Podobné články

Ordinace, nápisy a BRC-20 nemohou rozbít Bitcoin

Jedná se o názorový článek Roye Sheinfelda, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Breez, mobilní aplikace Lightning Network.

Čím je něco úžasnější, tím více vášně to vzbudí. Bitcoin patří k největším zázrakům pozdně moderního světa, takže Greg Foss je pro něj pochopitelně velmi zapálený. Dokonce tak vášnivě, že z obav o jeho budoucnost utrousil 11 f-bomb během 31 sekund (a to i přesto, že je Kanaďan!).

Proč má takový neochvějný zastánce bitcoinu takové obavy? Protože dva chlápci v laciných kostýmech čarodějů předvedli krkolomný taneček ve Fortnite? Jistě musí být v sázce víc.“

Podle některých probíhá bitva o budoucnost a duši Bitcoinu. Podle jiných jsme právě získali zábavný, nerdovský a neškodný způsob, jak si s Bitcoinem hrát, který ho činí ještě zábavnějším a nerdovštějším, i když neméně revolučním.

Ordinace, nápisy a protokol BRC-20 jsou jablkem sváru. Ordinály umožňují identifikaci jednotlivých sátů, inscriptions umožňují zapisovat na ně objekty jako text, obrázky a datové soubory a BRC-20 umožňuje přímo na nich razit tokeny druhého řádu, něco jako Ethereum-lite. V podstatě zavádějí ukládání jako nový případ využití bitcoinového blockchainu vedle jeho stávajícího a hlavního využití jako účetní knihy pro měnové transakce. Tyto funkce ovlivňují velikost bloků, poplatky za transakce a dobu validace, takže nejsou bezvýznamné.

Jablkem sváru je to, co znamenají pro budoucnost Bitcoinu. Jsou patologické, jako nádor? Nabízejí konkurenční výhodu, jako chlorofyl a pazourky? Nebo jsou jen neškodné a nezhoubné, jako mužské bradavky nebo ta malá visací věc nahoře na krku?

Co nám přinese budoucnost? Source: imgflip.

Ordinace ABC Jedna, dvě, tři

Z výše uvedeného nedávného vývoje v Bitcoinu přišly na řadu nejdříve ordinace. Casey Rodarmor, člověk, který „vynalezl“ Ordinals (tentokrát), se snažil vymyslet „stabilní identifikátory, které mohou být použity aplikacemi Bitcoinu“ Jinými slovy, chtěl indexovat saty tím, že každému z nich přidělí pořadové číslo, které přežije napříč časem a UTXO.

Přidělení jedinečného identifikátoru každému satu samozřejmě znamená, že při použití konvence Ordinal už nejsou dokonale zaměnitelné, protože už nejsou striktně identické. Stejně jako systém klasifikace Kongresové knihovny (LCC) pro knihy ve vědeckých knihovnách nebo adresy URL pro webové stránky, umožňuje Ordinals, aby byl každý sat jedinečný a vyhledatelný. Identifikovatelnost ovlivňuje zaměnitelnost, aniž by ji odstraňovala.

Identifiable? Zkontrolujte. Fungibilní? Také zkontrolujte. Source: Wikimedia.

Nápisy jsou druhým kontroverzním, nedávným vývojem ve světě bitcoinů. V „Příručce teorie ordinálů“ je uvedena podivuhodně stručná definice inscriptions, která je užitečně vztahuje k ordinálům:

„Inscriptions zapisují saty s libovolným obsahem, čímž vytvářejí digitální artefakty v bitcoinu, známější jako NFT… Tyto zapsané saty pak lze převádět pomocí bitcoinových transakcí, posílat na bitcoinové adresy a držet v bitcoinových UTXO. Tyto transakce, adresy a UTXO jsou ve všech ohledech normálními bitcoinovými transakcemi, adresami a UTXO s tou výjimkou, že pro odesílání jednotlivých sátů musí transakce řídit pořadí a hodnotu vstupů a výstupů podle teorie pořadí.“

Bitcoineři jsou samozřejmě příliš sofistikovaní na to, aby se nechali zlákat na všechny ty nesmysly typu Bored Ape. Kdybychom měli na náš blockchain uplatňovat autorská práva na kreslené filmy, místo opic bychom udělali čaroděje. Chci říct, opice? No tak.

