Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Jak bezpečně uložit kryptoměny

8.1       Burzy

Držet dlouhodobě své kryptoměny na burze je asi že všech variant to nejhorší. Osobně mám na burzách jen menší assety kryptoměn. Většina kryptoburz byla v minulosti vykradena a země, jako je například Severní Korea pilně pracují na tom, aby se to zopakovalo. Pokud vám tak například zmizí bitcoin, není možné transakci zastavit, zrušit, nebo vrátit. Proto doporučuji držet na burzách jen kryptoměny, které zrovna obchodujete. Ono totiž bitcoin, či jiné kryptoměny fungující na blockchainu prakticky nevlastníte, dokud k nim nemáte privátní klíče a to vám centralizované řešení sebelépe zabezpečené burzy neposkytne. Další nevýhodou je jistá ztráta anonymity při držení digitálních měn na burzách.

Doporučené burzy:

Binance – pro 20% slevu na polpatky odkaz zde

Coinbase – pro 10 USD v bitcoinu odkaz zde

Change invest – odkaz zde

8.2       Spořící účty

Jde o něco lepší verzi burz, protože se vám Bitcoiny, či jiná krypta alespoň úročí nicméně, stále se jedná o centralizované řešení. Osobně na spořícím účtu Celsius držím cca 20% svého portfolia. Spořící účty mají tu výhodu, že se vám krypta množí bez vašeho zásahu. Nevýhoda je v tom, že se stále jedná o centralizovaná řešení. 

Celsius dává novým zákazníkům po registraci a vkladu kryptoměn ve výši 200 USD bonus 30 USD v bitcoinu – odkaz pro bonus zde .

8.3       Softwarové peněženky

Ano první z řešení které nabízí privátní klíče, a kdy vám vaše krypta říkají pane. Některé peněženky u kryptoměn, které používají ověření transakcí proof of stake, umí vaše krypta dokonce ..množit“. Za nejbezpečnější a řešení zdarma považuji softwarovou peněženku Exodus. Je ke stažení na App store i google play.

Softwarové peněženky obecně mají jednu jedinou nevýhodu. Zdaleka nejsou tak bezpečné jako peněženky Hardwarové. V ideálním případě by žádný počítač neměl znát váš privátní klíč. Vždy je tu riziko, že vás někdo hackne. Samozřejmě, záleží na tom, kolik v kryptoměnách ukládáte peněz a jak moc pro vás znamenají. 

Softwarové peněženky mají i řadu výhod. Tu hlavní vidím v jednoduchosti ovládání co-by aplikace v mobilním telefonu nebo na počítači. Například peněženka Exodus, kterou doporučuji navíc umožňuje stakování některých mincí a jejich množení. Prostě si mince uzamknete obvykle na 21 dní a ony s vám množí. Softwarové peněženky jsou navíc zdarma.

Můžu vřele doporučit softwarovou peněženku Exodus – ke stažení zde. Youtube návod od Kryptomatese zde.

Zvláštní kategorií software peněženek jsou tzv. DeFi peněženky, kde svá krypta v zásadě půjčujete na úrok někomu dalšímu. Mnoho kryptonadšenců v tomto principu vidí budoucnost, nabízí velmi zajímavé zvýhodnění. Já bych byl prozatím spíše opatrný. Celý kryptosvět je v éře divokého západu a svět decentralizovaných financí je dosti rizikový. Pokud přesně nevíte co děláte, pravděpodobně přijdete o dost peněž. 

8.4       Hardwarové peněženky

Pokud to s Bitcoinem a jinými kryptoměnami myslíte, vážně tak důrazně doporučuji pořízení hardwarové peněženky, které vám bezpečně udrží kryptoměny i v miliardových hodnotách.

Do úvahy přicházejí dva výrobci HW peněženek pro uchování kryptoměn.

  • Trezor. Jedná se o kryptopeněženku českého výrobce, který samotný princip kryptopeněženek. Dle mého názoru se jedná o nejbezpečnější způsob uchování kryptoměn, protože mimo 24 slovného seedu nabízí zabezpečení ještě dalším bezpečnostním slovem. V současné době se vyrábí 2 typy peněženky Trezor.

Trezor One cena cca 1600 Kč

Trezor T cena cca 4800 Kč

Kterou z nich zvolíte je v podstatě na vás. Trezor T je hezčí, nabízí dotykový display, podporuje větší množství kryptoměn. Umožňuje tzv. shamir backup, což je zjednodušeně rozdělení seedu na víc dílů. Ale upřímně si nemyslím, že by se třikrát větší investice vyplatila. Je to jen o vaší volbě.

Návod na obě peněženky a srovnání od Kryptomatese najdete zde.

  • Ledger. Hardwarová peněženka Ledger od francouzského výrobce je velmi dobrou alternativou k Trezoru. Je to věcí vkusu, ale dle mého názoru je o něco pohlednější. Na druhou stranu design asi není to nejdůležitější, co od kryptoměnové peněženky očekávat.

Youtube návod na ledger S od Mirka zde.

Kde koupit hardwarové peněženky:

Trezor One cena 1545Kč (49 EUR) oficiální stránky výrobce zde.

Trezor T cena 4723 Kč (181 EUR) oficiální stránky výrobce zde.

Ledger nano  1590 Kč na Alza.cz zde.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}