Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao přiznal vinu a odstoupil z funkce

Níže je výňatek z nedávného vydání Bitcoin Magazine Pro, prémiového zpravodaje Bitcoin Magazine’s premium markets. Chcete-li být mezi prvními, kdo obdrží tyto postřehy a další analýzy trhu s bitcoiny na řetězci přímo do své e-mailové schránky, přihlaste se k odběru.

Pro mezinárodní bitcoinovou komunitu je šokující, že zakladatel a generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao odstupuje ze své funkce v rámci přiznání viny v trestním a občanskoprávním řízení v USA.

Binance, největší burza digitálních aktiv na světě podle objemu, se v důsledku právní bitvy s americkým ministerstvem spravedlnosti (DoJ) dočkala zpochybnění své budoucnosti. Zakladatel a generální ředitel Changpeng Zhao, známý také jako CZ, se 21. září přiznal k porušení zákona o praní špinavých peněz a souhlasil jak s odstoupením z funkce, tak se zaplacením pokuty ve výši 50 milionů dolarů, která může být snížena. Binance také zaplatí obrovskou pokutu ve výši 4,3 miliardy dolarů a zdá se, že tento trest je poměrně pevně daný. Tato dohoda přichází na konci několikaměsíční právní bitvy, v níž ho ministerstvo spravedlnosti obvinilo z několika závažných porušení:

Bitcoin Magazine Pro je publikace podporovaná čtenáři. Chcete-li dostávat nové příspěvky a podpořit naši práci, zvažte, zda se stát bezplatným nebo placeným předplatitelem.

Od svého založení v roce 2017 se společnost Binance v průběhu let neustále rozrůstala a stala se nejoblíbenější bitcoinovou burzou na světě. Firma byla původně založena v Číně, ale v průběhu let několikrát přesunula své sídlo, a to i na různé kontinenty, a v současné době nemá oficiální sídlo. Její proslulost vzrostla i přesto, že k nabízení jakýchkoli služeb uvnitř Spojených států je zapotřebí jiná platforma, Binance.US, ale největší úspěchy zaznamenala, když absorbovala zákazníky FTX v důsledku apokalyptického kolapsu této burzy. CZ byla dlouho jedním z největších hráčů v oboru, ale zejména od pádu FTX je Binance nesporně největším hráčem v tomto prostoru. A nyní se zdá, že dohoda CZ je posledním krokem k udržení společnosti v provozu.

Source

Ve svém rezignačním dopise, který byl zveřejněn den poté, co se v Seattlu přiznal, CZ tvrdil, že „Binance bude v pořádku. Budu se muset vypořádat s určitou bolestí, ale přežijeme. Zvládneme to, i když s určitými změnami ve struktuře. Možná to nebude špatné, až se za pár let ohlédneme zpět,“ a dodal, že „stejně potřeboval pauzu“ Na veřejnosti se snažil tvářit optimisticky, vyjadřoval důvěru ve své zaměstnance a vybízel k hladkému přechodu nového šéfa Richarda Tenga. Navzdory této sebevědomé fasádě se pro CZ a jeho společnost stále rodí nové potíže.

Za prvé, jelikož Binance potřebovala vyčlenit dceřinou společnost, aby mohla působit uvnitř Spojených států, nevztahuje se na Binance.US striktně původní dohoda s ministerstvem spravedlnosti. Komise pro cenné papíry (SEC) totiž od 27. listopadu aktivně vyšetřuje americkou pobočku kvůli zneužití finančních prostředků spotřebitelů a možným zadním vrátkům, které by CZ mohla využít k dalšímu přístupu k aktivům Binance.US. Právník společnosti Binance Matthew Laroche prohlásil, že společnost „chřadne pod tlakem a náklady na soudní řízení SEC. Průměrná měsíční hodnota aktiv Binance.US se snížila téměř o 90 % a Binance.US ztratila téměř polovinu svých měsíčních uživatelů od doby, kdy SEC podala žalobu“

