Podobné články

Vznikající modulární ekosystém bitcoinu

Co je to vlastně modularita? Modularita je výsledkem zajímavého experimentu, který se odehrává v Ethereu jako reakce na špatné škálovací vlastnosti blockchainu. Aby vývojáři toto

Může být Bitcoin produktivním aktivem?

Bitcoin prochází fascinujícím vývojem a na jeho podstatu se pohlíží z různých úhlů pohledu. Někteří jej vnímají jako měnu pro každodenní transakce, jiní jako moderní

Posílení nad strachem: Bitcoin, porod doma a zodpovědná suverenita

„Díky bitcoinu jsem získala velkou suverenitu a jsem stejně vděčná, že můj partner udělal totéž, když se rozhodl pro domácí porod.“

Toto je názorový článek Conora Chepenika, organizátora setkání Mass Adoption Bitcoin a otce dítěte, které se narodilo doma.

Když se moje partnerka původně zmínila o domácím porodu našeho prvního dítěte, moc jsem o tom nepřemýšlel. Jako muž jsem měl omezené znalosti o tom, co porod obnáší. Celý život mi připadalo jako všeobecně známá věc, že v nemocnici se rodí jen proto, že je to „bezpečné“ Naštěstí moje partnerka nedůvěřovala všeobecně známým vědomostem, šla si to ověřit sama.

Věděli jste, že v roce 2021 tvořily porody císařským řezem 32,1 % živě narozených dětí ve Spojených státech? Když jsem se to dozvěděla, zarazilo mě to. Třetina žen v jedné z nejbohatších zemí světa nerodila přirozeně?

Také jsem se dozvěděla, že vyvolávání předčasných porodů je v nemocnici běžnou praxí. Obvykle se provádí v případě obav o zdraví matky nebo dítěte, ale často se provádí i plánované vyvolání porodu z pohodlnosti. Vyvolání porodu s sebou nese různá rizika, včetně neúspěšného vyvolání, nízké srdeční frekvence plodu, infekce, ruptury dělohy a zvýšeného krvácení po porodu.

Kromě toho je známo, že epidurály obsahující fentanyl způsobují potíže s přikládáním dětí k matčiným prsům. Tímto nechci bít nemocnice na hlavu. Jde o to poukázat na to, že ženská těla byla schopna rodit děti dávno předtím, než lidé vytvořili nemocnice.

Zpočátku mi porod doma připadal jako skvělý nápad, protože by to znamenalo, že bych mohla sledovat příchod svého dítěte na svět z pohodlí svého obývacího pokoje. Ale poté, co jsem se dozvěděla o těchto statistikách, se můj názor rychle změnil v to, že porod doma je nejen zajímavá, ale i naše nejlepší možnost.“

Možná si teď říkáte, proč se esej v časopise Bitcoin zabývá porodem. Odpověď je jednoduchá: Stejně jako porod doma je i Bitcoin zakořeněn v myšlence důvěry v sebe sama a ve vlastní schopnosti. Bitcoin je decentralizovaná digitální měna, která umožňuje bezpečné a soukromé transakce bez prostředníků, jako jsou banky nebo vlády. Spoření v bitcoinech je způsob, jak důvěřovat vlastním schopnostem spravovat svůj finanční majetek.

Neexistuje způsob, jak byste byli schopni projít domácím porodem nebo spořit v bitcoinech, pokud jste do toho nevložili čas, výzkum a ochotu ověřit si hodnotu těchto věcí. Je důležité činit informovaná rozhodnutí, která jsou v souladu s vašimi hodnotami a preferencemi, protože ne každý je vhodný pro domácí porod nebo pro bitcoin.“

Vyhněte se rozhodování založenému na strachu

Vytvořeno autorem pomocí nightcafe.studio

To, že někdo z autoritativních osob doporučuje určitý postup, nemusí nutně znamenat, že je to pro vás správná volba. Rozhodování založenému na strachu byste se měli za každou cenu vyhnout. Domácí porod může být děsivý, stejně jako může být děsivé držet velkou část svého majetku v bitcoinech. Posílení postavení jednotlivců, spíše než jejich strašení, pomůže lidem činit rozhodnutí, která jsou v jejich nejlepším zájmu.

Někteří lékaři mohou například doporučovat porod v nemocnici a někteří bankéři mohou doporučovat držení peněz v bance kvůli vnímanému bezpečí a ochraně těchto institucí. Nepřijímejte to, aniž byste si to sami ověřili. Každý člověk je jiný, což znamená, že je důležité zvážit potenciální výhody a nevýhody jednotlivých možností.

Porod v nemocnici sice může nabídnout přístup k modernímu lékařskému vybavení a odborníkům, ale zároveň s sebou nese vyšší riziko lékařských zásahů a komplikací. Podobně banky sice mohou nabízet pohodlí a pocit bezpečí, ale nesou s sebou také riziko ztráty v důsledku inflace nebo selhání banky. Jak jsme viděli v případě krachu bank Silvergate, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, v našem digitálním světě není třeba mnoho, aby došlo k útěku z banky.

Jistě, Federální rezervní systém, americké ministerstvo financí a Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) právě oznámily, že FDIC bude zachraňovat naše vkladatele SVB, ale tito finanční experti neprozrazují, že to znamená, že se opět strhne inflace, protože se budou tisknout peníze, aby se tito vkladatelé opět dostali k penězům.

