Podobné články

Gloria Zhao se stala první ženou ve správě jádra bitcoinu, Pieter Wuille odstoupil

Zhao získala ve čtvrtek status správce Bitcoin Core, když Marco Falke začlenil její otisk klíče PGP jako důvěryhodný klíč do kódové základny.

Vývojářka Gloria Zhao se stala první známou ženou, která se připojila k vybrané skupině správců Bitcoin Core.

Správci Bitcoin Core mají oprávnění k revizím v repozitáři a jsou zodpovědní za začlenění příspěvků od ostatních vývojářů do kódové základny.

V kontextu vývoje softwaru prostřednictvím verzovacích systémů, jako je GitHub, odevzdat znamená přidat nebo změnit kód v projektu. Přístup k revizím mají obvykle vlastníci open-source projektů, kteří rozhodují o tom, čí příspěvek může být do projektu přidán – začleněn. V Bitcoin Core je tato role decentralizována prostřednictvím malé, ale různorodé skupiny vývojářů – správců.“

Zhao získala status správce Bitcoin Core ve čtvrtek, kdy její žádost o přidání otisku klíče PGP do souboru důvěryhodných klíčů (pull request, PR) byla přijata komunitou vývojářů a sloučena nyní již kolegou správcem Marcem Falkem.

„Myslím, že glozow [Gloria Zhao] se na pozici správce hodí a díky svým odborným znalostem v oblasti mempoolu a politiky se na tyto oblasti dobře zaměřuje,“ uvedl vývojář bitcoinu Andrew Chow v komentáři k odpovědi na Zhaoin PR. „Její otisk klíče se shoduje s klíčem, který jsem podepsal pro glozow.“

Příchod Zhao do skupiny přišel ve stejný den, kdy z této role odstoupil dlouholetý správce Pieter Wuille. Wuille je jedním z nejznámějších vývojářů v bitcoinové komunitě a nesmírně přispěl k bitcoinovému ekosystému a zejména k bitcoinovému jádru.

Odchod vývojáře, který pracoval na mnoha z dosud nejdůležitějších upgradů Bitcoinu, včetně semenných frází BIP 32, SegWit a Taproot/Schnorr, vyvolal v komunitě určité obavy.

Wuille se na Twitteru pokusil objasnit, že tento krok neznamená, že by Bitcoin zcela opustil. „Aby bylo jasno: nepřestanu přispívat do kódu, recenzí a všech projektů, na kterých se podílím,“ napsal Wuille ve čtvrtek na Twitteru. „Jen se stalo, že už nedělám moc údržby, takže je čas, abych se vzdal svých oprávnění.“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}