Podobné články

Golf a Bitcoin: Největší hry

„Golf je klamně jednoduchý a nekonečně složitý, uspokojuje duši a frustruje intelekt. Je zároveň obohacující i šílený – a je to bezpochyby nejlepší hra, jakou

Důkaz práce je jedinou použitelnou formou konsensu

Konsensuální mechanismus bitcoinu zajišťuje, že pro potvrzení transakcí je třeba vykonat práci, a zabezpečuje bitcoin tím nejspravedlivějším způsobem.

Jedná se o názorový článek Pierra Gildenhuyse, spoluzakladatele technologického startupu pro sociální prostředí se sídlem v Hongkongu.

Proof-of-work je konsensuální mechanismus, který používá protokol bitcoinu. Na základní úrovni to znamená, že je třeba vykonat práci, aby se prokázalo, že transakce, které proběhly v síti, jsou platné.

Proof-of-work funguje pomocí specializovaných „počítačů“ známých jako aplikačně specifické integrované obvody (ASIC), do nichž vstupují údaje o transakcích, informace z předchozího slyšitelného bloku a nonce (náhodné číslo), aby bylo možné odhadnout výsledek hashovací funkce. Hašovací funkce jsou jednosměrné matematické rovnice, takže není možné zjistit výsledný výstup z veřejně viditelného vstupu jinak než rychlým odhadem, jak to dělají tyto ASICy. „Těžaři“ jsou lidé, kteří tyto stroje provozují, a chtějí zvýšit počet hashů (neboli odhadů) za sekundu, které jejich zařízení dokáže vyprodukovat, a chtějí najít co nejlevnější a nejspolehlivější zdroj energie, aby se pro ně tato těžba stala rentabilní, aby se jim vyplatily náklady na jejich stroje a aby měli příjem na pokrytí svých dalších výdajů. Navzdory tomu se jedná o neuvěřitelně konkurenční odvětví v důsledku přizpůsobení obtížnosti bitcoinu: podle toho, kolik hashů za sekundu se v síti těží, se složitost a obtížnost hashovací funkce odpovídajícím způsobem zvyšuje nebo snižuje, takže nalezení každého nového bloku v celosvětové síti trvá v průměru 10 minut.

Bloky jsou souborem transakčních dat, která musí být přenesena a jsou přidána do řetězce všech předchozích bloků v síti a budou přenesena a přidána do tohoto „blockchainu“ až po nalezení odpovědi na hashovací funkci. Těžaři jsou za tuto činnost odměňováni tím, že dostávají transakční poplatky, které platí uživatelé, a také získávají blokovou dotaci, která začínala jako 50 bitcoinů, ale každých 210 000 bloků – přibližně každé čtyři roky – se snižuje na polovinu. (Současná bloková dotace činí 6,25 bitcoinu za blok.) Protokol Bitcoin má maximální emisi 21 milionů bitcoinů, což znamená, že bloková dotace skončí kolem roku 2140 a všechny odměny za těžbu budou hrazeny z transakčních poplatků.

Zásadní význam proof-of-work:

  • Produkce bitcoinů je v reálném světě nákladná.
  • Obrana integrity a přesnosti bitcoinu je reálně nákladná.
  • Bitcoin má „nezfalšovatelnou nákladnost“, což znamená, že by bylo možné vyrobit falešné bitcoiny nebo podvodné bitcoinové transakce pouze opakováním všech nákladných proof-of-work, které předcházely, a to rychlostí, která převyšuje všechny probíhající proof-of-work v síti.

Získání 51 % potřebných k tomu, aby mohli jednotlivci, národní státy nebo organizace převzít kontrolu nad sítí ve svůj prospěch a zlomyslně měnit historii transakcí, se již stalo příliš nákladným a neproveditelným.

Proti tomu stojí proof-of-stake, který slouží jako konsensuální mechanismus pro mnoho altcoinů, digitálních penny stocks a dalších Ponziho schémat, která jsou uváděna na trh jako alternativa k bitcoinu.

Proof-of-stake funguje prostřednictvím „stakingu“ neboli jednodušeji řečeno uzamčení tokenů tohoto protokolu tak, aby je nebylo možné utratit. Počet vsazených tokenů představuje vaši šanci na potvrzení bloku transakcí. Čím více tokenů je stakováno, tím vyšší je šance na potvrzení transakce, a tím častěji byste byli odměněni.

