Podobné články

Osobní spojení – skutečná síla bitcoinu

Bylo 12:45 v pátek v lotyšské Rize. Aniž bych zabíhal do podrobností, bavil jsem se s kolegy z Bitcoinů a Lightningu.

Byl jsem tam na konferenci Baltic Honeybadger, kterou pořádal plebs pro plebs. A bylo to cítit! Všichni byli ochotní pomoci a pochopit, co dělají ostatní lidé v ekosystému nebo co se tam chtějí naučit.

Stáli jsme před barem, kde se za všechny nápoje platilo bitcoiny, a vypadalo to, že se lidé baví. V tu chvíli jsem se zastavil, rozhlédl se a pozoroval, co se děje. Většina z nás byla daleko od domova, v cizím městě téměř v jednu hodinu ráno, a přesto jsme se bavili jen o Bitcoinu a o tom, jak ho využijeme k tomu, aby byl svět lepší.

V tu chvíli mi to došlo. Ačkoli máme tendenci se hádat na X, přičemž všichni vypadáme jako naprostí šílenci, nakonec se nám podaří shodnout se na jedné věci. Nezáleží na tom, z jakého prostředí pocházíte. Z nějakého podivného důvodu máme tendenci splynout, jakmile se potkáme v reálném životě.

Setkání s kolegy bitcoinisty v reálném životě, navázání těchto kontaktů a využití času k diskusi o nápadech nebo dokonce k založení nových podniků jsou na této komunitě to nejlepší. Je to také ideální čas na vyčištění vzduchu a lepší rozhovory, než jaké vedeme na sociálních sítích.

To mě přimělo k zamyšlení: Co když je v Bitcoinu víc než jen výhody, které všichni známe? Co když je v něm nějaká tajná superschopnost, kterou jsme ještě plně nevyužili: Osobní spojení!

Sociální hnutí jsou základem technologického pokroku

Jedním ze základních étosů Bitcoinu je hnutí cypherpunk. To si cení především logiky v kódu. Tím se eliminuje lidská chyba a korupce, které byly pro lidstvo vždy problémem.

Cypherpunkeři si představují decentralizovanější svět, kde má každý naprostou kontrolu nad svou identitou, soukromím a online právy. Bitcoináři vědí, jak jsou všechny tyto body důležité. Většině lidí je však jedno, že velké technologie zpeněžují jejich data.

Průkopníci cypherpunkového hnutí to tušili už dávno. Místo toho, aby se drželi v ústraní, přešli do útoku a veřejně vyhlásili své cíle a myšlenky i to, proč bude vládní špehování v budoucnu problémem.

To, co mohlo začít v malém, se rychle změnilo v něco velkého, a než se nadáli, musela skupina cypherpunkerů obhajovat právo na šifrování před Nejvyšším soudem v USA. americká vláda se šifrování zalekla natolik, že si vzala na paškál skupinu matematiků a kryptografů. Představte si to!

Tato malá skupina nadšenců nejprve vybudovala společenské hnutí, aby lidi vzdělávala a ukazovala jim, proč potřebujeme masové šifrování a jak nebezpečný je autoritářský stát. Na základě toho vytvořili nástroje a software, které nyní denně používáme. Vzpomeňte si na PGP, HTTPS nebo messengery jako SimpleX.

Abychom mohli šifrování přijmout a používat, museli jsme mít společenské hnutí, se kterým bychom se mohli ztotožnit. Je možné, že většina lidí, kteří se dnes zajímají o soukromí, o šifrantech neví, ale udržují jejich hodnoty při životě. Myšlenky, které byly zasazeny před 40 lety, platí i dnes.

Totéž by mělo být možné i pro Bitcoin. Abychom toho dosáhli, musíme být jako bitcoinová komunita aktivnější a proměnit naše online komunity v něco víc než jen v debaty na internetu, ale skutečně v reálná spojení. Stejně jako kdysi cypherpunkeři musíme nejprve posílit společenské hnutí, a to buď pořádáním akcí, nebo poskytováním fyzických kopií esejů, knih a myšlenkových textů ke čtení.

Pokud se budeme držet pouze digitální oblasti, což je jednodušší, protože Bitcoin je skrz naskrz digitální, přijdeme o mnoho skvělých příležitostí k posílení sociálního hnutí. Nebo ještě hůře, staneme se obětí stále se rozšiřujícího mechanismu cenzury, který vidíme na internetu.

Osvobození od algoritmů a strážců brány na sociálních sítích

Většina debat o Bitcoinu se odehrává online, buď na X, nostr, nebo na jiných fórech založených na chatu. Pro většinu z nás je to součást každodenního života, protože se snažíme navázat kontakt se všemi svými přáteli online.

