Podobné články

Paradox Ponziho schématu Bitcoin

„Ponziho schéma“ se stalo synonymem pro nejrůznější finanční podvody a peněžní machinace. Když rychlý šestiměsíční kolaps vymazal v roce 2022 z tržní kapitalizace kryptoměn 2

Porovnání typů adres bitcoinu: P2PKH, P2SH, P2WPKH a další

Původně publikováno na Unchained.com.

Unchained je oficiálním partnerem časopisu Bitcoin Magazine pro spolupráci v USA a nedílným sponzorem souvisejícího obsahu publikovaného prostřednictvím časopisu Bitcoin Magazine. Další informace o nabízených službách, produktech custody a vztahu mezi Unchained a Bitcoin Magazine naleznete na našich webových stránkách.

Pokud už nějakou dobu používáte bitcoiny, pravděpodobně jste si všimli, že některé bitcoinové adresy vypadají úplně jinak než ostatní. Možná jste také zaznamenali diskusi kolem několika zkratek začínajících na „P2“, například P2PKH nebo P2WSH. Pokud nevíte, co tyto zkratky znamenají, projdeme si zde všechny standardizované metody přijímání bitcoinů v řetězci v průběhu jeho historie a vysvětlíme si některé zásadní rozdíly, díky kterým jsou jednotlivé metody jedinečné:

P2PK

Pay-to-Public-Key (P2PK) je původní metoda přijímání bitcoinů, která nezahrnuje adresu. Místo toho, jak název napovídá, se bitcoiny platí přímo na vystavený veřejný klíč. Vůbec první bitcoinová transakce od jedné osoby k druhé použila P2PK, když Satoshi Nakamoto poslal mince Halu Finneymu v bloku 170.

P2PK se již nepoužívá, protože je to dražší, méně soukromý a méně bezpečný způsob přijímání bitcoinů než pozdější metody.

Stručná fakta

P2PKH

Pay-to-Public-Key-Hash (P2PKH) bylo možné používat již na počátku bitcoinu a poprvé se v blockchainu objevil necelé dva týdny po vzniku bloku. P2PKH přináší několik vylepšení oproti P2PK, například využití adresy. Jak jsme již uvedli v našem dřívějším článku, adresy obsahují kontrolní součet, který pomáhá předcházet překlepům a ztrátě bitcoinů

Adresy P2PKH mají obvykle délku 34 nebo 33 znaků (teoreticky by však mohly být i kratší než 26 znaků) a jsou kódovány ve formátu Base58. Začínají prefixem 1 a v současné době jsou zodpovědné za příjem a zajištění 43 % vytěžené nabídky bitcoinů, což je více než jakýkoli jiný typ adresy

Vylepšete si zabezpečení bitcoinu a získejte přístup k exkluzivním slevám na finanční služby Unchained. Navštivte naše webové stránky a dozvíte se více.

Vytvoření adresy P2PKH zahrnuje vložení jediného veřejného klíče prostřednictvím hašovacích funkcí SHA-256 a RIPEMD-160. Tím se zkrátí množství dat, což zase pomáhá šetřit místo v bloku a poplatky za transakce pro uživatele. Zavádí také další odolnost proti reverznímu inženýrství soukromého klíče nad rámec již považované neprolomitelné eliptické křivky secp256k1.

Stručná fakta

P2MS

Pay-to-Multisig (P2MS) je triviální typ transakce, který byl relevantní jen krátce a nikdy nebyl zodpovědný za držení více než 100 bitcoinů najednou všemi účastníky sítě. Přesto je P2MS součástí bitcoinové historie.“

P2MS byl zaveden jako standardní skript na začátku roku 2012, jak je uvedeno v BIP 11. Tento typ transakce však trpěl stejnými problémy jako P2PK, protože obsahoval vystavené veřejné klíče a nepoužíval žádný formát adresy. Omezoval také počet veřejných klíčů v multisig kvoru na tři. Během několika měsíců měl být P2MS nahrazen alternativní metodou přijímání bitcoinů do multisigového uspořádání nazvanou P2SH, které se budeme věnovat příště.

