Podobné články

Jak řádové nápisy podpoří přijetí bleskové sítě bitcoinu

Toto je článek Jesseho Shradera, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Amboss, průzkumníka a analytického nástroje Lightning Network.

V síti Bitcoin bylo možné po léta dělat v podstatě jen dvě věci: BTC jste mohli buď uložit, nebo utratit. Pak mělo vylepšení ochrany soukromí z konce roku 2021 nezamýšlený důsledek v podobě umožnění ukládání dat v bitcoinovém blockchainu, což vedlo ke vzniku nápisů podobných NFT a tokenů BRC-20, přičemž v obou případech byla použita teorie ordinálu pro sledování aktiv.

Popularita NFT-like Ordinal inscriptions a experimentálního standardu tokenů BRC-20 zvýšila transakční náklady v celé síti Bitcoin. Pěnivá poptávka po „orazítkování“ omezeného prostoru bloku novými daty vyhnala transakční náklady tak vysoko, že v květnu 2023 musela Binance dvakrát pozastavit výběry BTC, což byl pro globální burzu riskantní a nežádoucí krok. Aby pomohla zvládnout transakční náklady, oznámila Binance, že začne ke zpracování výběrů BTC používat Lightning Network – decentralizovanou síť druhé vrstvy navrženou pro rychlé transakce, která obchází základní bitcoinový blockchain

Zatímco někteří tvrdí, že Bitcoin by měl zůstat digitálním zlatem, já to tak nevidím.

Jako úložiště hodnoty bude bitcoin i nadále poskytovat nedůvěryhodnou alternativu k centrálnímu bankovnictví; další využití jeho neměnného blockchainu tuto funkci nijak nesnižuje. Naopak, nově vznikající způsoby využití bitcoinového blockchainu povedou k efektivnějšímu využití omezeného prostoru bloků, což povede k širokému přijetí Lightning Network jako řešení pro škálování bitcoinu jako globální měny. Růst Lightning Network poskytne nedůvěryhodnou alternativu k centralizovaným platebním procesorům a rozšíří užitečnost bitcoinu.“

Výzvy, kterým čelí tokeny BRC-20

Standard tokenů BRC-20 je extrémně nový – vznikl v březnu 2023. Pokud vám jeho název zní povědomě, je to proto, že je do jisté míry podobný tokenům ERC-20, jako jsou Shiba Inu a MakerDAO, které běží na síti Ethereum. Zatímco u Bitcoinu jde tradičně o ukládání a přenos hodnoty, BRC-20 umožňují „razit“ další aktiva v ordinálním nápisu. Nyní se objevila řada BRC-20 pro obchodování a spekulace, mnohé v podobě meme tokenů, od PIZA po MEME. K 26. červnu 2023 činila tržní kapitalizace tokenů BRC-20 podle CoinGecko více než 260 milionů dolarů.

Všechna tato ražba však zvyšuje transakční náklady na bitcoiny. To nemusí být nutně špatné pro těžaře bitcoinů, kteří vydělávají BTC zpracováním transakcí. CoinDesk na začátku května 2023 uvedl, že někteří těžaři BTC vydělávají více na výběru transakčních poplatků než na vytváření nových BTC. To je poměrně hodně, vezmeme-li v úvahu, že každá odměna za blok v současnosti těžařům vynese 6,25 BTC (v době psaní článku v hodnotě zhruba 188 000 USD).

Pokud jde o to, zda je to dobré pro uživatele, je to sporné. Průměrný poplatek za bitcoinovou transakci nedávno dosáhl dvouletého maxima, když 8. května 2023 dosáhl 30,91 USD, a to navzdory medvědímu trhu; ti, kteří se zdržují BRC-20, pravděpodobně reptají kvůli zvýšeným poplatkům. Na druhou stranu zavedení standardu tokenů BRC-20 inspirovalo hlubší rozhovory o škálování sítě bitcoinu.

Již mají dopad

V současné době BRC-20 postrádají některé užitečnosti svých bratranců ERC-20. Nepoužívají například chytré smlouvy a jejich užitečnost je většinou stejná jako u PFP NFT, což mnohé vede k tvrzení, že se nevyplatí

Uvidíme, zda poptávka po tokenech založených na Bitcoinu bude udržitelná, nebo zda se taková aktivita přesměruje do jiných, tolerantnějších nebo centralizovanějších sítí.

V jednom ze scénářů by vyšší poplatky mohly tradiční uživatele Bitcoinu od sítě odradit. To je však nepravděpodobné. Primárním lákadlem Bitcoinu zůstává jeho neměnná a konzervativní měnová politika; v tomto ohledu nemá síť jako pojistka proti znehodnocení měny žádnou skutečnou konkurenci.

Ale za předpokladu, že Ordinal inscriptions a tokeny BRC-20 budou vykazovat stejnou sílu setrvání jako memecoiny a NFT v jiných sítích – připomeňme, že Shiba Inu má tržní kapitalizaci 5 miliard dolarů a Bored Apes jsou prakticky domácím pojmem – budou nadále zvyšovat transakční poplatky nad jejich historický průměr

To by mohlo mít dlouhodobý dopad na uživatele Bitcoinu

Zejména vyšší transakční náklady vytvářejí poptávku po efektivnějších transakcích. Zatímco něco z toho lze provést na úrovni protokolu (např. systém SegWit, kontroverzní upgrade Bitcoinu z roku 2017, který umožnil štíhlejší velikost transakcí oddělením podpisových údajů od transakčních), velká část může pocházet z technologií škálování na druhé vrstvě.

Vstupte: Lightning Network, která dávkuje transakce prostřednictvím dlouhodobých chytrých smluv a využívá základní zabezpečení Bitcoinu, aby umožnila rychlé a levné platby

Řešení budoucnosti

Poplatky Lightning Network jsou ve srovnání s protějšky na řetězci extrémně skromné. Poplatky sice kolísají, ale celkové poplatky za síť se v důsledku BRC-20 nebo zápisů nezvýšily. Síť v současné době účtuje poplatky za odměnu provozovatelům síťových uzlů. Podle údajů dostupných prostřednictvím analytické platformy Bitcoin Lightning Network společnosti Amboss zůstává medián poplatků 0,002 %. Srovnejte to s tradičními platebními sítěmi, které si účtují 2 % až 3 % z částky platby při každém přejetí kreditní kartou

Bitcoinová komunita v současné době dotuje vytváření platební sítě, čímž se poplatky Lightningu dostávají na extrémně nízkou úroveň. I při zvýšené poptávce by časem měly udržitelné sazby poplatků za Lightning vzrůst na přibližně 0,03 %, a to na základě méně štědrého chování operátorů.“

Primed To Become The Default Global Payment Processor

Kombinace měnové politiky Bitcoinu a transakční sítě Lightning je silná. Bitcoin se již dlouho prezentuje jako alternativa k nefunkčnímu centrálnímu bankovnímu systému. Ale díky konkurenčnímu využití jeho neúprosně těsného blockchainu je efektivita získaná prostřednictvím transakcí Lightning prozíravější než kdy jindy.

Ačkoli se Lightning Network připravuje již několik let, dozrává v ideální době – je připravena umožnit miliardy transakcí v celé síti – a stát se de facto globálním platebním procesorem.

Tento příspěvek napsal jako host Jesse Shrader. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}