Podobné články

Vzdělávání v bitcoinech může změnit svět

Název společnosti: Mi Primer Bitcoin Zakladatel: John Dennehy Datum založení: srpen 2021 Místo sídla: Salvador Objem bitcoinů držených v pokladně: Přibližně 0.5 BTC Počet zaměstnanců:

#FreeSamourai

Samourai Wallet Samourai Wallet od začátku poskytuje transparentní služby. Poskytli svůj kód plně otevřený a vysvětlili každou veřejnou službu, kterou provozovali. To vše dělali veřejně,

Ne, Bitcoin nikdy předtím nezažil medvědí trh – Tentokrát je to jinak

Key Takeaways

  • Bitcoin již prošel mnoha medvědími trhy a vždy se vrátil zpět na vyšší hodnoty
  • Dan Ashmore, náš vedoucí výzkumu, však varuje před naivní extrapolací minulých výnosů
  • Až do letošního roku nedělaly akciové trhy během existence Bitcoinu nic jiného, než že rostly
  • Bitcoin byl uveden na trh v roce 2009, kdy akciové trhy dosáhly svého dna, a následný býčí růst byl jedním z nejdelších v historii
  • To je třeba vzít v úvahu, varuje Ashmore, zatímco vzorek obchodování s Bitcoinem s jakoukoli likviditou je také malý

Bitcoin je volatilní. Také platí: voda je mokrá a nebe je modré.

Letmý pohled na graf Bitcoinu vám řekne vše, co potřebujete vědět o raketových vzestupech a drtivých pádech, které toto aktivum v průběhu let vyprodukovalo. Popravdě řečeno, mělo by se to vykreslit i na stupnici.

Při pohledu na trhy s bitcoiny je proto lákavé dojít k závěru, že „tohle už tu bylo“. Býčí a medvědí trhy, snadno přijdou a snadno odejdou. Nebo, jak to poeticky vyjádřil Jeff Bridges ve filmu Big Lebowski, „stávky a žlaby, vzestupy a pády“.

Bitcoin sice už mnohokrát stáhl dolů a alespoň dříve se vždy odrazil, ale domnívám se, že je naivní extrapolovat minulá oživení na současnost. Protože ne, tady jsme ještě nebyli.

Aby bylo jasno, netvrdím, že Bitcoin opět nevystoupá do nových výšin. Klidně by mohl (držím Bitcoin jako součást svého portfolia, i když prostřednictvím monitorované alokace a při dodržování všech nudných přísloví o diverzifikaci a řízení rizik, ale hej – to až někdy jindy). Jde mi však o to, že pro současnou situaci máme nulový referenční bod. Navzdory nárůstu o 75 % za posledních šest měsíců je Bitcoin 60 % pod svým maximem ze 4. čtvrtletí 2021, přičemž mnoho investorů je pod vodou, pokud otevřeli pozice v posledních třech letech, kdy se Bitcoin skutečně etabloval na mainstreamové scéně.

Dovolte mi vysvětlit, proč je tentokrát situace jiná a proč předpokládat se slepou důvěrou, že Bitcoin bezprostředně vzroste, může být mylné. Za prvé, níže jsou uvedeny největší propady od vrcholu k vrcholu v historii Bitcoinu (ten nedávný/aktuální je zvýrazněn žlutě):

Je zřejmé, že Bitcoin už tu jednou byl. Že ano?

No, ne, nebyl. Podívejte se na data výše uvedených údajů: všechna tato čerpání jsou od roku 2012. Je to proto, že Bitcoin byl uveden na trh teprve v roce 2009. Ve skutečnosti neměl do roku 2012 žádnou likviditu ani infrastrukturu (jako jsou burzy nebo tržiště) (a i tehdy byla likvidita extrémně nízká).

A vezměte si, co se stalo v širší ekonomice od spuštění Bitcoinu v roce 2009. Dne 9. března 2009, dva měsíce po spuštění Bitcoinu, dosáhl Nasdaq minima 1268 bodů. Totéž se podařilo indexu S&P 500, který dosáhl nadiru 676 bodů.