S ohledem na tuto skutečnost byla většina altcoinů vydána insiderům a vývojovým týmům ještě předtím, než se staly veřejně dostupnými – takže hlavní množství těchto tokenů již bylo vlastněno dříve, než je mohli začít získávat nebo stakovat lidé zvenčí.

Podle studie Sama Callahana mělo Ethereum oficiálně přiznaný premine kolem 20 % – což je jeden z nejnižších podílů ze všech altcoinů – což znamená, že těmto insiderům stačilo od veřejného spuštění získat dalších 31 %, aby mohli změnit protokol jakýmkoli způsobem, který by byl pro ně výhodný. Zatímco u bitcoinu je prokazatelný 0% premine, počet bitcoinů vlastněných jakýmkoli jednotlivcem nebo skupinou nemůže protokol nijak změnit, opět na rozdíl od altcoinů. Jediným způsobem, jak změnit protokol Bitcoinu, je skutečný konsenzus 51 % práce vykonané pro síť, což se historicky ukázalo jako neuvěřitelně obtížné dosáhnout, a tak zůstávají přednosti Bitcoinu nedotčeny, pokud se změny neukážou jako výhodné pro všechny v síti. Výzkum „války o velikost bloku“ je dobrým způsobem, jak to pochopit.

Důsledky proof-of-stake:

  • Proof-of-stake nemá žádné reálné výrobní náklady.
  • Většinový 51% podíl snadno získají bohatí jednotlivci, národy a organizace, aby mohli měnit pravidla protokolu ve svůj prospěch.“
  • Obrana proof-of-stake tokenů spočívá čistě na důvěře v každého, kdo má dostatek kapitálu nebo dostatek tokenů, že protokol nezmění.

Proof-of-work je dobrým využitím energie, protože zabezpečuje globální peněžní síť způsobem, kdy nikdo nemůže změnit pravidla nebo vyrobit více tokenů, aby nafoukl nabídku, což znamená, že se stává finančně vhodnými penězi k držení po dlouhou dobu. Proof-of-stake není adekvátní náhradou za proof-of-work, protože neřeší problém zásahů ze strany záškodníků kdekoli na světě a kdykoli.

Blockchain není novinkou a lze vyvinout finanční platební koleje, které jsou mnohem rychlejší než jakákoli platforma využívající blockchain. Blokové řetězce distribuují celkové informace o transakcích do tisíců počítačů po celém světě, a jsou tak pomalejší než pouhá distribuce zůstatků z centralizovaného systému. Jediným důvodem, proč Bitcoin využívá blockchain, je potřeba, aby byl skutečně decentralizovaný. A pomocí proof-of-work je prokazatelně decentralizovaný, nicméně vzhledem k tomu, že decentralizaci řetězců proof-of-stake nelze zajistit, používání altcoinů proof-of-stake v podstatě vkládá vaši důvěru v centralizovanou platformu, která může mít nekalé úmysly, a proto je bezpředmětné používat systém proof-of-stake, když existují efektivnější centralizované systémy, jako je PayPal, Cash App nebo jiné platformy pro digitální platby.

Pokud vám nevadí riziko, že vaše prostředky mohou být kdykoli z jakéhokoli důvodu zastaveny, cenzurovány nebo zabaveny – nebo, což je relevantnější, že platforma může být odhalena jako podvodná nebo nesolventní – pak využívejte centralizované systémy, jako je starší finanční systém nebo aplikace pro digitální platby. Používání kryptoměn typu proof-of-stake, které jsou nejčastěji centralizovanými Ponziho schématy, jež obohacují své zakladatele, je však neekonomické, protože jsou zbytečné a pouze zabírají místo, které by se dalo využít pro ukládání důležitějších dat do budoucna

Budu se držet Bitcoinu, který je bezpečný, neměnný, nevyzpytatelný a decentralizovaný bez jediného bodu selhání. Bitcoin jsou peníze s konečnou emisí, takže hodnotu bitcoinu nelze ukrást zbytečnou inflací nabídky – jak se to stalo každé fiat měně a většině altcoinů.

Tento příspěvek napsal Pierre Gildenhuys. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}