřejmě vybojoval vlastní mezeru

Na trhu s bitcoiny není nikdy nuda.

Jak již bylo řečeno, rok 2023 (alespoň doposud) nepřinesl chaos takového rozsahu, jaký jsme viděli v minulých letech. V roce 2022 Bitcoin volně klesal, protože svět přešel na přísnou měnovou politiku, zatímco na světlo vyšly skandály jako kolaps Terry a ohromující podvody na FTX. To přišlo po pandemických letech 2020 a 2021, kdy kryptografie prudce vstoupila do povědomí hlavního proudu, Bitcoin tiskl závratné zisky a inspiroval konverzaci u stolu po celém světě o tom, co jsou tyto záhadné internetové peníze zač.

Rok 2023 se tedy rozsahu tohoto dramatu nemůže rovnat. V dynamice trhu s Bitcoinem se však děje něco velmi zajímavého, přinejmenším ve srovnání s ostatními kryptoměnami. Dominance Bitcoinu, která měří poměr tržní kapitalizace Bitcoinu ke kumulativní tržní kapitalizaci všech kryptoměn, je na nejvyšší úrovni za poslední dva roky, a to 52 %. Jinými slovy, 52 % tržní kapitalizace kryptoměn, která v současnosti činí 1,18 bilionu dolarů, tvoří Bitcoin.

Dominance klesla v letech 2020 a 2021

Z výše uvedeného grafu vyplývá, že rok 2020 zahájil Bitcoin s dominancí přibližně 70 %. V průběhu následujících 365 dní trochu poskakoval a propadl se až k 50. hodnotě. Nicméně teprve v posledním čtvrtletí roku 2020 začal Bitcoin dělat vážné pohyby a vzrostl z 10 000 USD na 28 000 USD. V tomto časovém období se poměr dominance zvýšil z 59 % zpět na 70 %, na kterých uzavřel, tedy přibližně na stejném poměru dominance, na kterém rok před dvanácti měsíci otevřel.

V následujícím roce 2021 altcoiny dohnaly ztrátu. Dominance bitcoinu se propadla jako kámen a klesala rychleji než kdykoli předtím. Širší trh s kryptoměnami explodoval, protože stimulační šeky, uzamčení řízené obchodováním Robinhood a základní úrokové sazby tlačily kapitál do všeho, co bylo vzdáleně napojeno na blockchain.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn se v listopadu 2021 dotkla 3 bilionů dolarů, zatímco tržní kapitalizace bitcoinu dosáhla vrcholu 1,28 bilionu dolarů. Dominance bitcoinu se tedy snížila na 43 %. Nejhorší inflační krize od 70. let minulého století však donutila centrální banky k jednomu z nejrychlejších cyklů zvyšování sazeb v poslední době, který následoval po letech nulových (nebo v některých případech dokonce záporných) sazeb.

Pro riziková aktiva to znamenalo potíže. A nenechte se mýlit, celý trh s kryptoměnami je na rizikovém spektru tak daleko, jak jen to jde. Kapitál se z tohoto prostoru vylil, protože sazby stále rostly, inflace se zahřívala a krypto sektor zasáhlo několik nekalých skandálů (díváme se na vás, Do Kwone, Same Bankmane-Friede a Alexi Mašinský).

Což nás přivádí do současnosti. Zatímco inflace dosáhla svého vrcholu ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, makroklima je stále nejisté. Zaměstnanost je napjatá, ekonomika je stále horká a inflace sice klesá, ale je výrazně severně od 2% cíle Federálního rezervního systému. V Evropě je inflace ještě žhavější (a na Velkou Británii se ani neptejte, pokud se vůbec ještě počítá jako Evropa).

V oblasti kryptoměn se však něco mění. Dominance bitcoinu se zvýšila a zdá se, že je opět v růstovém trendu. V současné době dosahuje 58 %, což je nejvyšší hodnota od dubna 2021. Na jedné straně je to typické pro to, co jsme viděli v minulosti: po delším a seismickém pullbacku (2022) začnou do Bitcoinu proudit peníze, které vidí růst dominance, než se nakonec přefiltrují do altcoinů a zbytek trhu je dožene.