To je jedno. Přemýšlejte o nápisech jako o blockchainovém tetování. Někteří lidé je budou milovat, jiní jimi budou opovrhovat. Svět (a svědecké údaje o transakci) je dost velký pro obojí.

Třetím nedávným vývojem v Bitcoinu je protokol BRC-20, který umožňuje lidem razit a distribuovat tokeny podle předem definovaných parametrů. Tyto tokeny se zapisují jako nápisy na saty označené ordinály, čímž se dostáváme na začátek kruhu. Tyto tři funkce umožňují uživatelům vytvářet digitální artefakty/NFT a používat bitcoinový blockchain k jejich distribuci a obchodování s nimi

Tak jak to jde? Není překvapením, že některé lidi přitahují konkrétní čísla, jako je jednička, sedmička nebo 69 420, takže některé saty jsou žádané, protože díky Ordinálům se staly „vzácnými“ (i když, když se nad tím zamyslíte, každé Ordinální číslo je jedinečné, takže každé je přesně tak vzácné jako ostatní).

Existuje také trh s tokeny BRC-20, z nichž mnohé jsou jen bitcoiny druhého řádu. Například token $OG$ a token $PIZA mají oba nabídku 21 milionů (stejně jako bitcoin) a v jednu chvíli měly tržní kapitalizaci kolem 10 milionů dolarů

Výsledek je takový:

  1. Saty jsou nyní jednoznačně identifikovatelné podle nové konvence
  2. Lidé mohou přidávat data do satů
  3. Algoritmy pro ražbu tokenů jsou druhem nápisových dat, takže lidé mohou razit tokeny na bitcoinovém blockchainu
Čmárání na peníze není nic nového, i když peníze ano. Source: Sharelle.

Je důležité si uvědomit, že ačkoli Ordinace, nápisy a BRC-20 jsou nedávným vývojem v tom, jak Bitcoin funguje a jak ho používáme, nejsou to ve skutečnosti „inovace“, protože nejsou ve skutečnosti nové. Něco jako Ordinals bylo pod názvem BitDNS navrženo již v roce 2010. Používání OP_RETURN k ukládání řetězců dat na UTXO je staré téměř deset let. A ražení „tokenů“ druhého řádu na základním blockchainu je v podstatě myšlenka stojící za Ethereem, která není opravdu nová. (Klobouk dolů před Giacomem Zuccem, který se do toho ponořil v prezentaci, kterou měl v Praze.)

Plus ça change…

Co to znamená pro Bitcoin: Transakční poplatky

Ordinály, nápisy a tokeny BRC-20 jsou samozřejmě kontroverzní. Ačkoli někteří je milují, jak dokládají transakční poplatky z posledních měsíců, jiní jsou z nich rozladěni nebo otráveni. Dokonce i člověk, který BRC-20 vymyslel, řekl: „Tyhle budou bezcenné. Prosím, neplýtvejte penězi na hromadnou ražbu.“

Dobře, ale „bezcenné“ není synonymem pro „zlé“ Někteří lidé si myslí, že tetování a Big Mac jsou bezcenné, jiní lidé je milují. Tak o co jde?

Odpor k novým funkcím bitcoinu obvykle vychází z domněnek, že:

  1. Řádky a nápisy činí bitcoin méně podobným penězům
  2. Zdražují transakce

Nejprve se zabývejme posledním bodem. Částečně díky ordinálům se počet transakcí v mempoolu zvýšil asi o dva řády a počet dat v backlogu se zvýšil asi 150krát.

Dopady jsou ambivalentní. Na jedné straně více dat na jednu transakci zvyšuje úložnou a výpočetní zátěž operátorů uzlů, za což nedostávají žádnou kompenzaci. Není to skvělé.

Na druhé straně více dat k výpočtu znamená vyšší poplatky pro těžaře. Průměrný poplatek za transakci na řetězci totiž nedávno dosáhl 30,91 USD. Vysoké transakční poplatky na řetězci nejsou zlo. Ve skutečnosti jsou vysoké poplatky dobrou věcí. Motivují těžaře, což přitahuje těžaře a podněcuje je k investicím, které udržují vysokou hash rate a zvyšují bezpečnost Bitcoinu. To je asi takové zlo jako bernardýn nesoucí sud brandy

Když se setkáte s takovým zlem, podrbejte ho na břiše. Source: Jan.

