Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Politika vývoje bitcoinu

V nedávném rozhovoru s Christianem Deckerem ze společnosti Blockstream se Shinobi z časopisu Bitcoin zabýval složitou politikou vývoje Bitcoinu. Decker, vedoucí vývojář Lightningu, poskytl upřímný

Grayscale vyhrává soudní spor se SEC: Bitcoin ETF na obzoru?

Společnost Grayscale Investments LLC, jeden z největších světových správců kryptoaktiv, dosáhla nečekaného soudního vítězství proti americké Komisi pro cenné papíry (SEC). Tříčlenný senát odvolacího soudu ve Washingtonu rozhodl, že zamítnutí návrhu společnosti Grayscale ze strany SEC bylo „svévolné a kapriciózní“, neboť SEC nevysvětlila rozdíl v zacházení se spotovými bitcoinovými ETF a futures bitcoinovými ETF.

Předpokládá se, že toto přelomové rozhodnutí bude přínosem pro odvětví, které je plné regulatorní nejistoty. Grayscale – prý ekvivalent krypto Goldman Sachs pro velké mimoburzovní obchody – by mohl připravit půdu pro budoucí rozhodnutí, která budou ve prospěch prvního bitcoinového ETF nebo jakéhokoli produktu tohoto druhu. Rozhodnutí soudu navíc možná nastavilo novou trajektorii pro bitcoin a vytvořilo základ pro další vlnu finančních produktů postavených na původním kryptoaktivu.

Co však právní vítězství Grayscale znamená pro drobné investory, instituce, cenu bitcoinu, širší krypto sféru a trhy? Je to skutečný důvod k optimismu, vzhledem k tomu, že kryptografický průmysl čelil od roku 2022 značným ranám na svou image, které zahrnovaly skandály mezi známými projekty a burzami, což vedlo k silnému vládnímu odporu? Může to být něco, na co se můžeme těšit poté, co se Bitcoin již delší dobu obchoduje do strany?“

Je na cestě spotový ETF na Bitcoin? Pravděpodobnost

Soudní vítězství je druhým právním triumfem pro kryptografický průmysl v posledních měsících. V červenci 2023 rozhodl soudce ve prospěch Ripple Labs s tím, že společnost neporušila federální zákony prodejem svého tokenu XRP na veřejných burzách.

Bitcoin se však jako aktivum odlišuje, protože podle většiny vládních zákonů není považován za cenný papír, na rozdíl od jiných kryptografických tokenů s centralizovanějším vydáváním a řízením. Za předpokladu vhodného rámce se může stát i důležitou rezervní měnou. Někteří analytici se domnívají, že nedávný vývoj týkající se Grayscale zvýšil pravděpodobnost schválení spotového bitcoinového ETF.

Co bude dál s bitcoinovými ETF? Budoucnost závisí na tom, jak se rozhodne předseda SEC Gary Gensler. Kapituluje, nebo bude bojovat až do konce? Gensler a SEC mají několik možností.

Za prvé, americká SEC se může rozhodnout, že se proti případu odvolá. Pokud tak učiní, bude příkaz odložen do doby, než bude o odvolání rozhodnuto. Poté má regulátor 45 dní na rozhodnutí. SEC může zvolit tuto cestu. Nicméně, strohé rozhodnutí se odvolá na náročnější možnost

Další možnosti SEC závisí na jejich rozhodnutí o odvolání. Jako svůj další krok by mohla schválit všechny nebo některé z již seřazených žádostí o spotové ETF na bitcoiny. Kromě společnosti Grayscale seřadily své žádosti o ETF na bitcoiny finanční giganti jako BlackRock, VanEch, WisdomTree, Valkyrie, Fidelity, Invesco a Ark/21 Shares. Schválení jedné nebo všech těchto žádostí by mohlo být pro bitcoin a kryptografický trh přelomovým okamžikem.

Pokud se SEC rozhodne pokračovat ve svém nepřátelském postoji, může se rozhodnout pro co nejdelší odklad nebo odklad povolený zákonem. SEC má na schválení nebo zamítnutí žádostí o ETF 240 dní. Žádost společnosti Ark je mezi letošními institucemi nejčasnější, ve federálním registru byla zveřejněna 15. května. Toto datum znamená, že SEC musí o první žádosti rozhodnout do 10. ledna 2024

Třetí možností pro Genslera a SEC by bylo vymyslet nové odůvodnění zamítnutí žádosti. Tento nový přístup přiměje společnost Grayscale k další žalobě. Předchozí argument – že velikost trhu pro spotový ETF na bitcoiny je nedostatečná, aby zabránila manipulaci – již nelze použít.

Poslední možností pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) je zlikvidovat bitcoinový futures ETF. Teoreticky je tento scénář možný, ale nepravděpodobný, protože SEC nedávno schválila pákové bitcoinové futures, a tak by pro ni bylo nevýhodné od svého rozhodnutí ustoupit.

