Podobné články

Jak se horníci naučili přestat se obávat a milovat formát JPEG

Tento článek vyšel v časopise Bitcoin Magazine „The Inscription Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.

Kliknutím sem si stáhnete PDF tohoto článku.

Ordinace jsou polarizujícím jevem pro většinu všech subkomunit v Bitcoinu – kromě těžařů.

Meteorický vzestup nového standardu NFT, který je v Bitcoinu nativní, dominoval diskusi po celé měsíce, kdy Ordinals zaplavily blokový prostor a zvýšily transakční poplatky na mnohaletá maxima. Podle kritiků jsou tyto transakce v nejhorším případě útokem na Bitcoin, který poskvrnil posvátnost vzácného blokového prostoru; v nejlepším případě jsou to shitcoiny, hříčky hazardních hráčů, které patří do kasinových řetězců, jako je Ethereum

No, těžařům je to jedno, jestli jsou to shitcoiny. Je jim jedno, že vydělávají peníze, a Ordinals jim zajistil zvýšení příjmů v době, kdy příjmy z těžby byly na jednom z nejnižších bodů vůbec. Takže mnoho těžařů přijalo – nebo je přinejmenším ambivalentní vůči – Ordinals/inscriptions, protože získali tolik potřebnou podporu ziskovosti těžby Bitcoinu v době, kdy mnoho těžařů bylo téměř na hranici rentability nebo nerentabilní.

Hashprice je měřítkem částky v USD (nebo BTC), kterou mohou těžaři očekávat, že vydělají na jednotce hashrate (například při ceně 80 USD/PH/den může těžař s 1 petahash těžebních zařízení – zhruba 10 ASIC nové generace, jako je například S19j Pro – vydělat 80 USD denně).

Vzhledem ke svému pozitivnímu vlivu na ceny hašů se Ordinály, technický pokrok černého koně, který by loni předpověděl jen málokdo, ocitly v centru diskusí o ekonomice těžby Bitcoinu, diskusí, které jsou s každým blokem, který nás přibližuje ke čtvrtému snížení dotace na polovinu, stále aktuálnější.

Kliknutím na obrázek výše se můžete přihlásit k odběru!

Nepíšu to proto, abych někoho nabádal k tomu, aby se stal uživatelem Ordinals. Já například moc nechápu, co je na tom tak přitažlivého. Ale myslím si, že jsou důležité v kontextu stále se zmenšující blokové dotace Bitcoinu, takže stojí za to je prostudovat, abychom pochopili, jak ovlivňují blokový prostor a ekonomiku těžby – a co by takový vývoj mohl znamenat v budoucnosti, kdy budou těžaři žít pouze z transakčních poplatků.

Co je to vlastně ordinál?

V řeči NFT lidé používají ordinál a nápis zaměnitelně, ale jednotlivé termíny se vztahují ke dvěma různým aspektům standardu NFT.

Nápis je umělecké dílo nebo digitální médium, zatímco ordinál je technicky vzato číslo předepsané nápisu k označení jeho místa ve velkém schématu všech ostatních nápisů. Jiný způsob, jak se na to dívat, je, že nápis sám o sobě je NFT, zatímco Ordinal je číslo používané k identifikaci jednotlivého nápisu.

Údaje o jednotlivých nápisech žijí v sekci Segregovaný svědek transakce. Na rozdíl od jiných standardů NFT se tak skutečné umělecké dílo, digitální médium nebo data nahrávají přímo do blockchainu Bitcoinu. Vzhledem k tomu, že nápisy jsou plně v řetězci, lze tvrdit, že jsou nejčistší dostupnou formou NFT, protože těží z neměnnosti blockchainu.

Not All Inscriptions Are Created Equal

Když pochopíte, že inscriptions jsou skutečná data na řetězci, můžete pochopit některé kritiky a obavy odpůrců; pokud banda NFT degenů zapisuje opičí JPEGy a dickbutty a bůhvícoještě na řetězec, pak to vytěsňuje ekonomické (a potenciálně potřebné) transakce.

Tuto obavu ještě zhoršila skutečnost, že libovolná data pro každý nápis využívají slevu z transakčního poplatku. V rámci opatření proti škálovatelnosti byla v rámci upgradu Bitcoinu Segregated Witness upravena struktura transakcí tak, že údaje svědka pro podpis soukromým klíčem a veřejný klíč byly přesunuty z pole hash transakce do jiné části bloku. Bitcoin poskytuje slevu na data SegWit, takže k transakci je zapotřebí méně satelitů za bajt v transakčních poplatcích. Libovolná data pro zápis se nacházejí v poli SegWit transakce, takže mají nárok na slevu SegWit. Přiložte vidle.

Tato sleva je důvodem, proč se navzdory první vlně obrázkových nápisů, které v únoru/březnu/dubnu zahltily blokový prostor, transakční poplatky významně nezvýšily; velikosti bloků nabobtnaly, když trendoví upisovatelé spláchli blokový řetězec tisíci JPEG pro první sbírky nápisů, ale ty všechny využily slevu na data SegWit v poměru 4:1 oproti běžným transakcím. Možná intuitivně se poplatky za transakce prudce zvýšily až ve chvíli, kdy se nejoblíbenějším typem nápisů staly méně datově náročné textové nápisy z tokenů BRC-20.

