Podobné články

Obchodní důvody pro zavedení sítě Lightning v bitcoinech

Bitcoin Lightning Network je sice stále relativně nová technologie, ale nabízí výrazné výhody pro širokou škálu obchodních operací.

Toto je názorový článek Matta Maraie, účetního znalce, který se zaměřuje na to, jaký dopad mají změny účetních předpisů na bitcoinovou komunitu.

V současné době firmy při zpracování plateb zákazníků vynakládají obrovské částky na poplatky za kreditní karty, což v konečném důsledku snižuje marže, které jsou pod velkým drobnohledem investorů i vedení firem.

Lightning Network však představuje nové platební řešení s možností zpracovávat okamžité platby (pomocí Bitcoinu) prakticky bez poplatků. Může se pochlubit rovnocennými decentralizovanými ochrannými opatřeními jako síť Bitcoin, přičemž v konečném důsledku využívá blockchain Bitcoinu, který nebyl od svého vzniku v roce 2009 hacknut. Zatímco pochybnosti široké veřejnosti o Bitcoinu se projevují v kolísání ceny tohoto aktiva, tato inovativní technologie postavená na „bitcoinových kolejích“ představuje pro generální a finanční ředitele jedinečnou příležitost ke zvýšení ziskovosti.

Ve skutečnosti můžete být odpůrci bitcoinu, a přesto budete schopni extrahovat výhody Lightning Network do platebních procesů vaší společnosti, a vyhnout se tak problémům s kolísáním ceny bitcoinu.

Zde jsou některé z největších výhod přijetí Lightning Network pro podniky:

Zlepšení marží, snížení poplatků

Vzhledem k masovému propouštění, které koluje trhem, investoři a manažeři pochopitelně nadále pečlivě zkoumají marže – každý dolar je důležitý a bez správného plánování a předvídavosti může znamenat katastrofu.

Síť Lightning Network pomáhá tyto tlaky zmírnit prostřednictvím minimálních transakčních poplatků. Platby prováděné kreditní kartou představují v průměru asi 3 % poplatků, které náleží zprostředkujícím finančním institucím. Lightning Network otevírá možnost zpracovávat platby za zlomek nákladů pomocí mikroplatebních kanálů. I když není pravděpodobné, že by celá zákaznická základna okamžitě prováděla transakce prostřednictvím Lightning Network, i přechod 25 % plateb kreditními kartami by mohl výrazně zvýšit marže.

Těží z důsledných inovací

Aniž bychom se pouštěli do zbytečných detailů fungování Lightning v zákulisí, inovace, které se v této oblasti zhmotňují, jsou stále časté.

Například služba IBEX Pay funguje jako webová aplikace, která umožňuje obchodníkům vytvořit fakturu na vyžádání, vygenerovat QR kód, který kupující naskenuje pomocí jakékoli Lightning peněženky, a okamžitě zpracovat platbu prostřednictvím Lightning. Obchodníci se mohou rozhodnout, že budou přijímat platby na základě uživatelem určeného poměru BTC k USD.

Pro společnosti s terminály v místech prodeje (PoS) vyvíjí Strike kompatibilitu se sítí Lightning pro mnoho z nich, přičemž nabízí podobné výhody jako platforma IBEX Pay, a to jak z hlediska efektivity, tak z hlediska nákladů. A většina těchto služeb nevyžaduje měsíční předplatné.

Okamžité vypořádání

Další výhodou používání Lightning Network je téměř okamžité vypořádání finančních prostředků. Společnosti již nemusí čekat dva až tři pracovní dny na vypořádání ACH/wire plateb, aby měly přístup ke kapitálu prostřednictvím „fiat kolejí“ S využitím Lightning Network odpadají zprostředkovatelé, což umožňuje rychlý přístup ke kapitálu a zároveň omezuje riziko protistrany.

Vybudovaná zákaznická základna

Ačkoli zákaznická základna je velmi závislá na zboží nebo službách nabízených společností, existuje velký kontingent příznivců Bitcoinu, kteří preferují a často vyhledávají prodejce, kteří přímo nebo nepřímo působí v prostředí Bitcoinu.

Mnoho příznivců Bitcoinu používá webové stránky, jako jsou btcmap.org a satmap.app, aby našli podniky, které přijímají bitcoiny. Vzhledem k tomu, že Lightning Network je vrstva postavená nad sítí Bitcoin, může vám její přijetí poskytnout neustále rostoucí, zabudovanou zákaznickou základnu, která touží přispívat a sdílet úspěchy podniků působících pod hlavičkou Bitcoinu.

Omezení a rizika

Relativní zralost Lightning Network přesto znamená, že existují potenciální omezení a rizika.

Například služba IBEX Pay v současné době nabízí maximální velikost transakce 2 500 USD. Navíc, a jako u každé nové technologie, i když síť získává na popularitě, stále existují potenciální rizika v podobě chyb a dalších zranitelností. Nedávný nárůst popularity pomohl snížit obavy z tohoto důkazu konceptu, ale bez desítek datových bodů, o které se lze opřít, neexistuje žádná záruka, že se neobjeví problémy. A konečně, současný nedostatek regulační jasnosti v oblasti digitálních aktiv by mohl potenciálně vést k dalším otázkám později.

Vzhledem k výše uvedenému poskytuje Lightning Network společnostem konkurenční výhodu z finančního, provozního i technologického hlediska, ačkoli kromě stávajících omezení současných řešení existují určité obavy kvůli relativnímu zrodu produktu. Nicméně namísto toho, abychom nečinně přihlíželi a trpěli nadcházejícími tlaky na marže, které stále pronikají do ekonomiky, se vyplatí jednat a přizpůsobit se.

Mým doporučením pro majitele firem je vyzkoušet implementaci tohoto řešení alespoň pro malý segment vašeho podnikání a vytvořit dostatečně velký vzorek pro porovnání se současnými platebními procesy. Jaký je zde nejhorší možný scénář? Nečerpáte zde uvedené výhody, ale jste bez vedlejších škod na svém podnikání. V tom lepším případě? Jste prvním hráčem v technologii, která má za cíl přerušit oblast zpracování plateb, spolu se zvýšením marží a získáním rychlejšího přístupu k platbám zákazníků.

Rozhodnutí je na vás.

Tento příspěvek napsal jako host Matt Maraia. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}