Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Jak standard bitcoinů dělá svět lepším místem

Michael Saylor a Aleks Svetski diskutují o mnoha způsobech, jak Bitcoin zlepší kvalitu života miliard lidí na celém světě.

Jedná se o přepis speciálního vydání podcastu „Bitcoin Magazine“ s Aleksem Svetskim a Michaelem Saylorem, kteří vedou dlouhý rozhovor o důsledcích Bitcoinu a jeho vlivu na svět.

Sledujte tuto epizodu na YouTube nebo Rumble

Poslechněte si epizodu zde:

  • Apple
  • Spotify
  • Google
  • Libsyn

Transcript

[00:00:05] Aleks Svetski: Dámy a pánové, vítejte u nejnovějšího dílu podcastu Wake Up. A konečně se mi podařilo přemluvit jediného a jedinečného Michaela Sailora, aby se ke mně připojil k rozhovoru, o kterém si myslím, že bude hluboký a mnohostranný. Takže, Miku, děkuji ti, že sis udělal čas a přiskočil jsi, člověče.

Jsi velmi štědrý, co se týče tvého času.

[00:00:26] Michael Saylor: Jo, díky za pozvání, Alexi.

[00:00:27] Aleks Svetski: Jo, díky za pozvání, Alexi: Rozhodně, člověče. Podívej, je tolik míst, kde, když to otevřu, a tolik vláken, na které můžeme navázat, ale chtěl jsem začít jenom s nějakými základy a jenom navždy zopakovat, proč jsme tady, proč je Bitcoin důležitý, co jsou peníze. A pak můžeme tak trochu prozkoumat, víte, nechci strávit příliš mnoho času na hluku a co se děje v dnešním světě, protože víte, Bitcoin je nahoru, dolů a kolem dokola a kdo opravdu sere jako, víte, váš časový rámec opravdu záleží tady, ale rád bych začal s Jak jste v minulosti oddělili peníze a měnu.

A protože si myslím, že lidé tyto dva pojmy neustále směšují, rád bych s vámi probral, v čem se tyto dva pojmy liší

[00:01:10] Michael Saylor: Ano, myslím, že často používáme pojmy jako peníze velmi nedbale a lidé používají peníze. A měnu, jako by to byla synonyma. A opravdu si nemyslím, že by se nad tím někdo hlouběji zamýšlel. Upřímně mohu říct, že před Bitcoinem jsem o tom tak hluboce nepřemýšlel.

K hlubokému zamyšlení mě přimělo, když mě Robert Breedlove pozval do svého pořadu, co jsou to peníze?

A já si říkal, páni, budeme mluvit o tom, co jsou to peníze. Takže bych na to asi měl přijít. A tak jsem pak začal přemýšlet a teď si myslím, že je to užitečné. Pokud přijmete takovéto definice, N s tím, že jsme v tom tak brzy.

Cesta, že 95 % světa o tom ještě hluboce nepřemýšlelo. A pravděpodobně byste měli, pravděpodobně by tato slova nebo pojmy používali jinak. A mnoho lidí, dokonce i ekonomové a obchodníci, vlastně neví, co jsou to peníze, nebo je jen nedbale definují v kontextu. Takže tady jsou podle mě užitečné definice.

A pak můžeme diskutovat. Já si myslím, že peníze jsou ekonomická energie. Pokud máte určité množství ekonomické energie, řekněme, že v roce 2022 budete mít sto tisíc dolarů ekonomické energie, bude to vůle, kterou lze směnit za výrobky nebo služby nebo majetek. Je to tak? Mohu někam letět.

Mohu si něco koupit. Můžu, víte, uspořádat večírek v roce 20, 22, jasně sto tisíc dolarů v hodnotě peněz v roce 2022. Nekoupíte si za ně stejně dobré služby. Nebo výrobky v roce 1900, za ty si koupíte mnohem víc. A v roce 2200 si za ně také nekoupíte totéž. Takže máte určitou částku peněz v určitém čase, kterou můžete měřit v měně.

Měna, v tomto případě americký dolar, je prostředkem směny v tomto politickém referenčním rámci. V daném čase máte peníze. Pokud jsou tedy peníze ekonomickou energií, co se stane, když změníte politický referenční rámec, za sto tisíc dolarů si v usa koupíte určitou částku. A když pojedete do Japonska, no, nekoupíte si za ně nic, protože tam dolary nepřijímají.

Víte, restaurace, dům si nemůžete koupit za dolary, musíte je převést na jeny. Takže byste tu částku převedli z dolarové měny na jenovou měnu. Pokud byste cestovali po 180 zemích, museli byste je obecně přepočítat na měnu. To je prostředek směny a zákonné platidlo v dané zemi, protože většina zemí má jinou zákonnou měnu

Některé země, například v Evropě, mají podobnou měnu jako euro. Takže peníze jsou, ekonomická energie. Měna je prostředek směny nebo je to aktivum, které je právně určeno národním státem jako přijatelný prostředek směny. A je jí dána právní výhoda, politická výhoda, protože ji můžete převést daňově.

Takže když mám sto tisíc dolarů a chci si za ně koupit drahé auto, správně, mohu těch sto tisíc peněz směnit prostřednictvím měny, za auto, aniž bych platil daň z kapitálových výnosů. A aniž by mi z této transakce vznikla ztráta z kapitálového zisku. Kdybych měl hromadu akcií Applu, akcie Applu za sto tisíc dolarů, měl bych aktivum.

Vlastně. Mohl byste, víte, vlastně dávku cenných papírů v hodnotě sto tisíc dolarů, ale kdybych si koupil auto za sto tisíc dolarů jablečných akcií a jablečné akcie bych pořídil za 50 000 dolarů, vlastně bych. získal auto a dostal bych účet za daň z kapitálového zisku z 50 000 dolarů. Správně.

To říká národní stát. Takže z tohoto důvodu nejsou jablečné akcie nebo hromada cenných papírů dobrým prostředkem směny, že ano. I kdyby byly likvidní, že ano, nejsou dobrým prostředkem směny, protože moje kreditní karta, víte, nefunguje tak dobře s jablečnými akciemi. A protože nemůžu převést jablečné akcie v sobotu odpoledne.

A to jsou důvody, proč bych ji nepoužil ke koupi auta. Ale nejdůležitějším důvodem, proč cenné papíry nikdy nebudou měnou, je to, že je finanční úřad považuje, jak víte, budeme tomu říkat majetek, a podléhají dani z kapitálových výnosů. Takže měnou v moderním světě je to, co vláda řekne, že je

Pokud jste ve státě Anarchie, že ano. Nebo chaosu. Řekněme, že jste ve válečné zóně. Jste v Afghánistánu po pádu vlády, že? Zatímco se Američané stahovali, všechny banky zkrachovaly. Je to tak? Jasně že ne, není tam žádná efektivní vláda, která by určila místní afghánskou, Fiat měnu.

Není tam žádná vláda, která by zavedla daně, že? To je anarchie v tomto konkrétním případě, když jste náhodou afghánský občan a jste trans a obchodujete s jiným afghánským občanem, chcete si koupit cokoliv, co má jeho auto, že? Jejich jídlo, mohl bys použít Bitcoin jako měnu a byla by to měna, protože neexistuje žádná vláda, která by ti řekla, že ho nemůžeš použít jako měnu.

[00:06:57] Aleks Svetski: V takovém případě bys mohl použít kozy, že? V podstatě můžete použít cokoli.

[00:07:01] Michael Saylor: Ano, můžete použít zlato. Můžete použít kulky.

[00:07:04] Aleks Svetski: Říkal jsem

[00:07:04] Michael Saylor: Můžete. Jo, musím, mám, že bys mohl vyměnit, co bys chtěl, ne? Protože, ale důvod, proč je cokoliv měnou, je ten, že neexistuje efektivní národní stát. Takže důvod, proč jsme skončili s dichotomií, že?

Co peníze, to ekonomická energie. Existuje jeden aspekt peněz. Budeme jim říkat vlastnictví. Druhý aspekt peněz nazveme měna.

A oba tyto aspekty se sčítají do peněz. Majetek by byl dlouhodobým aktivem. Pokud chci vlastnit dům, jsem koupit dům auto, Bitcoin, prut zlata, dokonce i akcie, předpokládám, nebo korporace.

Všichni bychom o nich mohli přemýšlet jako. Majetkové formy peněz, že? Všechny mají ekonomickou hodnotu. Ale obecně mají všechny daňový režim, ne vždy stejný, ale často dochází k daňovému zdanitelnému plnění při převodu majetku z jedné osoby na druhou. Je to tak? Jako například, pokud bych vám vyměnil svůj dům za auto, a pokud existuje daň z nakládání s nemovitostmi, často existuje daň z převodu vlastnického práva, že?