Díky tomuto oznámení si pravděpodobně můžete být jisti, že většina vkladů v jakékoli bance v USA bude v případě krachu banky zaručena. Bohužel dolary na tomto bankovním účtu budou ztrácet kupní sílu pokaždé, když se jich vytvoří více ze vzduchu. Rozmělnění je jednoduchý koncept. Pro ty, kteří ho nechápou, ho Thomas Massie skvěle vysvětlil v tomto videu zhruba ve třech minutách. Tím, že věnujete čas svému vzdělávání a informovanému rozhodování, si můžete zachovat svou autonomii a činit rozhodnutí, která jsou skutečně ve vašem nejlepším zájmu.“

Dalším důvodem, proč lidé tvrdí, že byste měli mít své peníze v bance místo v bitcoinech, je to, že u bitcoinů nemáte možnost získat zpět své prostředky, pokud něco pokazíte. To je správné. Za své UTXO jste zodpovědní, tečka. Pokud provedete transakci v bitcoinech fat fingerem, neexistuje banka, do které byste mohli zavolat a říct jí, aby tuto transakci zmrazila. To je kompromis, kterému čelíte, když držíte své soukromé klíče. S větší svobodou přichází i větší odpovědnost.

Bitcoin a domácí porody nejsou pro slabé a závislé. Jsem hrdá na svého partnera, že se rozhodl pro domácí porod, a naše šťastné a zdravé dítě je důkazem výhod důvěry ve vlastní tělo. I když nepochybně existují případy, kdy lékaři a banky zachránili životy, respektive peníze, obojí se opírá o důvěru třetí strany. Být suverénní znamená podnikat nezávislé kroky a minimalizovat zásahy zvenčí.

Život s kompromisy

Samozřejmě, že všechno má své kompromisy. O bitcoiny jsem přišel kvůli vlastní hlouposti a určitě existují hororové příběhy lidí, kteří přišli o své děti kvůli nedostatečné lékařské péči. Přesto mohu mluvit pouze z anekdotických důkazů, ale věřím, že je nesmírně cenné být co nejvíce suverénní. Je nešťastné vidět, jak kvůli současnému systému, který máme, krachují banky a jak jsou matky poškozovány. Nemyslím si však, že většina lidí v těchto systémech je zlá; jsou jen uvnitř zkorumpovaných systémů.

Pokud chcete a můžete, má cenu držet vlastní bitcoin a rodit doma. Pokud jste opravdu suverénní, můžete dokonce uvažovat o svobodném porodu, což znamená porod bez lékařské pomoci. Můj partner měl porodní asistentku a bylo to úžasné. Jsem moc ráda, že jsme měli někoho, kdo nás vedl u našeho prvního dítěte.“

To mi připomnělo někoho, kdo si sám opatruje své bitcoiny, ale spoléhá se na uzel někoho jiného, jako ti, kteří mohou používat peněženku Muun. Ano, při odesílání a přijímání bitcoinů se spoléháte na server někoho jiného. Pokud můžete, měli byste provozovat svůj vlastní uzel a být plně suverénní. To znamená, že pokud právě začínáte v bitcoinové králičí noře, prvním krokem je často jednoduše získat své mince z burzy. Pokud si je nevezmete do vlastní péče, nejste na tom o nic lépe než někdo, kdo má všechny své prostředky v bance – nebo pravděpodobně hůře, protože krypto burzy nemají pojištění FDIC.

Vždy se můžete naučit provozovat uzel, jakmile získáte více zkušeností. Stejně tak mít porodní asistentku, která vám pomůže s domácím porodem, může mít smysl u prvního dítěte. Ne každý je připraven rodit bez jakékoli lékařské pomoci a spolehnout se na někoho zkušenějšího může být supercenné. Přesně pro to se rozhodl můj partner, a i když to nebyla tak suverénní možnost jako volný porod, stejně jsme měli neuvěřitelný zážitek.

Stejně jako bych já nedoporučoval, aby můj dědeček provozoval bitcoinový uzel, můj partner by nedoporučoval, aby jeho kamarádky, které mají první děti, rodily samy. Zásadní je zvážit své možnosti, udělat si průzkum a učinit informované rozhodnutí, které bude vyhovovat vaší individuální situaci. Osobně jsem díky své zkušenosti s Bitcoinem získal velkou suverenitu a jsem stejně vděčný, že moje partnerka udělala totéž tím, že se rozhodla pro domácí porod. Věřím, že z obou komunit si lze vzít cenné ponaučení, protože obě upřednostňují autonomii a soběstačnost. Bitcoináři si uvědomují, že je důležité mít kontrolu nad svými finančními aktivy, zatímco domácí porodníci upřednostňují převzetí odpovědnosti za své porodní zkušenosti a důvěru v přirozené schopnosti svého těla. Pochopením a přijetím těchto hodnot můžeme vytvořit silnější a soběstačnější komunity.“

Žádná jednoduchá řešení

V životě neexistují jednoduchá řešení. Každé rozhodnutí, které děláme, je spojeno s řadou kompromisů a je naší odpovědností zvážit je všechny, místo abychom to přenechali „odborníkovi“ Ačkoli se koncepty bitcoinu a domácího porodu mohou zdát značně odlišné, mají společný cíl – zajistit úspěch budoucích generací.

To je slibné znamení pro budoucnost, protože tyto děti se stanou vůdci a rozhodovateli naší společnosti. Bez ohledu na přesvědčení a hodnoty svých rodičů zdědí svět, který se neustále vyvíjí, a budou mít moc utvářet ho způsobem, který si zatím nedokážeme představit. nemůžeme jim dát správné odpovědi, ale můžeme budoucí generace naučit, jak zvážit své možnosti a důvěřovat sobě, nikoli druhým, že se rozhodnou správně.

Vytvořeno autorem pomocí nightcafe.studio

Tento příspěvek napsal Conor Chepenik. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}