Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Pokud nesnášíte ordinály, možná podceňujete síť bitcoinů

Toto je názorový článek Marka Maraie, autora odborných článků o vývoji a výzkumníka bitcoinu.

Bitcoináři už léta tvrdí téměř každému, kdo je ochoten poslouchat, že bitcoin je podhodnocený. Každý bitcoinář, který si udělal průzkum, ví, že bitcoin jako aktivum je radikálně podhodnocený. A já s tím z celého srdce souhlasím! Ale i když je bitcoin jako aktivum podhodnocený, bledne ve srovnání s tím, jak moc je podhodnocená bitcoinová síť. Už dlouho zastávám názor, že bitcoináři jako skupina podceňují bitcoinovou síť stejně nebo více než no coináři podceňují bitcoin jako aktivum

Proto s jistým pobavením pozoruji zuřivou debatu mezi bitcoinovými puristy, kteří se domnívají, že používání bitcoinové sítě (tj, neměnnou digitální knihu) je pouze pro posílání hodnoty (bitcoinů), a davem nápisů, ordinálů a BRC tokenů, který tvrdí a dělá opak

Podle mého názoru většině bitcoinových puristů uniká rozdíl mezi bitcoinem jako aktivem a neměnnou digitální knihou, nazývanou také „timechain“ Nejvyšším a nejlepším využitím neměnné účetní knihy je uchovávání a odesílání hodnoty, ale není to jediné využití, jak nám ukazují nápisy a tokeny BRC.

Kromě toho jsem o síti a protokolu (neměnné digitální účetní knize) vždy uvažoval jako o místě, kam mohu poslat zprávu, kterou nelze změnit. Proto když byla 31. října 2021 poprvé zveřejněna Deklarace měnové nezávislosti (Declaration Of Monetary Independence, DoMI), nechal jsem kolegu Bitcoinera, aby ji trvale zaznamenal do časového řetězce.

Domnívám se, že ji lze nalézt ve výšce bloku 707 575. A když jsme vytvořili verzi DoMI pro rok 2023, kterou lidé podepisovali v Miami na akci Bitcoin 2023, nechal jsem jiného Bitcoinera vytvořit k ní nápis. Oba nyní najdete v neměnné účetní knize. Naprosto chápu, proč mnozí chtějí timechain používat jen pro peníze, ale považuji za naivní si myslet, že bude sloužit jen k tomuto účelu.

Nesmysl pro jednoho je smysl pro druhého

Kde mě rozčiluje, je to, jak málo si trh (my všichni) timechainu cení. Podle mého názoru není na planetě jediný člověk, který by si sítě náležitě vážil… zatím.

To, co dělají nápisy a BRC tokeny, je, že zvyšují vnímanou hodnotu timechainu. Celkově je to plus. Dokud nebude síť oceněna na 250 sátů za 1 dolar, je šíleně podhodnocená!

I v éře inscriptions a BRC tokenů je neměnná účetní kniha stále radikálně podhodnocená a náklady na umístění dat do ní jsou hluboko pod úrovní, kam je inteligentní trh zařadí.

Je to, jako by Satoshi Nakamoto vynalezl dvě věci: Za prvé, nový druh vzácných digitálních peněz a za druhé, neměnnou účetní knihu, která by umožnila sledovat každého Satoshiho. Použijeme-li metaforu, aby to vystihli, vynalezl/vynalezli nový druh železničního vagonu a koleje, po kterých vagón jezdí.

My, hloupí lidé, kteří jsme otrocky posedlí penězi, věnujeme 99,9 % své pozornosti aktivu a téměř žádnou síti (tj. časovému řetězci), přestože síť je stejně ohromující jako aktivum. Ještě působivější a často opomíjené je toto: Nakamoto musel vynalézt nový způsob, jak uchovávat čas, aby umožnil zachování decentralizace neměnné účetní knihy. Oslavujeme, tleskáme a oceňujeme tento nový způsob uchovávání času? Ne tak docela. V době psaní tohoto článku, při výšce bloku 794 076, stále jen předpokládáme a bereme jako samozřejmost, že tento nový způsob měření času bude fungovat po celá desetiletí. Tik tak, další blok.

Všichni bychom měli být trochu pokornější a troufám si říct, že i uctivější k této neměnné účetní knize a ocenit, že někteří lidé budou „plýtvat“ místem v bloku a vkládat do timechainu věci, které vydrží tak dlouho, dokud bude tikat. Kdo jsem já, abych druhému říkal, jak si ho má vážit? Dnes každý jednotlivý Bitcoiner podceňuje a podplácí používání této neměnné digitální účetní knihy.

Vezměte si tuto řezbu do 300 let starého, majestátního dubu: „Satoshi miluje timechain.“

Těm, kteří milují majestátní duby, může takový nápis připadat jako vandalismus nebo hrůza. Pro člověka, který ho vyřezal, může být vyrytí tohoto vzkazu do stromu dílem lásky. Stromu je to jedno, zajímá to jen lidi.

Než abych plýtval další lidskou energií na hádky o nápisech a ordinacích, vezmu si příklad z časového řetězce Bitcoinu. Časový řetězec je naprosto neutrální k tomu, jak ho my lidé využíváme, stejně jako je stromu jedno, jaké řezby do jeho kmene uděláte

Tento příspěvek napsal Mark Maraia. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}