Nejenže dostanete daň z kapitálových výnosů, ale dostanete také daň z nemovitostí. Takže je to ještě horší než převod, řekněme, akcií Applu, protože vás to postihne dvakrát, že? Někdy můžete dostat nejrůznější náhodné daně v závislosti na právní definici nemovitosti. Takže nejlepší způsob, jak o tom přemýšlet, je, pokud existuje efektivní národní stát. Ten se může rozhodnout, že označí jedno nebo více aktiv jako měnu, obecně jedno aktivum, euro, Y to jedno, C a Y U S D. Správně. Ta by byla označena jako měny nebo zákonná platidla. Převádíte je bez daně. Existují dva důvody, proč máte výhodu své určené měny.

Jeden zřejmý důvod je, že mohu aktivum převést na někoho jiného v rámci obchodu bez daně. Dobře. To je ten zřejmý důvod, že? Protože pokud peníze převedu desetkrát za rok a pokud se stane, že je na ně uvalena, víte, 10% daň, pokaždé, když je převedu, nezbudou mi na konci roku žádné peníze.

Správně. Takže pokud obchodujete s nemovitostí s vysokou rychlostí v průběhu několika let, nemovitost zmizí. Za deset let nemovitost určitě někdy zmizí. Třeba když určíte nemovitost, kdybych měl nemovitost za sto tisíc dolarů na Floridě, ani bych s ní nemusel obchodovat, jen ji držet, podrobit ji poplatku 2 % ročně.“

Takže v průběhu 50 let nemovitost zmizí. Je to tak? Takže to je národní stát, který vám v podstatě bere majetek, ale je to ještě horší, že? Protože by mohli majetek každý rok přehodnocovat. A když přehodnotí majetek až o 7 % ročně, tak ho nedostanete ani za 50 let.

Dostanete ho asi za 25 let, než majetek zmizí. Takže když se podíváte na svůj majetek, národ má možnost ho klasifikovat, jak chce. A nejlepší klasifikací je měna. Protože já bych mohl držet měnu. Z daňového hlediska, to znamená, že mohu držet měnu sto let a nedostanu 2% daň z nemovitosti ročně a nedostanu kapitálové zisky, když jsem převedl.

Takže to je důvod, proč se měna má tendenci oddělit od majetku jako peněžního majetku. A když se zamyslíte, když se zamyslíte nad světem, že ano, 8 miliard lidí na světě, pokud jste, pokud chcete likvidní aktiva, chtěli byste likvidní majetkové aktivum, jako je Bitcoin, který můžete držet sto let, je to uchovatel hodnoty.

A pak, pokud se chcete pohybovat po národních státech, pokud chcete podnikat v pronajmout dům nebo koupit něco ve Velké Británii nebo v Evropě nebo v USA, budete muset mít měnové aktivum. A můžete se rozhodnout, jak velkou část svého majetku chcete v měně uložit. Správně? Pokud v měně uložíte 100 % svého majetku, pak je vaše zdanitelná situace jednoduchá. Nevýhodou je, že se samozřejmě velmi rychle rozředíte, ale je tu ještě jedna věc, kterou jsem chtěl říct. Takže první výhodou aktiva označeného jako měna je skutečnost, že jej můžete převést bez zdanění nebo držet bez daňových důsledků. Ale druhou výhodou, která je svého druhu derivátovou výhodou, je řádově jednodušší účtování transakcí. Svět je tedy řízen stamiliony společností a tyto stamiliony společností vám dodávají pizzu, perou vám oblečení, provozují letadla, lodě, železnice a dávají vám práci. A jsou to Apple a Google a Amazon a mají elektřinu a čerpají vodu.

Bez firem se opravdu rozumně neobejdeme. Všechny společnosti mají účetní systémy. Velké účetní společnosti jsou SAP a Oracle a Microsoft. Jsou napojeny na těch sto milionů společností. Jsou nervovým systémem společností a ty společnosti nemohou legálně podnikat.

Bez účetních systémů nemohou dodržovat místní zákony. Takže společnosti se stávají nekompatibilními, když nemají správné účetní systémy, aby mohly fungovat, zejména jako veřejná společnost, ale i jako soukromá společnost nakonec do účetních systémů investujete opravdu velké prostředky.“

Mluvíte o stovkách finančních odborníků ve většině středně velkých společností. A 10, 20, 30, 50 milionů do účetních systémů a těchto věcí, to by bylo, kdybyste to chtěli vytrhnout nebo změnit a udělat to rychle, rychle by to bylo za deset let. A a pravděpodobně by to bylo 15 až 20 let.“

A tak obecně průměrná životnost toho vztahu zákazníka s těmi účetními firmami je 25, 30 let. Takže, takže je to velmi dlouhodobá investice. Takže pokud chcete zavést novou měnu, nemůžete to udělat bez podpory národního státu. A pak a kdybyste šli proti těm pokynům národního státu, Tak ty firmy to prostě okamžitě odmítnou, protože by byly považovány za nekompatibilní a přišly by o licenci k podnikání v dané zemi.“

A to by bylo ještě horší, že? Jako že generální ředitel půjde do vězení a finanční ředitel do vězení, pokud nebudou v souladu, takže to nebudou dělat. Oni odmítnou jakoukoliv měnu, která, která nesplňuje národ, stát akceptuje. Ale i kdyby chtěli své systémy, jako řekněme, že by to akceptovali, tak nakonec musí upravit všechny své účetní systémy, aby okamžitě převedli majetek na měnu.

A teď mluvíte o tom, že každý měsíc, každý týden generujete statisíce nebo miliony a miliony zdanitelných plnění. Takže si představte, že bych provedl 87 milionů transakcí, při kterých bych prodal 87 milionů pizzy. Ale dělal jsem to v jiné měně než v bitcoinu. Museli byste doslova sledovat cenu Bitcoinu 87 milionůkrát

A pro každou transakci v systému byste museli mít jinou cenu. A pak byste museli počítat, kdy jste platili účty. Každý jednotlivý účet by byl jinou směsí Bitcoinu, která by vycházela na druhé straně. A tak mluvíte o účetních systémech, které by se staly řádově složitějšími.

A nikdo by si takovou bolest hlavy dobrovolně nevzal. Kdybyste šli za SAPem a Oraclem a řekli jim, postavte to pro nás, vysmáli by se vám. A oni, oni jsou tak trochu duopol, jako že na světě jsou jen tři společnosti, které to dělají, takže, takže nemusí dělat nic. Takže měna je velmi hluboce zakořeněný, silný síťový efekt.“

A to se připisuje Spojeným státům, protože pokud máte světovou rezervní měnu, pak je vaše rezervní měna zabudována do účetních systémů a do burz na trzích všech zemí na světě. A je zabudována do všech majetkových aktiv, že?

Protože měna je zabudována do dluhopisů. Je zabudována do pronájmů komerčních nemovitostí. Jsou to nájemní smlouvy na 30 let, že? Které jsou indexovány podle indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech. A tak když si spočítáte celkovou výši investic do všech těchto věcí, zjistíte, že je to mimořádné. Takže v konečném důsledku jsou peníze energií.

Máte velkou flexibilitu, pokud jde o způsob ukládání ekonomické energie, a musíte se rozhodnout, co je vaším cílem. Chcete ji držet tisíc let? Chcete, aby byla přenosná? Chcete, aby byla programovatelná? Chcete, aby byla vysokofrekvenční? Chcete chtít peníze s vysokou rychlostí?

Chcete je přesouvat? Každý den, každý týden, každý měsíc. A pokud a tak, v závislosti na tom, k čemu byste peníze pravděpodobně použili, a také na vašem politickém a geografickém propojení, například pro amerického občana v Argentině je to jiná okolnost než pro argentinského občana v Argentině.

A tak je tu jiný kalkul. Pokud jste Američan obchodující s Američanem v Brazílii, než pokud jste Brazilec obchodující s Brazilcem v Brazílii. A tak musíte zvážit, jaké je občanství osoby společnosti. Jaké je, a společnosti jsou ještě složitější, že?

Protože společnost může mít 200 dceřiných společností v různých lokalitách a všechny mohou mít jinou licenci. Takže teď se nabízí otázka, co je to za subjekt, který podniká, s jakou frekvencí, s jakou protistranou, s jakým účinkem. A teď, když se dokážete prokousat všemi daňovými kódy, že? Existuje daňový kód.