Existují však dva body, které jsou proti tomu, proč by to tentokrát mohlo být jinak, a mohou dát důvod k zamyšlení těm, kteří předpokládají, že altcoiny budou tentokrát následovat. První je, no, zřejmý: minulé cykly nejsou ukazatelem těch budoucích, a to platí zejména pro Bitcoin.

aktivum bylo spuštěno teprve v roce 2009 a teprve v posledních pěti letech se s ním obchoduje s nějakou rozumnou likviditou (i když i při ní je řídká). Bylo by proto pošetilé přikládat předchozím letům příliš velkou váhu, zejména proto, že celá jeho existence se až do loňského roku shodovala s pozoruhodným býčím trhem v širší ekonomice. Toto je první rodeo Bitcoinu a kryptografických produktů v prostředí vysokých úrokových sazeb, takže všechny sázky jsou na spadnutí.

Kromě této oslnivě zřejmé výhrady však existuje více důkazů, které naznačují, že v posledních šesti měsících mohlo dojít ke strukturální změně, pokud jde o trh, nebo k něčemu, co může změnit trend dominance do budoucna. Mám na mysli regulaci a v poslední době i institucionální kroky.

Regulační tlak v USA byl pro kryptografický sektor brutální, v poslední době byla řada tokenů potvrzena komisí SEC jako cenné papíry, včetně Solany, Polygonu, Cosmosu, BNB a Cardana. Na druhou stranu se zdá, že Bitcoin si vyrývá vlastní mezeru. Nebo, jak řekl generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong, když diskutoval o žalobě, kterou SEC vznesla proti jeho burze, „od SEC jsme tak nějak dostali informaci, že, no, vlastně všechno jiné než Bitcoin je cenný papír“.

Proto mi připadá pošetilé prohlašovat tento nárůst dominance v posledních několika měsících za dočasný. Když už, tak je překvapivé, že nestoupl více, i když mnohé z těchto regulačních potíží již mohly být oceněny, zatímco největší nebitcoinový token, Ether, se obávanému označení cenný papír zřejmě zatím vyhnul.

Je tu však také realita toho, co se v posledních týdnech děje na straně institucí. Blackrock a Fidelity, dva z největších světových správců aktiv, podali žádosti o spotové ETF. Jedná se o bitcoinové ETF, nikoli krypto ETF.

V sektoru, kde je regulace tak mlhavá a faktor zastrašování při skutečném nákupu fyzického Bitcoinu tak vysoký (realita je taková, že peněženky a seed fráze nejsou ideální pro nové uživatele nebo institucionální fondy, bez ohledu na to, jak svůdný je příslib self-custody), by to mohlo udělat zázraky pro likviditu – jeden z velkých faktorů, který nyní Bitcoin brzdí. To může také uklidnit obavy kolem nedostatku transparentnosti a spolehlivosti centralizovaných burz, protože instituce mohou jednoduše obejít subjekty, jako je Binance a jít přímo k (regulované) Bitcoin ETF. Tyto ETF samozřejmě ještě nejsou schváleny, ale k Bitcoin ETF máme zatraceně blízko než k jakémukoli jinému druhu krypto ETF.

Makroklima je stále nejisté: inflace sice dosáhla vrcholu, ale stále je zvýšená, a vzhledem k tomu, že měnová politika notoricky funguje se zpožděním, plnou bolest ze sazby Fedu na sever od 5 % ještě nepocítíme. Řada výzev nás teprve čeká. Mohlo by dojít ke zhoršení regulačních zásahů, zatímco kdo ví, co se děje v zákulisí některých kryptografických společností. Je však nepopiratelný pocit, že jakkoli je situace pro kryptografii špatná, Bitcoin má hlavu a patu nad zbytkem party.

S ohledem na to všechno dává rostoucí dominance smysl. A i když netuším, co bude dál (nakonec krypto bude krypto), rozhodně nevidím nic, co by mě utvrzovalo v tom, že dominance Bitcoinu, která je nyní na dvouletém maximu, musí brzy nevyhnutelně ustoupit.


Share this article

Categories

Tags

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}