Podobné články

Martin Luthers z Bitcoinu: Jak ordinální čarodějové zpochybňují náboženství maximalismu?

Toto je názorový článek Nathana Crydera, provozního ředitele společnosti zabývající se obnovitelnými zdroji energie a zakladatele holdingu zaměřeného na bitcoin.

Je nepravděpodobné, že by tajemný pseudonymní tvůrce bitcoinu Satoshi Nakamoto věděl, kolik podobností bude mít bitcoin jednoho dne s velkými světovými náboženstvími, když poprvé zveřejnil svůj kód.

Tento „blok geneze“ byl vytěžen na jednom z Nakamotových počítačů 3. ledna 2009, což je den, který se nyní každoročně slaví jako jeden z mnoha „svátků“ Bitcoinu na památku dědictví první kryptoměny a blockchainu na světě. Pro některé se 3. leden stal „Dnem důkazů klíčů“, který má propagovat důležitost držení vlastních soukromých klíčů, na rozdíl od jejich svěřování kryptoměnové burze nebo jiné třetí straně. Další bitcoinové svátky připomínají první bitcoinovou transakci („Den bitcoinové pizzy“), suverenitu komunitního konsensu a vyřešení „válek o velikost bloků“ („Den bitcoinové „nezávislosti“) a den, kdy Nakamoto veřejně vydal bílou knihu konceptualizující Bitcoin („Den bílé knihy Bitcoinu“).

Shodou okolností připadá poslední z nich na stejný den, kdy Martin Luther přibil na dveře wittenberského kostela v Německu svých 95 tezí, čímž nakonec rozvrátil mnoho z nejproslulejších tradic katolické církve, které se za 1 500 let téměř nezměnily.

Ačkoli to může znít bizarně, pokud skupina samozvaných čarodějů dosáhne svého, „náboženství“ bitcoinu brzy uzná další svátek, který bude připomínat další významný den v historii bitcoinu, alespoň v jejich očích. V rozhovorech na Twitteru jsem slyšel Udiho Wertheimera a Erica Walla, dva zastánce bitcoinových ordinací, kteří sami sebe označují za „Taproot wizards“, diskutovat o tom, že 24. leden bude propagován jako bitcoinový „JPEG Day“ na památku dne, kdy se uživatel na fóru Bitcoin Talk, který vystupoval pod jménem „Sabunir“, pokusil v roce 2010 prodat JPEG s technickou podporou nikoho jiného než samotného Nakamota (téměř pět měsíců před nechvalně známým nákupem pizzy).

Možná by nebylo od věci považovat Wertheimera a Walla – spolu s Caseym Rodarmorem, který vyvinul Ordinas, a někým, kdo vystupuje pod pseudonymem Domo, kdo vyvinul standard tokenů BRC-20 – za ekvivalent Martina Luthera v bitcoinové komunitě. Těmto čtyřem „kacířům“ se podařilo vytvořit ze sítě Bitcoin prostředí pro transakce s neprodejnými tokeny (NFT), což vedlo k tomu, že mnoho zarytých bitcoinářů (často přezdívaných „maximalisté“ nebo zkráceně „maxis“) na Twitteru vyfouklo plyn.

Náboženství Bitcoinu

Určitě nejsem první, kdo přirovnává nejzarytější nadšence Bitcoinu k náboženským evangelistům. Michael Lewis, autor knih jako „Lhářův poker“, „Moneyball“ a „The Big Short“, použil toto přirovnání na pódiu na konferenci Bitcoin 2023. Když popisoval proces rozhovorů s bitcoinovými nadšenci pro svou připravovanou knihu o zneuznaném zakladateli a generálním řediteli společnosti FTX Samu Bankmanovi Friedovi, Lewis řekl:

„Mám pocit, že můžete říct něco špatně. Když jsem (psal) „The Blind Side“, mými hlavními postavami byli evangelikální křesťané, ale byli vůči mně podezřívaví, protože cítili, že nesdílím jejich strukturu víry… Není to tak, že bych byl pro nebo proti, pokud jde o Bitcoin, jen jsem o tom upřímně moc nepřemýšlel. Dělal jsem rozhovory s – nevím – 200 lidmi a dost z nich se ptalo: „Co řekneš o Bitcoinu?“… Je to zajímavé, je to něco jako náboženství.“