Ten se liší podle státu, obce, země, protistrany a a protistrany B, které se mění v čase. Pokud se tím vším dokážete prokousat, můžete skutečně přijít na správnou finanční strategii. Pokud to zní skličujícím způsobem, je to tak. A tak si dokážete představit, proč si typický finanční ředitel nebo pokladník řekne: kašleme na to

Prostě budeme používat měnu, místní měnu, nebo budeme používat dolar. správně, protože to je cesta nejmenšího odporu a jejich myšlení je, že tohle všechno je pro mě příliš složité. Prodávám pizzu. Nebo ne? Takže normou pro korporace je, že se soustředí na provozní činnost, na provozování letadel, letadel, vlaků, automobilů nebo na výrobu potravin.

A na pokladní operace nebo rozvahu se opravdu nesoustředí, protože to je prostě, to by prostě příliš komplikovalo podnikání.

[00:18:34] Aleks Svetski: Dobře, takže bych se chtěl vrátit k tomu, že jsme se dostali na několik odboček. Co bych chtěl tak trochu oddělit, jen jako model v myslích lidí. Když jsem vás poslouchal na začátku, říkal jste, že peníze jsou něco jako celková ekonomická energie systému. Takže tak nějak, tak nějak přemýšlím skoro o elektrickém systému.

Jako by peníze byly energií v systému. A pak měna je, chci říct, má reprezentovat sílu v systému a je to něco jako, je to jako mapa nebo pokus, který nám umožňuje pohybovat touto ekonomickou energií v systému. Takže je to skoro jako proud tekoucí obvodem.

Zatímco celková ekonomická energie jsou peníze samotné. Slyšel jsem

vás, jak tomu říkáte

[00:19:24] Michael Saylor: peníze jsou energie.

[00:19:25] Aleks Svetski: ano, slyšel jsem, že tomu říkáte účetní kniha na obloze. Slyšel jsem, že jste to tak nazval v minulosti, což jsem

[00:19:30] Michael Saylor: existuje spousta metafor, ale. Ale proč nezačneme s energií? Peníze jsou tedy energií v systému. Takže, jak tedy uchovávám energii? Kdybych měl milion dolarů, mohl bych s ním čerpat vodu do kopce, mohl bych ten milion dolarů přeměnit na elektřinu, dát ji do čerpadla a mohu čerpat vodu do kopce do nádrže. A nyní veškerá voda za přehradou představuje potenciální energii. Mimochodem, když budu mít štěstí, že? Síla přírody právě upustila dešťovou vodu dovnitř, do nádrže za přehradou. A já ji nemusím přečerpávat. Takže teď mám vodu za milion dolarů. Proč je ta voda energie?

Na úrovni moře by to nebyla energie. It’s energy at altitude,

Right? Čím výše jste, tím více energie máte. Pokud jste ve výšce tisíc metrů a máte milion liber vody nebo milion galonů vody, ve výšce tisíc metrů je to více energie než ve výšce sto metrů. Správně. Efekt, víte, energie je rozdíl mezi tím, kam voda poteče, a tím, kde je.

To je potenciální energie, která se vydá, a to je a nakonec to, co děláte, je, že směrujete gravitační energii, že? Skutečná energie pochází z gravitace a my, a voda je tekutina. Pokud letím letadlem ve výšce 50 000 stop, mám více energie než ve výšce 5 000 stop. Správně. Jak to víte?

Prostě nasměruji nos dolů a letadlo začne zrychlovat. Správně. A já nabírám rychlost. Takže přeměňuji potenciální energii na kinetickou. Dobře. Takže kdybych chtěl přesunout energii prostřednictvím jiného média, nebo ji mohu přesunout prostřednictvím tlaku vzduchu, zvuk je akustická energie.

to bylo více energie, že?

Když křičím, vkládám do systému více energie, že? Méně energie, více energie, správně. Zpěv. Správně. Co děláme? Posloucháme, jak někdo hraje hudbu. Sledujeme, jak dělají ex, mimořádné výkonnostní umění na energii.

Podívejte se na kytaru. Správně. A přemýšlejte o tom, že Tesla řekl, že chcete porozumět vesmíru?

Přemýšlejte o termínech vibrací, správně, a frekvencí a energie. Takže kytara má desku FRT. A když hrajete na kytaru, tak vlastně měníte frekvenci, s jakou vibrují struny, víte, jedna ruka vlastně vkládá do systému trochu energie. Ale ale skutečný trik je měnit délku strun tak, aby struny vibrovaly různými rezonančními frekvencemi.

A pak dostanete šňůru, dostanete hudbu. Takže jakákoli, k pohybu můžete použít mnoho médií. Když se zvuk pohybuje vzduchem, že? Vzduch je aktuální měnou. Je to dobrá nebo špatná měna? Zvuk se pohybuje vodou rychleji než vzduchem. Voda je lepší měna než vzduch.

Ale zvuk se pohybuje kusem dřeva nebo pevného tělesa rychleji než vodou, a čím tužší, pevnější těleso, tím rychleji se zvuk pohybuje a tím účinněji se pohybuje. Takže k pohybu energie si můžete vybrat jakýkoli druh média. Elektřina je způsob pohybu. Zvuk je způsob, jak ji přesunout. Voda je způsob, jak přesouvat energii.“

Určité množství energie máte, víte, ve svém těle a krvi, že? Je to měna. To je pohyb energie vaším tělem. Správně. A funguje to do určité úrovně. Takže, takže fiat měny jsou metodou pohybu energie. Všechna tato média mají rozptyl, jako by rozptylovala energii.

Správně? Proto to tak je. Když budu svítit světlem skrz vakuum, bude cestovat dál. Když pak světlo prosvítím mokrou dekou, je to tak? Proč se stejná energie rozptýlí rychleji, že ano. Přes pevné těleso než přes vzduch. Ale víte, ono, můžete přijít na to, že můžeme vidět hvězdy, které jsou vzdálené světelné roky, ale nemůžete vidět svíčky, které jsou vzdálené 10 mil

Protože vzduch nerozptyluje energii rychleji.

Takže všechny tyto všechny tyto věci, rozptylují energii určitou rychlostí americký dolar právě teď, rozptyluje energii, možná rychlostí 15 % ročně. Ale v Argentině nebo v Turecku rozptylují energii rychlostí 70 % ročně. A nejlépe řízená americká, víte, měna, nejlépe řízená v daném roce možná rozptyluje energii tempem 7 % ročně.

A právě teď v Japonsku japonská měna ztratila 19 %. Řekněme, že americký dolar za posledních šest měsíců posílil vůči jin o 19 %. Dobře. takže pokud americký dolar oslabil o osm a půl procenta vůči spotřebnímu zboží a pokud oslabil o 20 % vůči nemovitostem, například rodinným domům, a pokud oslabil o 33 % vůči ropě, ale posílil o 19 % vůči end. Můžete vidět, že jen ztrácí 60 %, 50 až 60 % své energie za šest měsíců vůči komoditě, jako je ropa. Nyní existují nejrůznější, víte, individuální efekty. Takže ropa pravděpodobně zdražuje, protože se kvůli válce zvýšil její nedostatek.

Ale kdybychom si vzali nás rodinné domy a řekli, že to vypadá, že míra inflace amerického dolaru vůči vzácným žádoucím aktivům je asi 20 %. Pak můžete vidět, že že efektivní míra inflace japonského jenu vůči vzácným žádoucím aktivům je 35 %. Možná, že 40 % se stává ošemetným měřit, ale to je to, co se děje.“

Takže důvod, proč nechci držet měnu navždy, je ten, že v průběhu času odkrývá energii. Ale důvod, proč ji chci držet jeden den. Je to proto, že dochází k masivním síťovým efektům. Když přijdu do pizzerie, necení pizzu v akciích Applu a necení ji v Bitcoinech.

Necení ji v uncích zlata v barech. Cení ji v dolarech. Když jezdím do Evropy, když vznikla EU, jedna ze zajímavých věcí, která se stala, je, že během deseti let po vzniku EU začala většina jídelních lístků v Evropské unii uvádět produkty v místním jazyce a angličtina se stala druhým jazykem na všech jídelních lístcích většiny příjemných restaurací po celé Evropě.

A pak samozřejmě začali uvádět ceny v eurech, předtím uváděli jídelní lístek ve francouzštině. A Frank tak, víte, měl jste standardizaci na společnou měnu a standardizaci na společný jazyk. A že to usnadňuje prostředek procesu směny a blízké období. Ale cena, kterou za to zaplatíte, je ztráta místní kultury, ztráta místního jazyka a ztráta kontroly nad místní měnou. A nárůst moci centralizované byrokracie.

[00:26:47] Aleks Svetski: Takže, dobře. Takže ponaučení z tohoto příběhu je, že my, určitým způsobem z nutnosti, zejména z toho, jak jsme se vynořili jako civilizace, víte, máme území, se kterým se musíme potýkat, a nejnovější inkarnací potýkání se s územím je národní stát. A v rámci národního státu jsme museli nějakým způsobem vytvořit médium, které lidem umožní přesouvat peněžní energii.

