Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

Dozrávání sítě Lightning: Dospívání vertikálním směrem

Stejně jako naši předkové lovci a sběrači, i Lightning Network bitcoinu dospívá k masovému přijetí prostřednictvím specializace a sofistikovanosti.

Jedná se o názorový článek Roye Sheinfelda, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Breez, mobilní aplikace Lightning Network. Verze tohoto článku byla původně zveřejněna na Medium.

Téměř tautologicky platí, že specializace v rámci sociálního systému roste se sofistikovaností. Zvyšující se specializace by vlastně mohla být jedním ze způsobů, jak definovat sofistikovanost společnosti.

Příklad první:

Naše globální společnost je docela sofistikovaná. Vím, jak vytvářet výrobky, jak uspět v triviální soutěži o „The Wire“ a jak najít nejlepší podniky s šavarmou v Tel Avivu, ale nemám ponětí, jak plést, navrhnout účinný fotovoltaický článek nebo kam jít lézt po skalách v okolí Maputa. Všichni jsme experti na něco, učíme se čím dál víc o čím dál menším množství věcí.

Srovnejte to se společnostmi lovců a sběračů, kde každý umí v podstatě všechno. Každý umí uplést košík, chytit rybu, rozdělat oheň, zazpívat píseň, odříkat pravidla kmene, postavit přístřešek atd. Ačkoli je jejich svět složitý, jejich společnosti jsou jednoduché, s velmi malou vnitřní diferenciací nebo specializací.

Příklad druhý:

V počátcích webu byly společnosti jako CompuServe a AOL v podstatě univerzálními internetovými obchody. Byli to poskytovatelé internetových služeb, kteří poskytovali základní připojení: e-mail, sociální média (tj. chatovací místnosti), obsah v podobě zpráv, počasí atd. a vyhledávání, často v podobě skutečného adresáře.

Vzhledem k tomu, že se web stal mnohem komplexnějším, zapojujeme se do každé z těchto funkcí s více společnostmi. Včetně veškerého psaní, editace, komentování, opravování a tak dále – i tak jednoduchý příspěvek, jako je tento, bude zahrnovat služby několika poskytovatelů internetových služeb, několika poskytovatelů e-mailu, několika platforem pro ukládání do cloudu, několika cloudových textových editorů, několika úložišť obrázků a kdoví kolika služeb na pozadí

A nyní se to děje i u Lightning Network. Jako každý sociální systém se i naše síť neustále vyvíjí a nyní vypadá úplně jinak, než jak vypadala na začátku. Činnosti související s Lightning se stále více specializují a tato specializace je příznakem i katalyzátorem růstu sítě

Jak asi vypadal vynález první sítě. Jak daleko jsme se dostali… (Obrázek: Hans Splinter).

A pak byl Blesk a bylo to dobré

V počátcích Blesku (mluvíme asi o roce 2018) existovaly v podstatě jen dva druhy společností. První byly infrastrukturní společnosti, které budovaly první implementace sítě. Lightning Labs začaly brzy s lnd. Dále na severu na stejném pobřeží pracovala společnost Blockstream na c-lightningu, který od té doby přejmenovala na Core Lightning. O půl světa a jeden nebo dva skoky dál vznikal ve Francii systém Eclair.

Pak tu byly „peněženky“, které měly zhruba tři varianty. Rané úschovné peněženky, jako Wallet of Satoshi a BlueWallet, nabízely relativně jednoduché uživatelské rozhraní, ale přebíraly úschovu prostředků uživatelů. Rané peněženky bez úschovy, jako Eclair, Zap a SBW, představovaly opačný kompromis: plnou úschovu uživatelů s někdy skalním uživatelským rozhraním.

Naštěstí peněženky druhé generace, jako Phoenix a Breez, následovaly v těsném závěsu a začaly přistupovat k uživatelskému prostředí komplexně a braly v úvahu jak touhu uživatelů po vlastní úschově svých bitcoinů, tak po jejich přesunu bez ručního otevírání, financování a vyrovnávání kanálů

To byla fáze ověřování konceptu Lightning. My, zastánci Lightningu, jsme tvrdili, že se jedná o peer-to-peer peníze – bitcoiny pro každodenní nákupy – a toto byly základní technologie potřebné k převodu bitcoinů z jednoho peera na druhého prostřednictvím sítě. Pokud by se peněženky a implementace protokolu ukázaly jako neproveditelné, nemělo by smysl pokračovat.

V podstatě se jednalo o komunitu desítek, možná stovek lidí, každý znal každého a všichni jsme pracovali na stejných, relativně zásadních problémech. Byl to jednoduchý sociální systém a vnitřní diferenciace byla malá. Lovili jsme. Sbírali jsme.

