Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Jak mohl deník New York Times pomocí blesku vydělat miliony dolarů

Kdyby vydavatelství přijalo mikroplatby Blesku, New York Times by mohly dosáhnout rozsáhlých zisků.

Toto je názorový úvodník Rama, dvacetiletého studenta, vojáka a vypravěče.

Obrázek: Samchills na Flickru pod licencí CC BY 2.0.

Abychom pochopili, proč New York Times mohly loni vydělat mnohem více peněz, stojí za to ocenit mikroplatby v kontextu sítě Lightning Network

Lightning obvykle považujeme za řešení škálovatelnosti bitcoinu, protože umožňuje každodenní platby v bitcoinech. Lightning je v podstatě protokol postavený nad hlavní bitcoinovou sítí a zde jsou transakční náklady výrazně nižší a rychlost plateb mnohem, mnohem vyšší. Ve skutečnosti je Lightning výrazně efektivnější než dokonce i Visa a Mastercard.“

„Síť (Lightning) může také zpracovávat miliony transakcí za sekundu (TPS), což je mnohem více než kapacita Visa, která činí přibližně 25 000 TPS. Solana, další konkurent v oblasti rychlých a levných plateb, zvládne pouze 60 000 TPS. Lightning zde má tedy značnou výhodu.“ – Nat Eliason

A společnost Lightning má stále spoustu prostoru pro růst. Tato technologie sice stále dozrává – například pokud jde o bezpečnost, soukromí a přijetí – ale vykazuje velmi silné síťové efekty: Čím více lidí ji začne používat, tím levnější a rychlejší budou platby. A nezapomeňte: už teď stojí pouhý zlomek haléře!

Jednou z nejzajímavějších věcí, které se tím otevírají, jsou mikroplatby – dosud se dostatečně nemluvilo o tom, jak vzrušující je tato perspektiva z ekonomického i kulturního hlediska

V našich tradičních centralizovaných platebních systémech není možné posílat velmi malé částky peněz. V závislosti na tom, jakou službu používáte a kam posíláte, nebudete schopni poslat digitálně ani 10 centů. A to z dobrého důvodu:

Lightning naopak umožňuje posílat tyto malé částky digitálně. A protože se jedná o technologii, která vykazuje síťové efekty, náklady budou dále klesat, jakmile ji začne používat více lidí. Dnes můžete prostřednictvím Lightningu digitálně posílat zlomky penny a v budoucnu budete pravděpodobně schopni posílat ještě menší částky.

Nyní přejděme k The New York Times. Abychom pochopili, proč by NYT mohl na splatnosti Lightningu vydělat o 50 % více, udělejme si pár jednoduchých počtů:

Několik prostých faktů:

  1. Ve druhém čtvrtletí roku 2022 dosáhlo vydavatelství upraveného provozního zisku 76 milionů dolarů.
  2. Odhadněme, že v roce 2021 dosáhl NYT za jeden měsíc zisku asi 25 milionů dolarů.
  3. V roce 2021 navštívilo stránky nytimes.com měsíčně 125 milionů globálních unikátních návštěvníků.
  4. Ve třetím čtvrtletí roku 2022 měl asi 9 milionů předplatitelů.
  5. Extrapolujme tedy, že v roce 2021 navštívilo NYT každý měsíc v průměru 115 milionů návštěvníků, kteří nebyli předplatiteli.
  6. Tito nepředplatitelé si mohou každý měsíc přečíst maximálně pět článků

(Budu konzervativní v matematice, abych nepřeceňoval, kolik by NYT vydělal ve scénáři, kdy existuje vyspělá Lightning Network)

Z těchto 115 milionů návštěvníků někteří přečetli dva články a někteří maximálně pět. V průměru si každý z těchto návštěvníků nakonec každý měsíc vychutná jeden článek, a protože je díky Lightningu tak snadné a bezproblémové posílat NYT drobné částky, mohl by každý návštěvník nakonec poslat ten měsíc 10 centů. Takže ten měsíc by NYT nakonec vydělal o 11,5 milionu dolarů více. To je o 46 % vyšší zisk.

Matematika je sice elementární a nedokonalá, ale vystihuje podstatu věci: Mikroplatby otevírají obrovský potenciál. A jejich výhody nekončí jen u pomoci tvůrcům obsahu. Mohou také utvrzovat kulturní posuny a další věci a níže uvádím několik příkladů:

  • Obyčejní lidé jsou dobročinní.

Myslím, že mnohem více lidí, i když se sami potýkají s problémy, by rádo dalo 0,01 dolaru postiženému dítěti hrajícímu na ulici na klarinet – pokud by takové darování bylo pohodlné a možné.

  • Spropitné řidičům autobusů, kteří jsou obzvlášť milí.
  • Učitelé posílají drobné částky žákům ve třídě, kteří zvednou ruku a snaží se odpovědět na otázky.

Děti, které se opravdu snaží, dostanou jeden cent, i když jejich odpověď je špatná. Pokud dítě odpoví správně, gratulujeme mu! Dostane pět centů. (Pamatujete si, jak učitelé dávali žákům, kteří odpověděli na otázky správně, čokoládu? No, nemohou se s čokoládou objevovat pořád, takže mikroplatby by mohly být životaschopnou náhradou!) Možná nakonec uvidíte mnohem více rukou ve vzduchu!

Obrázek z Teach for America

Zkuste nyní extrapolovat, kolika odvětvím a sektorům by takové mikroplatby mohly prospět a jaký by byl jejich následný přínos pro HDP. Představte si, že se zaměstnancům NYT zvýší platy. Představte si, že tyto peníze pak utratí za nové věci. A pak si představte, že by se zvýšily i platy lidí, od kterých si je koupili. A proces se opakuje a zde vidíme ekonomy milovaný multiplikační efekt, který je pro ekonomiku úžasný.“

Mikroplatby podněcují utrácení zcela novým způsobem, takže pro bitcoináře: až budete příště vysvětlovat Lightning, nezapomeňte mluvit o mikroplatbách! Je to pravděpodobně stravitelnější než „škálovatelnost.“

A ekonomům, kteří jsou k bitcoinu skeptičtí: myslel bych si, že se vám něco takového bude líbit, protože to podporuje utrácení. Tak co, už se vám bitcoin líbí víc?

Článek Paula Krugmana z roku 2013; obrázek z Decentralized Today

Toto je hostující příspěvek Rama. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}