Podobné články

Navzdory kritice pokračuje rozsáhlé zavádění sítě Lightning Network

Níže je výňatek z nedávného vydání Bitcoin Magazine Pro, prémiového zpravodaje Bitcoin Magazine’s premium markets. Chcete-li být mezi prvními, kdo obdrží tyto postřehy a další analýzy trhu s bitcoiny na řetězci přímo do své e-mailové schránky, přihlaste se k odběru.

Revoluční síť Lightning Network Bitcoinu se v posledním měsíci dočkala dvou velkých iniciativ na její zavedení, přičemž nový přístup k ní získaly jak region jihovýchodní Asie, tak i Coinbase po celém světě; přesto čelí stále častější kritice, že celý protokol je od základu chybný.

Lightning Network je protokol druhé vrstvy vyvíjený na blockchainu Bitcoinu s ambiciózním cílem pokusit se vyřešit problém škálovatelnosti Bitcoinu. Od roku 2016, kdy byla teorie stojící za tímto protokolem poprvé vyvinuta, se těší velké pozornosti celého odvětví jako nový revoluční potenciál budoucnosti. Lightning se v podstatě snaží dále využít decentralizovanou povahu Bitcoinu tím, že se při plnění svých hlavních funkcí spoléhá na síť lokálně umístěných uzlů. Mikrotransakce BTC provádějí různí uživatelé a jsou zpracovávány prostřednictvím těchto uzlů; inteligentní smlouvy prosazují systém, v němž jsou tyto drobné transakce promíchávány a sdružovány. Tyto větší balíčky jsou pak ve skutečnosti zpracovávány přímo v původním blockchainu, takže přetížení v něm je minimalizováno a je možné používat Bitcoin pro každodenní transakce. Od začátku vývoje projekt podpořily velké a vlivné osobnosti; nejznámější je salvadorská vláda, která používá Lightning, aby se Bitcoin stal dostupnou platební možností pro všechny její občany.

Navzdory počátečnímu nadšení pro program se objevuje přetrvávající názor, že projekt stagnuje. Již několik let nazpět četní obhájci dlouhodobé životaschopnosti Lightningu jako konceptu také přiznávají jeho neúspěchy a tvrdí, že technologie nemusí být dostatečným „stříbrným nástrojem“ k vyřešení samotného problému škálování. I když se síť rozrostla do největších výšin, řada problémů zůstala neotřesitelná. Například menší uzly nemusí mít praktickou kapacitu nebo počáteční kapitál, aby mohly skutečně přesouvat peníze uživatelů; chyby brání uživatelskému zážitku; přístup obchodníků je poněkud nedostatečný; stejně jako další problémy.

Ačkoli tyto problémy byly dobře známé, v dubnu 2024 vede několik signálů členy komunity k otázce, zda nenastal bod zlomu. Řada dlouholetých vývojářů z projektu veřejně vystoupila a odsoudila jeho nedostatky, přičemž na tomto seznamu jsou i oba původní autoři protokolu. Jak se vyjádřil Paul Sztorc, vývojář Lightningu a generální ředitel Layer Two Labs, „všichni nyní přiznávají, že na Lightning nelze nalodit 8 miliard lidí“, na Lightningu je ve skutečnosti k dispozici „mikroskopické“ množství celkového Bitcoinu a co je nejhorší, „téměř všichni, kdo používají skutečný, ho nemají rádi“ uprostřed řady stížností. Obzvláště znepokojivá statistika se totiž objevila ohledně budoucích vyhlídek Lightningu, protože kapacita sítě pro Bitcoin neustále klesá, i když její dolarová kapacita je na historickém maximu

Source

Nicméně tyto problémy nevedly komunitu jako celek k tomu, aby považovala projekt za ukončený. Za prvé, někteří dlouhodobí vývojáři projevují i nadále optimismus a ochotu pokračovat v budování a odhodlaný duch Bitcoinu Lightning zatím neopustil. Co je však podstatnější, významného pokroku bylo dosaženo v oblasti spolehlivé dostupnosti trhu. V březnu 2024 získala společnost Neutronpay, která provozuje Lightning, 1,5 milionu dolarů v rámci překlenovacího financování rizikového kapitálu na prohloubení infrastruktury a životaschopnosti sítě v jihovýchodní Asii. Pokračování podobných projektů je zásadní pro zajištění toho, aby uživatelé v méně rozvinutých regionech měli stále přístup k bezpečným uzlům

Toto vítězství však bledne ve srovnání s událostmi z 3. dubna, kdy společnost Coinbase dokončila bezpečné partnerství pro zavedení Lightningu na své platformě. Coinbase vyjadřuje obecnou podporu přístupu k Lightningu již několik měsíců, ale teprve konkrétní dohoda s partnerem, jako je Lightspark, může tuto podporu proměnit v přístup pro celosvětovou uživatelskou základnu burzy. Coinbase je jednou z největších burz na světě s čtvrtletním objemem transakcí přesahujícím 150 miliard dolarů, takže spojení jejích rozsáhlých zdrojů se specifickým technickým know-how společnosti Lightspark jistě vytvoří trvalou uzlovou infrastrukturu. Jednou z největších obav sítě jako celku jsou nesčetné problémy, které mohou způsobit vadné uzly, takže Coinbase bude v tomto ohledu jistě oporou.