Od té doby trhy zažily jednu z nejpozoruhodnějších, nejdelších a nejvýbušnějších býčích sérií v nedávné historii, protože základní úrokové sazby vyhnaly ceny aktiv na závratná historická maxima. Koncem roku 2021 dosáhl Nasdaq na svých maximech úrovně 16 057 bodů, S&P 500 4 793 bodů. Od těchto výše zmíněných minim v březnu 2009 to představuje výnosy 12,7×, resp. 7,1×. Historické období zisků.

Prezentace výnosů indexů Nasdaq a S&P 500 od uvedení Bitcoinu na trh v lednu 2009 (poznámka – jedná se o několik měsíců před koryto akciového trhu v březnu téhož roku, a proto nejsou výnosy tak empatické jako výše) názorně ukazuje průběh trhů po celou dobu existence Bitcoinu:

Nebo je možná lepší další graf, který ukazuje, jak poměrně bouřlivý byl akciový trh po celou dobu života Bitcoinu v období do roku 2021 včetně.

Každý jednotlivý propad v historii Bitcoinu se tedy odehrál, zatímco širší finanční trhy si vesele hučely. To vše se samozřejmě změnilo v roce 2022, kdy se roztočila inflační spirála a světové centrální banky začaly zvyšovat sazby nejrychlejším tempem za poslední dobu.

Najednou, poprvé za dobu existence bitcoinu, tikal blok po bloku, zatímco finanční trhy jinde klesaly. A padaly rychle, index S&P 500 ztratil v roce 2022 téměř 20 %, Nasdaq ztratil více než třetinu své hodnoty. Nejenže tyto ztráty byly nejhorší ze všech období života bitcoinu, ale kromě menších propadů v letech 2011 a 2018 to byly jediné ztráty, které kdy zaznamenal.

Proto je tentokrát jiná. Slepá víra v to, že se Bitcoin agresivně odrazí ode dna, protože z prostého závěru vyplývá, že se tak již dříve stalo, je nebezpečný předpoklad. Opět platí, že Bitcoin by přesně tohle mohl snadno udělat, ale bylo by bláhové předpokládat, že je to záruka, protože se to stalo v minulosti.

Skutečnost je taková, že až do letošního roku svět netušil, jak se bude Bitcoin obchodovat mimo vakuum nulových úrokových sazeb, ve kterém jsme se pohybovali posledních deset let. Neexistuje žádná historie obchodování Bitcoinu, která by sahala až k předchozím recesím, žádný graf, který by bylo možné vytáhnout a posoudit, jak se vyrovnal s inflací v 70. letech, žádný referenční bod, který by se vztahoval k čemukoli jinému než k akciovému trhu tisknoucímu jednu zelenou svíčku za druhou.

Nejenže všechna tato předchozí oživení přišla v období levných peněz a rozšiřujících se rozvah centrálních bank, ale trhy s bitcoiny byly také neuvěřitelně nelikvidní. K pohybu cen stačila sotva kapka kapitálu, když Bitcoin vyletěl ze zlomku centu na tisíce dolarů za minci. Samotná existence Bitcoinu byla krátká, 14 let, ale jeho status finančního aktiva s jakoukoli likviditou je opět ještě kratší.

Takže naposledy: toto není článek, který by dělal nějaké prognózy ohledně budoucnosti Bitcoinu. Nechci se pouštět do tak kalných vod (alespoň ne zde!). Je to spíše článek, který upozorňuje, že pokud jde o Bitcoin, máme k dispozici tak malý vzorek, že je důležité si toho být vědom při hodnocení jeho obchodování.

Bitcoin nikdy předtím nezažil medvědí trh v širší ekonomice. Až dosud. Přehlížet tuto zásadní skutečnost je nebezpečná hra


Share this article

Categories

Tags

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}