Ale díky tomu, že se tyto národní státy staly poměrně byrokratickými, dochází v tomto procesu ke zvýšenému rozptylu energie. A. Souhlasíte s tím, že se blížíme k určitému bodu? Vím, jaký je váš postoj k bitcoinu, a myslím, že jste to jasně řekl za poslední půlhodinu, pokud jde o to, že je to majetek a jeho označení jako majetku, což ztěžuje jeho použití jako měny, ale to, co jste řekl o euru, tam přešli na euro, na všech jídelních lístcích spali anglicky. Může Bitcoin v jistém smyslu nastartovat svou cestu podobným způsobem, kdy v menu bude mít euro a Bitcoin, pokud jde o způsob, jakým lidé mohou provádět platby. Protože Bitcoin se zdá být opět, předpokládejme, že národní stát a tato teritoriální nutnost na chvíli neexistuje. Bitcoin v kyberprostoru je nejen lepší peníze, ale jsou to peníze, měna, vztah.

Nemá žádný únik, myslím. A víte, ta cesta tam je samozřejmě chaotická,

ale.

[00:28:31] Michael Saylor: v extrému, jak se to řekne? Extrémní ideální model. Kdyby existovala, musíte si představit, nevím, co si myslíte o vládě celosvětovou benevolentní vládu go. A vláda se rozhodla přijmout rakouskou ekonomii a odstranila všechny fiat měny. A tak jsme všude na světě přešli na 100% Bitcoin. Žádná válka. To na chvíli vynecháme.“

A pak. Stačilo přejít na úplný standard tvrdých peněz, pak byste měli rakouský ideál a měli byste deflační ekonomiku. A pak by cena všeho byla každým rokem levnější. Zlevňovalo by se takovým tempem, jakým by rostla ekonomika. Kdybychom přidali 2 % produktivity ročně, pak by všechno zlevnilo o 2 % ročně.

A tak si prostě musíte představit, že je to, že je tu národ. Ještě jsem se pořádně nezamyslel nad tím, jestli se to dá udělat pro jeden ze sta národů, že? Protože ostatních 99 národů by také mělo přístup k Bitcoinu, ale měly by jiné měny a byla by tu politická dynamika a vojenská a válečná dynamika, kterou byste museli řešit.“

Takže jsem to ještě úplně nedomyslel, ale zdá se mi, že pokud máte podporu národního státu, aby přijal jedinou měnu, a tou je Bitcoin. Pak by to mohlo fungovat. Myslím, že se to nestane v příštích 30 letech. Ne, že bych to viděl za sto let, za 200 let, někdy ve vzdálené budoucnosti, to byste museli přestavět.“

Nejdříve si musíte odpovědět na otázku. Co uděláme se všemi zeměmi

A až to vyřešíte, co uděláme se všemi měnami a jak pak všechny přesvědčíme? A poté musíte přebudovat účetní systémy a přebudovat všechny softwarové systémy. Ale teoreticky, že jo, tam je ta budoucnost?

Já si prostě nemyslím, že je to praktické kdykoli v příštích několika desetiletích, když si vezmeme reálněji situaci, podívejte se teď na Argentinu, máte místní peso, a pak máte dolar a pak máte Bitcoin, a pak máte také real. A a tak pokud jste Argentinec, nemůžete, v Argentině není žádná společnost, která by mohla reagovat, odmítnout peso. a přesto zůstat v podnikání. Správně. Takže pokud nejste, pokud nemáte nápad, jak mírumilovně vyměnit vládu, nevím, jak se to stane. Správně. Prostě tam nikdo nemůže fungovat a zůstat v byznysu. Správně. Takže to, co skončí, je Dyna, to samé, co navrhujete pro Bitcoin, který nahradí dolar, je věc, kterou musí udělat dolar, aby nahradil argentinské peso, že?

Dolar je v Argentině mnohem lepší měna než peso. Takže pokud byste chtěli sledovat, jak dochází k hyperizace, sledujte, jak dochází k dolarizaci. A děje se to s krveprolitím nebo bez krveprolití? Nebo ne? Třeba Salvador se dolarizoval, ale bylo to po občanské válce. Správně. Chci říct, a tak se podívejte na všechny různé země světa a položte si otázku, jak mění měny a jak přijímají silnější měnu. Správně. A je to pomalý proces. A třeba argentinské peso se hroutí už 20 let. Technicky

[00:31:51] Aleks Svetski: pro

[00:31:52] Michael Saylor: studujete historii. Jo, myslím, že v domě Morganů, že? Chlapík, který vedl banku před první JP Morgan, se dostal do byznysu tím, že, víte, zachraňoval, zkrachovalé argentinské, dluhopisy a li chci říct, oni Argentina měla státní dluhové kolapsy od konce 18. století, které, víte, to můžeme měřit každých 20 let za posledních 150 let.

Správně. Takže. 20. léta 20. století. Další kolo jihoamerických kolapsů proběhlo v 50. letech 20. století. Další kolo v 70. letech, další kolo, 90. léta, další kolo. A nyní jsme v dalším kole. Takže to trvá už nějakou dobu. Obvykle se stane, že se měna země zhroutí. Podívejte se, ruská měna se zhroutila na konci devadesátých let.

Co udělali. Zavedli nový rubl, mexická měna se zhroutila. Co udělali, nainstalovali nový mexický rubl, že? Co se stane, když se zhroutí měna? Obecně je otázka, zda vláda zůstane, nebo odejde? Takže když se vláda zhroutí tak moc, že se stanete provincií Spojených států, že?

Kdybyste byli, kdybyste byli Havajci a vlastně řídili vlastní havajskou říši, a pak se váš národ zhroutil, pak byste se mohli stát státem ve Spojených státech a přijmout dolar. Obecně platí, že abyste mohli mít měnovou unii, musíte mít politickou unii. Takže tohle je opravdu, tohle je důvod, proč pokud je vaším cílem dosáhnout v příštím desetiletí velkého pokroku, pak je nejlepší způsob, jak o tom přemýšlet, že Bitcoin je stokrát lepší než zlato, což znamená, že Bitcoin bude stokrát větší, než je teď.“

A my bychom měli trávit čas vysvětlováním lidem, proč je Bitcoin lepší než zlato, lepší než vlastnit, akciový indexový fond lepší než vlastnit druhou investiční nemovitost, lepší než vlastnit hromadu těžkých kovů, že? Lepší než vlastnit zemědělskou půdu. A to byste mohli udělat. A Bitcoin by se mohl stát ekosystémem v hodnotě 250 bilionů, aniž by kohokoli ohrozil. Nebo ne? Tam je, není, není žádný národ zlata nemá místo síly nemá armádu. Neexistuje žádná NSA, CIA, která by zlato chránila, že? Není nikdo, kdo by za zlato bojoval a umíral. Neexistuje žádný prezident zlata. Ne, nikdo se nevolí, aby zlato bránil. Je to tak? Takže pokud chcete co nejrychleji, s co nejmenším množstvím zmatků, třenic a nezamýšlených důsledků zlepšit stav lidstva, pak jednoduše zaútočíte na národ zlata a vyměníte

[00:34:45] Aleks Svetski: a.

[00:34:45] Michael Saylor: všechny, kteří chtějí zdravé peníze v podobě zlata, za Bitcoin.

A až to dokončíte, vyměníte sto bilionů dolarů investic do nemovitostí a majetku za Bitcoin. A poté vyměníte, víte, podnikové dluhopisy a akcie a demonetizujete akcie a demonetizujete podnikové dluhopisy a než to uděláte, pravděpodobně změníte politiku ve stovce zemí a pravděpodobně budete mít velmi příznivé politiky.“

A Bitcoin se pravděpodobně zabuduje do politického aparátu těchto zemí. A buď se jejich měna stane zpětným derivátem Bitcoinu. Jako že budou svou měnu podporovat Bitcoinem, nebo přijmou Bitcoin. A v každém případě vaše cur vaše měna posílí.“

Pokud děláte inteligentní věci a vaše měna oslabí, když děláte iracionální věci, že? Takže kdybyste milovali zemi, chtěli byste, aby vedení dělalo inteligentní věci. Takže to, co je inteligentní, vytváří hodně energie, například jadernou energii, která je levná a snadná, dobré silniční systémy.

