Podobné články

Jak vypadá hyperbitcoinizace?

Hyperbitcoinizace je přesvědčení, že nakonec bude veškeré zboží a služby oceňováno v bitcoinech namísto v dolarech. Pokud se označujete za bitcoinového maximalistu, možná jste to již přijali jako samozřejmost. Jak ale tento proces vlastně vypadá v čase? Jaké jsou klíčové milníky, na které můžeme poukázat a které by naznačovaly, že dochází k hyperbitcoinizaci? V tomto příspěvku zkoumám současné finanční produkty bitcoinu, geopolitické důvody, proč vlády přijmou bitcoin, proč centrální banky přijmou bitcoin a další.

Prolínání bitcoinu s tradičními financemi

S pokračujícím přijímáním bude stále více společností nabízet bitcoinové finanční produkty a dále prolínat bitcoin s tradičním finančním světem. Unchained je společnost na pomezí tohoto světa, jejíž finanční produkty zahrnují půjčky v USD zajištěné bitcoinem, dědictví v bitcoinech a daňově zvýhodněné penzijní účty. Unchained také pomáhá lidem používat tyto produkty bezpečným samosprávným způsobem: motivuje k vlastnictví klíčů, spolupracuje na multisig custody a buduje „síť klíčů“

Mezitím je životní pojišťovna denominující pojistné a výplaty v bitcoinech, za níž stojí Sam Altman, který nabízí vhled do budoucnosti denominace bitcoinů. I když je hodnota bitcoinu krátkodobě volatilní, můžeme bezpečně předpokládat, že v dlouhodobém horizontu překoná inflaci. Jakou kupní sílu bude mít podle vás v budoucnu 300 tisíc dolarů ve srovnání s 5 bitcoiny? Co byste raději, aby vaši blízcí obdrželi v případě vašeho předčasného odchodu?

Očekávám, že finanční produkty, které denominují výplaty v BTC, budou mít zpočátku dlouhou splatnost. S pokračujícím přijímáním bitcoinu se bude zvyšovat likvidita a snižovat volatilita cen. Finanční instituce tak budou pohodlněji vytvářet produkty, které vyplácejí v bitcoinech v kratších časových rámcích. To mi připomíná, jak rakouští ekonomové uvažují o tvrdých a měkkých penězích, pokud jde o úspory a výdaje. V průběhu historie se tvrdší peníze, zlato, hromadily a používaly k větším platbám, zatímco stříbro a jiné měkčí peníze se používaly k vypořádání každodenních plateb.

Odemykání efektivity stávajících platebních kolejnic

Bitcoin bude stále více integrován do platební infrastruktury. Ačkoli existuje nespočetné množství úžasných prací v infrastruktuře Bitcoinu, které mohu zmínit, chci se konkrétně zaměřit na infrastrukturu vytvořenou společností Synota. Synota je společnost využívající Lightning Network ke snížení třecích ploch tradičních plateb mezi výrobci a spotřebiteli energie. Synota se v současné době zaměřuje na platby za energii mezi těžaři a výrobci energie

V současné platební infrastruktuře mezi spotřebiteli a poskytovateli energie probíhají platby každých 30 dní nebo déle. Poskytovatelé energie v tomto systému přebírají úvěrové riziko. Se Synotou může k vypořádání docházet každý den nebo každý týden prostřednictvím sítě Lightning Network. I když tento systém nakonec stále platí poskytovatelům energie v USD tím, že na konci procesu převede bitcoin na USD, je důkazem, že bitcoinové kolejnice vytvářejí efektivitu v tradičních platebních systémech. Ačkoli jsem zatím neslyšel o žádném případu, kdy by poskytovatelé energií přijímali platby přímo v bitcoinech, Synota jim tuto možnost poskytuje.

Ačkoli konečné vypořádání zatím neprobíhá v bitcoinech, infrastruktura existuje v pozadí a bude se dále rozšiřovat.

Geopolitické podněty

Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, byla zmrazena ruská aktiva ve výši 300 miliard dolarů držená v západních bankách a nedávno Bidenova administrativa diskutovala o využití těchto aktiv k dalšímu financování války na Ukrajině. Odhlédneme-li od morálních aspektů tohoto konfliktu, motivuje to země k tomu, aby držely větší část svých aktiv v bitcoinech kvůli jejich nekonfiskovatelným vlastnostem.

Dalším geopolitickým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je skutečnost, že mnoho zemí nepoužívá americké dolary a státní pokladny proto, že by chtěly, ale proto, že musí. Pokusy o vytvoření finančních sítí bez amerických dolarů a pokladničních poukázek trpí nedostatkem likvidity a volatilitou cen: to ztěžuje uchování hodnoty mimo USD. Jakmile se bitcoin stane likvidnějším, předpokládám, že se bude používat jako kolaterál na repo trzích, na trzích, kde si finanční instituce půjčují USD, a nakonec i k vypořádání plateb mezi nezápadními zeměmi.

