Podobné články

Boj o peníze

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin. Vždycky mi přijde vtipné, když se

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Hledání místa bitcoinu v investičním učení Talmudu

Talmud nabízí investiční poučky, které prošly zkouškou času, ale kam by mohl bitcoin zapadat do jedné z jeho nejikoničtějších lekcí?

Jedná se o názorový editorial Konstantina Rabina, autora článků o financích a technologiích.

Jako velký příznivec všeho, co se týká kryptoměn, a zejména bitcoinu, se často v myšlenkách vracím do doby, než se tato revoluční technologie objevila na scéně, a stojím v úžasu nad tím, čeho je schopna dosáhnout. Přemýšlím: Jak by se na to dívali naši předkové a jak můžeme využít jejich učení a aplikovat myšlenky starých myslitelů na naši moderní existenci?

Ačkoli strategie hospodaření s penězi, které lze nalézt v knihách starých tisíce let, nám dnes mohou připadat primitivní nebo nepodstatné, vždy jsem se snažil dívat se dál než na slova na stránce a na význam, který se za nimi skrývá, abych zjistil, jaká ponaučení nám mohou dát dnes. Jednoho dne, když jsme si o tom povídali s kamarádem, jsme uvažovali o tom, proč by i bitcoin mohl mít oporu v talmudském učení.

Počátek myšlenky

Nejsem od přírody nábožensky založený člověk, ale když sedíte s některými svými židovskými přáteli, kteří jsou nadšenými studenty Talmudu a všeho, co se týká judaismu, je těžké vyhnout se rozhovorům, které odbíhají do této oblasti. A tak když jsem jednou večer seděl s jedním z těchto svých přátel, zmínil se o Gemaře, součásti Talmudu, která zahrnuje investiční rady a je často chválena pro svou jednoduchost a účinnost. Třiašedesát knih Gemary slouží jako komentář k Mišně, která zase slouží jako první hlavní spis židovské ústní tradice, trvající stovky let. Část, na kterou se můj přítel odvolával, však byla četba, která zní následovně:

„R. Izák také řekl: „Člověk by měl své bohatství vždy rozdělit na tři části: (investovat) třetinu do půdy, třetinu do zboží a (nechat si) třetinu po ruce.“ (R. I.) „Vždycky je třeba rozdělit své bohatství na tři části

– Gemara, traktát Baba Mezi’a 42a

Jde o to, že abyste mohli správně investovat své peníze, měli byste svůj majetek rozdělit na tři stejné části rozložené rovným dílem mezi půdu, hotovost v pohotovosti a riziková aktiva.

Takto by tedy vypadalo tradiční židovské diverzifikované portfolio:

Třetina v půdě

Půda – nebo zobecníme-li nemovitosti – je jednou z nejstabilnějších investic. Nákup a držení pozemků nebo jakéhokoli jiného typu rezidenčních či komerčních nemovitostí se praktikuje již tisíce let a stejně tak je to platné i dnes, kdy se očekává, že v letech 2022 až 2031 poroste trh s nemovitostmi složenou roční mírou růstu 10,7 %. Proto se zdá, že držet část svých prostředků v nemovitostech je skvělé pro uchování bohatství a boj proti inflaci.“

Třetina připravená k ruce

Všichni jsme slyšeli frázi „hotovost je král“, a to nás učí i Gemara. Držet značnou část svého majetku v hotovosti je docela užitečné z několika důvodů. Zaprvé, důležitost zachování likvidity nelze podceňovat – půjčování peněz něco stojí a možnost vyrovnat jakýkoli nečekaný dluh a zůstat solventní bychom neměli podceňovat. Kromě toho se trhy vždy pohybují v cyklech a v době, kdy je likvidita nízká a poptávka po hotovosti velká, mají ostatní aktiva tendenci klesat na hodnotě. Mít po ruce značnou část hotovosti vám tedy umožní uchopit různá aktiva, když jsou podhodnocena.

Třetina v zboží

I když je název možná trochu zavádějící, chápu to tak, že „zboží“ se týká jakýchkoli rizikových aktiv a podniků – vlastního podnikání, akcií, komodit, zkrátka věcí, do kterých vložíte nějaké peníze v naději, že by v budoucnu mohly přinést značný výnos.

Takovým aktivům se obvykle daří, když trh roste, jejich hodnota se zvyšuje a lze je prodat se značným ziskem.

Kam patří bitcoin?

Ačkoli mi zdůvodnění alokací popsaných v Gemaře dává dobrý smysl, zajímalo mě, jak je lze převést do moderního světa a kam by mohl bitcoin zapadnout do velkého schématu věcí. Takže první věc, kterou jsme s přítelem v průběhu našeho rozhovoru dělali, bylo definování této investiční myšlenky modernějším způsobem, abychom ji dokázali lépe pochopit s ohledem na svět, ve kterém v současnosti žijeme.“

Spadá bitcoin do kategorie „rizikových aktiv“?

