Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Politika vývoje bitcoinu

V nedávném rozhovoru s Christianem Deckerem ze společnosti Blockstream se Shinobi z časopisu Bitcoin zabýval složitou politikou vývoje Bitcoinu. Decker, vedoucí vývojář Lightningu, poskytl upřímný

Dopis dceři ke Dni otců: Ohledně bitcoinu jsem se mýlil

„Milá dcero… Řiď se zásadami Bitcoinu; neposlouchej jen mě, ale udělej si vlastní průzkum.“

Toto je názorový článek Willa Schoellkopfa, autora knihy „The Bitcoin Dog“ a budoucího otce.

Byl jsem studentem informatiky na Kalifornské univerzitě, když jsem v roce 2013 poprvé slyšel o Bitcoinu. Skepticky jsem se stavěl k těmto novým kouzelným internetovým penězům a netrvalo dlouho a imploze burzy Mt. Gox tuto skepsi potvrdila a ukázala, jak důležité je mít své bitcoiny ve vlastní péči. V té době však ještě nebyla k dispozici snadno použitelná hardwarová řešení peněženek s chladicím zařízením, takže jsem udělal chybu a vzdal jsem se, když jsem se tehdy a tehdy rozhodl, že nemá cenu se o bitcoinech dozvědět víc.

Mýlil jsem se.

I když jste se ještě nenarodili, mé srdce už hřeje vaše láska. Když přemýšlím o nadcházejícím Dni otců, mém prvním jako budoucího otce, už si představuji, jak tě držím v náručí. Jsi zachumlaný v roztomilém, malém dupačkách a čepičce s klapkami na uších, a jak tě kolébám ze strany na stranu, šťouchám tě nosem do nosu.

„Kdo je tatínkova holčička?“ Zašeptám ti do ucha. „Ty jsi!“ Oči se mi dmou pýchou. Na tváři mi zazáří úsměv, když se – k mému překvapení – snažíš natáhnout ruku a chytit mě za nos! Tvé drobné prstíky se sotva dokážou chytit.

Dnes, když sedím v našem houpacím křesle, ve kterém se budeme houpat sem a tam, s tebou v náručí, se dívám z okna tvého dětského pokoje a přemýšlím o světě, do kterého tě chci přivést: o světě, kde jsou snadno dostupná řešení v podobě hardwarové peněženky s chladicím zařízením. Přemýšlím o cílech, které si stanovíš, o tvých snech, o tvých ambicích! Ale nechci, abys to všechno měl – alespoň ne příliš snadno. I když pro vás chci to nejlepší, nehodlám vám to předat na stříbrném podnose.

Jako tvůj otec z tebe vychovám mladou ženu, která tvrdě pracuje na tom, co chce. Chci, abys měla svůj osud pod kontrolou. Abys měla příležitost uspět. Aby sis vytyčila cestu tak poutavou, tak strhující, tak „nemůžu uvěřit, že se to opravdu děje“, že bez mrknutí oka ochotně obětuješ krev, pot a slzy svým vášním. Za současného stavu vám však chybí finanční svoboda, abyste tak mohli učinit.

I když si tak moc přeji, abyste se narodili svobodní, vaše kariérní volba (stejně jako u většiny mladých mužů a žen v naší společnosti) zůstává uzamčena v kleci inflace. Obávám se, že vědomí čistého příjmu znevýhodněného prudce rostoucí mírou inflace vás povede k tomu, že se budete záměrně omezovat – že tím zase omezíte svou vlastní schopnost rozvíjet svou tvořivost a odmítnete formy sebevyjádření, které odrážejí oheň vašeho vnitřního ducha. Z nutnosti překonat inflaci prostřednictvím dobře placené funkce se můžete cítit nuceni vyměnit svou vášeň za bezohlednost, obětovat svůj životní sen za život tažného zvířete – takového, které musí vydat mocný řev, aby se vymanilo z klece inflace!

Bitcoin to napraví.

Bitcoin je klíč, který vám umožní v klidu odemknout dveře a v klidu vyjít z klece. Zatímco penízky ve vaší kasičce nikdy nebudou mít proti inflaci šanci, budete moci střádat saty, a ty prostě inflace nezničí. Budeš se moci svobodně věnovat životu, jaký chceš, ať už bude jakýkoli, a také šetřit na svou budoucnost.“

Má milovaná dcero, jsi sama sebou. Můžeš se vznášet jako motýl, nebo bodat jako včela – volba je na tobě. Tím, že žiješ podle fiat standardu, zúčtovací jednotky, kterou kontroluje centrální banka s nabídkou peněz uměle zvyšovanou podle potřeby, budou tvá křídla bojovat s protivětrem inflace. Pokud se však rozhodnete pro standard bitcoinu, budete létat volně. Prostřednictvím Bitcoinu si můžete svobodně zvolit kariéru, která vám a vašemu životnímu stylu nejlépe vyhovuje, s jistotou, že jste nyní vybaveni spořicí technologií schopnou dlouhodobě udržet hodnotu vaší práce

Protože jsi moje dcera, jsem si jistý, že budeš mít stejné schopnosti kritického myšlení jako tvůj otec. (I když, upřímně řečeno, doufám, že v tomto směru budeš po své matce; ta je v naší rodině skutečným kritickým myslitelem!) Vrozeně víš, že mi nemáš slepě věřit, ale raději si má tvrzení o Bitcoinu sama ověřit. Dokonce i tatínek, navzdory svému informatickému vzdělání, přistupoval k Bitcoinu nejprve jen jako k neověřenému softwarovému algoritmu a rychle ho zavrhl. Trvalo to dalších osm let, ale nakonec jsem se přece jen přiklonil k dalšímu pohledu – tentokrát více než zběžnému – a teprve poté jsem ocenil Bitcoin takový, jaký skutečně je: měnová revoluce, která se odehraje jednou za celou civilizaci.

Už vás slyším, jak si říkáte: „Když je ale tatínek supermocný, proč prostě nemůže změnit nabídku bitcoinů?“

Milá dcero, tohle je moje odpověď: Řiď se zásadami bitcoinu, neposlouchej mě, ale udělej si vlastní průzkum. O Bitcoinu se toho můžeš dozvědět tolik! Zjisti, proč už žádné bitcoiny nevzniknou, až budeš o něco starší… ne 18, ale 118! Vše, co je na světě, je vše, co kdy bude. Jen si pamatuj, dceruško, že pokud se rozhodneš pro Bitcoin, tvůj potenciál doslova nemá hranic.

Tatínek bude na svou holčičku vždycky pyšný.

S láskou,

Tatínek

Tento příspěvek napsal Will Schoellkopf. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}