Dobrá technologie. Efektivní efektivní jazyk, efektivní měna, dobré nelegální systémy, víte, ne moc.“

[00:36:01] Aleks Svetski: méně než vyděláte.“

[00:36:03] Michael Saylor: Všechny tyto racionální věci, že ano. Přijmout standard bitcoinu. To všechno by byly racionální věci. Posílilo by to měnu a a snížilo by to míru inflace měny. Pokud chci vyvolat masivní inflaci, udělám pravý opak. Já, víte, vyhlásím válku a sto různých věcí. A utrácím stokrát víc, než přijímám, a všude všechno a všechny reguluju. Správně. A to způsobí, že měna oslabí a v krajním případě se úplně zhroutí.“

Takže se zdá rozumné, že jak Bitcoin poroste a bude se zlepšovat, pochopené rozumné národy přijmou Bitcoin. Držitelé a nezletilí bitcoinů a bitcoinové společnosti. A jak je budou přijímat, politika se stane příznivější, nakloněná Bitcoinu. A jak se tak stane, začnou Bitcoiny držet i jejich firmy a rodiny a nakonec i instituce a pak i úřady.

Správně. A jak se to stane, jejich měna se stane derivátem Bitcoinu. Víte, jak je jako, jako akcie je derivát, jako mikro strategie je derivát Bitcoinu. Stejně tak je G BTC. Stejně tak Beto, že? Stejně tak je Bitcoin minoritní. Všechno jsou to cenné papíry, ale jsou to deriváty Bitcoinu. Jsou lepší než Bitcoin?

Z dlouhodobého hlediska z dlouhodobého hlediska ne. Bitcoin je nejlepší věc. Jsou jiné? Ano. Ale jsou lepší jako deriváty Bitcoinu, než kdyby byly deriváty zlata? Podívejte se, kdyby mikro strategie nakoupila 500 milionů ve zlatě místo 500 milionů v Bitcoinech, byli bychom gól. Derivátů. Zlato se v posledních dvou letech pohybovalo na stejné úrovni až v poklesu. Takže vidíte, že pokud národ přijme zlatý standard, jeho měna se stane zlatým derivátem. Pokud přijme na Bitcoin, stává se derivátem Bitcoinu, čím více technologie Bitcoin a hodnoty aktiv Bitcoin v občanech a korporacích sídlících v národním státě, tím je národ silnější, tím racionálnější je, tím silnější je jeho měna.

Takže problémem je ten markantní problém, když se měna nafukuje o 50 % ročně, jako třeba řekněme Argentina, že? To je zřejmý problém kolaps měny nebo v Turecku, když se měna hroutí, a když máte Bitcoin nebo peso, to je extrémní návrh.“

A to nastoluje konfrontaci. OSN nezdravou konfrontaci, že? Protože teď jste občan a musíte si vybrat, zda budete podporovat svou národní, státní měnu, nebo si budete muset vybrat globální měnu proti vůli svého národního státu. Dobře. To je těžké. A co tedy uděláte, když jste chytří, že?

Máte třeba 5 % Fiat měny, 95 % Bitcoinu. Že jo? A tak nějak si těch 5 % necháte vzít. To je váš běžný účet. A těch 95 % si tak nějak zachováte jako zásobu hodnoty. To je to, co děláte. Ale co kdybyste měli fiat měnu, která by se nafukovala jen o 2 % ročně nebo o 3 % ročně, že? Chci říct, že běžné vyprávění je, že dolar se bude nafukovat jen o 2 % ročně.

Víme, že to není pravda. V dobrém roce je to spíše 7 %, ale když se číslo dostane pod 7 %. Při 7 %, že máte 10 let na to, aby se vaše peníze snížily na polovinu. Dobře. Takže pod 7 % se na ně můžete rozumně spolehnout rok, dva, tři roky v kuse, když se dostane na 21 %, můžete se na ně spolehnout 24 až 36 měsíců

A když se dostane na 40 %, správně, máte jeden rok, kdy se na ně můžete spolehnout. A když se dostane na 80 až 90 %, správně, máte týdny až měsíce. Takže, takže můj názor je, že je tu snadno 500 bilionů peněžní energie rozdělené mezi pravděpodobně mnohem více, než je rozděleno mezi dluhopisy a akcie a majetek a sběratelské předměty v nemovitostech a měnách.

A a Bitcoin je jen správně. Je to, víte, ne 1 %, je to 10 bazických bodů.

[00:40:21] Aleks Svetski: Jo.

[00:40:22] Michael Saylor: Jsme 10, jsme jedna desetina procenta z toho všeho právě teď. Takže když máte na výběr, můžete buď zaujmout stanovisko, že všechny vlády národních států musí dnes padnout a selhat. Jsem nepřítelem všech národních států.“

Tak, že Bitcoin je jedinou měnou. Nebo můžete zaujmout postoj, že Bitcoin bude prostě para stíhat zlato a bude desetkrát větší, nebo že Bitcoin je mnohem lepší než zlato. Bude stokrát větší a můžete spolupracovat s každým národním státem, pokud budete používat zdravý rozum, že? Třeba jít po ulici a každému říct, že máte dobrý nápad, a říct: Mám opravdu dobrý nápad

Bude to dobré pro Ameriku. Dobré pro vaši rodinu. Dobré pro vaši společnost. Dobré pro vaše město. Dobré pro váš stát a dobré pro vás. A bude to zábava a přemýšlejte o tom, kolik lidí bude chtít tuto myšlenku přijmout. A vy na tom zbohatnete. To je jeden návrh Bitcoin, lepší než zlato. Druhá nabídka je, že potřebuji, abyste opustili svou firmu, dali výpověď v práci, opustili své město, víte, šli do války se svým státem, šli do války se svou zemí, řekli své rodině, že jsou všichni hloupí, abyste udělali správnou věc. A pokud já a pokud s vámi všichni budou souhlasit, pak možná dosáhneme pokroku. A to je Bitcoin jediná měna, kterou vidíte. Takže jedna z nich je prostě tak těžká, jak je to nein, zbytečně bolestivé a nikam vás to neposune.“

[00:41:57] Aleks Svetski: Jo, ale

[00:41:57] Michael Saylor: nepřimějete sto lidí, aby se dali na tuhle křížovou výpravu. 95 nebo 99 ze sta s vámi prostě nebude souhlasit. A vy jako nedosáhnete ničeho. když to otočíte a řeknete, mám prostě lepší technický nápad. A je to prostě lepší aktivum než zlato. Spoustu z nich přesvědčíte. A časem si exponenciálně vybudujete podporu. A v určitém okamžiku za 30 let, za 40 let, za 50 let možná bude existovat národ, který bude mít měnu, která se bude nafukovat tempem 3 % ročně a Bitcoin.

A pak budete mít zajímavou politickou diskusi. Zbavíme se naší fiat měny a přejdeme jen na všechny bitcoiny? A pokud to uděláme, bude to mírový přechod, ale v Argentině žádný mírový přechod na Bitcoin nebude. Právě teď se to neděje.

[00:42:48] Aleks Svetski: Ano. Takže čtení mezi řádky. To, co obhajujete, je proces. Chci tady přečíst citát, což je citát od Sun Sue, který vlastně vtipně došel až k dnešnímu dni, říká, že zabezpečit se proti porážce leží v našich vlastních rukou, ale příležitost porazit nepřítele poskytuje sám nepřítel.

A myslím, že je to, je to citát z aplikace pro to, o čem se tady bavíme, že proč si vybírat boj s velkým bossem, když po cestě jsou kroky, a než se tam skutečně dostanete, tak ten velký boss může být právě ten, co je ten chlápek za oponou v čaroději ze země Oz. Zapomněl jsem jméno.

[00:43:26] Michael Saylor: tak co třeba tahle metafora? Možná nebojujete proti osobě, je to jen, je to jen budoucnost bojující proti minulosti. Například zdravými penězi v 19. století bylo zlato, zdravými penězi v 21. století je Bitcoin, že? Jsme tu jen proto, abychom se vyvíjeli od nejlepšího nápadu, který jsme měli v minulosti, k nejlepšímu nápadu, který máme v budoucnosti. Je to tak? Pokud hledáte někoho, kdo prohraje, abyste mohli vyhrát, stává se z toho hra s nulovým součtem, ale víte, kdo je poražený. Když vás naučím matematiku, zavedu elektřinu a dám vám automobil, že ano. Třeba vašemu dědečkovi. Měl strach z automobilů a bál se elektřiny. A neměl šanci jít se učit počty nebo vyšší úroveň matematiky, ale víte, váš dědeček není nepřítel. Bylo to tak, že dělal, co mohl. My jen zavádíme technologie. Myslím, že mnohem konstruktivnější způsob, jak se na to dívat, je, že zavádíme lepší technologii. Není to tak, že svět se vás nechystá dostat. Správně. Všichni ti lidé, o kterých si myslíte, že vás chtějí dostat, si myslí, že se vás snaží zachránit. Myslí si, že dělají správnou věc, že ano. Že každý je hrdinou ve svém vlastním příběhu. Takže vy s nimi možná, možná nesouhlasíte s jejich strategií, ale oni si nemyslí, že jsou padouši

A polovina lidí na světě si také nemyslí, že jsou padouši. A v nejlepším případě správně. Mohli bychom si vybrat téměř kohokoli. Jakoukoli otázku a svět se ve většině těchto otázek dělí na 50, 50 častěji. Takže pokud chcete dosáhnout pokroku, budete mnohem efektivnější. Pokud představíte nový, lepší způsob, jak dosáhnout dobré věci, ze kterého budou mít prospěch všichni.