Takzvané tokeny BRC-20 (poklona vlastnímu standardu ERC-20 tokenů Ethereum) jsou volnou formou tokenu. Říkám volná, protože jsou to vlastně jen ordinály v sérii definované bitcoinovou funkcí OP_CODE, kde každý „token“ je sám o sobě transakcí OP_CODE, která definuje místo tokenu v konkrétní sérii BRC-20. Je to takto: Někdo (bůhví kdo) zveřejní transakci OP_CODE, která definuje maximální nabídku tokenů série, ticker a limit ražby na transakci. Po zveřejnění může kdokoli s technickým know-how razit tokeny v dané sérii

Tyto OP_CODE transakce nevyužívají datové slevy SegWitu, takže stojí o pěkný peníz víc než nápisy založené na obrázcích. Mají však také vlastnost, kterou obrazové nápisy nemají: funkci ražby, která přináší do sbírání těchto nápisů pobídky ve stylu Ethereum NFT. Série Ethereum NFT mají typicky mincovní smlouvy, kdy kdokoli může interakcí se smlouvou vytvořit nové NFT v sérii. To je součástí – ne-li celým – kouzlem. Ražba NFT je jako otevření digitálního balíčku karet Pokémon/baseball/Magic: The Gathering – možná je v tom dalším vzácná karta!

A i když není nutně možnost vyrazit vzácnou BRC-20 (protože jsou všechny stejné), je tu šance vyrazit několik NFT v horké nové sérii. Proč někoho zajímá, že má ORDI/CUMY/RATS #1 nebo #100 nebo cokoli jiného, nevím. Možná je to zatím největší vyjádření teorie většího blázna v Bitcoinu. Ale faktem je, že to dělají, a pobídky k ražbě BRC-20 urychlily největší vlnu transakční aktivity v Bitcoinech v historii.

Díky kombinaci poplatkových válek a skutečnosti, že tyto NFT nemají prospěch ze slevy SegWit, obstaraly BRC-20 skutečné poplatkové hody pro těžaře bitcoinů, ale ne přesně tak, jak byste si mohli myslet.“

Kvantifikace vedlejších škod na transakčních poplatcích

Většina nárůstu transakčních poplatků v roce 2023 nepocházela přímo z poplatků spojených s Ordinály; pocházela z nepřímého poplatkového tlaku na jiné transakce.

Podle údajů z dashboardu Dune nezávislé analytické společnosti Data Always k 12. listopadu 2023 těžaři shrábli 70,3 milionu dolarů z poplatků za Ordinals. Zdá se to hodně, ale je to jen 19,4 % z 368,2 milionu dolarů na transakčních poplatcích, které těžaři celkem vydělali od debutu inskripcí 14. prosince 2022. Abychom to uvedli do další perspektivy, bylo provedeno 40,2 milionu transakcí s inscription, což odpovídá 30 % veškerého objemu transakcí od 14. prosince. Za poslední rok tedy inscripty představovaly třetinu objemu transakcí, ale pouze pětinu všech poplatků.

Co se týče ostatních poplatků, mnohé z nich jsou výsledkem nepřímého tlaku na poplatky z upisování – tj. poplatků, které nepocházejí přímo z upisování samotného, ale z tlaku, který upisování vyvíjí na průměrný transakční poplatek potřebný k zúčtování transakce bitcoinu v rozumném časovém rámci.

Společnost Galaxy Digital Research tuto dynamiku zkoumá ve zprávě nazvané „Bitcoin Inscriptions & Ordinals: A Maturing Ecosystem“. Bujará aktivita v oblasti inscription zahlcuje mempool. To platí zejména během mincovních událostí BRC-20, protože mincovna „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ podněcuje nabídkové války, kdy se upisovatelé předhánějí v tom, kdo vyrazí sérii jako první. To zvyšuje dolní hranici průměrných transakčních poplatků a, jak upozorňuje společnost Galaxy Digital Research, sráží „přeplácení“ transakčních poplatků ze strany různých transakcí. Přeplatek definují jako jakýkoli poplatek v bloku, který je vyšší než medián transakčních poplatků v daném bloku. U běžných transakcí může tento přeplatek pocházet z odhadů transakčních poplatků v peněženkách nebo na burzách nebo z obecné neznalosti uživatelů ohledně struktury a dynamiky transakčních poplatků. Někteří uživatelé mohou také potřebovat urychlit transakce z různých důvodů, což vede k přeplatkům. V případě transakcí s nápisy společnost Galaxy Digital Research uvádí, že „dobrovolné přeplácení“ bylo běžné v době vysoké aktivity a oblíbených mincoven s nápisy

Tento graf kvantifikuje přeplatky u transakcí s nápisy a všech ostatních transakcí, aby demonstroval dynamiku, kterou ve své zprávě nastiňuje společnost Galaxy Digital Research. Když se v dubnu a květnu, tedy v dosud nejžhavějším období pro aktivitu v oblasti upisování, mempool bitcoinu zahltil, většina transakčních poplatků v tomto období ve skutečnosti pocházela z přeplatků uživatelů za finanční transakce, nikoli z upisování samotného. Tito uživatelé by si pravděpodobně mohli ulehčit práci tím, že by u svých peněženek a burz nepoužívali vestavěné odhady transakčních poplatků.“

Požehnání a prokletí

Inskripce jsou požehnáním i prokletím. Pro těžaře jsou darem z nebes, ale pro ostatní uživatele Bitcoinu, zejména ty, kteří musí každý den posílat transakce do sítě, mohou být osinou v zadku.

Blokový prostor je otevřený trh. Takže nemusím mít rád Ordinály, abych uznal, že mi nepřísluší hlídat utrácení někoho jiného. Stejně tak mi nepřísluší cenzurovat transakci, kterou se platí za blockpace na f(r)ee trhu. To je koneckonců součástí smyslu blockchainu bez povolení: provádět transakce, které jiní lidé nechtějí, abyste prováděli.“

Tento článek vyšel v časopise Bitcoin Magazine „The Inscription Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.

Kliknutím sem si stáhnete PDF tohoto článku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}