Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

Jak jsem prošvihl začátky bitcoinu

Jedná se o názorový článek Enzy Coin, investorky a tvůrkyně obsahu zaměřeného na bitcoiny.

Jednoho dne jsem se probírala svou skříní a našla jsem pár svých starých FitFlops. Pamatuje si na ně někdo? FitFlops se prodávaly za nějakých 100 dolarů a slibovaly, že si nohy vytvarujete pouhou chůzí. Když jsem je viděl, vzpomněl jsem si na dobu, kterou jsem strávil na cestách po Asii zhruba od roku 2008.

V těch letech a na začátku roku 2010 jsem byla zaneprázdněná řízením společnosti se sídlem v Hongkongu a zároveň jsem doprovázela svého tehdejšího přítele/snoubence po Asii. On pracoval na různých finančních projektech s vládami v regionu, blýskal se titulem MBA, dvěma magisterskými tituly a finančními zkušenostmi, zatímco já jsem se celé dny a některé noci věnovala firemním záležitostem a rozšiřovala své investiční portfolio. V té době to znamenalo investovat do různých akcií, některých asijských fondů rizikového kapitálu a příležitostně do fondů pro počáteční financování

Kromě toho jsem se věnoval také modelingu pro reklamy, čímž jsem si vydělával peníze na „hraní“. A co jsem se svými penězi na hraní zamýšlel dělat? Chtěl jsem investovat do bitcoinu.

Moje první kroky

V roce 2010, kdy byl blok bitcoinu vytěžen pouhý rok předtím, jsem narazil na několik příběhů o této zázračné měně. Zaujalo mě to a měl jsem zájem do ní investovat. Snažil jsem se najít dostatek informací a protřídit komentáře pro a proti. Výzvy byly obrovské. Zdálo se mi jednodušší na to prostě zapomenout a jít si dát další espresso.

Jak bych mohl investovat? Jak jsem se mohl vyznat v mnoha technických aspektech? Měl jsem pocit, že potřebuji mít titul z programování. Navíc jsem měl obavy, že pokud bych přišel na to, kde to koupit a jak to držet, tak jestli se mi v důsledku toho do počítače dostane nějaký virus nebo mě po tom bude pronásledovat někdo z temné strany? Mohl bych se stát obětí mnoha podvodů nebo hackerů, o kterých jsem četl?

Je však smutné pomyslet na to, že i 14 let od vzniku bloku zůstávají pro mnoho lidí některé z těchto překážek, které brání většímu přijetí Bitcoinu.

Ptáme se „odborníka“

Jak jsem se již zmínila, můj tehdejší přítel/snoubenec byl zřejmě finanční expert. Mám na mysli, že radil vládám v oblasti jejich financí a hospodářského rozvoje. Investoval na akciových trzích už od svého mládí. Tak proč ho nepožádat o pomoc a o jeho názory?

Jednou o víkendu, když jsem byla v Singapuru, jsem na něj vysypala zprávy a své otázky. Na ten den si vzpomínám velmi živě. Zmínil jsem se o Bitcoinu a o své touze koupit si ho v hodnotě 100 dolarů a prodat ho poté, co jeho hodnota vzroste na 1 000 dolarů. Myslel jsem si, že je v pořádku vsadit malou částku, protože i kdybych o všechno přišel, nějak bych tu ztrátu přežil… třeba jen s několika hodinami strávenými u terapeuta.

Každopádně jsem slyšel toto:

„Cože? Bitcoin? To je jenom pro podvodníky a prostitutky.“ „To není pravda

Dobře, zapomněl jsem se zeptat, jak to ví, ale každopádně diskuse pokračovala. Jeho příkrý komentář jsem přičítal tomu, že právě dopil dvojitou dávku vysokého cappuccina s jednou pumpičkou lískooříškového sirupu a byl nadopovaný kofeinem a cukrem.