Takže například místo toho, abychom říkali, pryč s bankami, bankéři jsou ti špatní a my jsme ti dobří. Co kdybychom prostě řekli, že bankéři se snaží ze všech sil poskytovat finanční služby, ale museli to dělat se zlatem a se státním dluhem a s vadnými cennými papíry a a zpeněžovat drahé kovy.

A kdyby to mohli dělat s Bitcoinem, byli by v poskytování finančních služeb mnohem lepší. Tam je spousta produktů, které by lidé mohli chtít mít. Vezměme si třeba pojištění, že ano. Chtěli byste životní pojištění? Ano. Jsou životní pojišťovny? Jistě. Jsou to nepřátelé? Ne, v čem je problém, že používají státní dluh, aby generovaly výnosy na splácení životního pojištění

Dobře. Tak co byste chtěli, aby dělali s použitím bitcoinu? Co by se stalo, kdyby to udělali? Životní pojistka by se vyplatila desetkrát víc a stála by desetinu. Dobře. Řekneš smrt nebo pád s životními pojišťovnami? ne, jako že nic, víš, asi potřebujeme i pojišťovny na auta.

Víš, korporace dělají užitečné věci, banky dělají užitečné věci. Prostě musíme, když se na to podíváme takhle, jako že je důležitý mít možnost držet vlastní klíče a převzít osobní péči. A to, tento bod se v bitcoinové komunitě objevuje často. Ale co 75letý stařík v kómatu v nemocnici?

Musí si vzít klíče do osobní péče? A co vaše nenarozené dítě nebo nenarozené vnouče? A chcete jim dát Bitcoin, musí si vzít do péče své klíče? Jako, jako, existuje místo pro banku nebo instituci, správce, který by převedl váš Bitcoin z vás na vaše nenarozené dítě?

Protože správně. To je ta, víte, ta libertariánská debata, že každý by měl být zodpovědný za své činy. Jo. Tříleté děti. A co tříměsíční? Správně? Kde je hranice? Co takhle nenarodit se tři měsíce? Jsou zodpovědné za své činy? Pokud nejsou zodpovědné za své činy, je možné, aby vám soukromá společnost poskytla výhodu? Myslím, že ano. Myslím, že soukromá společnost vám může poskytnout pojištění. Myslím, že soukromá společnost vám může poskytnout půjčku. Myslím, že soukromá společnost může být opatrovníkem pro vaše nenarozené dítě. Co když, víte, jsme zpátky u toho, když se vám stane autonehoda a vy utrpíte poškození mozku. Dobře. A vy jste celý život šetřili, abyste mohli dát peníze své rodině.

Co se stane? Byl jsi hloupý. Měl jsi autonehodu, zasloužíš si o ně přijít. Dobře. Ne tak docela. Ne tak docela. Dobře. Takže se dostáváme k otázce. Je tu místo pro neziskové organizace? Je zde místo pro instituce? Je tu místo pro firmy a je tu místo pro vládní agentury a pro státy?

A pravděpodobně je tu obrovská debata. Ta bude trvat věčně. O tom, jak velká nebo malá by ta role měla být. Je to tak? Někteří lidé chtějí velmi malou vládu. Někteří lidé chtějí hodně vlády. Někteří lidé nemají rádi korporace, ale. V konečném důsledku bychom všichni trpěli a žili na mnohem nižší životní úrovni, kdybychom neměli společnosti.

Myslím, že jednoduchým příkladem je elektrická energie. Chci říct, že samozřejmě chcete mít centralizované výrobce elektřiny, protože vám poskytnou jednodenní dodávku elektřiny za, víte, za pár haléřů, jako je množství elektřiny, které si můžete vyrobit sami. Vyrobit elektřinu v hodnotě 2 centů by vám trvalo osm hodin.“

Takže je zcela zřejmé, že chcete, aby společnost, víte, vytvořila výrobní zařízení a vy byste raději, víte, pracovali asi 15 vteřin pro tuto elektřinu a pak strávili zbytek dne něčím jiným. A já si myslím, že jakmile přijmete tuto myšlenku, že musíme umožnit kontinuální přijetí, že?

A, ekonomika. Je tu místo pro to, aby si lidé mohli držet vlastní klíče. Je tu místo pro to, aby si lidé mohli na malou dobu uschovat klíče. Jako když jdu do nemocnice na operaci srdce a nemusím to přežít. A tak si klíče na týden nebo den u někoho uschovám. To je místo pro to. Je tu místo pro lidi, kterým právě diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, takže někomu předám klíče do konce života, protože mi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu.

Že? Takže je to něco jiného.

[00:50:07] Aleks Svetski: mozek bude

[00:50:08] Michael Saylor: města. Pokud víte, pokud jste, pokud vedete školu správně. Soukromou školu a máte v pokladně bitcoiny, možná všichni rodiče nechtějí, aby ředitel chodil s klíči od bitcoinů. Chtějí je mít u nějakého institucionálního správce z mnoha jiných důvodů, zejména co se stane, když ředitel skončí a vy najmete nového ředitele. Řeknu vám, že jsem v životě najal spoustu lidí. A pokud máte nějaké zkušenosti s důvěrou v lidi, můžu s vámi dělat 20 hodin pohovor a myslet si, že jste dar od Boha a dokonalý člověk, a stejně budu mít v 75 % případů pravdu a v 25 % případů se budu mýlit. A tak když, a když se mýlíte, tak ve 25 % případů, že jo.

A to je dost zničující, víte, pro víte, co, když země přijde o veškerý svůj majetek, ve 25 % případů, že jo? jako EV každé čtyři roky místo každého jednoho roku, že jo? Takže si nemůžete dovolit lidskou omylnost. Někdy potřebujete, aby něco bylo spolehlivé na 99,9, 9, 9, 9 %. Jak by řekl třeba DMing, nebo někteří vědci zabývající se výrobou

Takže si myslím, že pokud se chystáte vybudovat civilizaci vyšší úrovně, musíte mít otevřenou mysl. K mnoha různým způsobům práce s aktivy a různým časovým rámcům. A když jdete do extrému, podkopáváte přijetí, ale také podkopáváte užitečnost, protože víte, skutečná ekonomika bude, víte, potřebujete Bitcoin na první vrstvě, máte blesk, víte, otevřenou vrstvu dvě, a pak máte vrstvu tři, jako je aplikace cash a PayPal a víte, burzy.

A pak máte vrstvu čtyři, víte, cenné papíry jako mikro strategie nebo G BTC, kde máme doslova věc zabudovanou v tom, co jsme. A pak tu máte produkty. Můžete to zabudovat do produktů a služeb. Bitcoin byste mohli zabudovat do Tesly. Co kdybych měl Teslu a koupil si Teslu a ta Tesla by se v podstatě udržovala sama navždy.

Správně, protože bych v ní měl dost Bitcoinů na to, abych zaplatil veškerou elektřinu a také zaplatil údržbu auta. Takže tohle všechno jsou různé aspekty digitální ekonomiky a všechny budou podléhat různým pravidlům a různým zákonům a některé věci selžou a některé uspějí. A pokud prostě vezmete otevřenou mysl a necháte to všechno vyvíjet, myslím, že lidé začnou vnímat, že je to ekonomicky dobré pro všechny, technicky dobré pro všechny a morálně, politicky také dobré.

Tady, tady nemusí být žádní poražení. Každý může být vítězem. A pokud jdete na trh a vaše pozice je, že Bitcoin to spraví dobře, co kdyby to právě Bitcoin zlepšil? Co kdybyste šli do každé firmy, za každým výrobkem, do každé rodiny, do každé země, za každým politikem.

Za každým a prostě řekli: Jsem tady od Bitcoinu a můžeme zlepšit cokoli, co děláte. Vůbec nezáleží na tom, co děláte. Bude lepší, když do čehokoli, co děláte, zabudujete nějaký typ Bitcoinu, tam nejsou žádní nepřátelé. Svět se jen dělí na lidi, kteří zatím nechápou, jak jim můžeme pomoci

Lidi, kteří chápou, jak mohou, jak jim můžeme pomoci. Správně. A pak lidi, se kterými jsme ještě nemluvili.“

[00:53:38] Aleks Svetski: Jo. Chci objasnit jednu věc, myslím, že anus libertariánský postoj je, že jsem vždycky byl velkým zastáncem myšlenky, že společnosti jsou jedním z nejneuvěřitelnějším vynálezem lidské společnosti nebo civilizace obecně je schopnost skupiny lidí spojit se a oddělit management od provozu a od, víte, právně odpovědných ředitelů a akcionářů, jako oddělit každou z těchto vrstev, být schopen pracovat směrem k, takže řešení problému nebo nějakého řešení je úžasná věc.