Tahle „náboženská záležitost“ mě vždycky iritovala, a tady je důvod: maximalisté, kteří kolektivně vytvořili své vlastní bizarní bitcoinové náboženství, se sami pomazali za jeho strážce a neustále se pokoušejí aplikovat lakmusové testy na ostatní bitcoinové nadšence, aniž by k tomu měli nějaký zvlášť dobrý důvod, kromě toho, že chtějí posílit svůj „street cred“ jako tvrdší a extrémističtější než další chlap (řekl bych „chlap nebo holka“, ale maximalisté jsou v drtivé většině muži).

Na Twitteru je poznáte podle jejich avatarů s „laserovýma očima“, v nichž si digitálně nahradili vlastní oči fluorescenčními, červenými, aby se jasně a hrdě označili za součást náboženství. Maxis jsou na „bitcoinovém Twitteru“ neúměrně hlasitou menšinou, která se zřejmě především vyžívá v trollingu a zesměšňování kohokoli, koho považuje za nedostatečně věrného své konspirační rétorice na různá témata od očkování a opalovacích krémů až po oleje ze semen, legislativu proti zbraním a korporátní mandáty ESG. Víte, v obráceném světě laserových očí je jedovatost ctností. Být toxický je pro ně způsob, jak si získat srdce a mysl.

Abychom byli spravedliví, maxis nejsou homogenní skupinou, ale mají tendenci sdílet společný názor, že Bitcoin je řešením mnoha světových problémů, a mají tendenci hlásit se k politickým doktrínám libertariánství a rakouské ekonomie a mají tendenci nenávidět to, co považují za beznadějně zkorumpované instituce, jako je Světová zdravotnická organizace a Světové ekonomické fórum. Tahle část se mi docela líbí. Na kontinuu sdílených přesvědčení s bitcoinisty se obecně přikláním na jejich stranu. I já se hlásím k většině rakouských ekonomických principů, mám mnoho libertariánských sklonů a jsem stále skeptičtější vůči mainstreamovým médiím. A co je nejdůležitější, věřím, že Bitcoin má potenciál stát se nejzdravějšími penězi, jaké kdy byly vytvořeny.

Vadí mi však, že maxi se v drtivé většině hlásí ke konspirativní rétorice týkající se téměř všeho, co si dokážete představit, z nichž mnohé nemají peněžní povahu a všechny jsou v případě Bitcoinu zcela non sequiturs. Jsem si jistý, že většina maxistů by tvrdila, že všechny tyto věci nějak souvisejí s „fiat systémem“, který chtějí svrhnout, aby připravili půdu pro nový svět, v němž bude vládnout Bitcoin („Standard Bitcoinu“, jak ho popisuje autor a světec s laserovým pohledem Saifedean Ammous).

Dovolím si však tvrdit, že se jedná o otázky, o kterých běžný člověk ví jen málo nebo se o ně málo zajímá, a že soustředění se na ně je z hlediska šíření přijetí Bitcoinu šíleně kontraproduktivní. Pokud má svět někdy přejít na zmíněný standard Bitcoin, je zapotřebí široké přijetí na řádově větší, než kde stojí dnes – a hloupé lakmusové papírky jsou masivní turnoff, v nejhorším případě, a masivní rozptýlení, v nejlepším případě, pro všechny, kromě těch nejextrémnějších z nás.

