Podobné články

Pohled nováčka na toxický bitcoinový maximalismus

Toxický bitcoinový maximalismus může sloužit důležitému účelu, kterým je odradit nováčky od podvodů a altcoinů, ale nastává okamžik, kdy už je toxicity příliš?

Toto je názorový článek Boomera, dlouholetého a aktivního člena hnutí za finanční nezávislost a předčasný odchod do důchodu (FIRE) a přispěvatele časopisu Bitcoin Magazine.

Nedávno jsem se inspiroval po přečtení článku Tomera Strolighta „Bitcoináři nejsou toxičtí – mají integritu.“

Pro kontext: četl jsem ho několik dní poté, co na Twitteru skutečně explodovala „situace“ Nica Cartera, a Strolightův článek se mnou opravdu rezonoval. Aby bylo jasno, Cartera si velmi vážím a vážím si veškeré dobré práce, kterou pro bitcoinovou komunitu vykonal, zejména práce, kterou vykonal pro vyvrácení energetického strachu, nejistoty a pochybností. Ať už ho máte rádi, nebo ho nenávidíte, je opravdu jedním z nejdůležitějších hlasů, které Bitcoin má v oblasti energetiky a těžby. V posledních několika týdnech to od mnoha lidí z komunity schytal za investice do „blockchainových“ a „krypto“ společností prostřednictvím své investiční firmy Castle Island Ventures. Na jeho obranu je třeba říci, že o svých investicích do těchto projektů mluví velmi transparentně a zcela otevřeně o nich hovoří ve svém podcastu „On The Brink“ již nejméně rok. Jako odvetu na kritiku Carter napsal několik článků a objevil se v několika podcastech, kde kritikům vrátil úder a označil hlasitou skupinu v bitcoinovém prostoru známou jako „toxické bitcoinové maximalisty“ nebo hanlivě „toxické maxisty“ Nemám v úmyslu rozebírat, co přesně o něm bylo řečeno a co odpověděl, ale celá věc se stala docela ošklivá. Podle názoru tohoto skromného plebsu to působí dětinsky. Možná je to příznak medvědího trhu, že se lidé v Bitcoinu obracejí jeden na druhého, nebo je to možná imunitní systém Bitcoinu, který dělá svou práci

V uplynulém týdnu jsem přemýšlel o tom, co pro mě znamenají pojmy „toxicita“ a „maximalismus“. Záměrně jsem se držel zpátky od přílišného čtení na toto téma, protože se chci ujistit, že ke svým závěrům dojdu sám, ale vím, že v poslední době vyšlo na toto téma poměrně dost článků. Pete Rizzo, Stephan Livera a John Vallis napsali v posledních dnech články o maximalismu a já se těším, až si je přečtu, ale nejprve chci sdělit své vlastní myšlenky. Poslouchal jsem svou pravidelnou rotaci podcastů a slyšel jsem, jak téměř každý podcaster Bitcoin dává své dvě saty na Carter, maximalisté a toxicity. Chtěl bych dát shoutout Joey a Len z „kanadské Bitcoiners Podcast“ za diskusi Carter nedávné spat s maximalisty způsobem, který jsem cítil shrnuje situaci dobře. Dostanou se k tomu na konci epizody.

Když jsem poprvé začal svou cestu k bitcoinu, Elon Musk byl uprostřed pumpování dogecoinu. Vzpomínám si, jak byla celá věc fascinující pro mainstreamová média. Musk dokonce hostoval v pořadu „Saturday Night Live!“ Všechno mi to připadalo hravé a dávalo to smysl. Musk je ten technologický ředitel zaměřený na budoucnost a věděl jsem, že Tesla si do své rozvahy zapsala nějaký bitcoin. Bitcoin, ethereum, dogecoin – to všechno mi v té době bylo podobné a Muskovi to připadalo, že do toho dokonale zapadá. Vzpomínám si, že jsem poslouchal podcasty o bitcoinu, které byly vůči Muskovi velmi kritické, a to mě mátlo. Každá reklama je přece dobrá reklama, ne? Spousta bitcoinářů, které jsem sledoval, byla opravdu naštvaná kvůli tomu, co ten chlap dělá, a já to prostě nechápal. Myslím, že to byla moje první ochutnávka „toxické“ kultury Bitcoinu, ne že bych o tom moc přemýšlel. Nebyl jsem na to připraven. Byl jsem příliš zaneprázdněn učením.“

Strolight napsal svůj článek přibližně ve stejné době, kdy Musk uváděl pořad „Saturday Night Live“ Bylo to ještě předtím, než jsem byl připraven to všechno pochopit, takže jsem vděčný, že jsem na něj narazil až teď. Opravdu mě motivoval k osobnímu zkoumání toho, jak definuji „maximalismus.“

