Podobné články

Překračuje Bitcoin rámec svého využití jako úložiště hodnoty?

Toto je názorový úvodník Paola Tascy, profesora, ekonoma a zakladatele Centra pro technologie blockchainu na University College London a Nadace pro vědu o technologiích distribuované účetní knihy

Bitcoin si již téměř deset let drží pozici nejvýznamnějšího digitálního, robustního a nehacknutelného úložiště hodnoty. Přesto každý rok pokračuje debata o tom, zda by se bitcoin neměl vyvinout v něco víc. Může být „digitální“ zlato také světovou měnou? Mohl by se bitcoinový blockchain používat k registraci hodnotných aktiv? Měl by?

Tato konverzace vyvrcholila uvedením tokenů Bitcoin Ordinals a BRC-20, což ještě více zvýšilo poptávku po bitcoinovém blockchainu. A je to pochopitelné – díky své bezkonkurenční bezpečnosti a stabilitě se Bitcoin stal známým jako blockchain hodnoty. Nyní, když je v něm možné ukládat stále širší škálu aktiv, o to lidé stojí. To je pro zastánce ukládání hodnoty vítaná zpráva, protože poptávka po bitcoinu by měla zvýšit jeho cenu.

Více transakcí však také znamená větší konkurenci, a pokud chcete, aby vaše transakce prošla, znamená to více poplatků a delší dobu potvrzování. To není ideální pro příznivce, kteří preferují bitcoin jako měnu, a rostoucí konkurence o místo v bloku již ovlivňuje možnost registrovat aktiva.

Evoluční teorie ekonomů

Toto dilema není pro bitcoin novinkou. Jeho záměrné omezování velikosti bloků a kapacity transakcí bylo průkopníkem skvělých technologií, jako je Lightning Network, a podnítilo debaty o přijetí barevných mincí, SegWitu a dalších změn v jádře

A Bitcoin není výjimkou. Když se na trhu objevily jiné blockchainy, jejich schopnost zpracovávat tokeny ERC-20, NFT a další operace omezovala jejich popularitu. Ethereum se potýkalo s podobnými omezeními, ale poněkud je vyřešilo technickými upgrady. To však vedlo k tomu, že DApps našly útočiště v alternativních řetězcích. To vedlo k vážným problémům s interoperabilitou, ale „evoluční teorie“ ekonoma platila: Trh se pohybuje směrem k maximálním příležitostem

Při pohledu z pohledu ekonoma je zásadní, že užitečnost bitcoinu jako uchovatele hodnoty stále není široce rozšířena mimo náš sektor. V počáteční fázi pandemie COVID-19 jsme například byli zvědaví, jak krize (právě taková, pro kterou byl bitcoin navržen) podnítí poptávku po této kryptoměně. Místo toho se ukázalo, že někteří lidé sice nakupovali a HODL, ale jiní zjevně stále dávali přednost spoření ve své fiat měně a s radostí přijímali platby na podporu fiat měny. I když byly tyto fiat platby bohužel v důsledku inflace značně znehodnoceny, k rozsáhlým globálním investicím a přijetí bitcoinu nedošlo.

Co se však děje za zavřenými dveřmi? Bitcoin se dostává do pokladničních rezerv mnoha institucí, bank a zemí. Uvědomují si jeho hodnotu a již jej používají jako zajištění proti příští finanční nebo globální krizi.

Při úvahách o budoucnosti je pandemie skutečně příkladem toho, proč bychom měli být optimističtí ohledně bodu, kterého Bitcoin dosáhl. Ačkoli se (zatím) nejedná o globální rezervu, podařilo se mu to. Společnosti Google trvalo přibližně 17 let od jejího založení a 11 let od jejího vstupu na burzu, než dosáhla tržní kapitalizace 500 miliard dolarů. Bitcoinu se to podařilo za méně než 12 let a neprodával kvůli tomu naše data inzerentům. A nejen to, výrazně pokročil, i když se stále jedná o proof-of-work blockchain. Existuje mnoho jiných řetězců, které se neustále a nákladně iterovaly a potýkaly se se snižující se návratností. Ne však Bitcoin.

Víme však, že není možné, aby se Bitcoin vyvinul v to, co po něm všichni chtějí. Neexistuje (zatím) způsob, jak vytvořit blockchain, který by mohl být úložištěm hodnoty, způsobem transakce a domovem pro NFT, tokeny a další cenná aktiva. Pokud však trh hledá blockchain pro všechny tyto účely na jednom místě, pak se jím buď stane Bitcoin, nebo jiný blockchain.

Závod Bitcoinu o prohru

Toto myšlení „jeden blockchain vládne všem“ samozřejmě mnoho lidí přivedlo k Ethereu a jeho nadvláda se zatím nedostavila. Bitcoin by se mohl poučit z chyb Etherea a využít tento čas k novému vymezení své identity a účelu na trhu. Jisté je, že zůstane prvním a stále nejúspěšnějším příkladem široce rozšířené digitální měny, která zároveň řeší problém důvěry. Skutečně decentralizovaný, samosprávný měnový systém důvěru potřebuje. Bitcoin tuto důvěru poskytuje – a brilantně to dělá s nedůvěryhodností. Ať už se vyvine v cokoli, je to jádro jeho hodnoty jako systému.

A Bitcoin, jakožto nejsvobodnější trh, který kdy existoval, se bude skutečně vyvíjet i nadále. Jeho nezávislost je hnací silou jeho přizpůsobivosti měnícím se tržním podmínkám, a to je to, co z něj pro mnohé stále dělá blockchain volby.

Samozřejmě, že jakožto svobodný trh jej můžeme ovlivňovat pouze svým každodenním jednáním. To však není chyba Bitcoinu. Je to jeho nejlepší vlastnost a nejjistější předpověď jeho dalšího úspěšného vývoje.“

Tento příspěvek napsal Paolo Tasca. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc. nebo časopisu Bitcoin Magazine.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}