Stručná fakta

P2SH

Pay-to-Script-Hash (P2SH) byl do bitcoinu zaveden jako soft fork v souladu s BIP 16 1. dubna 2012. Stejně jako většina forků je i jeho příběh fascinující. P2SH má mnoho společného s P2PKH. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že adresa se vytváří hašováním skriptu redeem namísto hašování jednoho veřejného klíče.

Skript redeem si lze představit jako zakódované instrukce, které určují, jak lze v budoucnu utratit bitcoiny přijaté na adresu P2SH. Může existovat široká škála možností, včetně více různých veřejných klíčů. Podrobnosti skriptu určuje příjemce, nikoliv odesílatel, a pokyny k utrácení nejsou veřejně přístupné, dokud nejsou bitcoiny z adresy utraceny.“

Pokročilí uživatelé mohou sestavovat složité skripty, ale nejčastěji se P2SH používá k vytváření vnořených adres SegWit (o tom níže) a multisig peněženek. Skript může například obsahovat tři veřejné klíče a určit, že podpisy z libovolných dvou odpovídajících soukromých klíčů mohou utratit bitcoiny. Tím by se vytvořila multisig adresa 2 ze 3.

Získejte 100 USD ze slevy na Unchained IRA a získejte 1 rok zdarma průzkum trhu Bitcoin Magazine Pro (v hodnotě 250 USD). Navštivte unchained.com a při placení zadejte kód „btcmag“.

Adresy P2SH mají délku přesně 34 znaků a začínají prefixem 3, jak je uvedeno v BIP13. Před měkkým forkem 1. dubna s tímto alternativním prefixem experimentovala hrstka transakcí, z nichž první se nachází v bloku 170 052.

Stručná fakta

P2WPKH

Pay-to-Witness-Public-Key-Hash (P2WPKH) je první ze dvou typů adres zavedených do bitcoinu při soft forku SegWit v srpnu 2017. Příběh tohoto nesmírně důležitého a obzvláště kontroverzního soft forku je zdokumentován v knize The Blocksize War, kterou napsal Jonathan Bier.

P2WPKH je varianta SegWit P2PKH, což na základní úrovni znamená, že volba tohoto typu adresy namísto starších adres P2PKH vám pomůže ušetřit peníze na transakčních poplatcích při přesunu bitcoinů.

Adresy SegWit vypadají úplně jinak než starší typy adres, protože podle BIP 173 používají kódování Bech32 namísto Base58. Především v Bech32 nejsou žádná velká písmena. Adresy P2WPKH lze identifikovat podle prefixu bc1q a délky znaku přesně 42.

Stručná fakta

P2WSH

Pay-to-Witness-Script-Hash (P2WSH) je varianta P2SH SegWit. Hlavní výhodou použití P2WSH oproti P2SH je, že může pomoci snížit transakční poplatky, a hlavním důvodem pro použití skriptového hashe namísto hashe veřejného klíče je přizpůsobení se multisigovým uspořádáním.

Stejně jako P2WPKH začíná adresa P2WSH prefixem bc1q. Má však delší délku znaků, přesně 62. Na rozdíl od dosud popsaných typů adres jsou adresy P2WSH vytvářeny pouze pomocí hašovací funkce SHA-256 bez zahrnutí RIPEMD-160, což má za následek větší délku znaků. Toto opatření bylo implementováno opatrně a přidává dodatečnou ochranu před poměrně diferencovaným a velmi nepravděpodobným vektorem vícesigového útoku.

