Podobné články

Duplexní demokracie

Tento článek je uveden v časopise Bitcoin Magazine’s „The Primary Issue“. Klikněte zde a získejte roční předplatné časopisu Bitcoin.“ „Každé volby jsou jakýmsi předaukčním prodejem

Posmrtná zpráva o spuštění lodi Ocean Launch

No, řekněme, že spuštění Oceánu ze společenského hlediska nebylo nijak hladké. Rozhodnutí odfiltrovat transakce provádějící nápisy mělo být jasně sděleno v den spuštění, místo toho

Náklady na provoz uzlu Bitcoin v Nigérii

Náklady na hardware, elektřinu a internet při provozování bitcoinového uzlu v Nigérii a nápady, jak tyto náklady zmírnit.

V tomto článku uvádím náklady na zřízení a provoz uzlu v Nigérii na základě svých zkušeností s jeho provozováním v posledních několika letech. Nabízím také několik návrhů na zmírnění nákladů, které snad podpoří větší zapojení do bitcoinové sítě.

Než se pustíme do zkoumání souvisejících nákladů: Co je to bitcoinový uzel?

Bitcoinový uzel je software, který se připojuje k peer-peer síti Bitcoin. Uzel přijímá, ověřuje a vysílá transakce/bloky ostatním uzlům v síti podle pravidel sítě. Ted Stevenot stručně popsal uzly jako posly a strážce pravidel Bitcoinu.

Vysílané bloky jsou součástí distribuované účetní knihy, která obsahuje záznamy o každé transakci, sleduje vlastnictví bitcoinů a odpovídající vlastněnou částku. Tato veřejně sdílená účetní kniha je obecně známá jako bitcoinový blockchain.

Bitcoinový uzel je obvykle provozován na přenosných jednodeskových počítačích (SBC), jako je Raspberry Pi, nebo na osobním počítači. Uzel však může být spuštěn také ve virtuálním počítači nebo na chytrém telefonu. Nejpoužívanějším softwarem pro bitcoinové uzly je Bitcoin Core, který si můžete stáhnout zde

Uzly mohou být buď plné, nebo lehké:

 • Plný uzel uchovává úplnou kopii blockchainu a ověřuje každou transakci a blok, počínaje prvním blokem – blokem genesis – podle pravidel konsensu. Pravidla konsensu jsou specifické soubory pravidel, které plné uzly uplatňují při určování platnosti bloku a jeho transakcí.

Existují dva typy plných uzlů: archivní uzly a ořezané uzly. Archivační uzly ukládají celý blockchain lokálně a předávají ho ostatním uzlům, což také pomáhá zavádět nové. Mezitím ořezaný uzel ukládá pouze určitý minimální počet bloků, protože ověřuje transakce a bloky. Ořezané uzly proto ve srovnání s archivačními uzly ušetří více počítačového disku. Ořezané uzly však nejsou schopny servírovat celý blockchain ostatním uzlům.

 • Lehký uzel nevynucuje pravidla konsensu a při přijímání dat bloků spoléhá na plně spuštěné uzly třetích stran, což s sebou nese kompromis v oblasti soukromí.

Plné uzly budou hlavním předmětem tohoto článku – jakákoli zmínka o „uzlu“ dále znamená plný uzel, pokud to není výslovně uvedeno.

Proč provozovat uzel?

Provoz uzlu přináší osobní i síťové výhody. Některé z nich zahrnují:

 • Soukromí při vysílání transakcí, ověřování bitcoinů přijatých do vaší peněženky a zkoumání dat blockchainu, aniž by třetí strany zaznamenávaly vaše osobní údaje.
 • Prosazování pravidel konsensu, které pomáhá udržovat integritu bitcoinu a vaši investici do něj. Spuštění uzlu vám navíc umožňuje buď odmítnout, nebo podpořit jakékoli navrhované změny – měkké nebo tvrdé forky – pravidel konsensu. Recitace Raspiblitzova sloganu: Ne váš uzel, ne vaše pravidla .
 • Posílení bitcoinové sítě. Čím více uzlů v síti, tím je Bitcoin decentralizovanější a odolnější vůči záškodníkům, jurisdikčním omezením nebo událostem typu „černá labuť“ (black swan)
 • Zvyšování porozumění fungování bitcoinové sítě a sdílení těchto získaných znalostí s ostatními.

Po nastínění některých výhod si rozebereme náklady na provoz uzlu z nigerijského pohledu.

Hardware

Běžný hardware, který splňuje minimální požadavky, na němž lze provozovat bitcoinový uzel, je buď:

 • Plug and Play uzly, nebo
 • Do-It-Yourself (DIY) uzly.

