Podobné články

Margot Paezová o zmírňování změny klimatu, progresivní perspektivě a problému se zastoupením bitcoinu

Ekoložka Margot Paezová popisuje svou vlastní cestu k Bitcoinu a to, že inkluzivita není pouhou „ideologií probuzených“.

Jako bitcoináři často opakujeme mantru „Bitcoin to vyřeší“ a skutečně řeší mnoho problémů. Problém této fráze nespočívá v tom, zda Bitcoin věci napravuje, ale v otázce „pro koho?“ Pokud se ocitneme v komoře ozvěny, pak jsme gatekeeping výhody Bitcoin a co to může udělat pro každého.

Margot Paezová je brilantní environmentalistka a otevřená Bitcoinerka. Paezová získala magisterský titul z fyziky a etnomuzikologie a v současné době dokončuje doktorát ze stavebního inženýrství na Georgijském technologickém institutu. Díky svému rozsáhlému výzkumu v oblasti propojení těžby bitcoinů a spotřeby energie se ukázala být jednou z nejlepších osobností v oblasti bitcoinů. Nadále velkoryse věnuje svůj čas a zdroje, aby poskytla složitý rámec pro ovlivňování dvoustranné politiky Bitcoinu.

Paez přináší jedinečný pohled, který nemá v oblasti bitcoinu obdoby. V říjnu 2022 Paez vystoupil na panelu s příhodným názvem „Může Bitcoin pomoci zachránit planetu?“ na britské konferenci o Bitcoinu ve Skotsku. Nejenže přispěla dechberoucími fakty týkajícími se těžby bitcoinů a životního prostředí, ale učinila tak výmluvným a přístupným způsobem. Je vášnivou Bitcoiner v komunitě, kde různé subkultury mohou občas zastínit důležité pravdy. Paezová odvádí neuvěřitelnou práci a pomáhá, aby se Bitcoin stal dostupným pro všechny.

Měli jsme s ní možnost probrat několik ožehavých témat, jako je těžba Bitcoinu a spotřeba energie, zda je Bitcoin skutečně tak špatný, jak si mnozí pokrokáři myslí, a zda v Bitcoinu převažují muži.

Jak jste se poprvé dozvěděla o Bitcoinu a co konkrétně vás k němu přitáhlo?

Poprvé jsem se o Bitcoinu dozvěděla na začátku roku 2010′. Bylo to buď v příspěvku na Slashdotu, nebo když se WikiLeaks rozhodl používat Bitcoin poté, co byl (Julian) Assange odstaven od bankovního systému. Na shromáždění „Audit The Fed“, které se konalo v rámci Occupy Los Angeles, byli i bitcoináři. Z té akce si pamatuji dvě věci. Zaprvé, někdo měl na svých věcech nálepku s Bitcoinem, což jsem vyfotil, a zadruhé, lidé pálili dolarové bankovky, což jsem také natočil.

Occupy spojilo lidi z mnoha různých prostředí díky jejich vzájemné nenávisti k bankám. Někdy před rokem 2014 jsem skutečně zkusil těžit bitcoin, ale opravdu jsem nepochopil smysl a myslel jsem si, že je to jen další náhodný open-source projekt. V té době jsem se zajímal o hardware a mesh sítě a nemyslel jsem si, že v penězích je něco víc než to, že jich někteří lidé nemají dost.

To vše se změnilo v roce 2018, když jsem viděl, jak jsou tvůrci obsahu deplatformováni. Někteří z nich byli tvůrci, kteří mi byli sympatičtí, a jiní byli lidé, které jsem vůbec neměl rád. Rychle jsem zjistil, že abyste mohli přijímat platby online, máte vlastně jen dvě možnosti: PayPal nebo Stripe. Pokud jste ztratili přístup k jedné z nich, mohli jste být zcela vyřazeni ze sítě pro zpracování plateb. Jakmile se jednou ocitnete na špatném seznamu, zůstanete tam asi pět let a společnosti vydávající kreditní karty tyto seznamy spravují. V reakci na to jsem vytvořil platformu pro tvůrce obsahu, která zahrnuje server BTCPay. To mě donutilo skutečně pochopit, jak posílat a přijímat peníze pomocí bitcoinu, a tehdy jsem skutečně začal brát bitcoin vážně. Byla to dlouhá cesta, ale její součástí bylo i to, že jsem neměl žádné základy v ekonomii nebo peněžní historii, ze kterých bych mohl vycházet na začátku. Byl jsem jen naivní počítačový nerd, který miloval svobodu a otevřenost internetu. Bitcoin podle mě pomáhá udržet internet svobodný.“

Jaký je váš pohled na to, jak Bitcoin, konkrétně těžba bitcoinů, pozitivně či negativně ovlivňuje životní prostředí?