V tomto zkoumání nejsem zdaleka u konce a možná o něm budu ještě dlouho přemýšlet. Jsem tu stále příliš nový na to, abych měl plně utvořený názor na to, co je to vlastně „toxický bitcoinový maximalismus“, ale už toho vím dost na to, abych měl představu o tom, jak mě Bitcoin nadále formuje a jak je důležitý. Bitcoin pro každého znamená něco jiného, takže dává smysl, že stejně osobní je i bitcoinový maximalismus. Opravdu věřím, že v Bitcoinu jsme objevili nejlepší formu peněz všech dob a díky tomuto objevu máme potenciál přenastavit mnoho (ne-li většinu) zvrácených pobídek, které sužují tento svět. Pro mě je toto přesvědčení bitcoinový maximalismus. Dělá to z někoho toxického maximalistu? Asi záleží na úhlu pohledu.

Obecně vzato jsou bitcoináři vůdčí osobnosti: osobnosti typu A, které nejsou zrovna politicky nejkorektnější skupinou lidí. Jsme skupina suverénních jedinců, kteří se řídí pravdou, transparentností a vírou v protokol, který nemá čas na blbosti. Samozřejmě můžeme působit toxicky! Opravdu to někoho překvapuje? Je však rozdíl mezi tím být toxický a být kretén. Některé věci, které jsem četl na Twitteru od obhájců Bitcoinu, jsou vyloženě hrubé, netolerantní a dětinské. Házení urážek ve jménu Bitcoinu z vás nedělá maximalistu, ale ani hrdinu. Přestaňte s tím. Nepomáhá to. Ale pokud nazýváš věci pravými jmény, není to toxické. A pokud tě uráží, že je někdo toxický tím, že hájí něco, v co věří, možná jsi toxický ty.

Bitcoin je pro všechny. A i když neexistují žádní strážci, možná je potřeba ochránců. Maximalismus je takovou ochranou. Bitcoinoví maximalisté se musí bránit hrozbám, a těch je rozhodně hodně. Možná, že maximalisté potřebují být toxičtí, protože Bitcoin je sám o sobě dokonale čistý. Možná má Gigi pravdu a toxicita se rovná lásce. Už to bylo řečeno mnohokrát, ale já věřím, že toxičtí maximalisté slouží jako imunitní systém Bitcoinu. Stejně jako biologický organismus může imunitní systém někdy zajít příliš daleko a čas od času zabít zdravé buňky, ale dělá to proto, aby chránil organismus. Určitá míra toxicity je nutná, protože pokud nebudeme dostatečně toxičtí, pak budou řádit shitcoini, podvodníci a fiat krvesajové. Ale pokud budeme příliš toxičtí, budeme plýtvat energií na boj mezi sebou a odcizíme si lidi, kteří se na nás dívají se zvědavostí. I když žádný stupeň toxicity Bitcoin nikdy nezabije, příliš toxické prostředí by rozhodně mohlo zpomalit jeho přijetí. Je to tenká hranice, po které je třeba jít, a každý Bitcoiner si musí najít, kam se hodí, ale nemusíme se všichni shodnout na tom, kde ta hranice skutečně je.“

Vímže Nic Carter studoval Bitcoin do větší hloubky a déle než já. Ví, že bitcoin není jen investiční nástroj nebo třída aktiv. Ví, jak důležitý byl tento objev. Jak bylo řečeno, mělo by mu být umožněno investovat do tolika „blockchainových“ společností, kolik se rozhodne, ale bude na něj kladen vyšší nárok než na nějakého nováčka, a to by měl očekávat. Neměl by se divit (nebo se spouštět), když ho lidé na to upozorní. Je to případ útoku imunitního systému na zdravou buňku? Nejsem si jistý.

Osobně jsem o Bitcoinu den ode dne přesvědčenější. Předpokládám, že můj maximalismus roste a já se přistihuji, že jsem stále méně tolerantní, ale stále mě nenajdete, jak na Twitteru házím urážky. Takový nejsem, ale vyhrazuji si právo být tak toxický, jak potřebuji. A víte co? Nemusí se vám to líbit. Všichni máme v tomto světě bitcoinů svou roli. Pokud se mi nakonec podaří stát se „ne tak toxickým“ bitcoinovým maximalistou, bude mi ctí tuto roli zastávat, ale všem toxickým maximalistům přeji, aby pokračovali v dobré práci. Růst přichází pouze z nepohodlí, a pokaždé, když vaše toxicita dělá někoho nepříjemné, to pomáhá někomu jinému na jejich cestě. Pokračujte ve vytýkání blbostí, když je vidíte.

Tento příspěvek napsal host Boomer. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}