Dopad schválení spotového ETF na bitcoin

Pokud by bylo spotové ETF na bitcoin schváleno, mělo by toto rozhodnutí bezprecedentní dopad na krypto a finance. Níže jsou uvedeny pravděpodobné scénáře:

Uvolněná dynamika trhu

Více než regulační vývoj by schválení spotové bitcoinové ETF mohlo otevřít bránu příležitostí a oživit trhy. ETF zpřístupňují investování. Usnadňují obchodování na tradičních akciových trzích.

Spotový Bitcoin ETF by zjednodušil přístup k Bitcoinu bez technologických složitostí, jako je správa digitálních peněženek a obchodování s Bitcoinem na maloobchodních burzách. Ten, kdo nemá zájem učit se technickou stránku věci nebo držet své bitcoiny ve vlastní úschově, bude mít z tohoto nového finančního produktu prospěch. Dodatečná ochrana v podobě obalu ETF by navíc mohla oslovit konzervativnější účastníky. Tento vývoj by mohl na kryptografické trhy přivést vlnu nových investorů.“

Transformační brána pro drobné investory

Drobní investoři jsou často omezeni, protože mohou být vyloučeni z významných příležitostí na trzích kvůli minimálním požadovaným investicím, potřebě specializovaných znalostí a technickým překážkám.

Bitcoinové ETF mohou změnit přístup drobných investorů k bitcoinu tím, že jej zjednoduší. Drobný investor může zakoupit podíl v ETF prostřednictvím tradičního makléřského účtu. Tímto jednoduchým nákupem lze získat expozici vůči pohybu ceny bitcoinu, a stát se tak vstupní branou k novým investičním příležitostem. Bez ohledu na velikost makléřského účtu nebo geografickou polohu mohou jednotlivci získat přístup k nejvýkonnějšímu aktivu na světě za posledních deset let, aniž by se museli učit novým dovednostem.“

Cena bitcoinu reaguje na nový regulační status

Trhy by mohly na zprávu o schválení bitcoinového ETF reagovat příznivě. Bitcoin na zprávu o soudním vítězství společnosti Grayscale okamžitě zareagoval a zaznamenal skok o 6 %. Jednalo se však spíše o reakci na kolenou, která by se bez pevného základu neudržela.

Řádné schválení ETF by mohlo poslat cenu vzhůru tím, že by sdělilo zprávu o institucionálním přijetí, regulační jasnosti a legitimitě. Nový regulační status spotových bitcoinových ETF by mohl změnit náladu mezi drobnými investory na býčí. Spekulace kolem přílivu nových retailových investorů a možného vstupu většího množství institucionálního kapitálu by mohly ovlivnit cenu.

Otevření bran institucionálního kapitálu

Institucionální investoři váhají nad novými třídami aktiv a u bitcoinu tomu není jinak. ETF poskytují regulační dohled, depozitářské služby a likviditu, které jsou nezbytné pro to, aby instituce mohly investovat výhradně do kryptoměn. S těmito novými ochrannými opatřeními, která jsou v plném proudu, by mohl zájem institucí prudce vzrůst, a uvolnit tak miliardy dolarů institucionálního kapitálu. ETF představují zásadní regulační nájezd na krypto trhy.

Image by Traxer on Unsplash

Výhra soudu Grayscale:

Nečekané vítězství společnosti Grayscale u soudu proti americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) je sice pozitivním signálem na cestě ke schválení spotového ETF na bitcoiny, není však zárukou, že ke spotovému ETF dojde. Zužuje však právní překážky na cestě k Bitcoin ETF v dohledné budoucnosti. Na spekulativní cestě, kterou jsou krypto trhy, je vítězství důvodem k opatrnému optimismu a povzbuzuje finanční instituce k hromadění žádostí.

V současné době se krypto trhy nacházejí v útlumu. Objemy obchodů jsou nízké. Na centralizovaných burzách činil kumulovaný objem za srpen 2023 400 miliard dolarů, což je nejméně od prosince 2020. Zprávy, jako je vítězství Grayscale nad argumentem SEC, signalizují posun v přijímání regulace v USA a jsou v chřadnoucí kryptosféře velmi vítané.

Několik největších světových správců aktiv se již chce zapojit do akce. Multimiliardová společnost BlackRock vyvolala podáním své žádosti o Bitcoin ETF šok v celém odvětví, což přimělo další významné správce aktiv, aby ji následovali.

Pokud regulátoři jednu nebo všechny tyto žádosti o bitcoinové ETF přijmou, bude to znamenat transformační událost v historii bitcoinu a kryptoměn – událost, která by mohla mít stejný dopad jako první zlaté ETF. Prozatím to však naznačuje eskalaci boje mezi kryptografickými giganty či finančními inovátory a regulátory, v němž vítězí nejlepší argumenty a nejodhodlanější zastánci.

Díky tomuto novému vývoji bychom mohli stát na prahu nové éry investic do bitcoinu a kryptoměn. Sledování pohyblivého prostředí a přizpůsobení investičních strategií je nezbytné.“

Tento příspěvek napsal Ivan Serrano. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}