Podobné články

Poslední bankovní krize je důvodem, proč spořím v Bitcoinech

Krach banky Silicon Valley ukázal, jak křehký je starý finanční systém.

Jedná se o názorový úvodník Mickeyho Kosse, absolventa West Pointu, který vystudoval ekonomii. Než přešel k finančnímu sboru, strávil čtyři roky u pěchoty.

Bylo to nevyhnutelné a bude to nevyhnutelné v té či oné podobě, dokud bude systém existovat v současné podobě. Když je řešením další tisk peněz, který nic neřeší, kolaps bude vždy nevyhnutelný.

Když přemýšlím o událostech z tohoto víkendu, mám pocit, že jde jen o špičku ledovce, která připravuje půdu pro to, co může nastat v příštích několika letech; pomalé ztroskotání finančního a bankovního systému, systémově závislého na rostoucí míře úvěrů a dluhu, zmítajícího se mezi obdobími inflace a téměř kolapsu, protože finanční páky jsou ve stále častějších obdobích taženy opačným směrem.

Faktem je, že tento kolaps způsobil Federální rezervní systém a jeho nevyhnutelný návrat ke kvantitativnímu uvolňování bude srázem pro další kolaps. Uvolňování je jediným lékem na problém, který uvolňování způsobuje. Abych parafrázoval Jeffa Bootha, systém nelze opravit zevnitř systému. Zašli příliš daleko a není cesty zpět.

Antiantifragile

Krach banky Silicon Valley (SVB) ukázal, jak křehkým se systém stal, když se Fed zoufale snaží utahovat a zastavit vlnu inflace, která za poslední rok a půl zaplavila západní svět. „Ničení poptávky“, jak tomu říkají, je kódové označení pro záměrné a umělé zvyšování nákladů na kapitál s cílem vyvolat nezaměstnanost. Méně pracujících lidí znamená méně lidí, kteří utrácejí, což snad pomůže zmírnit tlak na růst cen vyvolaný kvantitativním uvolňováním, vrtulníkovými penězi a destrukcí dodavatelského řetězce, které definovaly éru COVID-19 na počátku roku 2020

Jedinou odpovědí bylo tištění peněz, aby se snížily výnosy, aby se trhy vrátily nahoru a aby se systém nezhroutil. V zájmu udržení důvěry však Fed rychle obrátil trend a zúčastnil se nejagresivnějšího cyklu zpřísňování v historii. Důsledky se nyní začínají projevovat v bankovním systému.

Kdo ví, kolik bank je již v platební neschopnosti a snaží se udržet nad vodou? Kdo ví, kolik mimořádných schůzí uspořádali o uplynulém víkendu vyděšení manažeři, kteří se zoufale snažili zalepit díry ve svých rozvahách dřív, než investoři a vkladatelé dostanou rozum?

Problém s runy na banky spočívá v tom, že jsou založeny na důvěře. Pokud banka ztratí důvěru, následné vklady ji mohou přivést do platební neschopnosti, i když před runem na banku nebyla v žádném ohrožení. Je to sebenaplňující se proroctví. A to je nyní systémové riziko.“

Krok k záložnímu krytí 100 % vkladů po krachu SVB byl o udržení důvěry za každou cenu, aby se zabránilo dalšímu runu na banku a následnému runu na banku. Federální úřady se zoufale snaží zastavit nákazu dříve, než se projeví. Potřebují dokončit práci na inflaci, než budou moci znovu věrohodně začít tisknout peníze. Nebo to alespoň říkají.“

Díky 100% garanci vkladatelů se Fed v podstatě již otočil. Peníze se neobjevují jen tak z ničeho nic, pokud tedy nepracujete ve Fedu.“

Ačkoli se nový program termínovaného financování bank nenazývá „kvantitativní uvolňování“, nevidím v tom žádný podstatný rozdíl. Půjčování peněz bankám proti poklesu aktiv s cílem zabránit jim v oceňování ztrát na trhu není nic jiného než účetní alchymie, stínové tištění peněz pod jiným názvem.“

Skryté trhliny v systému

Při takovém poklesu dluhopisových trhů mě napadá, co by mohlo být další domino, které spadne. Mám podezření, že penzijní fondy jsou v docela velkých problémech. Jak dlouho mohou přežít medvědí trh s dluhopisy? O kolik jistin přicházejí, když obsluhují své závazky, které nikdy nebudou schopny nahradit? Jak dlouho bude trvat, než bude muset zasáhnout Federální rezervní systém, aby jejich dluhopisy zastavil?

Jak dlouho bude trvat, než začnou znovu otevřeně tisknout peníze a stlačovat výnosy do té míry, že penzijní fondy budou muset opět využít pákový efekt, jen aby dostály svým závazkům? Je to cyklické. Bude to cyklické, dokud to nebude možné přežít.

Tisk peněz tento problém způsobil v podobě kvantitativního uvolňování. Tisk peněz je jedinou cestou, jak se z tohoto současného debaklu dostat. Je to nevyhnutelnost. Tisk peněz zároveň situaci jen zhorší.

Je to cyklus, který je odsouzen k opakování ad infinitum, dokud už to nepůjde. Několik příštích let bude pravděpodobně volatilních se zrychlujícími se obdobími uvolňování a zpřísňování, jak Fed bojuje s inflací, a pak následným finančním kolapsem vyvolaným jeho zvraty – smrtící tanec balancující na hraně hyperinflace a úplné finanční imploze ve střídajících se cyklech.

Bitcoin je od základu jiný. Slyšel jsem dnes amerického HODLa mluvit o penězích jako o čase a o inflaci jako o krádeži času. Manipulace s penězi představuje manipulaci s časem pro všechny, kteří jsou nuceni pracovat za účelem obživy. Bitcoin je prostě lepší systém, zcela oddělený od lidských rozmarů, mimo dosah vládnoucí třídy, která se vždy zdá být až příliš dychtivá tahat za páky ovládání složitého systému. Ukládám své peníze do bitcoinu, abych zůstal mimo tuto sféru vlivu. Cenou, kterou za to platím, je volatilita fiatů, ale podle mého názoru to za tu cenu stojí.“

Bitcoin je možná důležitější než kdykoli předtím a myslím, že lidé to začínají chápat.“

Tento příspěvek napsal Mickey Koss. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}