Uzel Plug And Play

Některé bitcoinové společnosti nabízejí produkty typu Plug and Play full node, které běží na SBC, jako jsou Raspberry Pi, RockPro64 a Rock Pi4, a mini PC, jako jsou Intel NUC a Librem Mini. Mezi tyto poskytovatele uzlů patří např:

 • MyNode
 • Raspiblitz
 • RoninDojo a
 • Start9

Ceny uzlů se pohybují od 300 do 700 USD – bez poštovného (minimálně 100 USD do Nigérie) a cla – v závislosti na velikosti hardwaru a úložiště. V současné době jsou mezinárodní nákupy uskutečněné na většinu debetních karet v nigerijských nairách omezeny na 20 dolarů měsíčně, což je snížení z předchozího limitu 100 dolarů. Vaše možnosti nákupu uzlu jsou použití dolarové debetní karty – vázané na domácí účet – s vloženými dolary získanými z černého trhu (v současné době o 70 % vyšší než oficiální kurz), použití virtuální dolarové karty, která nabízí pohodlí, ale vyšší kurz než černý trh, a bitcoinů

Při nákupu uzlu se můžete setkat s dalšími překážkami. Zaprvé, ne všichni poskytovatelé uzlů zasílají do Nigérie. Navíc kvůli nedostatku čipů nejsou některé z nich skladem. Jedním ze způsobů, jak překonat některé z těchto překážek, je využití alternativy, kterou poskytovatelé uzlů využívají, a to obstarat si komponenty uzlu sami a nainstalovat si na sestavený uzel jejich příslušný vestavěný software bitcoinového jádra.

Uzel DIY

Při obstarávání hardwarových komponent budeme uvažovat pouze o SBC, protože jsou levnější než minipočítače. Hardwarové komponenty potřebné k provozu uzlu SBC jsou následující:

 • SBC + napájecí zdroj
 • Karta SD + čtečka
 • SSD + kryt
 • Chladič skříně/ventilátor

Současný nedostatek čipů a vysoká poptávka po jednodeskových počítačích vedly k masivnímu nárůstu cen a nedostatku dodávek, zejména Raspberry Pis, a to jak na místním (použitém i novém), tak na mezinárodním trhu. Některé počítače Raspberry Pis a RockPro64 jsou však k dispozici na Aliexpressu. Bez ohledu na to se na platformě vyskytují falešní prodejci, je třeba si dávat pozor zejména na nově vytvořené obchody, číst negativní recenze a požadovat vrácení peněz, pokud položka nedorazí v předpokládaném termínu.

Vzhledem k mezinárodnímu nákupnímu limitu na debetních kartách v nairách bude nutné tyto SBC zakoupit pomocí dolarové karty – možnost nákupu v bitcoinech neexistuje. V následující tabulce jsou shrnuty průměrné náklady na hardwarové komponenty ze stránek Aliexpress, které jsou určeny pro stavbu nových uzlů Raspberry Pi nebo RockPro64

Data

Než bude uzel schopen plnit svou roli posla a strážce pravidel v bitcoinové síti, musí být synchronizován s ostatními uzly v síti. To se provádí stažením a ověřením všech bloků z bloku geneze v procesu známém jako stahování počátečních bloků (IBD). V současné době má bitcoinový blockchain velikost přibližně 440 GB

Následující tabulka shrnuje průměrné náklady na data, od poskytovatelů sítě, pro IBD a zhruba 5,3 GB potřebných měsíčně k synchronizaci vašeho uzlu s blockchainem. Předpokládá se, že bydlíte v oblasti s poněkud spolehlivým pokrytím sítě 4G.

Napájení

Pro zjednodušení analýzy nákladů na napájení se předpokládá, že žijete v oblasti bez elektřiny (v mé lokalitě alespoň 80 % času) a budete potřebovat solární generátor pro napájení uzlu a směrovače, což není ideální, protože to závisí na počasí. Replikace něčeho podobného jako Spacebox Chimezie Chuta s sebou nese následné průměrné náklady

A konečně, odhadované náklady na zřízení celého uzlu jsou uvedeny v tabulce níže:

Závěrem

Provozování vlastního uzlu Bitcoin má mnoho výhod, z nichž některé byly uvedeny dříve. Vzhledem k pokračujícímu nedostatku čipů, inflaci a nákladům na zřízení uzlu (navzdory předpokladům a doporučením na snížení nákladů uvedeným v tomto dokumentu) však nemusí být provozování vlastního uzlu proveditelné pro každého. Jedním z praktických řešení by bylo zavedení myšlenky kruhu důvěry Armana Parmana nebo modelu strážců a uživatelů Obiho Nwosu, kdy by uzel provozoval technický jednotlivec pro důvěryhodnou skupinu lidí, jako jsou blízcí přátelé, rodina nebo komunita. Tento přístup sice zahrnuje kompromis, ale je mnohem lepší než připojení k uzlům třetích stran a pomáhá při zmírnění problému s opatrovnictvím bitcoinu.

Toto je příspěvek, který jako host napsal Chinedu. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}