Bitcoin se stane natolik důležitým, že země BRICS budou vytvářet těžařské aliance, aby se ochránily v případě, že západní země donutí těžaře v rámci své jurisdikce cenzurovat transakce z určitých adres

Posilování bilancí centrálních bank

Americké státní dluhopisy jsou považovány za nejbezpečnější aktivum na mezinárodní úrovni, ale nedávné zvýšení úrokových sazeb státních dluhopisů v důsledku měnověpolitických rozhodnutí v reakci na COVID vedlo k nestabilitě v bilancích bank. Silicon Valley Bank (SVB) zkrachovala, protože držela státní dluhopisy s nízkými úrokovými sazbami. Když vkladatelé zjistili, že aktiva SVB již neodpovídají jejich závazkům, došlo k runu na banku: V důsledku toho se SVB stala zranitelnou.

Bitcoin bude nakonec uznán jako aktivum, které činí rozvahy robustnějšími. Volatilita trhu se zvýšila po roce 1971, kdy americký dolar zcela přerušil svou vazbu na zlato. Bitcoin bude využíván jako aktivum, které posílí rozvahy, a procento bitcoinů v držení společností, finančních institucí a dokonce i centrálních bank se bude nadále zvyšovat.

Bitcoin, světová rezervní měna a suverénní jedinec

V určitém okamžiku bude určitá frakce v USA považovat Bitcoin za hrozbu pro západní finance a status rezervní měny dolaru. Tato frakce se bude snažit potrestat držitele bitcoinů prostřednictvím vysokých daní, omezením samopřevodu a dalšími opatřeními. Nakonec tato frakce ustoupí v důsledku odlivu kapitálu. Jurisdikce přátelské k bitcoinu budou těžit z přílivu bohatých jednotlivců a jejich ekonomiky budou vzkvétat.

Texas je toho skvělým příkladem. Texas se stal mocností těžby bitcoinů, protože v roce 2002 dereguloval svou energetickou síť, což vedlo k jedněm z nejnižších cen energie v USA. Těžaři utekli z Číny a New Yorku do Texasu a nyní je Texas jedním z předních těžebních center na světě. Vysoké státní daně z kapitálových výnosů v New Yorku a Kalifornii také trestají bohaté jednotlivce, což je dále motivuje k přesunu do míst, jako je Texas, kde je státní daň z kapitálových výnosů nulová.

V těchto regionech se bude hromadit kapitál, talent a moc. Tyto pobídky se projeví i na světové scéně. Očekávejte, že země přátelské k bitcoinu, jako je Salvador, budou vzkvétat. Přijměte Bitcoin a zažijete bohatství a růst; bojujte proti němu a zažijete únik kapitálu.“

Bude se vše oceňovat v BTC?

Očekávám, že minimálně měna v centrálních bankách bude kryta Bitcoinem, což, jak předpokládám, povede k pozitivním účinkům pro běžného člověka už jen tím, že omezí divoké úvěrové výkyvy běžné ve fiat ekonomice. Klíčovým faktorem, který bude hrát v budoucnosti, kdy „vše bude oceněno v bitcoinech“, bude to, jak pravděpodobné, že lidé budou mít přímý přístup ke svým bitcoinům bez třetí strany. Pokud skutečně věříme, že bitcoin získá masové přijetí, transakční poplatky prudce vzrostou a nebude mít smysl provádět transakce na 1. vrstvě bitcoinu, pokud je hodnota transakce nižší než desítky tisíc dolarů.

Budou lidé držet bitcoiny, nebo budou držet bitcoinové IOU? To nedokážu spolehlivě říct, ale nemohu vyloučit, že se na bitcoinové vývojové scéně tvrdě pracuje. K závěrům tohoto příspěvku jsem dospěl tak, že jsem si přehrál, jak si myslím, že budou na bitcoin reagovat skupiny, které sledují své vlastní zájmy, ale existuje i altruistický aspekt přijetí. Konečným faktorem X v hyperbitcoinization jsou vývojáři, kteří odmítli práci v dobře placených technologických společností, protože jejich vášeň je budování technologie svobody.

Organizace, společnosti i jednotlivci, jako jsou vývojáři Fedi, Lightning a Nostr, Start9 a další, jednají v Satoshiho duchu, aby vytvořili konečné, cenzuře odolné peer-to-peer peníze pro všechny. Pokud nakonec budeme žít ve světě, kde se vše bude oceňovat v bitcoinech, bude to proto, že altruisté vyvinuli technologii, která umožňuje levné transakce v bitcoinech samospádem.

Tento příspěvek napsal jako host Julian Martinez. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}