Vysoké poplatky v řetězci navíc pouze posilují rozdílné případy použití bitcoinů v řetězci a sats v Lightning Network. On-chain platby se pravděpodobně nikdy nehodily pro rychlé mikrotransakce, protože s malými a velkými transakcemi zachází v podstatě stejně. Naproti tomu poplatky Lightning jsou úměrné výši transakce. Pokud za transakční poplatky za platbu v síti on-chain platíte dvou-, tří- nebo desetinásobek ceny piva nebo pizzy, zatímco v síti Lightning byste mohli platit jednu její tisícinu, děláte to špatně

Pokud vás poplatky v síti on-chain brzdí v placení bitcoiny, pak byste pravděpodobně měli využít poměrné poplatky v síti Lightning. Pokud vám poplatky Lightning brání v placení bitcoiny, pak byste pravděpodobně měli využít výhod jednoprocentních poplatků na řetězci.“

Co to znamená pro bitcoin: Peníze

Pokud jde o to, zda je bitcoin ve světě ordinálních peněz stále penězi, existuje několik způsobů, jak na tuto otázku odpovědět. Zaprvé bychom mohli projít různé definice toho, co jsou peníze, sestavit konečný seznam kritérií a použít ho k hodnocení bílé knihy bitcoinu a všech následných protokolů. Aristoteles by byl hrdý, ale odpověď by byla zbytečně teoretická a abstraktní.

Případně bychom mohli skutečně pozorovat, co lidé ve světě dělají. Ať už je tento nový případ použití jakkoli rozumný, lidé mají rádi nápisy a jsou ochotni za ně platit.

  • Komu platí? Horníci.
  • Jak platí? Transakční poplatky.
  • Co těžaři dělají s transakčními poplatky? Část reinvestují, aby pokryli náklady na těžbu dalších bitcoinů.
  • Kam ty bitcoiny jdou? Od těžařů do světa, kde obíhá.

A tady to máme: platba a oběh. Lidé platí těžařům, těžaři platí lidem, používají bitcoin, ergo bitcoin jsou peníze. Našli jsme podstatu měny i bez slovníku (omlouvám se Aristotelovi).

Jinými slovy, bitcoin jsou stále peníze, ale bitcoinový blockchain lze použít i k ukládání. Všimněte si booleovského operátoru: (peníze a úložiště) nikoli (peníze nebo úložiště). Přidání nových, rozumných případů použití by skutečně mohlo být od této chvíle nezbytnou podmínkou pro jakoukoli měnu. Otázkou je pouze, co se považuje za „rozumné“? To však ukáže čas – a trh.

Dobrý, špatný nebo neškodný?

Vraťme se tedy k původní otázce: Jsou ordinály, nápisy a BRC-20 pro Bitcoin dobré, nebo špatné? Nebo jsou jen novým rysem světa, kterému se bez větších následků přizpůsobíme?

No, tyto funkce nebyly na vrcholu mého osobního seznamu priorit. Nemohu říct, že by Taproot Wizards nebo „Ordinal tokens“ skutečně dělaly svět lepším.

Ale ani já se tohoto vývoje neobávám. Zvyšují poplatky a vyšší poplatky mají pro blockchain příznivé vedlejší účinky. Co je dobré pro Bitcoin, je dobré pro svět, ať už je to záměrné, nebo ne

A posilují argumenty pro Lightning jako prostředek s nízkými poplatky, který umožňuje používat Bitcoin jako peníze pro drobné každodenní nákupy a převody. Obecně platí, že co je dobré pro Lightning, je dobré pro Bitcoin, což je dobré pro svět. Wizards GIFy a dceřiné tokeny nemohou příliš uškodit, takže zůstanu v pohodě, budu střádat saty a budu pokračovat v tom, aby byl Lightning tak dobrý, jak jen může být

Tento příspěvek napsal jako host Roy Sheinfeld. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}