A podle mě, jak se věci vyvíjejí, ať už se vydáme jakoukoli cestou. Děje se to, že přijdou skupiny lidí a vytvoří tyto společnosti v jakékoli podobě nebo velikosti a vyřeší nějaký problém. Ale myslím si, že v čem to Bitcoin mění, je to, že jsem to tak trochu nazval zodpovědnost, jít nahoru technologie v tom smyslu, že právě teď si myslím, že problémem korporací a institucí a velkých společností a národních států atd. je maskování zodpovědnosti a socializace nákladů.“

Takže v podstatě v dnešní době není na společnosti nic špatného. Například, že máte koma nebo Alzheimera, že jim svěříte péči do rukou a oni se o vás postarají, ale určitě je problém, když jdou a promrhají vaše bitcoiny tím, že zahrají nějaký šejdířský nebo morální hazard, a pak.

Poté, co to udělají, jdou a snaží se to zakrýt tím, že dostanou záchranný úvěr nebo něco podobného, což pak socializuje tuto špatnou chybu na všechny ostatní. A tady si myslím, že Bitcoin to v jistém smyslu napravuje nebo zlepšuje, protože jaksi přibližuje odpovědnost tomu aktérovi, který se rozhoduje.

Když teď chci, aby se o mě nějaká firma starala, tak jí zaplatím, aby tu odpovědnost převzala. V současné době si myslím, že máme trochu divný svět, ve kterém každý dává odpovědnost nebo dějinnost instituci nebo národnímu státu nebo korporaci nebo čemukoli jinému a myslí si, že to nic nestojí.

A pak se ty náklady nějak promítnou do zadní části skrze socializaci ztrát skrze inflaci, skrze záchranné balíčky, skrze jakékoliv jiné vylomeniny a hlouposti, které se dějí v pozadí. A myslím, že, víte, že. Hezký argument je, že to není nějaká, víte, zlá kabala lidí, kteří se to snaží aktivně udělat, aby zničili svět.

Je to prostě, víte, když je vám nabídnuta sada možností solu před vámi a vy jste celý život fungovali v určitém paradigmatu a jak jste říkal, minulost versus budoucnost, tak si většinou vyberete možnost z opravdu špatné nabídky. I když váš úmysl je dobrý, ale víte, cesta do pekel je často dlážděna těmito dobrými úmysly, že?

Takže každopádně, kam tím tak trochu mířím, je, že prvek odpovědnosti Bitcoinu a, víte, firem nebo národních, myslím, že národní státy to asi přehánějí, ale firmy, já firemní model řešení problému a převzetí odpovědnosti za poplatek dává na úrovni Bitcoinu perfektní smysl.

[00:56:53] Michael Saylor: Ano, AGA opět, myslím, že můj názor je opravdu Bitcoin je kouzelná technologie, která nabízí výhody pro každého jednotlivce nebo subjekt, který ji přijme.

A na druhou stranu, nejjednodušší způsob, jak ho přijmout právě teď, Je jako dlouhodobé aktivum pro ukládání hodnoty, pokud jste soukromý subjekt a nepodléháte účetnictví založenému na mezerách a další způsoby, jak ho můžete přijmout, mají více tření, účetnictví, tření, daňové tření, například, jako se můžeme shodnout, že by to bylo dobré v bankách

Pokud by banky Bitcoin bankovaly, bylo by to dobré. Ale mnoho bank se to bojí udělat kvůli pokynům F D I C. Myslím, že dneska zrovna vyšla zpráva, že ctigroup oznámila, že pravděpodobně začne s úschovou Bitcoinu. Takže,

[00:57:51] Aleks Svetski: Takže

[00:57:52] Michael Saylor: to, co potřebujeme, je, že potřebujeme vzdělávat regulátory, vzdělávat politiky

A pak, jak F D I C a FAS B a S E C a CFT C a OCC a každá další agentura začne chápat a poskytovat užitečné pokyny. Pak všechny tyto společnosti začnou zaujímat mnohem větší pozice a investiční komunita to pak podpoří. A a Bitcoin se bude šířit jako technologie a nejlepší způsob, jak je přimět k tomu, aby poskytovaly toto konstruktivní vedení, je prostě vyhnout se zbytečnému zaujímání Avi protichůdných pozic v evangelizaci nebo obhajobě, že ano.

Nemusíme ukončit dolar nebo ukončit Fed, abychom šířili dobro ona, Bitcoinu . Můžeme udělat, aby se každý E každý každý ve Spojených státech mohl mít lépe, že ano. Bez. Dramatické změny vlády. Kdyby bylo stokrát tolik, Bitcoinů, všichni by se měli lépe už teď, aniž by se ve vládě cokoli měnilo.

Takže svět je plný výzev. Je spousta, chci říct, je spousta věcí, které jsou ve světě neefektivní. Mohli bychom o nich mluvit sto hodin, ale myslím, že smyslem laserových očí je soustředit svou energii. Takže pokud mám, co je laser? Laser je to, že mám určité množství energie a zúžím své zaměření na hlavičku pera, píchnutí do pera, co nejužší zaměření.

A proč to dělám? Abych mohl urazit co nejdelší vzdálenost bez rozptylu. Takže pokaždé, když své zaměření rozšíříte, rozptýlíte svou energii a ztratíte dosah. A tak otázka skutečně zní, čeho můžete dosáhnout a jak toho dosáhnete? A. Nehodláte v blízké budoucnosti napravit každou společnost, každou banku a každou vládu pomocí zprávy o Bitcoinech.

Správně. Mám tendenci se na to dívat jinak, a to tak, že existují subjekty, které to mohou přijmout už teď, a my bychom je měli najít a pomoci jim to udělat. Existují místa, kde to bude prostě velmi obtížné nebo nemožné, na která neplýtvejte energií. Neplýtvejte energií tím, že s nimi budete bojovat.“

Nebudete měnit jejich názor. Neplýtvejte svou energií. Nemáte čas ani energii na to, abyste se s lidmi hádali, víte, na cestě životem. Správně. Měl bys prostě jít dál. Dovolte mi, chci říct, dovolte mi nabídnout další možnou metaforu. Řekněme, že jsem vynalezl fúzní reaktor a ten generoval nekonečno. Za dolar vám mohu poskytnout dostatek energie, abyste mohli po zbytek života živit svou rodinu. Dobře, takže se vydám na cestu kolem světa a kde budu s tím fúzním reaktorem nejšťastnější? Pojedu do Severní Koreje a oni zjistí, že ho mám, a já nesmím vlastnit věci, seberou mi ho a zabijí mě.

Dobře. To se moc nepovedlo, ale mám reaktor budoucnosti. Ne, víte, já, možná si to vezmu na místo, kde není pravidlo ztráty. Takže vláda ho prostě zabaví. Dobře. Možná ho vezmu do země, kde je sto různých kmenů a všechny mezi sebou válčí.“

A tak to tam založím a žiju si HAPPI až do smrti. A jeden kmen se o mně dozví, že s jiným kmenem tancuju, a přijdou a zabijou mě. Dobře. Žádný právní stát. Žádný mír. Jdu do jiné země a jejich daně jsou přemrštěné, víte, a oni zjistí, že mám jaderný reaktor nebo fúzní reaktor.

Tak mě prostě uvalí daně a já o to přijdu. že zkrátka chcete, máte skvělou technologii. Je to kouzelné. Chceš žít v zemi, kde se mluví tvým jazykem, kde je právní stát, kde je mír, kde je místo síly. Jako co když k vám prostě přijde soused s pistolí, střelí vás do hlavy a vezme vám fúzní reaktor, že?

Fúzní reaktor nevyřeší všechny vaše problémy, že? Fúzní reaktor neudělá z Afghánistánu pro Američana mírumilovné místo k životu. Víte, to praktikuje i křesťanství, že? jako tam, tam jsou jednoduché, zdravý rozum postřehy, které jsou, že máte technologii, jdete na politicky příznivé místo, víte, a, víte, neberete.

Vy byste nešli do země a neřekli, mám fúzní reaktor a rozdávám energii zdarma všem v zemi. A vyřadím z provozu dodavatele elektrické energie v zemi, protože jsou to zlí lidé, protože prodávají elektřinu, že ano. To není nejlepší způsob, jak to udělat.