Pro většinu z nás je to však spojeno s obrovskou obětí. Musíme hrát podle pravidel těchto platforem, což znamená, že jsme bráněni, cenzurováni nebo v některých případech dokonce blokováni.

Naším největším problémem je, že nás lidé, kteří se na nás dívají zvenčí, drží stranou nebo se k nim nedostanou. Jistě, vždy existuje argument, že lidé mohou udělat něco navíc a najít si jiné zdroje nebo způsoby, jak se zapojit.

Smutnou pravdou je, že to dělají jen někteří. Běžní lidé neudělají krok navíc, aby si přečetli jiný zdroj nebo přešli na jinou platformu, než na kterou jsou zvyklí ze sociálních sítí. Pokud existuje řešení na jednom místě, s největší pravděpodobností ho použijí.“

Jedním z kroků, jak tento problém vyřešit, je používat místa přátelská k bitcoinu, jako je nostr. Nejen proto, že prostřednictvím Zaps můžete zažít Lightning, ale také proto, že se jedná o protokol, kde se uživatelé mohou rozhodnout, jak se chtějí zapojit.

V současné době by to mohlo být nejlepší řešení, jak nalodit běžné lidi a ukázat jim rozdíly mezi otevřenými protokoly a uzavřenými platformami. Vyměňujeme však čas za něco digitálního. Zapojení uživatelů bude vyžadovat velké úsilí ze strany komunity a tvůrců nostr.

Naštěstí máme už dlouho tajnou superschopnost a věřím, že ji nevyužíváme, jak nejlépe umíme. Musíme se polepšit a spojit se s co největším počtem lidí v reálném životě!

ABC – Always Be Connecting with Fellow Bitcoiners

Dosud jsme zjistili, že Bitcoin potřebuje více spojení v reálném životě, aby se vymanil z digitální cenzury a byl přístupnější lidem po celém světě.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je využívat místa, jako je nostr, spojit se s co největším počtem lidí a přesunout konverzaci z digitálního dialogu do dialogu fyzického. Buď uspořádáním akce, účastí na konferenci, která toto pouto posílí, nebo tím, že vyrazíte do města a zkusíte lidi s oranžovými pilulkami.

To vše lze zorganizovat na sociálních sítích nebo online, ale je to složité. Některým lidem nemusí být příjemné sdílet místo, kde se nacházejí, nebo striktně využívat svůj profil k tomu, aby pomohli šířit poselství v dané věci.

Zde přichází na řadu sociální vrstva Bitcoin. Jsem velkým fanouškem Orange Pill App, speciální aplikace, která umožňuje setkávat se s lidmi v okolí Bitcoinu a přímo se s nimi zapojit. Smyslem není trávit den nekonečným scrollováním v aplikaci, ale spíše skutečně najít lidi v okolí, navázat s nimi kontakt a najít místo, kde se setkáme v reálném životě. Vynechává digitální sféru z rovnice a využívá aplikaci pouze k tomu, aby vám ukázala Bitcoiny v okolí.

Protože už víte, že všichni uživatelé v ní jsou bitcoináři a chtějí ekosystému pomoci, není třeba navazovat konverzaci nebo se snažit zjistit, zda se osoba, se kterou se chcete setkat, chce setkat. Většina uživatelů na OPA se zapojuje, aby se seznámila s ostatními plebejci. Osobně rád používám OPA na konferencích, protože usnadňuje setkání s ostatními návštěvníky a potenciální setkání s kontakty v reálném životě.

Takové aplikace mám také rád, když mohu dělat oranžové pillingy jak pro obchodníky, tak pro soukromé osoby. Malému podniku mohu ukázat, že se kolem něj pohybuje velká skupina potenciálních zákazníků. Stačí, když budou přijímat bitcoiny, nebo ještě lépe, když se do aplikace přihlásí a zapojí se.

Totéž platí pro lidi, kteří se na cestu králičí norou teprve vydají. Pokud uvidí ve svém okolí kolegy bitcoináře, případně dokonce najdou plebejce, kteří sdílejí podobné zájmy, a zapojí se tímto způsobem, celá komunita bude těžit z toho, že se rozšíří o místní bitcoinová centra.

Takové mosty mezi digitálním a fyzickým světem právě teď potřebujeme. Bitcoinové hnutí mlčí; roste v pozadí a já věřím, že je načase postavit ho do popředí a zpřístupnit ho co největšímu počtu lidí.“

Tento příspěvek napsal jako host Joël Kai Lenz. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}