Domestikace uzlů

Asi před 10 000 lety naše lovecko-sběračské předky přestalo bavit honit zvířata a rostliny, které potřebovali k přežití. A kdo by se jim divil? Mluvíme o vyčerpání. Proto změnili taktiku a začali rostliny a zvířata domestikovat, aby je měli blíž k domovu. Musel to být skvělý nápad, protože se tak stalo nezávisle na sobě na několika místech po celém světě. A tato změna měla osudové důsledky: nejstrmější nárůst populace vůbec, nástup civilizace (ve smyslu městské společnosti) a explozi technologií od kola a architektury až po centralizované politické systémy a písmo.

Základní myšlenka spočívá v tom, že když lidé zkrotí své prostředí, mají více času pracovat na složitých věcech, jako jsou daňové zákoníky, módní diety a otevřené protokoly.

Prostředí uživatelů blesku se skládá z uzlů, protože uzly zprostředkovávají všechny vzájemné/transakce v síti. Jejich zdomácnění bylo dalším krokem ve vývoji Lightningu

Jakmile začnete s domestikací, je těžké s ní přestat – mimochodem další případ vertikální specializace. (Image: Cinty Ionescu).

Právě když tyto první peněženky nabíraly na síle, začaly se objevovat technologie správy uzlů pro plné uzly. Některé z nich, jako například ThunderHub a Ride The Lightning, byly ve skutečnosti druhořadou technologií pro správu uzlů, která pomáhala uživatelům provádět operace a upravovat konfiguraci jejich uzlů. Jiné, jako RaspiBlitz a Umbrel, byly navrženy tak, aby uživatelům pomáhaly s instalací a konfigurací uzlů.

Takovou techniku správy uzlů je ve vývoji Lightningu snadné přehlédnout, ale je důležitá, protože podporuje decentralizaci, která je sama o sobě hodnotou a důležitým prostředkem k udržení robustnosti sítě

A další fáze tohoto vývoje se již objevila. Například společnost Voltage nabízí škálovatelné cloudové uzly podnikové úrovně. Namísto šikovného nástroje pro provoz uzlu si nyní firmy mohou na vyžádání pronajmout plně funkční uzel s potřebnou kapacitou a konektivitou

Všimněte si, že výhody technologie správy uzlů jsou do značné míry nezamýšlené. Stejně jako ten, kdo vynalezl kolo, neměl na mysli vysokorychlostní koleje a švýcarské hodinky, ti, kteří začali pracovat na technologii správy uzlů, pravděpodobně chtěli jen více funkcí pro vlastní potřebu. Usnadňují však nové funkce sítě, které jsou zásadní pro robustnost a růst Lightningu (trojúhelníky likvidity, LSP), nemluvě o tom, jak zplošťují křivku učení pro příchozí uživatele.

Stejně jako lovci a sběrači dosáhli kvantitativního a kvalitativního skoku ve složitosti svých společností, když si ochočili věci, na kterých jejich společnosti závisely (rostliny a zvířata), byla druhá fáze evoluce Lightningu procesem domestikace uzlů, na kterých naše síť závisí.

Going Vertical

Na počátku agrární revoluce a na mnoha místech světa dodnes zemědělci skutečně zušlechťují své vlastní produkty. To znamená, že pastevecká rodina může vyrábět a prodávat přízi, kůži, mléko, sýr, maso, uzeniny atd., které sama vyrábí. Obecně však platí, že nejlepší výrobce uzenin a nejlepší výrobce sýrů se specializuje na to, aby lépe obsloužil své trhy. Po několika generacích už ani jeden z nich neumí stříhat ovce, ale společně dokážou sestavit uzenářskou tabuli, která by svou dekadencí a rafinovaností šokovala jejich předky.

Plody (a masa! a sýrů!) vertikální diferenciace a specializace. (Obrázek: Shelby L. Bell).

Po několika dalších generacích tu máme současný scénář, kdy neumím vyrobit sýr ani klobásu, ale umím ladit v sedmi různých jazycích.“

Stejně jako civilizace nevyhnutelně prošla (a stále prochází) procesem vertikální diferenciace a specializace, který ji činí sofistikovanější, je současným, očekávaným a životně důležitým trendem v Lightningu to, že se společnosti specializují na stále menší niky, aby poskytovaly stále lepší uživatelské zkušenosti. Tyto niky jsou funkční i geografické.“

Například společnost OpenNode rychle přidala ke své stávající nabídce on-chain režim Lightning point-of-sale (PoS). Brzy poté jsme následovali my s naším neobchodním režimem v místě prodeje již na začátku roku 2020 a o několik měsíců později se objevil malý kádr řešení v místě prodeje pro obchodníky, kteří chtěli přijímat bitcoiny přes Lightning.