Správně. Asi by bylo lepší zajít za monopolním dodavatelem energie v zemi a nabídnout mu, že pro něj zřídíš fúzní reaktor, aby ho mohl využít. Víte? A část z vás by si řekla, že by tu energii opravdu měli rozdávat za nulu, ale oni si budou účtovat haléř za kilowatthodinu. Ale kdyby si účtovali 10 centů za kilowatthodinu, pak je přimět, aby snížili cenu na haléř, kilowatthodina je přínosem pro všechny a oni dostanou kus akce a vy nejste revolucionář, vy jste evoluce. Jste technolog. Správně. A jdeme kupředu. Takže si myslím, že tak je to s každou velkou technologií.“

Technologie nestačí na to, abyste šli, víte, kamkoli a napsali nějakou špatnost. A opravdu z toho nemusíte dělat politický boj, abyste technologii rozšířili. Většinu lidí, víte, když uvidí automobil, který je za hodinu dopraví z bodu A do bodu B, místo aby šli dva dny pěšky, tak by je mohl přesvědčit bez ohledu na politické přesvědčení a náboženské přesvědčení, že automobil je dobrý nápad, ne?

Automobily mají v mnoha zemích, které nesouhlasí s americkou politikou, a naopak. Takže a podobně, že? Ropa, hliník, ocel, automobily, letadla, to vše bylo, víte, nadšeně přijato. V komunistických socialistických, kapitalistických, víte, autokratických, teokratických státech, dokonce nadšeně přijaty v zemích s hyperinflací, že?

Možná mají hyperinflaci, ale stále oceňují ocel ve stavebnictví. Že ano? Kdybyste někdy vyšli do patnáctého patra budovy bez oceli a podlaha by se zřítila a vy i všichni vaši přátelé by zemřeli, že ano, pak byste se mohli přesvědčit, že ocel je cenná technologie. A klíčem k tomu je, že ten, kdo ocel prodává, z toho musí udělat apolitické prohlášení.

A myslím, že s Bitcoinem, Bitcoinem se dá šířit všude na zemi, víte, jako digitální energie, že jo. Jako technologie, že? Pokud je Bitcoin digitální energie, tak je to prostě je to prostě další evoluce elektřiny nebo ropy. Nebo atomová energie nebo vodní energie nebo solární energie nebo internet.

Je to prostě další věc. Pokud má být Bitcoin digitální měnou, pak budete muset nahradit vládu, že ano. Buď mírovou cestou, nebo nepřátelským způsobem, musíte nahradit vládu. Je to prostě jako daný, kdybych se pokusil spočítat rozdíl v úsilí, jedna z věcí je jako milionkrát těžší udělat, plus hodně krveprolití, že jo.“

Castro nahradil vládu. Ale jako, chtěli byste to udělat? I kdybych ti řekl, že bys mohl jako, že jsme měli občanskou válku ve Spojených státech, že jo, jako, že opravdu nechceš občanskou válku. Není vítězů. A tak si myslím, že bitcoinová komunita má příležitost přijmout tuto technologii, rozšířit ji všude a být přítelem všech.

A myslím, že bychom tomu měli věnovat více času. A myslím si, že bychom měli trávit mnohem méně času bojem o měnu, protože jakmile jednou řeknete, že měna má inflaci, myslím, že prostě musíte jít dál, protože další debata je o tom, jestli je zlato lepší než Bitcoin pro boj s inflací, že? Protože ve skutečnosti zdroj inflace neodstraníte, že? To bude vyžadovat změnu režimu.

Pokud všude všechno zdemonetizujeme, možná vyléčíme polovinu problému, což je dobře. Myslím, že to stačí. Možná to bude trvat sto let. Těžko si můžu myslet, že to bude trvat méně než sto let.“

Připadá mi, že pokud budeme úspěšní, bude to jako cvičení na několik generací. A pak na jeho konci budete stále vést debaty o tom, zda dávat čtyřletým dětem farmaceutické přípravky na léčbu jejich a D right. Stále budete mít debaty o, o náboženství. Stále budete mít debaty o tom, že někdo ve věku 87 let umírá a někdo mu chce dát léčbu za milion dolarů.

A někdo jiný říká, že je to příliš drahé. Správně. A budete mít všechny tyhle problémy a víte, někdo se narodí a má prostě názor, že by vás měl porazit. To se stane. Nebudeme nějaký další vědecký nebo technologický průlom by mohl řešit nějaký ten problém. A pořád máme problém, jak se dostaneme na Mars a měli bychom se tam zastavit?

A měli bychom se dostat na Alfu a Tori nebo ještě dál, to všechno jsou problémy, víte, a někteří lidé chtějí žít věčně a ne problém je, že nemůžeme žít věčně a jiní lidé si nemyslí, že bychom měli žít věčně. A problém je zastavit lidi, kteří chtějí žít věčně. Nebo ne? A tyhle věci budou pokračovat.“

Nebudeme je řešit. Myslím, že to ani nepotřebujeme. Myslím si, že PR, na který Bitcoin ukázal prstem, je, že v civilizaci chybí zachování energie. Existuje, existuje energetická nerovnováha a všechno, co považujeme za peníze, které používáme, jsou peníze. A právě teď používáme zlato a používáme devadesát bilionů dolarů měnových derivátů a sto bilionů dolarů dluhopisů. A používáme biliony dolarů akcií a používáme sběratelské předměty. Používáme všechny druhy dalších derivátů. Je spousta věcí, které používáme jako peníze. Všechny tyto věci, které používáme jako peníze, jsou nízkou rychlostí, neefektivní, přenašeče energie, které, které odčerpávají energii, a náklady na to byste mohli vyčíslit na desítky bilionů, 10 bilionů, 20 bilionů ročně, nějakou obrovskou částku, že?

20 bilionů je HDP Spojených států, že? Nominálně měřeno. Takže náklady na rozbité peníze nebo na neexistenci správného měnového systému jsou mnoho bilionů ročně, které se skládají na dalších, na posledních sto let, na dalších sto let. fixace, že to není nic jiného, než když jste sportovec.

A a vy jste krvácel půl litru krve za hodinu a já jsem to krvácení nezastavil. Že jo? Chci říct, že pravidlo číslo jedna v triage prostě nejdřív zastavilo krvácení. Nejdřív se ujistěte, že můžete správně dýchat. Tři minuty bez vzduchu a jste mrtvý a pak se ujistěte, že krvácení přestalo, protože za pár minut vykrvácíte.

A pak teprve zjistěte, co je zbytek problému. Takže si myslím, že bychom o sobě měli přemýšlet jako o snaze zastavit krvácení zdroj krvácení jako nedostatek efektivních peněz. A lidstvo nikdy nemělo účinné peníze. Matematicky a termodynamicky zdravé peníze, že?

Cíl byl nejblíže, ale bylo to příliš neefektivní. Příliš rychle krvácí energii v čase i v prostoru. Správně. Nemůžete ji skutečně použít. Takže. nyní máme situaci, kdy 10 bazických bodů civilizace má omezenou má, má efektivní zásobu hodnoty. A samozřejmě nikdo nemá efektivní prostředek směny, že?

Takže by se dalo říct, že je to asi tak dva nebo tři nebo čtyři bazické. Bodů celé ekonomiky je efektivních 99,9, 5 % veškeré ekonomické činnosti v čase a prostoru je žalostně neefektivních.

[01:10:26] Aleks Svetski: Totally.

[01:10:27] Michael Saylor: A jak neefektivní, víte, vy, to, pravděpodobně musíme předpokládat, že ztrácíme 10 až 15 % energie. Kdybyste psali rovnici pro výpočet, že?

Proměnná času ztrácí s časem 15 % energie. A pak je tu další disipační koeficient, který udává, kolik energie připadá na jednu transakci,

[01:10:49]Aleks Svetski: Aha, tak to je, pak jsou tu náklady na instituce. Jsou tu náklady na špatnou alokaci malého investování slepého konzumu, víte, hazardní hry narušení časových preferencí lidí. Takže ano, všude je plýtvání.

[01:11:06] Michael Saylor: Když se vrátíme k té myšlence, že jsme jakoby tři bazické body, 1, 2, 3 bazické body prostoupeni, vidíte, že desetinásobek vás dostane na 30 bazických bodů. Faktor sto vás dostane na 3 % potenciálu. A tak sto X od teď byly 3 % potenciálu,

tisíc X od teď.

Jsme na 30 % potenciálu. A tak je zde obrovská, obrovská příležitost. A můžeme to udělat velmi veselým, konstruktivním způsobem jednoduše tím, že zaměříme lidi na technologii a prostě jim ukážeme, o kolik je efektivnější, o kolik je vyšší kvalita života pro jakoukoli entitu, jakoukoli část naší civilizace.

Měli by přijmout lepší energetickou technologii?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}