Bitcoin je technologie. Může dělat dobré věci, může dělat i špatné věci. To, co se rozhodneme s ní dělat, rozhoduje o jejím pozitivním či negativním vlivu na planetu a lidstvo. Někteří těžaři se rozhodli pro velmi rychlý růst, aniž by brali v úvahu svůj dopad na životní prostředí. Naštěstí proof-of-work funguje tak, že má zabudovaný mechanismus, který tuto preferenci vysokého času drží na uzdě. Takže i když jsme v minulosti byli svědky špatných rozhodnutí těžařů, myslím, že si těžaři začínají uvědomovat, že pokud porostou příliš rychle, zahynou. Výsledkem je naděje, že Bitcoin může mít pozitivní dopad na životní prostředí. Náš stávající měnový a ekonomický systém takto nefunguje. Stávající systém upřednostňuje pouze přítomnost před budoucností. Podporuje rychlý růst a maximalizaci zisku za každou cenu. Neexistuje žádný mechanismus, který by zlikvidoval hráče, kteří neuvažovali dlouhodobě nebo kteří na sebe vzali příliš velké riziko. A co je ještě důležitější, s důkazem práce neexistuje žádná záchrana pro ty těžaře, kteří selžou.“

Vzhledem k tomu, že těžaři bitcoinů jsou nuceni hledat nejlevnější elektřinu, pociťují tlak na pokles kvůli přizpůsobení obtížnosti a téměř dokonalé dynamice konkurenčního trhu těžby, jsou hnáni k plýtvání energií. To se ukazuje jako velmi užitečné pro životní prostředí, protože spousta těchto zdrojů energie je biometan jako na skládkách, odpad z živočišné výroby atd. Antropogenní metan je zdrojem globálního oteplování číslo dvě, hned po oxidu uhličitém. Pokud se snažíme zabránit bodům zvratu, pak dává smysl, že se budeme chtít pokusit získat nějaký čas a krátkodobě snížit potenciál oteplování. Těžaři bitcoinů jsou velmi flexibilní a nezávislí na lokalitě. Mohou zpeněžit počáteční fázi systému zachycování metanu, který odebírá metan a přeměňuje jej na elektřinu.

Jak chtějí v tržní ekonomice, s odkazem na solární a větrné generátory, kteří si musí při výrobě elektřiny navzájem konkurovat, přežít, když je cena jejich produktu na některých trzích stlačena na nulu nebo dokonce do záporných hodnot? Těžaři bitcoinů mohou pomoci udržet tyto obnovitelné generátory energie jako sekundární zdroj příjmů, který zvyšuje jejich návratnost investic. Některé společnosti se o to již snaží. Problémem je vzdělávání energetického průmyslu o případech využití těžby bitcoinů a to vyžaduje čas. Politické prostředí zaměřené proti bitcoinu a podvody s kryptoměnami, jako je FTX, způsobují, že potenciální partneři jsou vůči spolupráci s těžaři opatrní. To je nešťastné, protože se jedná o promarněnou příležitost pro splnění našich dekarbonizačních cílů.

Elektrické sítě, které přecházejí od konvenčních tepelných zdrojů energie, jako je uhlí a zemní plyn, k obnovitelným zdrojům energie, jako je solární a větrná energie, potřebují flexibilitu na straně poptávky. Těžaři bitcoinů jsou užiteční a mohou pomoci stabilizovat síť, aby mohlo být uvedeno do provozu více větrných a solárních elektráren.

Jak obvykle reagujete na ty, kteří se k bitcoinům staví odmítavě? Jak stručně prezentujete argumenty pro Bitcoin z progresivního hlediska?

Ve svém vlastním okruhu přátel jsem měl velmi malý úspěch. Všichni jsou příliš dogmatičtí ve svých názorech na ekonomický systém, než aby si mysleli, že by jim bitcoin mohl být k něčemu dobrý. Ve skutečnosti stále schovávám všechny své nálepky s bitcoiny a výtisky časopisu Bitcoin, když přijde kamarád, který není bitcoinový. Asi jsem zbabělec, ale v reálném životě prostě nemám tolik přátel, nemůžu si dovolit je kvůli Bitcoinu ztratit. Nejlepší argument mohu dát lidem, kteří nejsou tak emocionálně angažovaní v našich ekonomických problémech a jsou ochotni vyslechnout odlišný názor: Bitcoin má sociální hodnotu pro každého, kdo se někdy ocitl mimo bankovní systém nebo komu byly zmrazeny a ukradeny bankovní vklady. Má schopnost fungovat na plýtvání energií, což znamená, že nám může pomoci zmírnit emise metanu a získat čas. Pokud se vám nelíbí, co vidíte, pak byste měli alespoň vědět, že v zásadě Bitcoin nemá žádnou ideologii a může se ho účastnit kdokoli. Čím více jednotlivců používá Bitcoin, kterým záleží na změně klimatu a životním prostředí, znamená, že se zvyšuje pravděpodobnost, že Bitcoin bude pro klima a planetu celkově prospěšný. Bitcoin je pro každého, Bitcoin je pro nepřátele.“

Proč je podle vás důležité odstranit rozdíly v zájmu o Bitcoin a jeho přijetí mezi pohlavími?

Myslím, že když se objeví bitcoináři, kteří říkají: „Bitcoin je pro každého! Je inkluzivní! Je pro lidi z globálního Jihu!“ a lidé, které se snažíte přesvědčit, vidí místnost plnou amerických a evropských bílých mužů, vyvolává to otázky, zda je Bitcoin opravdu pro každého. Částečně jde o problém s komunikací. Částečně je to tím, že finance a technologie jsou bohužel prostory, kde dominují muži.

Pokud je však Bitcoin skutečně pro každého nebo pro všechny, pak potřebujeme vidět více lidí, kteří Bitcoin zastupují, kteří jsou ženy, kteří jsou barevní, kteří jsou LGBTQ+, kteří jsou zdravotně postižení atd. Vím, že některé lidi to pohoršuje a myslí si, že jde o nějakou „woke ideologii“, ale tak to opravdu není. Adopce bitcoinů bude mít problémy, pokud nebudeme mít ty správné ambasadory. To jsou prostě fakta. Fakta někdy zraňují křehká ega, ale to neznamená, že jsou méně pravdivá.“

Tento příspěvek napsala jako host Becca Bratcher. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}