Podobné články

Oživení amerických bitcoinů zapouští kořeny v Nashvillu

Na konferenci Grassroots Bitcoin, která se konala v Bitcoin Parku v Nashvillu v Tennessee, se sešli organizátoři bitcoinových setkání z celé země, aby společně spolupracovali.

Jedná se o názorový editorial Evana Price, patnáctiletého softwarového inženýra a obhájce práv na soukromí.

Američané milují dobré oživení. Probuzení je náboženský zápal, který se šíří po celé zemi a často za sebou zanechává nové církve a sociální hnutí. Oživení začínají hlubokým a všudypřítomným pocitem nespokojenosti se současným stavem. Pak vystoupí několik světlých osobností a začnou hlásat nový a lepší způsob víry a organizace. Tito první lidé kážou masám a získávají následovníky. Vydávají se se svým poselstvím na cesty a evangelizují tolik lidí, kolik jen mohou oslovit.

V důsledku probuzení se společenské a právní prostředí nenávratně mění. Vznikají nové církve a ty staré jsou nuceny se štěpit, zmenšovat a přizpůsobovat. Jsou přijímány zákony a společenské instituce jsou nuceny počítat s nově organizovanou a oddanou voličskou skupinou. Související sociální hnutí se rozvětvují a razí si vlastní cestu společenských změn. Nakonec náboženský zápal opadne a všichni se přizpůsobí nové realitě své země.

Myslím, že se nacházíme v počáteční fázi dalšího amerického probuzení. Na rozdíl od minulých probuzení však toto není náboženské, ale peněžní.

Nedávno jsem strávil nějaký čas v Bitcoin Parku v Nashvillu ve státě Tennessee, kde jsem se seznámil s dalšími organizátory setkání s bitcoiny z celých Spojených států a Kanady. Byli jsme pozváni společnostmi ODELL a bitkite na akci nazvanou Grassroots Bitcoin, abychom spolupracovali a diskutovali o tom, jak můžeme zvýšit přijetí bitcoinu a podpořit místní komunity. Setkal jsem se s desítkami dalších organizátorů meetupů. Vyměňovali jsme si příběhy a vzájemně jsme se seznamovali s motivacemi, cíli a nadějemi ostatních.

Viděli jsme prezentace na různá témata:

  • Bitcoin jako nástroj pro lidská práva.
  • Bitcoin jako nástroj pro malé podnikání.
  • Strategie, jak rozvíjet bitcoinový meetup, a to jak po technické, tak po sociální stránce.
  • Nástroje pro samospasitelné chladírny.
  • Nástroje a rady, které vám pomohou nakupovat, prodávat a spravovat bitcoiny.
  • Jak a proč spolupracovat s politiky na prosazování našich společných cílů

Některé z diskusí si můžete poslechnout zde

K vidění bylo množství bitcoinové kultury, od doplňkových kufříků na pelikány až po vrcholnou bitcoinovou společenskou událost: večeři s biftekem. Nepodporuji všechny názory, které bitcoináři přijali. Například jsem jel několik hodin, abych dostal svou první vakcínu COVID-19, a obvykle se snažím jíst více zeleniny než masa. Ale jiné běžné bitcoinářské názory mi dávají dobrý smysl: Pěstujte si vlastní potraviny a naučte se střílet ze zbraně, protože vám to jednoho dne může doslova zachránit život. Myslím, že rostoucí společenské hnutí vyžaduje živou kulturní identitu, a Bitcoin není výjimkou.

Jedna věc, která mě na této skupině zaujala, byla rozmanitost osobností a zázemí, které zde byly k vidění. Byli tam lidé z města i z venkova, křesťané, muslimové, židé i ateisté. Viděl jsem brogramátory, jak se otírají o lokty a dělí se o jídlo s rančery. Byli tam opraváři vzduchotechniky, bývalí policisté a letušky. Bitcoin skutečně přitahuje muže a ženy ze všech společenských vrstev. Když ke konci akce vystoupil na pódium bývalý pastor a prohlásil, že bitcoin je jeho nová církev, došlo mi, že se nacházíme v rané fázi dalšího amerického probuzení. Aby se probuzení ujalo, musí oslovit široký a hluboký průřez společností. Přesně to jsem viděl v Nashvillu.

Společenské hnutí bitcoinů je malé a živé, zakořeněné v hlubokém znepokojení a podezíravosti vůči shora řízeným silám působícím v naší společnosti. Myslím, že v posledních několika letech došlo k zásadní změně. Většina meetupů zastoupených v Nashvillu byla založena po uzamčení COVID. Myslím, že naše národní reakce na pandemii vyvolala velkou skepsi, která nyní v těchto meetupech zapouští kořeny.

Bitcoinerem jsem déle, než si chci připustit. Vedl jsem mnoho rozhovorů s no-coinery a jejich reakce se pohybovaly od mírného zájmu až po niterné odmítnutí. V průběhu let jsem tyto rozhovory přestal iniciovat. V posledním týdnu se mi otevřely oči a uviděl jsem ohnivé, vášnivé jádro tohoto hnutí. Nikdy jsem se skupinou bitcoinářů nemluvil s větším přesvědčením a smyslem pro věc. Myslím, že se obracíme k lepšímu; nikdy nebyla lepší doba vyhledat bitcoinové fence-sitters a dát jim impuls, který potřebují, aby si nainstalovali peněženku a vydali se na cestu.“

Během celé akce se účastníci dělili o příběhy a fotografie všech normálních lidí, které si oranžově vyfotili. Přemluvit číšníka, aby si stáhl bitcoinovou peněženku a dostal své první spropitné v sátech, se stalo čestným odznakem. Bitcoináři jsou hladoví po konvertitech a v době vysoké inflace a rostoucí autokracie nesou velmi přesvědčivé poselství. Rok 2020 považuji za období sucha v americké společnosti. Lidem bylo řečeno, kam mohou chodit, jak se mají chovat a co mají nosit. U obyvatelstva milujícího svobodu, v zemi založené na ideálech individuální svobody, musí takové prostředí nutně vyvolat protikulturní reakci. Organizátoři bitcoinu jsou špičkou kopí sílícího společenského hnutí. Vidím, že v těchto lidech hoří oheň a oni tento žár po jednom člověku přenášejí do mas

Lesní požáry vždy začínají v malém. Pokud jsou podmínky zralé, rostou exponenciálním tempem. Zpočátku pomalu, ale pokud přestanete dávat pozor, zaskočí vás rychlost a intenzita požáru. Poté, co požár pomine, vyrůstá z popela nové období růstu a obnovy. Nenechte se zaskočit. Připojte se k místnímu setkání Bitcoinů a pojďme napravit kořeny tolika problémů v naší společnosti. Napravme peníze.

A ještě jedna poznámka na závěr. Věřím, že americká silná kultura individuálních svobod nás jedinečně předurčuje k tomu, abychom se stali domovem Bitcoinu. Domovem svobodných peněz. To však zdaleka není zaručeno. Abychom se tam dostali, potřebujeme podporu politiků. Oživení může být mocným nástrojem k urychlení politické kariéry. Pozvěte své politické zástupce na setkání s bitcoinem. Ukažte jim na vlastní oči sílu tohoto společenského hnutí. Promluvte si s nimi o výzvách, kterým čelíte při snaze o růst přijetí bitcoinu, a o tom, jak mohou získat váš hlas. Naslouchají vám. Ujistěte se, že slyší správné poselství.

Tento příspěvek napsal Evan Price. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}