Podobné články

Francouzská restaurace se snaží podpořit přijetí bitcoinu a přijímá pouze BTC za špičkovou položku menu

Může se bitcoin rýmovat s tradicí?

Tato nová měna je tak mladá a tak odlišná od běžných dolarů a eur, že se většině lidí zdá odtržená od ekonomické reality a ještě více od jejich života. Přestože placení bitcoinem není o mnoho složitější než placení kreditní kartou, vypadá to, že pro většinu je to stále kvazi-ezoterický zážitek.

Rozhodně existuje psychologická bariéra pro přijetí Bitcoinu.

Co může být lepšího než spojit Bitcoin s něčím, co je všeobecně uznávané a ceněné? S něčím, co má pověst, která mluví sama za sebe a je schopna vytáhnout Bitcoin z jeho stínu „internetové spekulace“ a posunout ho do sféry legálních alternativních peněz?

Pro Francouze se tradiční restaurace do této role hodí dokonale, zejména ve spojení se vzácným digestivem a poutavým příběhem o řemeslné zručnosti a dědictví

Toto je příběh o tom, jak byly stoleté tradice lyonského stolování a pití využity k podpoře přijetí Bitcoinu.

Jídlo

Jestli je nějaký rys společný všem Francouzům, pak je to jejich společná láska k jídlu a pití. Tyto zdánlivě nekomplikované věci praktikují s takovou vášní a oddaností, že se z nich stalo umění

Město Lyon je hlavním městem francouzské gastronomie a domovem ohromujícího počtu restaurací. Mezi nimi má v srdcích Francouzů zvláštní místo tradiční „bouchon“: podává tradiční jídlo v tradičním prostředí a je útěchou pro žaludek i duši.

Stejně jako mnoho jiných bouchonů je i Comptoir Brunet v centru Lyonu rodinným podnikem, který od roku 1934 servíruje základní pokrmy lyonské kuchyně, jako jsou andouillettes nebo dort z kuřecích jater. Od ostatních se však liší tím, že jej nyní vede vášnivý bitcoiner

Benjamin Baldassini se před pěti lety, poté co získal titul z IT, propadl králičí noře. Na krátký okamžik dokonce uvažoval o tom, že by se podílel na tvorbě kódové základny Bitcoinu, ale po odchodu svého otce byl povolán, aby dodržoval rodinnou tradici, a rozhodl se restauraci převzít.

Poté, co se ujistil, že je dobře vybaven pro udržování bohaté lyonské gastronomické tradice a že slavné quenely ze štiky v omáčce z raků jsou stejně nadýchané jako ty, které se podávaly pod vedením jeho otce, se nový restauratér rozhodl zapojit do hry Bitcoin.

Nejdříve bylo třeba umožnit platby bitcoiny.

Jako pravý purista Benjamin místo toho, aby se rozhodl pro existující kryptografické platební řešení pro obchodníky, využil svého IT vzdělání a nainstaloval vlastní bitcoinový uzel, následovaný BTCPay Serverem, platebním procesorem na Lightning Network. Toto bezplatné samohostitelské řešení, které vyvinul Nicolas Dorier, další z Lyonnais a pravidelný přispěvatel do bitcoinových projektů, mu připadalo jako nejpřirozenější volba, i když představovalo určité technické problémy. *)Poté, co byl personál restaurace vybaven bitcoinovými peněženkami a peněženkami Lightning Network a cedule na dveřích hrdě hlásala „Bitcoin zde přijímáme“… drtivá většina zákazníků nadále platila svá petrželová smažená žabí stehýnka v eurech.

Aby podpořil platby v Bitcoinech, šel Benjamin ještě dál a využil další dvě velmi francouzské tradice – „apéro“ a znamenité likéry.

Pití

Každou první středu v měsíci testují francouzská města svůj poplašný systém. V Lyonu to signalizuje také apéro v Bouchon Comptoir Brunet, které se koná pouze pro Bicoin.

Apéro (zkratka pro aperitiv) je mnohem víc než jen obyčejný nápoj před večeří, jak by napovídal jeho název, je důležitou součástí života ve Francii. Kombinace volného odpoledne, občerstvení a vína (nebo piva) je skvělou příležitostí k setkání s přáteli a přetváření světa.“

Zavedením apera placeného pouze v bitcoinech zaznamenala kavárna Brunet impozantní příliv… bitcoinářů z města. Nicméně, i když nabídnout komunitě prostor pro setkávání a utrácení bitcoinů byl cenný příspěvek, Benjamin cítil, že mu stále chybí jeden krok k tomu, aby poskytl konkrétní pobídku k přijetí bitcoinu.

Tehdy ho napadl nový způsob, jak Bitcoin nováčkům představit, a to způsob velmi francouzský: ten, který zahrnuje hory, mnichy a staletí starý recept na bylinný digestiv

Znalci už možná vydedukovali, že jde o Chartreuse – jemný bylinný destilát, který destilují karhusští mniši v pohoří Chartreuse v jihovýchodní Francii. Receptura tohoto digestivu zrajícího ze 130 bylin a květů je dobře střeženým tajemstvím a pravý Chartreuse je vzácně k nalezení.

Ve skutečnosti je nyní ještě vzácnější. Navzdory velké poptávce ze strany nejlepších světových barů a restaurací (zejména v USA) se mniši nedávno rozhodli snížit výrobu, aby si „udrželi duchovní zdraví“. Ostatně při destilaci Chartreuse nikdy nešlo o byznys; zaměřovala se na zachování znalostí a dědictví kláštera, generovala jen tolik peněz, aby ho uživila a umožnila mnichům dělat jejich hlavní práci – modlit se a rozjímat.

Mniši prodávají svůj alkohol hlavně těm, kteří jej kupovali v minulosti, nikdy nepřekročili předchozí množství. Díky tomu je seznam odbytářů chartreuse nesmírně malý, a jak už to tak bývá, je na něm i Bouchon Comptoir Brunet

Restaurace dostává každý rok pevně stanovený počet lahví chartreuse, včetně velmi vzácné Reine de Liqueurs, královny likérů. Právě tu se Benjamin rozhodl využít jako páku

Nyní si ti, kteří chtějí ochutnat nepřekonatelnou Reine des Liqueurs, musí nejprve opatřit několik sátů. Tento žádaný a vzácný likér slouží jako prostředek k podpoře plateb stejně žádanými a vzácnými penězi – bitcoiny. Je třeba přiznat, že v tomto přístupu je jistá elegance. *) Jako každou měnu je i Bitcoin třeba používat a práce, kterou Benjamin a jemu podobní lidé po celém světě pro podporu plateb Bitcoinem dělají, je nesmírně důležitá. Tím spíše, když je tato práce podpořena silou tradic a ctí odkaz generací lyonských kuchařů a chartreuských mnichů

Při zpětném pohledu si Benjamin nemohl pro propagaci Bitcoinu vybrat lépe než stát se restauratérem.

Tento příspěvek napsala Marie Poteriaieva. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}