Celá situace v případě Lightning Network se pozoruhodně podobá Ordinals, dalšímu populárnímu protokolu druhé vrstvy pro Bitcoin. Namísto vytvoření platformy, která by zpracovávala mikrotransakce Bitcoinu jako běžné platby, se Ordinals místo toho snaží transformovat BTC do trvanlivějšího mikroformátu, který nebude utrácen v běžných platbách. Ordinals je schopen „zapsat“ jedinečné údaje na jednotlivé nominální hodnoty Bitcoin, což umožňuje populární nové tokenizované aktiva existovat integrován s vedoucím blockchain. Projekt se samozřejmě nepoužívá pouze pro tato tokenizovaná aktiva, protože nápis lze použít k začlenění obrovského množství různých informací do nesmazatelného blockchainu. Ve zvláště památné epizodě někteří vývojáři dokonce používají Ordinals k zápisu ukončených videoher.

Stáhněte si celou 20stránkovou výzkumnou zprávu, kterou pro Unchained připravil Tuur Demeester (zakladatel společnosti Adamant Research)

Celá tato koncepce vyvolala v určitých sektorech komunity značnou dávku hněvu. Vlivný vývojář Luke Dashjr například prohlásil, že celé odůvodnění Ordinals je „zranitelností“ Bitcoinu, která je „zneužívána… ke spamování blockchainu“ Popularita tokenu Ordinals BRC-20 byla dokonce spojována s velkými problémy s přetížením Bitcoinu a Dashjr navrhl způsob, jak tuto údajnou zranitelnost „opravit“ a sabotovat další fungování Ordinals. I když se přetížení sítě snížilo, celý koncept stále zaznamenává odrazy. Společnost Binance v dubnu jako důvod pro úplné odstranění Ordinals ze své platformy uvedla své „pokračující úsilí o zefektivnění nabídky produktů“.

Kritika Lightningu se od kritiky Ordinals jistě podstatně liší. Odpůrci Lightningu jej označují za neúspěšný pokus pomoci použitelnosti Bitcoinu, zatímco kritici Ordinals vidí v jeho úspěchu ohrožení téhož cíle. Nicméně mezi oběma pozicemi existuje řada podobností: obě si vytvořily kádr hlasitých odpůrců a obě zaznamenaly v poslední době praktické neúspěchy v jejich celkové kapacitě. Vývojáři blockchainu Bitcoinu byli vždy eklektickou skupinou, která zastávala širokou škálu zcela odlišných názorů na to, jak Bitcoin vylepšit. Zejména s ohledem na to, že svět Bitcoinu je globální a zároveň bez vůdců, není divu, že tyto složité protokoly druhé vrstvy šlapou na paty

A přesto ani jeden z nich není zcela poražen. Dashjrův návrh na zakázání Ordinals byl komunitou rázně odmítnut a vývoj pokračuje. Působivým obratem je, že bilionový finanční gigant Franklin Templeton dokonce podpořil Ordinals zprávou své divize digitálních aktiv. Tato zpráva tvrdila, že Ordinals je hnací silou „renesance“ v přijímání Bitcoinu a že nové produkty Ordinals jednak oživily uživatelskou základnu Bitcoinu, jednak jasně prokázaly flexibilitu a nadřazenost blockchainu nad jeho konkurenty. Taková chvála z tak významného zdroje by mohla být skutečně převratná.

Události, jako je tato, slouží více než cokoli jiného k tomu, aby znovu dokázaly, že duch Bitcoinu není jen upozaděn, aby narušil zavedená odvětví a na troskách vybudoval racionálnější řád. Vývojáři z celého světa mají také odhodlanou schopnost pokračovat v práci na projektu v těžkých časech a tento duch nám dobře posloužil na kamenité cestě Bitcoinu na vrchol. Vývojáři Lightningu i Ordinals prokázali trvalou schopnost zdokonalovat své projekty navzdory velké nepřízni osudu a tento duch byl odměněn nově nalezeným institucionálním přijetím. V současné době není jasné, kam přesně se některý z těchto projektů posune, nebo zda je oba nezastíní novější řešení Layer-2 jako další revoluce v Bitcoinu. Bez ohledu na to, co se stane, je však jasné, že Bitcoin jako celek bude silnější

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}