Odpověděl jsem mu, že jsem to prozkoumal a pochopil jsem, že jde o token pro herní sektor, odvětví, které rychle roste. Jeho hodnota může růst, dodal jsem. Jednoho dne může možná dosáhnout 10 dolarů! Pak jsem mu také připomněl, že mi slíbil koupit dárek – ano, nepolapitelné FitFlops -, až bude příště v Singapuru. Řekl jsem, že než abych si ty kouzelné boty kupoval, raději si za ty peníze koupím bitcoiny. Teď jsem si klidně mohl koupit bitcoiny za vlastní peníze, ale chtěl jsem to udělat jako společné rozhodnutí, pro budoucnost. A nebyl jsem finanční expert, takže jsem si myslel, že bude stejně nejlepší požádat o jeho názor. Diskuse pokračovala a nakonec jsem ho přiměl, aby souhlasil s tím, že se mnou bude bitcoin dále zkoumat.

Přítel/expert/fanatický investor

Během několika následujících dní jsme se oba snažili najít více informací o bitcoinu a možných nájezdech. Našel jsem jednu malou a zdánlivě nevýraznou skupinu Bitcoinů v Singapuru. Tehdy se zdálo, že abyste si mohli koupit nějaký bitcoin, musíte znát ty správné lidi.

Měl jsem pocit, že alespoň proto, že tato skupina byla v Singapuru, státě s vysokou mírou policie a regulace, že nebudu vystaven mnoha podvodným prodejům a hackerským útokům po nákupu s cílem ukrást mince, které tehdy existovaly.

Přemýšlel jsem, jak se s touto skupinou spojit, a i kdyby se mi to podařilo, jak bych mohl vědět, že jsou skuteční? Přesto jsem byl ochoten riskovat, protože bych do toho vložil jen asi 100 dolarů, tedy jen své peníze z FitFlopu. Můj přítel/snoubenec/odborník měl jiný názor. Byl to starý typ, konzervativní investor. Patřil k těm, kteří se řídili přístupem Warrena Buffetta. Nezapomeňte, že Warren Buffett neinvestoval do žádných technologických akcií až relativně pozdě. Potenciální ztráta 100 dolarů ho přiváděla k panice, i když růst by ji mohl proměnit v 1 000 dolarů!“

Nosit Bitcoin na nohou

Poté, co jsem konečně zlomil svého chráněnce/přítele Warrena Buffetta, aby souhlasil se zvážením Bitcoinu, jsem se pokusil oslovit nepolapitelnou skupinu Bitcoinů. Žádná odpověď na e-mail, žádné telefonní číslo, žádná adresa, kterou bych mohl navštívit. Zdálo se, že jediným výsledkem mého singapurského bitcoinového dobrodružství bude vlastnictví páru FitFlops. Mé oslovování a pátrání pokračovalo i v dalších dnech, ale bezvýsledně. Zdálo se, že Bitcoin a potenciál velkých výnosů si bude muset nechat pár vyvolených techniků nebo tradičních bohatých zasvěcenců. Singapur jsem opouštěl s tím, co mělo být mým bitcoinem na nohou.

Můj první bitcoin a mé poslední FitFlops

Roky plynuly. Snažil jsem se občas zachytit nějaký článek nebo jinou zprávu o bitcoinu. I když jsem se dozvěděl více o tom, jak ho koupit a držet, byl jsem zaneprázdněn prací a cestováním a zjistil jsem, že je nemožné najít nějaké důvěryhodné zdroje Bitcoinu, do kterých bych mohl investovat napříč rozvojovou Asií. Tento region nebyl nejlepším místem pro takový výzkum. Dokonce ani po založení některých kryptografických burz tyto burzy neobsluhovaly zákazníky mimo USA

Začátek mé cesty za Bitcoinem musel počkat zhruba do roku 2019. I když jsem prošvihl začátky Bitcoinu, mohu se alespoň utěšovat tím, že mé nohy byly v průběhu deseti let spokojené a pohodlné.

A konečně, možná se teď ptáte, co se stalo s mým tehdejším přítelem-snoubencem? No, to je na další článek…

Tento příspěvek napsala Enza Coin. Vyjádřené názory jsou výhradně jejich vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}