Během naší diskuse jsme dospěli k závěru, že bitcoin by se poměrně snadno mohl zařadit do kategorie „zboží“, protože ho lze považovat za rizikové aktivum kvůli jeho volatilitě, ale přesto za aktivum. Při pohledu na srovnání akcií a kryptoinvestic je zřejmé, že oba tyto typy aktiv v sobě skrývají riziko a že by každý z nich mohl spadat do kategorie „zboží“.“

Spadá bitcoin do kategorie „hotovost“?

Dalším místem, kam by bitcoin mohl spadat, je kolonka „připravený k použití“. Vzhledem k tomu, jak snadné se v posledních letech stalo přesunout své peníze z fiat do bitcoinu a zpět, dosáhlo přijetí bitcoinu a likvidita, kterou poskytuje, bodu, kdy se bitcoin podobá hotovosti, ale možná s vyšším devizovým rizikem. To platí zejména proto, že BTC se volně obchoduje vůči ostatním hlavním měnám, jako jsou USD a EUR. Kromě toho je BTC často jakousi „univerzální hotovostí“ pro nákup různých dalších kryptoaktiv a rostoucího seznamu zboží a služeb.

Spadá bitcoin do kategorie „nemovitostí“?

Přestože existují země, jako jsou Spojené arabské emiráty, kde dubajský pozemkový úřad jako první přijal technologii blockchain již v roce 2017 pro správu svého trhu s nemovitostmi, neřekl bych, že bitcoin lze považovat za nemovitost v talmudickém smyslu.

Určitě by se však dalo tvrdit, že BTC je nejstabilnější z kryptoměn, a dalo by se o něm mluvit jako o „nemovitosti krypto.“

Bitcoin je stále rizikové aktivum

I když je jasné, že bitcoin má vlastnosti, díky kterým se podobá hotovosti a nemovitostem, dospěli jsme k závěru, že v současné době spadá spíše do kategorie „rizikových aktiv“ než do čehokoli jiného. Může však být méně rizikový než jiná aktiva, která by měla být v této kategorii vedena. Porovnejme bitcoin s několika dalšími „rizikovými“ aktivy níže:

Jak ukazuje tabulka výše, při výpočtu pětileté návratnosti investice (ROI) pro tato „riziková“ aktiva na základě jejich závěrečných cen 6. února 2018 v porovnání s jejich závěrečnými cenami 6. února 2023; jejich maximálního možného čerpání na základě jejich nejnižších cen ve stejném období; a jejich maximální možné návratnosti investice na základě jejich nejvyšších závěrečných cen ve stejném období, bitcoin nabízí relativně vysoké výnosy a také relativně vysoké riziko.

Nákup některých bitcoinů před pěti lety (v únoru 2018) a jejich prodej v únoru 2023 by zajistil nejvyšší výnos mezi uvedenými aktivy. Pokud by měl někdo štěstí a prodal by za historicky nejvyšší cenu, pak by bitcoin přinesl výnos přes 500 %. Je zřejmé, že vysoké výnosy jsou neodmyslitelně spojeny se zvýšenými riziky a bitcoin také vykazuje nejvyšší možné čerpání uvedené výše.“

Je investice do bitcoinu nábožensky etická?“

„Každý nástroj lze použít k dobrému i špatnému. Ve skutečnosti záleží na etice umělce, který ho používá.“

-John Knoll

Úvahy nad otázkou etiky přivedly k šílenství nejednoho chytrého člověka, ale když jsme tam seděli a přemýšleli o roli, kterou má Bitcoin ve světě sehrát, vzpomněl jsem si na výše uvedený výrok legendy vizuálních efektů Johna Knolla. Ačkoli bychom kolem Bitcoinu mohli vymyslet mnoho etických myšlenek, nakonec jsme se s kamarádem rozhodli zaměřit se na nejzjevnější problémy, které řeší, a zjistit, zda z nich budou těžit dobří, nebo špatní aktéři:

Decentralizace: Tento bod je nadšenci Bitcoinu často vyzdvihován jako celý smysl technologie blockchain a jistě má své přednosti. Fungovat bez centrální autority dobře ladí s židovskými principy autonomie a svobody.“

Transparentnost: Jelikož je síť Bitcoin otevřená a transparentní, pomáhá podporovat odpovědnost a poctivost těch, kdo ji používají, což je eticky správné a dobře to ladí s těmi pravdami, které jsou drahé celému lidstvu.

Využití: V temných (webových) dobách se bitcoin často používal k nelegálním nebo nezákonným transakcím – k nákupu falešných dokladů totožnosti, drog, střelných zbraní apod. Tím by se Bitcoin pro mnohé jistě stal neetickým. V současné době se však kryptoměny jako Monero a USDT často používají k provádění legálních transakcí a většinu neetických důsledků zdědily možná právě po Bitcoinu.

Lekce, která prošla zkouškou času

Význam diverzifikace nelze přeceňovat a výše jsem se podělil o jeden jednoduchý model, který prošel zkouškou času. Je zřejmé, že investiční učení judaismu je staré tisíce let a nezohledňuje konkrétně bitcoin, ale v každém případě nám dnes poskytuje zajímavý myšlenkový experiment.“

Toto je hostující příspěvek Konstantina Rabina. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}