Po troše sofistikovanosti začala druhá fáze budování infrastruktury a vznikalo stále více infrastrukturních společností ve stále více vertikálních nikách. Některé například nabízejí PoS s fiat on-ramps (např. Strike) a fiat off-ramps (např. CryptoConvert, IBEX atd.). Existují také samostatně hostovaná, pouze bitcoinová řešení PoS provozovaná lokálně (např. lnbits, BTCPay, LNPay atd.)

Aby bylo možné obsloužit proměnlivé množství likvidity, které mohou obchodníci a uživatelé potřebovat (vzpomeňte si na Spirit Halloween v dubnu versus v září), otevřela se tržiště likvidity. Společnost Bitrefill’s Thor začala prodávat kanály poměrně brzy. Nyní se správa likvidity a financování kanálů staly samostatným odvětvím, které čítá takové účastníky, jako jsou Lightning Network+, Magma od Amboss a Lightning Pool. Blocktank společnosti Synonym je na dobré cestě stát se víceúčelovým poskytovatelem služeb Lightning (LSP) se širokou paletou služeb. A bolt.observer je služba šitá na míru LSP, která jim pomáhá sledovat stav jejich uzlů

Totéž se děje i v případě:

  • Hry (např. Zebedee, THNDR Games)
  • Streamovaná média (např. Breez, Wavlake, Fountain)
  • Finanční obchodování (např. LN Markets, Kollider, Loft)
  • Chat a sociální média (např, Sphinx, Zion, Starbackr)
  • Zpravodajství a komentáře (např. Stacker News)

Kromě funkční diferenciace existuje také geografická specializace, která dává smysl vzhledem k regulačním rozdílům a potřebám lokalizace. Společnost Bitcoin Beach, ačkoli není přímo společností, se proslavila tím, že pomohla podpořit přijetí bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru tím, že v El Zonte založila místní oběhové hospodářství. Bitnob pomáhá Afričanům střádat saty a přijímat remitence. Vietnam vede ve světě v přijímání bitcoinů již druhý rok po sobě a jedním z důvodů je, že společnost Neutronpay zásobuje trh řešeními založenými na technologii Lightning. Také v jihovýchodní Asii přináší filipínským masám Lightning společnost Pouch.ph.

Kam tedy tento trend rostoucí specializace vede?

Bez nadsázky lze říci, že v ekosystému Lightning je nyní více vertikálních trhů, z nichž každý obsahuje několik společností, než kolik jich bylo ještě před pěti lety. Jako sociální systém – technologická a organizační struktura, jejímž prostřednictvím na sebe vzájemně působíme – se Lightning stává mnohem sofistikovanějším.

Budoucnost funkční diferenciace

Specializace je v sociálních strukturách tak rozšířená, protože zvyšuje efektivitu a produktivitu, což následně podporuje růst. Přestože síť z roku 1995 byla strukturálně mnohem jednodušší než síť z roku 2005 nebo 2015, s každým dalším desetiletím se její používání stávalo jednodušším. V důsledku toho se skupina 16 milionů prvních uživatelů během deseti let rozrostla o rovnou miliardu a nyní jej pravidelně používá téměř 70 % světové populace.

Může to znít neintuitivně, ale větší specializace a sofistikovanost živí růst

Rozšiřování vertikál a funkční diferenciace jsou nezbytné, protože její problémy nejsou mými problémy, ale oba potřebujeme Blesk. (Image: Arian Zwegers).

A tak bude růst i Blesk. S tím, jak stále více odborníků ze stále více různých oblastí činnosti objevuje Lightning a začleňuje jej do řešení, která stejně poskytují, bude přibývat uživatelů – často aniž by o tom věděli.

Vezměte si například společnost Synota. Propojuje platební aplikace Lightning s chytrými měřiči, aby pomohla zajistit okamžité, konečné platby za energie na základě cen v reálném čase. Plyn a elektřina proudí jedním směrem, saty druhým. Je to skvělý nápad, ať už se používá jakýkoli prostředek směny, a náhodou dává větší smysl s Lightningem. Pokud se jim podaří přinést uživatelům zvýšení efektivity, pak budou do sítě přijímat lidi, kteří o Lightningu možná nikdy neslyšeli a o vícecestné platby nebo kotevní kanály se ani v nejmenším nezajímají

Pro nás na straně Lightningu bude výzvou usnadnit přijetí, aniž bychom obětovali technologickou integritu našich řešení, a udržet co nejnižší bariéry pro všechny příchozí uživatele, ať už jsou to LSP, obchodníci, spotřebitelé, Lightning wizards nebo úplní n00bs. Jedním ze způsobů, jak se s touto výzvou vypořádat, je samozřejmě větší specializace – různé nabídky pro různé skupiny uživatelů. Pokud se nám to podaří, růst přijde organicky, přirozeně a nevyhnutelně.“

Tento příspěvek napsal jako host Roy Sheinfeld. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}