Stručná fakta

Vnořený SegWit (P2SH-P2WPKH a P2SH-P2WSH)

Vnořený SegWit (známý také jako Wrapped SegWit) není technicky vzato jiný typ adresy, než jsme popsali výše. Přesto se jedná o jedinečný způsob, jak používat dříve diskutované typy adres způsobem, který byl pro bitcoinovou komunitu dočasně užitečný.“

Když došlo k soft-forku SegWitu, ne všechny bitcoinové uzly, software a služby se okamžitě aktualizovaly na podporu nových nativních typů adres SegWit, P2WPKH a P2WSH. Pouze subjekty, které provedly upgrade, mohly na tyto nové adresy odesílat. To znamenalo, že lidé, kteří chtěli mít možnost přijímat bitcoiny od kohokoli (včetně těch, kteří neprovedli upgrade), zatím nemohli používat peněženku Native SegWit. Protože však SegWit nabízel levnější transakční poplatky, většina lidí jej chtěla začít používat

Mazaným řešením tohoto dilematu bylo využití typu transakce P2SH. Subjekty, které ještě neimplementovaly SegWit, mohly stále posílat bitcoiny na adresy P2SH – které, jak bylo uvedeno výše, jsou sestaveny s vykupovacím skriptem určujícím instrukce, jak lze bitcoiny později utratit. Jak se ukázalo, tyto instrukce by mohly zahrnovat nový model utrácení SegWit, což by uživatelům poskytlo most ke sníženým poplatkům. Proto se adresy P2SH využívající tento trik staly známými jako Nested SegWit a hrály významnou roli v procesu přijetí SegWitu

Na první pohled jsou adresy Nested SegWit k nerozeznání od ostatních adres P2SH, takže nabídku bitcoinů držených v tomto uspořádání nelze zjistit. Navíc vzhledem k tomu, že všechny moderní bitcoinové nástroje nyní mohou posílat přímo na adresy Native SegWit, neexistuje již žádný dobrý důvod pro používání Nested SegWit.

Stručná fakta

P2TR

Pay-to-Taproot (P2TR) je nejnovější typ adresy, který byl zpřístupněn soft-forkem Taproot v listopadu 2021. V době psaní tohoto článku je přijetí P2TR stále poměrně nízké a mnoho bitcoinových softwarů a služeb na integraci stále pracuje.“

Zatímco P2WPKH a P2WSH jsou známy jako SegWit V0, P2TR je považován za SegWit V1. Pozoruhodné je, že P2TR využívá algoritmus digitálního podpisu zvaný Schnorr, který se liší od formátu ECDSA používaného v dřívějších typech bitcoinových transakcí. Podpisy Schnorr mají několik výhod, včetně dodatečného snížení transakčních poplatků a většího soukromí

Pokud jde o soukromí, agregace klíčů a podpisů umožněná Schnorrem umožňuje, aby multisig adresy byly nerozeznatelné od singlesig a úplné podmínky výdajů pro adresu P2TR nemusely být nutně zveřejněny. Tvůrce adresy může dokonce zahrnout několik přizpůsobených skriptů pro vykoupení, z nichž si může vybrat, aby mohl bitcoiny utratit později.“

Adresy P2TR mají 62 znaků a používají kódování Bech32m, což je mírně upravená verze Bech32, jak je popsáno v BIP 350. Adresy P2TR lze identifikovat podle jedinečného prefixu bc1p.

Stručná fakta

Referenční tabulka

Nyní, když jsme probrali všechny standardizované metody přijímání bitcoinů v řetězci, lze některá rychlá fakta a vlastnosti adres spojit do praktické referenční tabulky

Původně zveřejněno na webu Unchained.com

Unchained je oficiálním partnerem časopisu Bitcoin Magazine pro americkou spolupráci v oblasti úschovy a nedílným sponzorem souvisejícího obsahu zveřejňovaného prostřednictvím časopisu Bitcoin Magazine. Další informace o nabízených službách, produktech custody a vztahu mezi Unchained a Bitcoin Magazine naleznete na našich webových stránkách.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}