Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Nechte volný trh regulovat hodnotu a efektivitu bitcoinu

Bitcoin funguje jako lepší peníze pro všechny – zejména pro ty, kteří nemají bankovní účet – protože reaguje pouze na síly volného trhu.

Jedná se o názorový úvodník Kelly Slaughterové, docentky odborné praxe na Neeley School of Business na Texas Christian University.

S volbami, které se konají příští měsíc, je téměř nemožné najít společnou řeč mezi liberály a konzervativci. Existuje však jedno téma, které by mělo sjednotit červené i modré voliče: udržet bitcoin bez vládní regulace.“

Abychom si to vysvětlili, srovnejme bitcoin s potenciální digitální měnou centrální banky (CBDC), která se v současné době zkoumá podle doporučení nedávné zprávy Bílého domu. CBDC neposkytuje všechny výhody bitcoinu a zároveň přináší nová rizika.

Přitažlivost bitcoinu a dalších kryptoměn spočívá v tom, že nepodléhají centrálnímu rozhodování. S CBDC by vláda mohla digitální účty zmrazit. Jelikož se jedná o replikovaný systém, transakce mezi držiteli bitcoinů nelze omezit. Inspirováni stejnou obavou, že přístup k vašim aktivům bude záviset na rozmaru té které strany, která je zrovna u moci, by se červení a modří měli dohodnout na výhodách platformy bez selektivního tlačítka „vypnout“

Zpráva Bílého domu uvádí, že CBDC by mohl podpořit finanční začlenění a rovnost tím, že umožní přístup širokému okruhu spotřebitelů. Bitcoin má k tomu lepší předpoklady. Zhruba 5 % amerických domácností je „nebankovních“, což znamená, že nemají žádné spořicí nebo běžné účty. Dvěma hlavními důvody, proč nejsou bankami, jsou neschopnost splnit minimální požadavky a nedostatek důvěry v banky. Bitcoin nevyžaduje žádný minimální zůstatek a nevyžaduje důvěru v řídící instituci.

Největší rozšíření bitcoinu je totiž v chudších zemích s vysokou mírou nebankovních domácností a vysokou nedůvěrou v instituce. Možnosti společenského prospěchu, jako jsou přímé převody, jsou obrovské. Liberálové a konzervativci se na toto téma mohou dívat z různých úhlů pohledu, ale oba vidí hodnotu v poskytování finanční infrastruktury těm, kteří ji nemají.“

Bitcoin je nejtransparentnější finanční systém, jaký byl kdy zaveden, a žádný centrální orgán nerozhoduje o tom, co je transparentní a co se nezveřejňuje. Každý má přístup k historickým i aktuálním údajům o Bitcoinu. Dokonce i kód, na kterém Bitcoin běží, je otevřený k veřejné kontrole, včetně toho, jaké změny byly provedeny a kdy.

Možnosti využití této transparentnosti jsou obrovské. Co kdybyste platili daně na vládní bitcoinovou adresu? Co kdyby se dodavatelům platilo v bitcoinech? Co kdyby vláda a prodejci museli veřejně sdílet své adresy? Měli bychom finančně nejtransparentnější vládu, jaká kdy byla vedena, odpovědnou jak modré, tak červené straně.

Existuje řada oprávněných kritik namířených proti bitcoinu. Pokud jde o spotřebu energie, zastánci i kritici se shodují, že snížení spotřeby energie je záslužnou snahou. Můžeme tedy ocenit pokrok, kterého bylo dosaženo při přechodu na ekologickou těžbu.

A co podvody a nelegální činnosti? Zastánci bitcoinu by rádi tento typ činnosti ze systému vyřadili (i když, abychom byli spravedliví, co je standardem pro poctivý systém? Žádáme snad od Bitcoinu víc než od jiných systémů?). Zatímco samotná transparentnost může působit proti nepoctivé činnosti, jak je vidět na legálním zabavování kryptoměn, mnozí zastánci Bitcoinu chtějí spolupracovat s vládou na zavedení rozumných regulací

Bitcoin zažívá značnou volatilitu a spekulace. Takové chování u měny nechceme a tento problém uznávají všichni zastánci bitcoinu. My však bitcoin analyzujeme z pohledu založeného na roce 2022, jako by povaha peněz byla statická. V historii naší země jsme pro oficiální výdaje přijímali cizí měnu a bankám jsme umožnili tisknout vlastní měnu. Představa o tom, co peníze dělají a jak se chovají, se vyvíjí. Bitcoin je starý něco přes deset let, a pokud to bude povoleno, bude se také vyvíjet na základě našich technických, ekonomických a sociálních preferencí.

Bitcoin není náhradou amerického dolaru, je jeho alternativou. Uznáváme, že USD je alternativní měnou, oficiálně i podle zvyklostí, po celém světě. Barterový obchod bez jakékoli měny je stále legální. Uznáváme řadu způsobů, jak mohou lidé provádět transakce. Jak červené, tak modré strany uznávají hodnotu existence finančních možností – bitcoin je další možností s jedinečnými výhodami.“

Odpůrci bitcoinu tvrdí, že bitcoin nemá žádnou vnitřní hodnotu, na rozdíl od fiat měny, která je kryta vládou. Ale co jiného je naše vláda než dohoda mezi občany? V souladu s tím mají občané moc dohody při uznávání bitcoinu jako prostředku transakce. S příznivci na pravici i levici se dohodněme, že necháme bitcoin nadále vyvíjet jako dobrovolný způsob, který si strany zvolí k obchodování.

Tento příspěvek napsala jako host Kelly Slaughter. Vyjádřené názory jsou výhradně její vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}