Podobné články

Předseda CFTC, který se zasazuje o klima, chce změnit Bitcoin

V nedávném rozhovoru Rostin Behnam prozradil, že pokud by byla přijata směrnice Lummis-Gillibrand, mohla by CFTC prosazovat méně energeticky náročný Bitcoin.

Předseda Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) Rostin Behnam chce zřejmě využít své pravděpodobné budoucí pozice hlídacího psa trhu s bitcoiny k tomu, aby podpořil snížení spotřeby energie této peer-to-peer (P2P) měny a motivoval spotřebitele k hledání méně energeticky náročných alternativ

Regulační agentura bude dohlížet na bitcoiny, pokud bude schválen přelomový zákon Lummis-Gillibrandové. Návrh zákona, který byl představen včera, musí v Senátu projít čtyřmi výbory, než se o něm bude hlasovat na půdě Senátu.

„Pokud jde o vztah mezi současným způsobem využití [of cryptocurrencies] a spotřebou energie z těžby, myslím, že v současné době existuje docela značná dislokace; a my potřebujeme tuto dislokaci odstranit,“ řekl Behnam v živém rozhovoru pro The Washington Post ve středu.

O energetické náročnosti bitcoinu se vedou ostré debaty od loňského roku, kdy společnost Tesla pár měsíců po umožnění této možnosti přestala přijímat platby v BTC za své elektromobily. Generální ředitel automobilky Elon Musk tehdy na Twitteru uvedl, že toto rozhodnutí vyplynulo z obav o udržitelnost v souvislosti s těžbou bitcoinů a s ní spojenými emisemi.

Behnam naznačil dvě cesty, které by regulační orgán mohl prozkoumat, aby se zasadil o jiný Bitcoin, pokud by získal dodatečné pravomoci stanovené podle Lummis-Gillibrandové: technologii backboningu a chování spotřebitelů.

„Na jedné straně potřebujeme, aby průmysl přešel a změnil se a pochopil, že spotřeba energie je příliš velká, ale také potřebujeme, aby spotřebitelé pochopili a ocenili, co je v sázce, aby prostřednictvím ekonomických pobídek mohli odklonit svou volbu od energeticky náročnějšího chování,“ řekl.

Lummis-Gillibrand, nazývaný také zákon o odpovědných finančních inovacích, uděluje CFTC výlučnou pravomoc nad spotovými trhy digitálních měn klasifikovaných jako komodity – což by podle současného znění byla většina existujících mincí, včetně bitcoinu.

V důsledku toho by se bitcoinové burzy musely registrovat u CFTC, aby mohly poskytovat služby, které dnes poskytují americkým spotřebitelům, a také by musely dodržovat specifická pravidla stanovená regulátorem v oblastech, jako je úschova, ochrana zákazníků, prevence manipulace s trhem a sdílení informací

Podle Behnamových tvrzení by CFTC mohla využít svůj regulační deštník nad burzami k vytvoření „informačního toku“ pro spotřebitele o nesčetných tématech souvisejících s kryptoměnami, včetně spotřeby energie.

„A to je taková stará teorie, že pokud vytvoříme tento informační tok, pobídky a demotivace posunou trh správným směrem, a vzhledem ke klimatické krizi a otázkám kolem změny klimatu si myslím, že při správném a přesném zveřejňování informací pobídky odvedou lidi od tohoto energeticky náročného chování.“

Změna klimatu:

Předtím, než byl v lednu 2021 jmenován předsedou, působil Behman od září 2017 jako komisař CFTC, tedy v době, kdy stál v čele podvýboru pro tržní rizika související s klimatem v rámci Poradního výboru pro tržní rizika (MRAC)

Úsilí tohoto podvýboru vyvrcholilo vydáním dokumentu „Řízení klimatických rizik v USA“.S. Financial System“ v září 2020.

„Hlavním poselstvím této zprávy je, že americké finanční regulační orgány musí uznat, že změna klimatu představuje vážná nově vznikající rizika pro americký finanční systém, a měly by urychleně a rozhodně přistoupit k měření, pochopení a řešení těchto rizik,“ uvádí se ve shrnutí zprávy.

Zpráva obsahuje politické návrhy týkající se změny klimatu v USA, včetně stanovení ceny uhlíku, což je podle zprávy „nejdůležitější krok k řízení klimatických rizik a k odpovídající alokaci kapitálu“ Mezi další návrhy patří zásady pro vypracování pravidel pro zveřejňování informací o klimatických rizicích, například aby byla „konkrétní a úplná“ a „srovnatelná mezi společnostmi v rámci odvětví, oboru nebo portfolia“, a sloužila tak investorům k rozhodování.

„Efektivní a dobře fungující trhy by měly efektivně alokovat kapitál do investic s čistými nulovými emisemi, podněcovat inovace a vytvářet a udržovat kvalitní pracovní místa v rostoucí ekonomice s čistými nulovými emisemi,“ uvádí se ve zprávě. „Tato doporučení usilují o splnění těchto cílů zlepšením fungování trhů snížením strukturálních překážek a katalyzací inovací v soukromém sektoru.“

Domácí úkoly se hromadí

Vzhledem k Behnamovým komentářům během rozhovoru se zdá, že se předseda CFTC zajímá o kryptoměny a blockchain, ale chybí mu základní znalosti o Bitcoinu.

Nejenže inovace Bitcoinu je pravděpodobně proof-of-work (PoW), ale změna na proof-of-stake (PoS) – považovaná za „ekologičtější“ alternativu – by mohla narušit většinu funkcí P2P měny.

I když není jasné, zda Behnam bude následovat své připomínky a prosazovat změny po technologické stránce a na poli chování spotřebitelů, komunita by měla zůstat ostražitá a především aktivní při vzdělávání regulačních orgánů, zákonodárců a průmyslových subjektů o výhodách Bitcoinu a kontextu, v němž by se měla studovat jeho spotřeba energie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}