Kromě této pokračující snahy omezit potenciální zdroje CZ dochází také k omezování jeho pohybu. Changpeng Zhao navázal vazby v několika zemích: Jeho rodina se narodila v Číně, ale v dětství emigrovala do Kanady, kde má i občanství. Kromě toho je občanem Spojených arabských emirátů, kde žije se svou ženou a dětmi. Vzhledem k tomu, že posledně jmenovaná země nemá s USA žádnou smlouvu o vydávání a že ČR disponuje obrovskými zdroji, které může čerpat, označil ho soudce okresního soudu v Seattlu Richard Jones za osobu, u níž hrozí nebezpečí útěku. Součástí dohody o kauci je dočasný zákaz vycestovat ze Spojených států, neboť vláda tvrdí, že multimiliardář s cizím občanstvím, přiznáním viny a možným trestem odnětí svobody by byl „v naprosté většině případů“ zadržen Jinými slovy, už samotný fakt, že je v USA na svobodě, je přitažený za vlasy, natož aby opustil zemi

Je zřejmé, že předpoklad, že by se zakladatel a šéf společnosti dopustil takového jednání, nevěstí pro firmu nic dobrého. Již nyní jeden z jejích hlavních konkurentů zaznamenává výrazné posílení stejným způsobem, jakým Binance těžila z pádu FTX: Od chvíle, kdy CZ oznámil svou rezignaci, zaznamenala burza Coinbase za pět dní růst ceny akcií o zhruba 20 %. Tento nárůst pro Coinbase přichází na vrcholu velmi ziskového roku, protože celkové ocenění akcií společnosti za posledních šest měsíců vyskočilo o téměř 90 %. Samotná Coinbase dokonce vede právní bitvu s federální vládou, ale zjevně se jí v tomto ohledu daří lépe.

I přes všechny tyto neúspěchy však společnost hledí vpřed. Nový generální ředitel Richard Teng novinářům sdělil, že má „robustní časový plán“, jak pokročit s dodržováním předpisů společnosti. Zdůraznil, že „Binance je šest let stará společnost – podle všech měřítek je to relativně mladá společnost“, a prohlásil, že hodlá řídit změnu od „rušivého“ přístupu mnoha technologických startupů a zasadit firmu do světa tradičních financí. Teng, bývalý bankovní regulátor, doufá, že tyto moderátorské zkušenosti přenese do budoucnosti společnosti Binance. Navíc, i když ostatní firmy mohou mít prospěch z neúspěchu svých konkurentů, existuje pocit solidarity: Bývalý generální ředitel BitMEX Arthur Hayes označil zacházení s CZ za „absurdní“ ve srovnání s jinými porušovateli pravidel praní špinavých peněz, jako je bývalý generální ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein, a položil otázku, co by tento vývoj mohl znamenat pro všechny burzy digitálních aktiv.

Odhlédneme-li od samotné Coinbase, je třeba vzít v úvahu, jak tento vývoj bere Bitcoin jako celek. Což znamená, že to bylo v pořádku: Rallye cen, která začala v říjnu, pokračuje v nezmenšené míře. Když to srovnáme s požárem na pět poplachů, který se odehrál, když se FTX zhroutila, je snadné vidět, jak odvětví dospělo: Komentátoři si všimli všeobecné důvěry, že Bitcoin je zde, aby zůstal. Několik největších pádů v historii Bitcoinu se shodovalo s pádem velkých burz, ale titulky novin jsou plné všeobecného optimismu a rally Bitcoinu ani neochabla. Stav věcí v roce 2023 se zdá být jasný: Ačkoli jednotlivé podniky mohou vzestupovat a padat, Bitcoin dosáhl dostatečného přijetí a proslulosti, aby ho vážně poškodil více než jeden podnik. Binance se může velmi dobře odrazit od podobných neúspěchů, a pokud se tak stane, bude na ni čekat rušné odvětví

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}