Zkostnatělá základní vrstva

Paralely mezi bitcoináři a náboženstvím přesahují jen dogmatickou vnitroskupinovou mentalitu maxistů. Například kód „základní vrstvy“ bitcoinu se v mnoha ohledech podobá písmu svatému. Ačkoli bylo v průběhu let předloženo mnoho návrhů na jeho změnu, jen relativně málo významných z nich bylo kdy schváleno. Ve skutečnosti je pravděpodobnost změny Desatera jen o něco menší než u softwarového kódu, který řídí síť Bitcoin – podle názoru mnoha bitcoinářů je to vlastnost, nikoliv chyba

Proces, který dodržují vývojáři jádra Bitcoinu při změně kódu, je ze své podstaty těžkopádný a vyžaduje, aby každý, kdo navrhuje změnu, napsal návrh na vylepšení Bitcoinu (BIP), jehož cílem je dosáhnout určitého konsenzu komunity, aby bylo možné změny uzákonit. Zkostnatělost základní vrstvy Bitcoinu svědčí o jeho decentralizaci v očích většiny maxis – což jej odlišuje od centralizovanějších blockchainů, jako je Ethereum, které mají mnohem nižší práh pro provádění změn. Změny ve funkčnosti „vrstvy 1“ Bitcoinu budou vždy kontroverzní, nicméně upgrady Taproot a SegWit, jejichž cílem bylo zvýšit bezpečnost a efektivitu protokolu Bitcoin, byly bitcoinovou komunitou přijaty poměrně snadno a Taproot byl aktivován v listopadu 2021.

V tom spočívá ironie. Kdyby ti, kdo určovali správu sítě Bitcoin, v té době věděli, že tyto upgrady umožní Rodarmoru vytvářet Ordinace a nápisy, zdá se při zpětném pohledu nepravděpodobné, že by tyto změny byly přijaty s takovou relativní lehkostí. Církevní fundamentalisté byli poraženi ve své vlastní hře a mnozí z nich (včetně Grega Fosse, podcastera a přispěvatele časopisu Bitcoin s více než 130 000 sledujících na Twitteru) jsou od té doby na válečné stezce.

Většina těžařů Bitcoinu miluje tokeny Ordinals a BRC-20, protože vedly ke zvýšení transakčních poplatků, zatímco mnozí maxi jsou rozhodně proti nim, protože považují NFT za odvádění pozornosti od toho, co považují za hlavní funkci Bitcoinu jako mnohem lepšího způsobu odesílání, přijímání a ukládání hodnoty. Síť byla navržena jako platforma pro peněžní vypořádání a transakce, nikoliv pro tokenizaci digitálního umění nebo reálných aktiv (RWA), říkají laserově. Den JPEG by se tedy podle nich mohl klidně jmenovat „Den podvodů“.

Bitva o duši Bitcoinu

Zatímco příběh nápisů a ordinálů se teprve píše, skutečnost, že „umělecké sbírky“ JPEG a další případy použití ordinálů tu možná zůstanou, vyústila v další interní kulturní válku připomínající „války o velikost bloků“ Bitcoinu z let 2015 až 2017. Pouze místo „malých blokátorů“ proti „velkým blokátorům“ Ordinály postavily maximalisty proti tvůrcům a nadšencům NFT.

Rostoucí napětí nakonec vyvrcholilo na konferenci Bitcoin 2023 během perfektně načasované akce na pódiu, kterou organizátoři konference nazvali „Velká debata o ordinálech“ Wertheimer a Wall, oblečeni jako čarodějové (a při příchodu na pódium „flossing“), předvedli své mistrovství jako hype artisté při debatě s Mattem Corallem (zejména anti-toxickým maximalistou) z Block and Spiral a někým, kdo si zakrýval obličej slunečními brýlemi, šátkem přes nos a ústa a maskovací čepicí UASF (čímž signalizoval, že je „small-blocker“) a vystupuje pod jménem Shinobi. Vypadalo to jako nějaká svérázná, nerdovská verze World Wrestling Entertainment (WWE), jako kdyby Don King nějakým způsobem pronikl do epizody „Teorie velkého třesku“ a přesvědčil Sheldona Coopera a Howarda Wolowitze, aby se postavili do ringu.

Sledoval jsem to z publika a žasl nad podívanou, jak kacířští čarodějové převálcovali laserové oči, které vychvalovaly přednosti toxicity na úkor věci, kterou jsem si zamiloval, když debatovali o Ordinálech a vtipně bojovali o duši Bitcoinu.

Tento příspěvek napsal Nathan Cryder. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}